1 ZlllKlkZKKSCEii: COUR AH T. voor het arroodis- jAa semeot Zierikzee. I L. !5N, «41 1884. No. 101. Woensdag 31 December. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD ND. keningen IAE", a.s., e). iam. itschappij. I en 2. VAN HET OUDE IN HET NIEUWE. otaseh a J OÏTOE, Corr. ■SEN. aven. totterdam: Wrg. 9.— u. 9.— 9.- 9.— 10.— s 9.— Rotterdam 1,50, Voor- henveeren ie maand, iaden Co., 'os. IVIE R. SEN. ven. ;g. erdam m. 9u. 9. .9. 9. iF' aarten. f 3— 2.50 1.50 J. A. v. d. 'auwensteeg; eur stel. Zierikzee. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f '1,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels GO Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. lakfaman. Wie gevoelt ook maar iets hooger te staan dan een sprekend beest, voelt ook onwillekeurig behoefte aan het einde des jaars een oogenblik stil te staan bij het verledene en den blik te vestigen op de toekomst. In huiselijken kring is het programma voor die overpeinzingen nog al eenvoudigwe hebben veel geluk gehad, en ook nog al verdriet, of omgekeerd, maar wij hier aan tafel leven nog en de vreugde daar over is zoo groot, dat we tot de slotsom komen, dat het nog al gaat. In het volgende jaar moet ons alles meêloopen, wanten dan volgt den reeks van goede voornemens en beste plannen, waarvan het grootste gedeelte nooit wordt uitgevoerd. Maar om 12 uur bij klinkende glazen en klinkende kussen is ieder geluk, of althans schijnt het te zijn, althans daar, waar velen samenkomen, misschien met uitzondering van die eene juffrouw van middelbaren leeftijd, die geregeld eiken oudejaarsavond een zoen van mijnheer krijgt en bitter teleurgesteld is, wanneer de lang verwachte huwelijksaanvraag nog maar altijd uitblijft. Bitter treurig zit daar zoo menigeen alleen, dien laatsten avond het uur van twaalven af te wachten; bitter, bitter bedroefd die weduwe, die haar echtgenoot verloor, dat echtpaar, dat hun kind, wellicht bun eenig kind, moest missen. Moedeloos, woedend wellicht de man, die door gewaagde speculatiën van hemzelven of, een zijner handelsvrienden een fortuin verloor en van schatrijk doodarm werd. Voor dezulken is het vooruitzicht in het nienwe jaar niet be moedigend, maar toeh, het eens geleden leed keert niet weer en moge het ons ook jaren lang, ja ons geheele leven als lood op de ziel drukken, toch kan en moet ons volharding en veerkracht overblijven om verder te gaan en ook hier werkt de oefening steeds gunstig. We gewennen aan die inspanning, we slagen er in vol te houden en we voelen ons leed minder grievend naar mate we ons meer in spannen werkzaam en nuttig te zijn, naar mate we ons meer bewust worden, dat we een doel in het leven hebben en dat we de kracht be zitten niet alleen naar dat doel te streven, maar het grootendeels te bereiken. Maar we bebooren niet alleen aan onszelven en aan ons huisgezin, we belmoren ook aan ons Vaderland, en wanneer we, gelijk onze dure en heilige plicht is, dat op Oudejaarsavond be denken, dan is onze rekening met het oude jaar niet zoo spoedig afgesloten, dan weten we dat op allerlei gebied het jaar 1884 slechte zaken heeft gemaakt, dat wij solidair aan sprakelijk zijn voor alle zaken, die in Nederland verkeerd gaan, dat we in kwaliteit van Neder landers een grooten schuldpost op 1885 hebben zien overboeken en dat we volstrekt verplicht zijn voor richtige aflossing te zorgen. In kunst en letteren heeft 1884 ons niet heel veel gegeven. Met toenemende volharding zijn de krachten versnipperd en hebben kunste naars en letterkundigen elkaar meer tegen gewerkt dan gesteund. We hebben allerlei clubs en clubjes vijandig tegenover elkander gezien, hier heeft de zoogenaamde kritiek een prul van een der vrienden in de lucht gestoken, daar heeft een nijdig mededinger, uit vrees van zich overtroffen te zien, den verdienstelijken arbeid vau een beginner door het slijk gesleurd, elders heeft een min of meer invloedrijk clubje besloten een kunstwerk dood te zwijgen, omdat de kunstenaar de vrijheid nam, de waarheid te zeggen. Op het gebied der schilderkunst is de breuk tussehen 's Graven- hage en Amsterdam grooter dan ooittot schade van de kunst en nadeel van de kunstenaars op letterkundig gebied neemt het aantal abonné's op de Gids toe in dezelfde mate, waarin de partijdigheid der kritiek en de eenzijdigheid van waardeering toeneemt en de degelijkheid afneemt. De groote krachtsontwikkeling van het bestuur der kunstzaal van hel panorama te Amsterdam en de stichting der Vereeniging van Nederlandsche letterkundigen zijn de eenige lichtpunten. Beide krachtig te steunen is zeker een stap in de goede richting. Kan de laatste zich krachtig toonen en naar werkkring uit breiden, ze zou veel kunnen herstellen en goed maken. In opvoeding en onderwijs hebben we even min stof tot blijschap: het aantal examens is alweer toegenomen, de uitslag der examens is alweer treuriger dan vroeger en de mate van algemeene ontwikkeling, de degelijkheid der gesprekken, de belangstelling in alle groote vragen des tijds is in geenen deele vermeerderd. Dat zal ze niet, zoolang die koude berekening blijft voorzitten eu men van poëzie in het leven niets meer weten wil, zelfs bij kindeven niets hooger en heiliger acht dan hun rekenboek en een aantal bekrompen, onontwikkelde onderwij zers, die het wagen zich opvoeders der jeugd te noemen, zelfs het sprookje van de school willen verbannen, uit vrees dat er nog een gevoelig plekje in de kielen der kinderen zal overblijven. Het verbannen van alle gevoel, ook van zede lijk en zedelijkheidsgevoel, is oorzaak van den achteruitgang in den handel. Men heeft naar allerlei genot gestreefd, men heeft daarvoor schatten willen verdienen, men heeft daarom niet naar de eerlijkheid der middelen gevraagd en duizenden bij duizenden zijn gevallen als slachtoffers van den geldhonger van geweten- looze speculanten. Dat alles: kunst en onderwijs en handel vindt uiting in onze politiek en met deze is het inderdaad niet beter gesteld. Bij onze ontred derde financiën ziju schatten uitgegeven voor kunst in éérie richting met een streng kerkelijkeu bijsmaak, voor onderwijs zijn in booger en lager bestuur mannen aan den arbeid gezet, die wel de politiek van enkelen zullen dienen, maar voor het onderwijs niet anders dan nutte loos kunnen zijn, voor handel zijn nn en dan mannen afgevaardigd, niet omdat ze eerlijker en bekwamer waren, maar omdat ze eene be paalde onderneming zouden steunen, maatregelen koudon doordrijven, die de aandeeleu van deze of gene maatschappij eenige percenten zouden doen rijzen. In spijt van al de prachtige ver slagen, die 1885 onsbrengen zal, is dit de ware stand van zaken. Ziju we met dat alles tevreden op den laatsten avond des jaars? Aan ons allen de heilige plicht, goed toe te zien wat er in Nederland in allerlei besturen geschied, met reden en overtuiging gesteund, gesteund door ieder, die het voorrecht heeft zelf te kunnen medewerken aan verandering van zaken en vooral niet gevraagd naar de vriendjes, maar naar mannen van erkende eer lijkheid, mannen van karakter. Als we dat doen, zal 't ons welgaan. Moge ons allen daartoe kracht en moed bijblijven, dan valt ons ten deel, wat we u wenschen: Veel heil en zegen in 1885! Binnenland. Zierikzee, 30 Dec. In eene op 27 dezer plaats gehad hebbende openbare plechtige terechtzitting der AiTondissements-Rechtbank, heeft de afkondiging plaats gehad van de verandering van Art. 498 der Grondwet, luidende: «Gedurende een regentschap kan in de troon opvolging geen verandering worden gebracht." Ook de Secretaris der gemeente heeft op genoemden datum die verandering van de pui van het Raadhuis afgelezen. Naar wij met zekerheid vernemen, bestaat bij den heer Den Toom het voornemen, in het laatst der volgende maand, wederom een bal masqué et paré te doen plaats hebben in de Concertzaal, op dezelfde wijze als dit de laatste maal heeft plaats gehad. Ook thans weder zal een gedeelte van het Strijk- Orchest van den heer Bouman uit Bergen op Zoom voor de muziek zorgen. Z. M. heeft benoemd tot Griffier bij het Kanton gerecht te Zierikzee, Mr. E. de Vries, thans Griffier bij het Kantongerecht te Goor. Men schrijft uit Middelburg: Ook hier worden pogingen aangewend om gedurende den winter aan arbeiders en werklieden, die wel willen werken, maar door de algemeene schaarschte van arbeid daarvan verstoken zijn, werk te verschaffen, en hen daardoor in de gelegenheid te stellen om hun brood te verdienen. De werkliedenvereeniging «Luctor et Emergo" heeft daartoe het initiatief genomen en het volgende program vastgesteld. Zij stelt voorop, dat het meerendeel der werklieden het krijgen veracht, het verdienen eert, en dat dus de hulp moet worden aan geboden in den vorm van werkverschaffing. De werklieden, die behoefte aan werk hebben, worden uitgenoodigd, voor zoover dit mogelijk is, voorwerpen te vervaardigden voor algemeen gebruik, onder aanbeveling van eene nette en goede bewerking. Die voorwerpen zullen van de vervaardigers worden gekocht tegen den gewonen winkelprijs min 40 pCt. tot eenige vergoeding der onkosten, en later worden tentoongesteld, om aan het publiek de gelegenheid te geven, ze daar te koopen tegen den gewonen winkelprijs. De werklieden zorgen zelf voor grondstoffen, gereed schappen, enz. De aankoop der gemaakte voorwerpen wordt zoo lang mogelijk voortgezet, tot de meeste werklieden weder op gewone wijze den arbeid zullen kunnen hervatten. Werklieden, zich te buitengaande aan sterkendrank, zijn van deze werkverschaffing geheel uitgesloten. De overgebleven voorwerpen worden verloot of in publieke veiling verkocht. Om het gewenschte doel te bevorderenvraagt de genoemde vereeniging flnanciëelen en zedelijken steun der ingezetenen, en

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1