ZIER1KZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1884. No. 100. Woensdag 24 December. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD WETENSCHAP EN WAARHEID. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en YRIJDAG-AYOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Pr ij sper drie maanden f 1Franco per post f i Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. II u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. Uithoofde van het KERSTFEEST zal de Courant van aanslaande Vrijdag niet ver schijnen. „Naar de onfeilbare uitspraken der weten schap" heette het vroeger en soms nog, ja dat wijsheid, waarheid, wetenschap éen waren, daaraan twijfelde men niet. Ja toch, er waren er, die dit bestreden. Immers „de vreeze Gods is het beginsel der wijsheid." Zoo had men in den Bijbel gelezen en wat dus niet rechtstreeks leidde ter Godsvereering, achtte men zooveel eer en waardeering niet waard. In den Bijbel waren ook de woorden „dwaas" en „zot" ge regeld opgevat als goddeloos of slecht, men achtte het dwaas of dom, dat iemand zijne eeuwige belangen, de zaligheid hier namaals zon opofferen voor het twijfelachtig genot van eenige aardsche vreugde, eenig wereldsch ver maak. Bunyan heeft aan die stelling in zijn „Christen's reis naar de Eeuwigheid" een heel boek gewyd. Onze politieke strijd, die, en zeer terecht, hoe langer hoe meer een strijd tegen de kerk wordt, heeft dan ook maar een enkele stelling te verdedigen en te bestrijdenIs wetenschap waarheid of nietDe kerkelijken, Rome en Dordt, zullen met een grooten omhaal van woorden getuigen van neen en de anti-kerke- lijken zullen ineens af, zonder motiveering, ge tuigen ja. De eersten zullen zeggen „waar verstand en geloof in strijd met elkaar komen, daar is de waarheid aan de zijde van het geloof", en de liberaalste onder hen getuigt dan nog maar alleen „dan leg ik mijn verstand te slapen." De laatsten zeggen: „Wanneer wij niet gelooven, alles wat de tegenpartij gelooft, dan is het, omdat het gezond verstand en de wetenschap ons leeren, dat dat alles niet waar kan zijn." Gelooven en weten voeren een eeuwigen strijd. De Bijbel zegt: „God schiep den mensch naar zijn beeld!" en de wetenschap zegt: „De menseh schiep zich een god naar zijn beeld en terwijl alle partijen sprakeloos staan tegenover de wonderen der schepping en niet kunnen doorgronden, hoe dat alles ontstond, soms be lachelijke pogingen doende om uit de „wetten der natuur" het ontstaan van de wereld en het instandhouden van het heelal te verklaren, staat het toch onherroepelijk vast, dat de Indiërs en de Perzen, de Arabieren en de Grieken, de oude Noren en de Germanen, onze voorouders, allen met evenveel vuur en overtuiging hun god den waren God genoemd hebben en met een zeker medelijden hebben neergezien op die arme afgedwaalde ongeloovigen, die hun on wetendheid met eeuwige straffen zouden moeten boeten. In weerwil van al de dikke boeken, die er geschreven zijn over den „redelijken" godsdienst of over het „bewijs van den waren godsdienst", zal het niemand ooit kunnen ge lukken te bewijzen, dat éene godsdienst meer echt, meer waar, meer heilig is dan eene andere. De kerkelijken hebben, en dat vergete men niet, de wetenschap lief, vooral in hare practische toepassing en voor zoover zij geen schade toe brengt aan het geloof. Maar waar zij de kerk leer boven alles stellen, daar stelt de tegenpartij de weteusehap niet alleen hooger dan alles, zij wenscht aan de wetenschap alleen het woord te laten, zij wenscht de menschheid geheel en al te stellen onder den invloed der wetenschap en hem zoowat te maken tot een praeparaat om proeven op te nemen. We zijn tegen alle despotisme en dus ook tegen het despotisme der wetenschap en indien de zoogenaamde liberale partij of welke andere naam de anti-clericale partij dragen wil, er in slagen zal voor altijd te zegevieren, dan zal het alleen zijn, indien zij matig is in haar wetenschappelijkheid, als ze de wetenschap waardeert en huldigt, maar haar niet aanbidt, niet toelaat dat de wetenschap als een andere Djaggernaut geheele bevolkingen verplettert onder de wielen van zijn geweldigen wagen. Men heeft vergeten, dat de wetenschap vóór alles in de studeerkamer thuis behoort, dat we moeten leeren niet voor de school maar voor het leven (non scholas sed vit®) en dat de wetenschap wel is voor dë school, zoodat ze daar gebruikt kan worden, maar dat de school niet is voor de wetenschap, dus ook niet te haren behoeve kan gewijzigd of anders inge richt worden. Aan de eene zijde is het gebiedend noodzakelijk dat der wetenschap eene kleinere plaats in het onderwijs worde aangewezen, omdat we langzamerhand alles aan de theorie opofferen en de practijk verwaarloozen, omdat men ter wille der wetenschap alle plantenfamiliën kent met alle kenmerken enz. maar de planten niet; dat de jongen wel de wet der klankversehrijving in de Germaansche talen kent en heel ver standig over kettingbreuken weet te praten, maar een brief schrijft als een keukenmeid en niet zoo goed uit het hoofd rekent als de loop jongen van den slager. Maar ook in de maat schappij wordt der wetenschap te veel macht toegekend en men bedenkt niet, dat hij die het onrecht begaat, onmogelijk dat onrecht zal her stellen, wanneer hij zichzelven daartoe straffen moet. Het is de wetenschap, die ons leert zonder druiven wijn te maken, zonder melk boter, die ons leerde papieren hout, papieren ijzer en papieren steen te vervaardigen, valsohe dia manten te fabriceeren, valsche bankbiljetten, valsehe of althans vervalschte eetwaren te maken en waar vrees voor ontdekking bestaat, is de wetenschap met hare hulpmiddelen gereed. De effecten-zwendelarij, wisselruiterij en tal van niet oneerlijk geoordeelde bank-operatiën zijn eenvoudig toepassingen van de wijze lessen eener „verstandige" of „onfeilbare" staathuis houdkunde. Ja ze dringt in onze binnenkameren door en bepaalt de mate van ons echtelijk geluk, meet ons de hoeveelheid vader- en moeder vreugde voor. Niet meer de denkende, de ge voelende mensch, maar het individu in dienst der wetenschap. De wetenschap vindt het twee kinderen-stelsel uit, de wetenschap vindt mid delen om dat stelsel in practijk te brengen, de wetenschap laat in haar enge keurslijf den mensch niet vrij meer ademhalen. Haar ijzeren pantser dringt ons de borst ineen, haar koude hand doet ons het bloed in de aderen verstijven. De toekomst kan en moet aan de anti-cleri- calen bekooren! Maar daartoe is meer noodig dan de bekkenslag of de Turksehe trom „wetenschap!" „wetenschap!" Daartoe is verstandig gebruik van de wetenschap noodig, verstandige beperking, strijd tegen overdrijving, tegen misbruik en misdadig gebruik. Het is echte, waarachtige karaktervorming bij het al gemeen, het is de strenge eisch dat zij, die ons regeeren, eerlijke mannen, karakters zullen zijn, die zonder der wetenschap te schaden ons kan ontheffen van haar despotisme. De partij, die dat het best inziet, die dat het krachtigst doorzet,aan haar de overwinning. Binnenland. ZIERIKZEE, 23 December 1 8 8 4. Bij de firma J. van der Endt Zoon te Maassluis zal, te beginnen met 1 Januari, een nieuw weekblad verschijnen onder den naam Het moederlandvjeekblad voor de Nederlanders in den vreemde en in de Koloniën. Het blad staat onder redactie van den heer J. Hendrik van Balen. In de laatste dagen zijn er uit Duitschland meer dan honderd nieuwe bijtredingen voor de Wereldten toonstelling van Antwerpen ontvangen. Engeland zal officieel vertegenwoordigd zijn bij de plechtigheid der opening van de tentoonstelling door zijnen afgezant te Brussel. In Oostenrijk heeft het uitvoerend comité twee zittingen gehouden om het versieringsplan te onder zoeken, door zijn bouwmeester Mr. Emile Bressier voorgelegd en tevens om den eersten grondslag te bepalen voor de catalogus der afdeeling. Mr. Maurice Monthiers is benoemd tot commissaris der nijverheids- en handels-tentoonstelling van de Fransche Republiek te Antwerpen. Men schrijft ook uit Parijs dat M. Pene in gemelde afdeeling een negerdorp van 40 a 50 huisgezinnen zal tentoonstellen. Deze negers komen van de Westkust van Afrikadie groep zal een belang wekkende tegenhanger zijn voor het negerdorp uit Congo gezonden. Het Mexicaansche Gouvernement zal, mocht het noodig zijn, een schip bevrachten om de producten van dit land, welke in New-Orleans zijn tentoongesteld, naar Antwerpen over te brengen. Guatemala en Nicaragua hebben bericht gegeven dat zij bereid zijn afgevaardigden te zenden om hen officieel te vertegenwoordigen in de internationale jury. De Aviscidor Commercial van Havanna doet een warmen oproep aan de tabaksfabrikanten en betoogt hoe nood zakelijk het is, waardig vertegenwoordigd te zijn in de tentoonstelling van Antwerpen. Aan de Kaap hebben de wijnstokkweekers van Paarl in eene belang rijke vergadering besloten, dat zij specimens van wijn naar Antwerpen zullen zenden om aldaar tentoon gesteld en geproefd te worden en daarenboven eene volle lading wijn van den laatsten oogst. Na afstemming in de Tweede Kamer van het subsidie voor de aanstaande tentoonstelling te Antwerpen, wenscht het comité tot vestiging eener Centrale Yer- eeniging van Nederlandsche Industriëelen eene poging te doen, om de nadeelige gevolgen dier stemming van de Nederlandsche Nijverheid af te wenden. Tot dat einde noodigde het comité alle industriëelen in Nederland uit om heden Dinsdag 23 December 's na middags te 2 ure bijeen te komen in eene der boven zalen van het lokaal Krasnapolsky te Amsterdam, ter

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1