neemt dienst bij het Ned.-Ind. leger. Laat u niet weerhouden door enkele teruggekeerde onredelijken, ontevredenen of pruttelaars, wien het daar, om wie weet welke bijzondere redenen, niet naar den zin is gegaan en die nu in de bitterheid van hun be dorven gemoed het hart lucht geven, door op alles los te varen, alles af te breken en daarbij niets of niemand ontzien. Wie in Indië goed wil oppassen, is in de gelegenheid zich een eervolle en in menig opzicht voor vele ambachtslieden benijdenswaardige positie te verschaffen. Door hen, die zich tot dienstneming wenschen te verbinden, moeten worden overgelegd de volgende bescheiden 1°. een geboorte-extract of ander authentiek stuk, waaruit de leeftijd blijkt 2°. een bewijs van goed gedrag, afgegeven door of namens het hoofd der gemeente van de laatste woonplaats 3°. een bevolkingskaart, afgegeven door of namens het hoofd der gemeente 4°. een bewijs, dat aan de verplichtingen jegens de nationale militie is voldaan, of dat men tot geen dienst bij de militie gehouden is of geweest is, en 5°. alleen door minderjarigen, een bewijs, be hoorlijk gelegaliseerd, afgegeven door den vader, den voogd of de moeder-voogdes, houdende toestemming, dat de minderjarige zich op den voet der daaromtrent bestaande bepalingen verbindt tot dienstneming bij het leger in Nederlandsch-Indië. Men wachte zich echter voor de zich noemende wervers of commissionnairs. Deze lieden staan in niet de minste betrekking tot de Departementen van Oorlog of Koloniën of het Koloniaal Werfdepot. Zij handelen geheel uit eigen beweging en adver- teeren in de dagbladen, zonder eenige aanmoediging hoegenaamd en zonder eenigen steun van de zijde der Regeering. Wanneer men tot dergelijke lieden zijn toevlucht neemt, dan blijven de nadeelige gevolgen niet uit. Men betaalt enorm, hooge premiën voor hun be moeiingen of voor het bijeenbrengen der benoodigde papieren, terwijl men gratis alle vereischte inlichtingen kan bekomen. Men behoeft zich daartoe slechts aan te melden op het bureau van den plaatselijken-comman dant, dat in elke garnizoensplaats bekend is, en waar men een ieder kosteloos ter zijde staat, zelfs tot het bijeenbrengen van de benoodigde stukken. Op die bureaux zijn alle voorwaarden aanwezig voor elke soort van militaire verbintenissen, en het zijn speciaal die bureaux, welke zijn aangewezen om bij deze enga gementen het Rijk te vertegenwoordigen, en waar men op het belangeloos verleenen van alle hulp en bijstand kan rekenen- Ook bij het Ministerie van Koloniën, op het Plein te s Gravenhage, is een afzonderlijk Bureau voor Informatiën opengesteld, alwaar de gedrukte voor waarden van dienstneming bij het leger in Indië kosteloos verkrijgbaar zijn. In plaatsen, waar geen garnizoen is, zijn het de burgemeesters die de gewenschte inlichtingen kunnen geven, en in het bezit zijn van de voorwaarden, welke op dienstneming betrekking hebben. Met gevoelens van hoogachting en dank voor de verleende plaatsruimte, Mijnheer de Redacteur. Uw.Ed.Geb. Dw. Dienaar, Een gepensionneerd kapitein van het Nederl. Oost-Indisch Leger. 's Gravenhage, 25 Nov. 1884. Buitenland. -DixitsohJa nd. De overeenkomst tusschen Groot-Brittanje en de Association internationale africaine, van Brussel, is te Berlijn geteekend door den Britschen gezant en de luitenant-kolonel Strauch. De conventie bevat, behalve wat reeds vroeger bekend werd, nog de bepaling, dat beide contracteerende partijen zich de voordeelen der meest begunstigde natie voorbehouden. Zij zal onmid dellijk in werking treden, nadat de ratificatiën zijn uitgewisseld. Het weigeren van 20,000 mark tot bezoldiging van een tweeden directeur bij het ministerie van buitenlandsche zaken heeft tal van beschouwingen uit gelokt. De Kölnische Zeitung zegt, dat bet ergerlijk is, dat den man, die in de geheele wereld als de eerste van zijn tijd geldt, van wien niemand kan ontkennen, dat hij het Duitsche rijk gesticht en het twaalf gevaarlijke jaren met ongeloofelijk beleid bestuurd heeft, die het rijk tevens een plaats onder de zee mogendheden heeft verschaft, dat dien man op 70- jarigen leeftijd de noodige medewerking onthouden wordt om zijn werk voort te zetten. Het Berliner Tagebl. meent, dat het optreden van den rijkskanselier tegen de parlementaire meerderheid veel schuld heeft aan de verwerping van genoemden post der begrooting, doch het blad twijfelt niet of de som zal bij de derde lezing der begrooting wel toe gestaan worden. Van alle kanten heeft de rijkskanselier telegrammen ontvangen, waarbij leedwezen betuigd wordt met het Dinsdag genomen besluit door de meerderheid van den Rijksdag om de verlangde 20,000 Mark tot het instellen van een post van tweeden directeur bij bui tenlandsche zaken niet toe te staan. Door verschillende politieke vereenigingen zullen adressen van leedwezen aan den Rijkskanselier gezonden worden. De Duitsch-vrijzinnigen te Hamburg hebben in ver- eeniging met de sociaal-democraten een protest bij de regeering ingezonden tegen de verkiezing van den heer Woermann tot lid van den Rijksdag, en verlangen dat een nieuwe verkiezing zal plaats hebben. Het protest is gegrond op het feit, dat te Cuxhaven de kiezerslijsten een dag te weinig ter visie zijn gelegd en dat in een dorp kort voor G uur zich zooveel kiezers nog hebben aangemeld, dat, toen de stembus om 6 uur gesloten werd, niet allen hun stembiljet hadden kunnen afgeven. Het protest zal echter geen resultaat hebben, daar de verkiezing van den heer Woermann toch reeds verzekerd was. JEngeland. Omtrent de ontploffing aan de London-brug wordt nog het volgende medegedeeld. Toen even vóór 6 uur de bewoners in den omtrek door de geweldige ont ploffing hevig ontsteld opsprongen, bleef men een geruimen tijd in 't onzekere, waar de ontploffing had plaats gehad. Aanvankelijk liep dan ook 't gerucht, dat de ketel van een op de Theems liggende stoom boot gesprongen was, terwijl weer anderen met zeker heid gehoord hadden, dat de Tower in de lucht was gesprongen. Weldra bleek de juiste toedracht en nu hoorde men ook, dat behalve aan een gróót aantal vensterruiten in Lower Thamesstreet, overigens geen schade noch ongelukken waren berokkend. Aan de overzijde van de London-brug waren intusschen de duidelijke bewijzen voorhanden, dat de ontploffing aan de Surreyzijde van de Theems had plaats gehad. Het bruggehoofd aan de zuidzijde was spoedig door een groot aantal agenten bezet, en op de rivier zelf bewogen zich verscheiden booten met politie-beambten er in, op en neer. Anderen doorzochten de Theems met sleepnetten, maar blijkbaar zonder eenig succes. Eenig spoor van een of meer helsche machines werd niet gevonden, en men verkeert dus louter in de onder stelling, dat hetzij op de trappen van de brug, hetzij onder een der pijlers, het dynamiettuig moet zijn neergelegd. Verder verhalen nog personen, die tijdens de ontploffing de brug over liepen, dat zij door den schok neergeworpen werden. Van ver afgelegen wijken van Londen, zooals Forestgate, Stratford, Canning-town en zelfs Ilford, vernam men, dat de slag daar zeer duidelijk was gehoord. Te Woolwich en nog verscheidene mijlen beneden die plaats kon men waarnemen, dat te Londen iets buitengewoons moest zijn voorgevallen. Een man, die zich tijdens de catastrophe aan den oever van de Theems dicht bij de brug ophield, zag eenige minuten vóór den schok een boot met drie personen onder een der brugbogen aan den Surrey- kant. Na den schok zag hij de boot niet meer en dacht, dat zij stroomafwaarts zou gegaan zijn. Op het oogenblik der ontploffing passeerde ook een heer met twee kinderen de brug en was juist boven de tweede boog. Beide kinderen werden door den schok naar 't midden van den rijweg geslingerd, en de heer, die dicht bij de brugleuning liep, kreeg de eenige voeten boven de brug uitslaande vlam in het gezicht, zoodat zijn wenkbrauwen en de eene zijde van zijn gelaat zengden. De Morning Advertisser zegt o. a. naar aanleiding van den aanslag: »De grootste vijanden van Ierland zijn de schurken, die door zulke daden den naam van Ierland schande aandoen en de inter nationale veroordeelen tegen dat land weer van nieuws doen herleven. Er wordt dikwijls geprotesteerd tegen het onjuiste en onrechtvaardige oordeel, dat de be volking van dit land velt over het karakter en de bedoelingen der bewoners van het zuster-eiland. Maar karakter en doel, die op deze wijze aan 't licht treden en geaccentueerd worden, kunnen slechts een indruk achterlaten. Te verwonderen is het alleen, dat zulke wraakgrierige en moorddadige uitspattingen tegen leven en eigendom zoo geduldig worden opgenomen". F r a n k r ij k. De Courier de Bayonne deelt een brief mede van een soldaat, waarin wordt gezegd, dat na een gevecht generaal Négrier twee Chineesche generaals en 200 soldaten heeft laten doodschieten. Zij werden aan de beste scherpschutters overgelaten, om hun kunst te vertoonen. Geen der ongelukkigen ontkwam. Er zou aan dit verhaal weinig aandacht zijn geschonken, zoo het niet door de officieuse Agence Havas zonder eenige opmerking ware overgenomen. De Justice eischte, dat het van regeeringswege zou worden tegengesproken, maar tot nog toe is het niet geschied. Het bericht van den opstand in de hoofdstad van Corea en van het conflict, dat tusschen de Chineesche en Japansche troepen is ontstaan, is te Parijs met eenige vreugde ontvangen. Hierdoor toch hebben de Chineezen zich ook met de Japanneezen bezig te houden en is het mogelijk dat China handelbaarder zal worden, wanneer het met twee rijken in strijd is. Van generaal Brière de 1'Isle is intusschen weder geene ongunstige tijding gekomen. In een telegram meldt hij, dat 3000 Chineezen een dorp bij Chu aan tastten, maar met zeer groot verlies teruggeslagen werden. Het verlies der Franschen was 24 aan dooden en gekwetsten. Op eene vergadering van socialisten. Zondag te Parijs gehouden, zijn de volgende besluiten genomen huishuur beneden 500 frs. wordt niet betaald, zoolang de crisis duurt; onverhuurde woningen worden door hen, die geen huur kunnen betalen, in bezit genomen de werktijd mag niet langer zijn dan acht uren onder de werklieden moeten 500 millioen worden verdeeld; van deze besluiten wordt mededeeling gedaan aan de Kamer. Op eene vergadering van anarchisten waren alle sprekers het eens, dat dadelijk geweld moet worden gebruikt. Ten slotte stelde de voorzitter voor, dat bij de deur een papier met den naam van den minister van binnenlandsche zakenWaldeck Rosseau, zou worden opgehangen en dat alle aan wezigen, ten teeken hunner verachting, er op zouden spuwen. Het spuwen begon, maar daar ook het publiek op de galerij er aan meedeed en meestal niet het papier, maar wel het publiek in de zaal trof, ontstond er weldra eene algemeene vechtpartij. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Een eigenaardig middel om huwelijken tot stand te brengen is onlangs in Amerika in toepassing ge bracht. Bij een huwelijksplechtigheid, die onlangs te Charleston, de hoofdstad van den staat Zuid-Carolina, plaats had en waarbij een groot aantal ongehuwde dames en heeren tegenwoordig waren, deed een jong advocaat het volgende voorstel: »De ongehuwde leden van het gezelschap kiezen uit hun midden een president, die zich onder eede moet verbinden alle mededeelingen, die hem in zijn officieuse qualiteit in den loop van den avond zullen gedaan worden, geheim te houden elke ongehuwde heer en ongehuwde dame van het gezelschap schrijft zijn of haar naam op een stuk papier en daaronder den naam van de persoon, met welke hij of zij in het huwelijk zou willen treden het op deze wijze beschreven stuk papier wordt den president overhandigd en deze heeft, ingeval een heer en een dame zich volgens het ingeleverde briefje elkan der wederkeerig wenschen te trouwen, de betreffende personen daarvan in kennis te stellende namen van hen, wier wensch niet dezelfde is, moeten door den president geheim gehouden worden." Dit voorstel werd aangenomen en ten uitvoer ge bracht. Het resultaat was dat twaalf jonge dames en twaalf heeren wederkeerig schriftelijk den wensch uitten met elkander in het huwelijk te treden. Eenige maan den later waren reeds elf der paren, die elkander op zulk een merkwaardige wijze getroffen hadden,getrouwd, en acht van de jonge mannen verklaarden, dat zij nooit den moed gehad zouden hebben de door hen ge kozen levensgezellin op een andere wijze ten huwelijk te vragen, dan op de boven omschrevene. Aan het Bonapartistisch feestmaal te Parijs namen '1200 personen deel. Maurice Richard hield een rede, waarin hij betoogde dat thans dezelfde anarchie in Frankrijk heerscht als vóór Napoleon, en dronk op Jéröme. Pascal hield een lofrede op Jéróme, het «ge ëerbiedigd hoofd der Bonapartisten". In een steenkolenmijn in Zuid-Hongarije had een ontploffing plaats. 75 mannen waren aan het werk. Reeds zijn 45 lijken gevonden, allen van hoofden van gezinnen. Tot de nihilisten, die onlangs te Peterburg werden gearresteerd, behoorde ook de anarchist Lopdin, die uit Siberië was ontsnapt en die tot hiertoe spoorloos verdwenen scheen. 50 der in de citadel geïnterneerde Nihilisten zijn naar de vesting Schüsselberg overgebracht. ZEETIJDINGEN. BINNENGEKOMEN. -- ZIERIKZEE. 16 Dec. «Noach III", kapt. F. C. Kruijt, van Batavia naar Dordrecht. 16 »St. Petersburg", kapt. T. H. Hansen, van Philadelphia naar Rotterdam. VERTROKKEN: 16 Dec. »Mary Coad", kapt. J. D. Coad, naar Leith. 16 «Gallant", kapt. Th. Luke, naar Yarmouth. '17 «St, Petersburg", kapt. T. II. Hansen, naar Rotterdam De eerste twee zijn uitgaande ter reede geankerd.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 3