/imik/IISI Sil IQI HWi. I voor het irrondis- semeiit lierihzee. 1884. No. 98. Woensdag 17 December. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD DE LIBERALE UNIE. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van '16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de nitgave in te zenden aan den uitgever H. LARE1V1IA1V. Het heeft er wel iets van alsof de geforceerde verkiezingen een heel klein beetje leven hebben gebracht in het sluimerend volksbewustzijn dei- Nederlanders. Maar we vleien ons volstrekt niet met de boop, dat de natie wakker is geworden en behoorlijk uitgeslapen en dankbaar voor de genoten nachtrust, zal opstaan en aan bet werk zal gaan. Neen, er is ergens in de buurt een deur opengegaan, bij bet kraken der opengaande deur, waar de kamerleden op straat kwamen, beeft men eene onrustige beweging gemaakt en beeft half lodderig opgekeken, toen de denr kort daarna met een fermen slag dichtviel; toen de kamerleden weer binnen kwamen, beeft men even gezien of er ook brand was, of de luebt ook rood zag en toen men met half sla perige oogen niets zag, en toen men voelde dat de muur niet warm was, beeft men zich omgekeerd en is weer ingeslapen, vaster dan ooit; want men beeft zich de dekens over bet hoofd getrokken, en als er nu brand komt, zal men bet niet zien, voor het te laat is. Men zal zelfs de brandklok niet hooren als die geluid wordt en als men dan eindelijk wakker wordt en de kamer vol rook ziet en de muur gloeiend is, dan zal men de trap afgebrand vinden of nen zal door den rook belemmerd worden om le deur te bereiken of men zal hoogstens den jd hebben om in een onoogelijk toilet de vlucht e nemen, met achterlating van alles wat waarde heeft en wat nu reddeloos verloren is en de tssurantie-maatschappij zal geen vergoeding geven omdat de brand blijkbaar ontstaan is door verregaande onachtzaamheid en omdat alle maatregelen zijn verwaarloosd, die konden dienen om bet woeden der vlammen te keeren. Of zonder beeldspraakhet Nedeiiandsche olk beeft, in weerwil van kamerontbinding en srkiezingen, op bet oogenblik nog even weinig jlangstelliug in de openbare zaak getoond, als in de dagen toen er geen staatkundig gevaar dreigde. We hebben dreigende vijanden binnen muren en daarbuiten. De kerkelijke partij werkzamer dan ooit, de liberale partij is zoo ogelijk nog meer verdeeld dan de kerkelijke, re Indische regeering is een toonbeeld van wanorde, de oorlog met Aijeh pat ons uit, de handel verloopt, de financiën zijn in een niet te berekenen achteruitgang, die alleen door allerlei kunstmiddelen eu buitengewone op brengsten niet verbeterd, maar bemanteld wordt, Duitsehland neemt steeds krachtiger maatregelen om een overwegenden invloed op ons land te krijgen, vordert een voor ons land hoogst scha delijk traetaat op den letterkundigen eigendom en beweert zelfs recht te hebben op de zalmen, lie in onze rivieren zwemmen enliet Nederlandsche volk weet van dat alles niets of wel, als enkelen bet al weten, dan zeggen ze „geen ellende voor den tijd" en „bet zal zoo erg niet loopen" en dat trekschuit-systeem wordt in practijk gebracht en zal in practijk Ig-ebraeht worden, tot dat het te laat is. Dan zal Holland in last zijn, dan zal de een de schuld op den ander werpen en dan zal het er toch eigenlijk minder op aan komen, wie de schuld heeft, want alles zal reddeloos ver loren zijn. Eindelijk gebeurt er ietsDe liberale kies- vereeniging „Burgerplig-t" te Amsterdam (niet te verwarren met de firma Burgerplicht en Co. te Nergensbuizen) beeft een middel gevonden, dat evenals Hopbitter en Holloway-pillen in eens alle nationale kwalen zal genezen. Dat middel is aaneensluiting in den boezem der liberale partij. Onvermijdelijke voorwaarde daar toe is de vestiging van een centraalpunt, waarvan, waar en wanneer noodig, voorlichting en leiding uitgaan en dat tot samenwerking den stoot geven kan. Ten einde aanvankelijk reeds van de medewerking van gelijkgezinden zich te verzekeren, zijn door haar de individueele be stuursleden der volgende VereenigingenKie- zersvereeniging „de Grondwet" te Amsterdam, Kiesvereeniging „deGrondwet" te 's-Gravenhage, „Vrijzinnige Kiesvereeniging" te Rotterdam, Kiesvereeniging „Burgerplicht" te Rotterdam, tot gedachtenwisseling uitgenoodigd. Als slotsom dier samenspreking biedeD zij een schema van grondbepaliDgen der Liberale Unie aan. Die „Liberale Unie" zal bet land moeten redden, maar niemand zal uit dat schema eenig licht putten. Het bestaat uit 8 artikelen, waar van de laatste 7 van geheel huisboudelijken aard zijn, de liberale kiesvereenigingen vaardigen vertegenwoordigers af, uit die vertegenwoor digers wordt eene commissie benoemd, die de zaken doet, eenmaal 'sjaars algemeene ver gadering, men betaalt contributie, krijgt geen reis- of verblijfkosten vergoed en mag geen lid der commissie zijn als men lid van eene der Kamers is. In hoofdzaak komt dit overeen met bet reglement voor vereenigingen van rederijkerskamers, gymnastiekvereenigingen en dergelijke. Het eenige wat het „schema" te lezen geeft, staat in Art. 1„Er wordt opgericht eene Liberale Unie, die zich ten doel stelt door alle geoorloofde middelen van voorlichting en samenwerking den staatkundigen invloed dei- kerkelijke partijen te bestrijden en de toepassing der liberale beginselen te bevorderen. In goed Hollandsch gezegd: er wordt eene vereeniging opgericht, waarin zij, die geen lid van de Kamer zijn, zich kunnen verbeelden het te wezen en waarin enkelen (de leden dei- Commissie) het zelfs tot Minister kunnen brengen. Deze vereeniging zal liberalen prijzen en ker- kelijken laken, juist zooals tot dusverre. Alsof dat wat helpen zou! Neen, het kwaad is zóó niet te keeren. Laat eerst elke kiesvereeniging, betzij liberaal of boe anders ook, „door alle geoorloofde middelen" zorgen, dat ieder gaat stemmen, niet alleen door circulaires, die men toch niet leest, maar door persoonlijk bezoek en persoonlijken aan drang, laat dan de bloemrijke parlementaire taal vervangen worden door beschaafd Hollandsch, waarin precies staat wat men zeggen wil en laat dan alom als vaste regel aangenomen worden, dat bet plichtverzuim zal heeten en ongeschiktheid voor bet lidmaatschap in eenig lichaam van bestuur, als een lid van gemeente raad, provinciale of generale staten zal hooren dat er klachten zijn, zonder dat bij openlijk vordert, dat bun dienaangaande in de meest duidelijke bewoordingen de meest volledige inlichtingen worden gegeven. Laat ze den moed hebben te vragen wat er waar is van de zware beschuldigingen van Multatuli, Pieper, Perelaer, Brooshooft en anderen, wat er waar is van nietsdoende ambtenaren met booge traetementen, van partijdigheid in de benoemingen, van geld- verkwisting, van verspilling voor de liefhebberij van een of ander hoofdambtenaar, van het feit dat men in Nederland, dank zij de vrijheid van drukpers, gerust alle klachten mag uitspreken, maar dat de Regeeving de macht beeft ten eeuwigen dage doof te blijven voor die klachten. En wanneer dat gebeurt, betzij van radicale of van clericale zijde, dan zal het het land goed gaandan zal de belangstelling in de zaken des lands, die ons aller zaken zijn, toenemen en dan zal de afgevaardigde voor gemeente, provincie of kamer niet zwijgen om zijn familie vooruit te helpen of aarzelen om toch vooral kans te hebben herkozen te worden, maar hij zal spreken en vragen en vorderen en eisehen gelijk hij bet reebt heeft te doen, eenig en alleen omdat hij vreest anders weggejaagd te worden als een onnut dienaar, als iemand die tot een post van het hoogste vertrouwen ge roepen is en blijkbaar zijn plicht niet doet. Dan zullen de staatkundige partijen nog steeds voor hunne beginselen blijven strijden, maar ze zullen geen stof meer hebben tot kleingeestige verwijten over tekortkomingen en in waarheid zullen alle partijen eene groote centrale ver eeniging vormen, de groote „Nederlandsche eenheid", die strijd voert tegen wanbestuur en streeft naar het welzijn des vaderlands en den welvaart der burgers. Binnenland. ZIERIKZEE, 16 December 188 4. De Verzekeringsbode verneemt, dat de Nederlandsche Pensioenvereeniging voor werklieden thans zooverre gevorderd is, dat zij binnenkort de gelegenheid tot pensioenverzekering zal openstellen. Is het doel der vereeniging eenmaal zoover bereikt, dan is zeer zeker de moeielijkste taak voor haar overwonnen. De op richting toch had is de Verzekeringsbode goed ingelicht met ongewoon groote bezwaren te kampen de zaak was nieuw, bij het publiek onbekend, en velen die met het doel kennis maakten, waren, zooals dat gewoonlijk gaat, van oordeel, dat de verwezenlijking daarvan hoogst waarschijnlijk een utopie zou blijken te zijn. Wanneer binnen enkele weken het bewijs zal geleverd zijn, dat dit niet zoo is, zullen de velen, die er zich eerst toe bepaalden toeschouwers te blijven, tot bevordering van het doel der vereeniging wel gaan medewerken. Zeer wordt dit nu reeds bevorderd door den steun, dien der Pensioen-vereeniging door het Nut van 't Al gemeen wordt geschonken. Nadat deze maatschappij n.l. in Augustus besloot de vereeniging stoffelijk bij te staan, heeft het hoofdbestuur eenigen tijd geleden aan de departementen eene missive gericht om hen op te wekken de vereeniging naar vermogen ook zedelijk te steunen door hun lokalen beschikbaar te stellen voor de agenten, wanneer zij op gezette tijden zitting houden, door op plaatsen, waar nog geen afdeeling der vereeniging bestaat, het initiatief voor de oprichting te nemen, en, last not least, door desnoods de taak

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1