FIJNE TOILETZEEP. ingezonden! Heller's Speelwerken. BEURS- F.N MARKTBERICHTEN? Burgerlijke^ Stand te Zierikzee. ADVERTENTIES Stempel J. J. DEULEN, Middelburg. Prof. Graham Bell maakt melding van eene nieuwe uitvinding, door hem op het gebied der telephonie gedaan. Hij nam waai*, dat telephonische signalen met goeden uitslag gewisseld werden tusschen twee schepen, meer dan 2 KM. van elkaar verwijderd, en terwijl er hooge zeeën stonden. Op het eerste schip was een telephoon, waarvan een der draden naar den voorsteven was geleid, de andere aan den achtersteven in het water hing. Bij het tweede schip was de telephoon vervangen door een batterij, voorzien van den stroomverbreker, die de geleiding 100 maal per seconde sloot. Telkens wanneer de batterij in verbinding werd gebracht met de zee, laadde deze zich met electriciteit, en de opeen volging van die ladingen werd als een muzieknoot door de telephoon herhaald. De toestel was zeer onvolmaakt en toch onderscheidde men duidelijk de noot in de telephoon. Men heeft zelfs een alphabeth samengesteld voor de overbrenging van berichten en iemand, die zich een weinig oefent kan zich al spoedig op de hoogte stellen van de nieuwe taal. Professor Bell herinnert op zijne mededeelingen aan de proeven van prof. Trowbridge die een galvanometer in plaats van een telephoon en een dynamo-electrische machine in plaats van eene batterij gebruikte. Van dat denkbeeld uitgaande, heeft professor Bell bedacht van de telephoon partij te trekken, opdat bij mistig weder de schepen elkander hunne tegenwoordigheid kenbaar zouden kunnen maken. Een groot aantal vaar tuigen hebben tegenwoordig electrische werktuigen voor verlichting aan boord; zonder bezwaar kunnen dus proeven worden genomen, die zullen uitwijzen of deze nieuwe toepassing der telephonie aan de verwach tingen van den uitvinder beantwoordt. Men zou op deze wijze een eenvoudig middel hebben om de gevaren der scheepvaart te verminderen en strandingen te voorkomen. Te Moskou hebben zich twee concurrenten opgedaan van de gedachtenlezers Cumberland en Bishop. Twee jonge meisjes, die beiden 17 jaar oud zijn, hebben den 1 December in een gezelschap van 17 personen juist het cijfer van haar ouderdom waaronder geneeskundigen en professoren waren, met de grootste nauwkeurigheid en gemakkelijkheid dezelfde toeren verricht, die de heeren Cumberland en Bishop gewoon lijk doen. Het is meer waarschijnlijk dat men aan de gedachten-»lezeressen" boven de gedachten-»lezers" de voorkeur zal geven. Een der aantrekkelijkheden van de aanstaande wereld tentoonstelling, in 1889 te Parijs te houden, zal een toren van 300 meters zijn, die dus driemaal zoo hoog zal zijn als de Nieuwekerkstoren te Delft. Op het hoogste pnnt zal een glazen koepel gebouwd worden, vanwaar men den omtrek zal kunnen overzien. De bezoekers worden door vier ascenceurs naar boven gebracht. Behalve het aangename om van zulk een hoogte in het rond te kunnen zien, meenen de ontwerpers, dat deze toren ook van nut kan zijn in oorlogstijd om 60 mijlen in het rond te kunnen zien, als sterre toren boven de nevelen der stad, alsook om door electrisch licht den omtrek te verlichten. De groote stilstand in alle takken van nijverheid in Engeland duurt voort en daarmede klimt de nood onder de arbeidende klassen, waartegen de onder scheiden philantropische instellingen in den vorm van goedkoope gaarkeukens, soepkokerijen enz. op verre na niet bestand zijn. Het zwaarst lijden onder deze crisis de gewoonlijk op de scheepstimmerwerven en in de machinefabrieken werkzame arbeiders, waarvan er zoovelen geen werk hebben, dat de «United Society of Boilermakers and Iron Shipbuilders" in den loop van November aan leden zonder werk niet minder dan 18,784 aan onderstand heeft uitbetaald, waarbij nog 20,000 aan ziekengeld komt. Ook andere arbeidersvereenigingen hebben reeds naar evenredigheid van het aantal hunner leden en het kapitaal, waarover zij beschikken, aanzienlijke sommen uitgekeerd, zoodat de fondsen van deze vereenigingen op die manier spoedig geheel uitgeput zullen zijn. AxNTWOORD op een ingezonden stuk van den HoogWelgeb. Heer Jhr. W. M. H. de Jonge, voorkomende in de Zierikzeesche Courant oan 10 Dec. j.l. Wanneer Jhr. W. M. H. de Jonge zich de kleine moeite had kunnen en willen getroosten de vergadering van belangstellenden (waartoe ZEd. werd verondersteld zeker te behooren) in zake de suikerbiettiend Bomme- nede, met zijne tegenwoordigheid te vereerenzou ZEd. ongetwijfeld een duidelijker begrip hebben ge kregen van het doel dat die zoogenoemde commissie van bijstand destijds beoogde, dan ZEd. nu schijnt te hebben. Dan zou ZEd. o. a, uit mijn mond hebben vernomen, dat ik bij de aanvaarding der benoeming, die mij toen gewerd, ten duidelijkste heb doen uitkomen, dat die bijstand-verleening volstrekt niet onbegrensd was, maar dat die enkel en alleen strekken moest om den heer Kohier in de gelegenheid te stellen door zijn procedure een rechterlijke uitspraak uit te lokken, waardoor, in wiens belang die ook uitviel, weer één dier on duidelijkheden werd opgeruimd, die er in bijna alle Am- bachtsheerlijke Eigendomsrechten schijnen voor te komen en waar de geleerden het zelf dikwijls niet over eens zijn. Bij dat door mij geuite gevoelen sloot niet alleen de heer D. Hocke Dz. zich aan, maar heel de ver- ring van contribuanten. Uit 't bovenstaande blijkt mijns inziens duidelijk, dat wij ons niet verbonden om bij eventuëele veroordee ling ook de boeten en tiendschulden te betalen. Dat er van wege de tegenpartij geen middelen zijn in 't werk gesteld om den heer Kohier te beletten met de noorderzon te vertrekken of dat die middelen geen doel hebben geti'offen, daar kan toch waarlijk de zoogenoemde commissie van bijstand niet aan doen. Een pionnier was de heer Kohier zeker: te wenschen is het evenwel dat zijn pionnierschap, behoudens enkele uitzonderingen, homeopathisch moge werken op het nageslacht. Ondergeteekende veroorlooft zich bij deze nog de vrijheid aan Jhr. W. M. H. de Jonge den raad te geven,, de kosten van driemaandelijksche advertenties of ingezonden stukken te sparen, dewijl hij ZEd. (en hij gelooft hiermede uit naam van alle contribuanten te spreken), gerust durft voorspellen, dat ZEds. stem die eens roependen in de woestijn zal zijn. Ouwerkerk, 12 December 1884. B. GIL JAM. Wij waren reeds meermalen in de gelegenheid, een woord van lof uit te spreken over de voortreffelijke eigenschappen der Speelwerken, afkomstig uit de fabriek van den Heer J. H. Heller te Bern (Zwitserland). Niet alleen omdat Heller's Speelwerken door de Jury van alle Tentoonstellingen, zooals in 1881 te Melbourne, in '1883 te Zurich, waar zij den eersten prijsen in dit jaar te Nizza en Krems, waar zij de gouden medaille behaalden, geeft ons aanleiding de opmerk zaamheid onzer lezers op genoemde fabriek te vestigen, maar voornamelijk de overtuiging die wij koesteren, dat met het oog op de aanstaande Kerst- en Nieuw jaarsfeesten, op het uitgestrekte gebied van Kunst en Industrie geen beter Kerstgeschenk is te bedenken dan een Speelwerk van den Heer Heller. Waar voor werpen van waarde of smaak zoo dikwijls de kieschheid kwetsen, daar komt het Speelwerk inzonderheid van pas, want niets dat zich op zoo voortreffelijke wijze voor geschenk laat aanbevelen. Met recht kan dan ook gezegd worden, dat er niemand gevonden zal worden, wien zulk een geschenk niet de grootste vreugde heeft bereid. Is er iets, dat in de moeielijke omstandigheden des levens, waarin men zich eenzaam en onaangenaam gevoelt, meer troost kan geven dan de muziek? Is zij het niet, die afleiding geeft aan zoovele menschen, die door ziekte gebonden zijn hun kamer te houden en daardoor die wereldtaal aller harten moeten missen Voeg hierbij nog allen, die zelf geen instrument bgspelen of wel zij, die door hun beroep of door de groote afstanden, die zij van eene stad zijn verwijderd, geen Concerten of Soirees kunnen bezoeken en daardoor het onontbeerlijke genot der muziek moeten missen alle dezen, en voornamenlijk H.H. Geestelijken, kunnen dus niet genoeg worden aanbevolen, zich een Speelwerk van den Heer Heller aan te schaffen, te meer daar hij als fabrikant er zich bijzonder op toelegt, om het repertoire van elk, zelfs van het kleinste werk, met zeldzamen smaak te ar rangeeren en zijne afnemers op deze wijze steeds met de nieuwste stukken op muzikaal gebied, en de nieuwste opera's, operettes en dans muziek, alsmede met de volksliederen van de populairste toondichters bekend maakt. Ten slotte moeten wij nog opmerken, dat het groot aantal getuigschriften van hotel- en restauratie-houders enz., vooral voor laatstgenoemden een goede wenk is, niet langer te wachten met de aanschaffing van een Speelwerk van Heller, daar in de meeste gevallen de ondervinding heeft geleerd dat op die wijze in zulke etablissementen de ontvangsten spoedig waren verdrie dubbeld; desverkiezend wordt de betaling-gemakkelijk gemaakt. Dezen winter komen 100 der beste werken, tot een bedrag van 20,000 francs, als premiën beschik baar, en kan zelfs de kooper van een kleine Speeldoos daardoor in het bezit van een groot werk geraken, daar op elke 25 frs. een bon wordt geschonken. Rijk geïllustreerde prijslijsten en 't plan worden op ver langen franco toegezonden. Wij geven den raad zich zelfs met de kleinste bestelling direct tot de fabriek te Bern te wenden, daar deze, uitgezonderd te Nizza, nergens depots heeft, en meermalen vreemde fabrikaten voor Heller's Speelwerken worden uitgevent. Men lette wel op, dat elk werk den naam draagt van den fabrikant J. II. Heller, die ook leverancier is van bijna alle hoven en vorsten. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 11 Dec. 1884. Nederland, Werkelijke Schuld 21/a pCt. 6611/le dito dito 3 793/16 dito dito 4 101 dito dito 1878 4 Premie-Leening Stad Rotterdam 3 102 België, dito Stad Antw. '74 3 98 Spanje, Obligatiën Buitenl. 1869/70 11//J 573/j6 dito dito 1876 2 Portugal, dito Buitenl. 1853/80 3 485/j8 Rusland, Obl. Hope Go. 1798/1815 4 1011/8 Cert. Inschr. 6e S. 1855 5 8ol/a Obligatiën 1866 f 1000 5 9915/J8 dito 1860 2e L. 100 4«/3 Obl.-Leen. 1867/69 4 847/18 Staatsleening 1866 5 Oostenrijk, Obligatiën in papier 5 667/8 dito dito 5 663/8 dito in Zilver 5 673/8 dito dito 5 67ll/j8 dito in Goud 4 85 Staatsleening 1864 Italië, Inschrijving 5 921/,, Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 73/4 Brazilië, Obligatiën Lond. 1865 5 967/18 Mexico, dito 1851 3 IS11/^ Rusland, Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. 5 l^ö1^ Baltische Spoorw. Aand. 3 5715/16 Jeles Griasi Obligatiën 5 91 /a Orel-Vitebsk Obligatiën 5 953/4 Poti Tiflis Obligatiën 1000 5 969/18 Oostenrijk,Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 73Va Italië, Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën 3 577/8 Amerika, Illin. Cert. van Aandeel 118 PRIJZEN VAN COUPONS. Oostenr. in papier f 20,55 dito in zilver - 20,55 Eng. Div. per - 11,60 Russen in Z. R. Amerik. Dollars Papier f 1,24 - 2,47 5 a f 6,— a - a - 6,50 6',— a - 6,25 4,75 a - 5,- 5,— a - 5,25 4,75 a - 5,— 3,— a - 4,- 6,50 a - 7,— 10,- a - 11,- 9- a - a - 10,- 8,'— a - 8,50 Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 11 Dec. 1884. Per Hectoliter. Jarige Tarwe Nieuwe dito 1884 Zomertarwe Rogge 1884 Maartsche Gerst 1884 Winter dito 1884 Zomer dito 1884 Haver 1884 Paardenboonen Witte boonen Bruine dito 1884 Schokker-Erwten Kleine dito 1884 Koolzaad - a - Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 11 Dec. 1884. Boter laagste koers f 0,65 per 5 ons. hoogste - 0,721/2 5 Kip-Eieren laagste - 1,20 25 stuks. hoogste - 1,75 #25 Van 5-12 Dec. 1884. Geboren: Een zoon van A. H. Brandenburg en J. Nesse. dochter A. Kramer en W. C. Anker. zoon B. Legemate en K. Visser (levenloos). Overleden: J. Hendrikse, 86 j., weduwnaar. P. W. M. Rombouts, 3 j., z. H. Thiele, 8 j., z. K. J. de Glopper, 32 j., vrouw van J. van der Valk. P. van de Velde, 79 j., weduwn. van H. Wagemaker. C. de Jonge, 18 m., d. Dankzegging voor ondervonden be langstelling bij het overlijden van onze zuster, behuwdzuster en tante, ADRIANA CORNELIA. Zierikzee, Namens de Familie, 12 Dec. 1884. S. G. NAUTA VAN DER GRIJP. Grllimau ve p. stulv 15 ct. doosjes van 3 st. 40 ct. Ch.in.ois 25 70 Mede verkrijgbaar bij de Heeren A. M. E, VAN DISHOECK en A. C. DE MOOIJ, Zierikzee.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 3