Buitenland. Ongelukken; Rampen, Misdaden, enz. Omtrent tien ondergang van de stoomboot «Lochard" bij Holyhead wordt nader gemeld: Van den golfbreker te Holyhead uit zag men Zaterdag namiddag op ongeveer een mijl afstand bij zeer hooge zee een schip, dat oogenschijnlijk niet meer bestuurd kon worden. Toen men het schip in nood bemerkte, waren tic matrozen bezig, aan den voormast een zeil op te hijschen. Bijna onmiddellijk daarop, in het vol gend oogenblik, zonk het vaartuig in de diepte. Uit de onzekere bewegingen van het schip meende men te moeten afleiden, ofschoon de waarneming zeer kort duurde, dat de machine gebroken moest zijn en een deel er van vermoedelijk een gat in 't schip zal hebben geslagen. Wel werd de reddingsboot van Holyhead in weinige minuten naar de plaats des onheils uitgebracht, maar er bestond hoegenaamd geen kans om ook maar een levend wezen te zien, laat staan te redden. Men houdt het vergane schip voor de stoomboot »Lochard", toebehoord hebbende aan de Cork-Stoomvaart-Maat- schappij, die Zaterdag met lading en 24 schepelingen van Cork naar Liverpool en Rotterdam in zee ging. Passagiers waren niet aan boord. Een andere schipbreuk meldt men uit Calais. Niet ver van die plaats is wrakhout aangedreven, dat toe behoord moet hebben aan een schip van aanzienlijke grootte, wat tot de gissing aanleiding geeft, dat het vaartuig met zijn geheele bemanning is verongelukt. Woensdag bracht een Fransch visscher een met koper beslagen scheepsboot binnen, die hij onbeheerd in zee drijvende had gevondeneen tweede dergelijke boot dreef ook te Calais aan het strand, waarin scheeps- meubelen, dekgereedschap en een bord, waarop de naam «Baltic" geschilderd. Ter hoogte van Bostcastle, een der onstuimigste gedeelten der kust van Cornwallis, strandde in den nacht van Vrijdag en Zaterdag de schroef boot «Alliance" uit Cardiff. Bij deze ramp verloren 25 personen het leven. Nog vele andere schipbreuken worden bericht, waarvan de meeste gepaard gingen met verlies van ménschenlevens. Verleden jaar deed zich op de vischsloep «Adriana Lumina" van Middelharnis, schipper C. Muije, toen die sloep in 'zee was, het geval voor, dat in het brood en de boter van den matroos M. B. koppen van lucifers werden ontdekt, terwijl de afgesneden stukjes hout in de omgeving werden gevonden. Een destijds ingesteld onderzoek mocht niet tot de ontdekking van den dader of de daders leiden. Eenige dagen geleden heeft zich weder een soort gelijk geval voorgedaan op dezelfde sloep en bij denzelfden matroos. Het in deze zaak gehouden onderzoek heeft ook thans den dader of de daders nog niet aan 't licht gebracht. Te Oldendorf (Brunswijk) liet een vrouw, die een boodschap moest doen, haar jongste kind, dat in de wieg lag, achter aan de zorg van een 4jarig meisje. Door het spelen met lucifers, geraakte de wieg in brand. Juist op dit oogenblik kwam de moeder binnen, die nog tijd had haar kind ongedeerd uit den wieg te nemen. Tengevolge van den schrik en de strenge berisping barer moeder, kreeg het 4jarig meisje, een toeval, waarna zij onmiddellijk overleed. Twee dagen later werd het kind begraven. Toen de vader tehuis kwam, was zijn vrouw met het jongste kind verdwenen. Hij vond beide lijken een uur later in een sloot. Te Weenen woedde Maandagnacht een vreeselijke storm, die groote schade aangericht heeft en zelfs verlies van menschenlevens tengevolge heeft gehad. Verscheidene straten moesten Dinsdag afgesloten worden, daar zij niet begaanbaar waren van de glasscherven en de dakpannen, die naar beneden gestort waren. In den schouwburg Alhambra te Brussel ontstond Dinsdagavond een paniek doordat een affiche, welke uit een loge viel en juist in een gasvlam van het voetlicht terecht kwamvlam vatte. Men begon brand! te roepen, doch door het krachtig optreden van een officier van politie werden ongelukken voor komen. Twee dames vielen flauw. Dat men uit de gevangenis tracht te ontvluchten, komt meermalen voor, doch dat men de brutaliteit bezit om in de gevangenis in te breken, behoort zeker onder de zeldzaamheden. Toch is dit te Kings- County in Ierland gebeurd. Na in de gevangenis geslopen te zijn, heeft men de brandkast in de schoenmakerswerkplaats opengebroken en een som van circa 8000 gulden medegenomen, welke door een maatschappij was gedeponeerd, die voortdurend de schoenen opkoopt, welke door de gevangenen gemaakt worden. Men kan zich de woede van den directeur der gevangenis voorstellen, toen hij den diefstal ontdekte, maar na van de eerste ontsteltenis bekomen te zijn, moet hij toch gezegd hebben: «Om 'teven, deze dieven zijn kunstenaars!" Dui t s clil and. De commissie van de Congo-Conferentie heeft in de zitting van 1.1. Zaterdag de scheepvaarts-acte behandeld. Art. I en 2 (vrije vaart op den Congo, en de te heffen rechten) werden aangenomen. Evenzoo art. 3, waarin de bepalingen der beide eerste artikelen ook toepasselijk worden gesteld op de bij-rivieren van den Congo en de Oost-Afrikaansche wateren. Ten opzichte der laatst genoemde wateren werd echter in het protocol opge nomen, dat Portugal zich zijne souvereiniteitsrechten op de rivier in de kolonie Mozambique voorbehoudt. Art. 4 (gelijkstelling der verbindingswateren en kanalen) werd insgelijks onveranderd aangenomen. Bij dit artikel had de Amerikaansche gevolmachtigde voorgesteld, eene bepaling er aan toe te voegen, om aan die mogend heid, welke de grootste uitgestrektheid van den Congo in haar bezit heeft, het privilegie toe te kennen tot aanleg van een spoorweg van Vive naar Stanleypool. Wegens verschillende bedenkingen tegen deze bepaling bracht de voorsteller daarin eene wijziging, waarbij de rechten der oeverstaten, door welke de spoorweg zou loopen, meer werden gewaarborgd. De Portugeesche gevolmachtigde bestreed het voorstel, om redenen van plaatselijke souvereiniteit en ook van algemeenen aard. Zijns inziens ging het niet aan, zulk een privilegie toe te kennen aan een Staat, daar de particuliere industrie ook voor die zaak wel den besten en voor- deeligsten weg zou weten te vinden en zich met de daarbij betrokken regeeringen zal willen verstaan. De voorsteller maakte daarop eene nieuwe wijziging, volgens welke het privilegie slechts voor twee jaren zou worden verleend. De Fransche en de Nederlandsche gevolgmachtigden bestreden het voorstelBelgië ver dedigde het; Duitschland insgelijks, doch onder veel voorbehoud; en daar het ten slotte bleek dat er geen eenstemmigheid' kon worden verkregen, werd er besloten, de voorgestelde bijvoeging achterwege te laten. Art. 5 (het sluiten van leeningen door de internationale commissie tot dekking van uitgaven) werd aangenomen, met de bijvoeging dat de besluiten der commissie tot het aangaan eener leening alleen van kracht zullen zijn, wanneer zij zijn genomen met eene meerderheid van 2/3 van de stemmen der leden. Voorts werd er bij bepaald, dat de regeeringen de leeningen zullen waarborgen, voor zoover daaromtrent geen bijzondere overeenkomst wordt getroffen. In het oorspronkelijke ontwerp was ook sprake van de op richting eener speciale scheepvaartkasdoch dit is geschrapt. Art. 6 handelt over de quarantaine. In het ontwerp was het voorbehoud gesteld, dat de wijze van toezicht op quarantaine een punt van nader overleg zou uitmaken. De commissie maakte hierbij de bepaling, dat de quarantaine zal worden vastgesteld op het initiatief hetzij van de oeverstaten, hetzij van de inter nationale commissie. Overigens is het artikel onver anderd aangenomen. Art. 7 (de internationale commissie) werd onveranderd vastgesteld, met de bijvoeging dat de commissie jaarlijks verslag zal leveren aan de regeeringen. Art. 8 (nieuw artikel, in twee alinea's) bepaalde, dat de internationale commissie in de uit oefening harer bevoegdheden onafhankelijk zou zijn van de territoriale overheid. Deze zinsnede werd ge schrapt. Daarentegen werd de tweede alinea aangenomen, strekkende ter bepaling, dat de agenten en archieven der commissie het voorrecht van onschendbaarheid zullen genieten. Art. 9 (Samenstelling der inter nationale commissie) werd aangenomen. Art. 10. (De bevoegdheden der internationale commissie). In bet oorspronkelijk ontwerp was de bepaling opgenomen, dat op die gedeelten der Congorievier, welke aan eene souvereine mogendheid behooren, deze de noodige maatregelen moet nemen in overleg met de inter nationale commissie. Dit werd nu in dezer voege ge wijzigd, dat de genoemde commissie zal handelen in overleg met den oeverstaat. Art. 11 (nieuw) bepaalt, dat van oorlogsschepen geen andere rechten dan loods en havengelden zullen worden geëischt. Art. 12 (de neutraliteit) is Zaterdag nog niet behandeld. Op dit artikel waren vier amendementen ingediend (door Duitschland, België, Engeland en Amerika). If r a n li r ij li- Voor enkele dagen wist de Gaulois mede te deelen, dat prins Napoleon weder voornemens was een manifest uit te vaardigen en daarna een reis naar het Oosten te ondernemen. Daar de prins echter niet schijnt te willen, dat er iets over hem verteld wordt, dat in strijd met de waarheid is, heeft hij een zijner vrienden laten mededeelen, dat geen der beide plannen bij hem bestaan. Hij blijft in Europa en zal, tenzij onvoorziene omstandigheden zich mochten voordoen, vóór de ver kiezingen van 1885 het land niet toespreken. Intusschen beveelt hij zijne vrienden aan, de onderwerpen, die louter voor de verkiezingen van belang zijn, te laten behandelen door de «oude partij", zooals hij zich uitdrukt. Zijne aanhangers moeten zich met niets anders dan met de vraagstukken van algemeen belang bezig houden: t. w. de opbeuring van Frankrijk, de reorganisatie van het gezag, de oorlog tegen het parlementarisme en de rechtstreeksche verkiezing van het staatsopperhoofd. In zijn oog is dit programma de uitdrukking van de ware leer der Napoleontische partij en deze leer zal aanstaanden Zondag verkondigd en toegelicht worden ter gelegenheid van het te geven feestmaal der Jerómisten. (Jemeiigd Buitenlaudsch Nieuws. Onlangs heeft de heer Adolph Spreckels, zoon van een millionair, bijgenaamd de «Suikerkoning van Hawaï", drie revolverschoten gelost op den heer De Young, eigenaar van de te San Francisco verschijnende Chronicle. Le Courier des Etats Unis geeft eenige merk waardige bijzonderheden over het verleden van dien journalist. De De Young's, zegt hij, vormen een famile van strijdlustige schrijvers. In 1872 loste de eigenaar van the Chronicle twee pistoolschoten op Benjamin Naphtaly, uitgever van the Sun te Francisco, miste hem, maar verwondde een kleinen jongen. In 1879 was de eerwaarde Isaac Kal loch candidaat voor het burgemeesterschap van San Francisco. The Chronicle dreigde hem in de courant te zullen uitluchten, als hij zijne candidatuur niet terugnam. Kalloch dreigde nu op zijne beurt over eenige leden der familie De Young in the Sun onaangename ophelderingen te geven. De beide broeders De Young berichtten toen, dat zij op Kalloch zouden vuren, als hij zich veroor loofde het artikel in quaestie te schrijven. Den 23 Augustus loste Karei De Young twee schoten op Kalloch, die zwaar gewond werd, maar herstelde, en gewroken werd door zijn zoon, die Karei De Young doodschoot. De moordenaar werd echter vrijgesproken. Zooals men zich herinneren zal, werden verleden jaar, op de Amsterdamsche tentoonstelling, een paar bezoekers voor eenigen tijd in een groote brandkast opgesloten door het dichtvallen van een binnenhek. Een dergelijk, maar niet .zoo spoedig verholpen geval is te Dundee gebeurd. Daar is een werkman, die in een groote brandkast iets te verrichten had, door het in 't slot springen van de binnenste afsluiting opge sloten. De sleutel is te Birmingham, bij de fabrikanten van de brandkast. Men heeft er om getelegrafeerd maar het zal wel twee dagen duren voor de werkman bevrijd kan worden. Hij is daar intusschen, hoe on aangenaam ook, wel bewaard en hij krijgt lucht en voedsel door eene getraliede opening. In Australië heeft men een echte parel gevonden, wier waarde op 4000 pond sterling wordt geschat. De Londensche rechtbank deed uitspraak in het geval van de schipbreukelingen der «Mignonnette", die het leven behielden door den scheepsjongen Parker te dooden, zijn bloed te drinken en hem op te eten. Dudley en Stephen werden ter dood veroordeeld, maar men meent, dat de Koningin hun gratie zal verleenen. Het rapport van de leden der cholera-commissie, die door Engeland naar Engelsch-Indië zijn gezouden, de heeren dr. Klein en dr. Gibbes, hetwelk dezer dagen is openbaar gemaakt, verwerpt geheel en al de baccillen- theorie van dr. Koch. Baccillen zijn niet altijd bij cholera-gevallen aanwezig en zijn nooit in het bloed of in de ingewanden te vinden. Alle proeven om dieren te besmetten, hebben schipbreuk geleden. Men zal zich herinneren, dat het anderen wel gelukt is, het ziekte-proces op andere dieren over te brengen. Onlangs trad te Philadelphia een gezonde, flinke man met een baard, die hem tot op de knieën reikte, een kapperswinkel binnen en verlangde, dat men hem den baard zou afknippen. Op de verwonderde vraag van den verbaasden kapper antwoordde hij: «Gedurende 24 jaren heb ik geen scheermes aan het gezicht gehad. Een kwart eeuw ongeveer geleden wilde ik een vergadering van kiezers, die ten gunste van den candidaat Douglas was belegd, een redevoering houden, maar had, daar ik al mijn tijd aan den verkiezingsstrijd besteedde, mij in geen acht dagen kunnen scheren. Toen ik begon te spreken, riep men mij toe, dat ik mij eerst moest laten scheren, voor ik voor het publiek als spreker wilde optreden. Toen deed ik de belofte mijn baard niet meer te zullen laten scheren voor een democratische candidaat tot president der Vereenigde Staten werd gekozen. Dit is nu door de verkiezing van den heer Cleveland geschiedt, dus, mijnheer, aan het werk en pak den baard zorgvuldig voor mij in, want ik wil er eeu ketting van laten maken, die ik den heer Cleveland bij het aanvaarden van zijn post ten geschenke wil geven." Als een staaltje van de wildrijkheid in Pruisen wordt medegedeeld, dat op één dag in de nabijheid van Mainz met 10 geweren zijn geschoten 153 hazen en nabij Babenhausen, bij Darmstadt, met '14 geweren, mede op één dag, 34 reeën, 28 hazen, G houtsnippen en 2 vossen. dan

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 2