r Z1ER1KZEESCDE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. RDAM RDAM 1884. No. 97. Zaterdag 13 December. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. L .dvertentiën den vooraf geleverd. aatschar 1 en 2, NB. e' st, aangevende meer public op de daar oofdplaats geheel Ne* meening id ,eele heb bei -Bureau wc laden is, w 1 angrijke 'ATSEN. ET haven. 1. ïterdam n org. 9.—u. 9.- 9. - 9.— 10.— 9.— 9.— 9.— 9.— 9.— 10.— 9.— 9.— n Rotterdam 1,50, Voor- schenveeren éne maand Ma ADEN Co., Vos. AN. IVIE E. TSEN. aven. IV G. tterdam sm. 9.—u. Q y. 9. 9.— 9.— 9.— 9.— 9.— 9.— 9.— EP. kaarten. f3— it. 2.50 1.50 1, J. A. V. D. t Pauwensteeg •cteur ASTEL. d d Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND s\ uitgezonderd op FEESTDAGEN. b'Prijs per drie maanden ƒ1,Franco per post ƒ1, E Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stnkken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENHAN. ZIERIKZEE, 12 December 1 8 8 4. Naar De Maasbode verneemt, zijn door de katho lieke kamerleden de grondslagen gelegd voor eene partijclub. De eerste pogingen moeten geslaagd zijn. Men is voornemens om de 14 dagen, in gewichtige omstandigheden alle weken, of ook, wanneer het noodzakelijk mocht zijn, op onbepaalde tijden, bijeen te komen. Daarentegen meldt De Tijd: «Onder de katholieke afgevaardigden ter Tweede Kamer bestaat eene afspraak om op bepaalde dagen, wanneer dit staatslichaam vergaderd is, bijeen te komen, ter bespreking van politieke aangelegenheden. Aan dit verdere beschou wingen vast te knoopen omtrent eene clubformatie enz., gelijk van zekere zijden geschiedde, is op dit oogenblik nog geheel voorbarig." De Keizerin van Oostenrijk komt waarschijnlijk in het einde van Februari of het begin van Maart weer te Amsterdam. Het is nog niet zeker of hare dochter, de aartshertogin Marie Valerie, de reis medemaakt. De Keizerin denkt er daarom over, te Zandvoort eene woning te huren en daar met hare dochter te ver toeven, terwijl zij eiken morgen naar Amsterdam zal gaan, om zich gedurende een half uur in het Amstel- Hotel onder behandeling van dr. Mezger te stellen zij zal dan het tweede ontbijt gebruiken in Brack's Doelen-Hotel, waar zij een deel van haar gevolg zal huisvesten. Naar wij vernemen zal de minister van financiën binnenkort aan de Tweede Kamer het toegezegde ontwerp aanbieden tot invoering van een accijns op tabak. Daarbij zal vermoedelijk worden voorgesteld, den tabaksaccijns te doen ingaan op het oogenblik van de indiening der wet, evenals zulks in andere landen is geschied. De minister van financiën heeft bij verschillende firma's, die bij den tabakshandel betrokken zijn, inlich tingen ingewonnen, zoodat hem de bezwaren tegen het plan wel medegedeeld zullen zijn, maar hij ook in staat is geweest, er aan tegemoet te komen. Men zegt, dat de inlandsche tabak niet geheel van accijns zal worden vrijgesteld, hoewel vele van de door den minister geraadpleegde personen hebben aan geraden, de inlandsche tabaksteelt niet te treffen. Wegens het, overeenkomstig de statuten, onvoldoend aantal ingeleverde aandeelen, kon in de gewone jaar- lijksche vergadering van aandeelhouders der Koloniale Bank te Utrecht, op 10 December gehouden, geen beslissing worden genomen, omtrent een wijziging der statuten. De aandeelhouders zijn alsnu opgeroepen tot een buitengewone algemeene vergadering op 23 dezer, ten einde een beslissing te nemen, omtrent de aan gehouden punten der eerste vergadering, ongeacht het getal aandeelen, dat voor deze tweede vergadering mocht worden ingeleverd. De gelegenheid tot inlevering van aandeelen daartoe is van 15 tot en met 20 dezer opengesteld. Het cijfer der giften, te Amsterdam voor de nood lijdende werklieden ontvangen, is tot ongeveer 52,000 gestegen. Een 1500-tal werklieden heeft zich om arbeid aangemeld. Naar de Arnh. Ct. verneemt, bestaat er geen plan om de groote cellulaire gevangenis te Arnhem, waar aan op dit oogenblik de laatste hand wordt j_ in den loop van 1885 in gebruik te stellen. Voor eenige dagen is gemeld, dat de mijn-ingenieur Storck, op reis van Delft naar Almelo spoorloos is verdwenen. Thans meldt men, dat hij in de provincie Groningen zou zijn gezien. Naar aanleiding daarvan meldde de Délftsche Courant Dinsdag: «Heden morgen waren echter nog geen nadere tijdingen ontvangen. Wellicht houdt dit gerucht verband met eene mededeeling, voor eenige dagen uit Groningen ontvangen, dat een heer, wiens uiterlijk geheel aan het signalement beantwoordde en met de verspreide portretten overeenkwam, op een plaatsje in de provincie een paar laarzen had gekocht en zijne bottines aldaar had achtergelaten. Van deze bottines is er een naar Almelo en een naar hier ter herkenning opgezonden. Terwijl men te A. stellig meent, dat deze bottine door den vermiste werd gedragen, houdt men te Delft even sterk het tegendeel vol. Men ziet alzoo dat, ondanks de groote moeite, nog geen enkel be trouwbaar spoor van den heer S. is ontdekt. Intusschen wordt elke omstandigheid, hoe gering ook, welk eenig licht kan verschaffen, vaardig aangegrepen en nader onderzocht. Zoo werd heden morgen weder het bericht ontvangen, dat te Brussel een lijk zou zijn gevonden, waarvan de hersenen met een revolverschot waren doorboord en dat overigens vrijwel aan de beschrijving van den heer Storck beantwoordde. Tot welk resultaat dit onderzoek heeft geleid, is ons tot hiertoe onbekend. Onafgebroken gaat de politie alhier voort met het afvisschen van het vaarwater, daar heden bij haar het vermoeden nog niet volkomen is tegengesproken, dat de ongelukkige daarin zou zijn omgekomen." Er zijn, volgens het L. D., te Leiden weder berichten ontvangen van onzen reiziger in Afrika, den heer D. D. Veth. De reis met de stoomboot «Carl Woerman", die verschillende havens aandoet, zonder dat evenwel het verblijf lang genoeg duurt om een tochtje in het binnenland langs de op Afrika's Westkust alleen bruikbare waterwegen te veroorloven, vorderde zeer langzaam, en op 31 October, den dag waarop deze laatste brief werd verzonden, was onze reiziger nog niet verder gekomen dan Gaboen. Op deze gewichtige en veel- besproken plaats zou hij thans voor het eerst gelegenheid hebben iets meer van het land te zien. Het zou volgens dit schrijven nog wel acht dagen duren eer Banana, aan den mond van de Congorivier, werd bereikt, en dan zou het te laat zijn voor de Portugeesche boot, die in de eerste dagen van November van den Congo naar Massamedes vaart, zoodat de reizigers eerst in het begin van December de reis zouden kunnen voortzetten. Dit langer verblijf te Banano zal intusschen den heer Veth in staat stellen nog iets van het Congobekken te zien en zijne reeds lang te Banana aangekomen bagage na te zien, te completeeren en te verpakken, waarvoor de gelegenheid daar zeker veel gunstiger is dan te Massamedes. De gezondheid van den heer Veth, gelijk ook van de paarden en honden, die hij met zich voert, liet tot dusverre niets te wenschen over. Uit vroegere mededeelingen is gebleken, dat de heeren Van der Keilen en Goddefroy, die den 20 Aug. van Rotterdam vertrokken, reeds den 19 September met de bagage te Banana zijn aangekomen. Van hen is een nadere brief ontvangen, d.d. 7 Oct. De heer Goddefroy sukkelde een weinig met koortsen, maai de heer Van der Keilen genoot eene uitstekende ge zondheid, en had reeds met eene aan de Afrikaansche Handelsvennootschap behoorende stoomboot, in gezel schap van hare agenten, een deel van den Congo bereisd, en reeds een goeden grond gelegd voor zijne zoölogische verzamelingen, ofschoon hij het verzamelde niet naar Nederland zou opzenden, voordat de heer Veth te Banana was aangekomen. Het blijkt, dat de postgemeenschap met Afrika's Westkust nog altijd zeer gebrekkig is. De booten, die haar bevaren, zijn geene postbooten, die zich niet zeer aan vaste tijden binden, maar afvaart en aankomst regelen naar omstandigheden. Hierdoor worden do aansluitingen dikwijls gemist en wanneer dit plaats heeft kunnen brieven maandenlang onder weg zijn, die onder gunstige omstandigheden hunne bestemming biunen enkele weken bereiken. Naar men uit den Haag verneemt, moeten de be lastingplannen voor lndië van den Min. van Koloniën in de afdeelingen der Kamer geen onverdeelden bijval hebben gevonden. Wel waren er verscheidene leden, die hun vertrouwen in den Minister en den Indischen Landvoogd te kennen gaven, doch anderen vonden, dat de Minister met zijn plannen te ver ging. De bespreking der vraag of in 't bijzonder het tegen woordig oogenblik wel geschikt was voor vermeerdering van lasten in lndië, leidde tot beschouwingen over de oorzaken van de bestaande koloniale financiëele crisis, waarbij eenerzijds sterk werd aangedrongen op regee- ringshulp om de crisis te overkomen, door schorsing van uitvoerrechten, verlaging van vrachttarieven en tijdelijk uitstel van betaling der belasting door de suikerfabrikanten en anderzijds dergelijke hulp aan die fabrikanten zeer werd afgeraden. De A. Ct. had medegedeeld, dat door een politie agent ongeoorloofde handelingen waren gepleegd met eene jonge vrouw, die tijdelijk in de politie-wacht vertoefde. Van die daad was een ander agent getuige. De justitie heeft zich de zaak aangetrokken. Thans heeft de hoofdcommissaris van politie een dagorder uitgevaardigd, waarin het verbod aan de politie-dienaren, om mededeelingen aan dagbladen te doen, in herinnering wordt gebracht. De considerans van deze dagorder vangt aan met de woorden «Sommige hier ter stede verschijnende bladen bevatten in den laatsten tijd huishoudelijke politie- aangelegenheden Als zulke daden «huishoudelijke politie-aangelegen- heden" heeten, dan is het dubbel noodig, dat de pers op dat «huishouden" toezicht oefent. Het is bijna onbegrijpelijk, zegt het Maandblad tegen de vervalsching van levensmiddelen en handéls- artikelen, hoe het mogelijk geweest is, de vervalsching van koffie door cichorei op zulk eene groote schaal, in bijna alle landen plaats te doen hebben, daar cichorei zooals bekend is, niet alleen de opwekkende eigen schappen der koffie mist, doch slechts door bittere extractiefstoffen eenige overeenkomst in den smaak vertoont. Een eenvoudig middel om te zien of koffie met cichorei vervalscht is, is het volgende. Men laat in een glas met water een weinig van het te onder zoeken poeder vallen. Zoo de koffie zonder bijmengselen is, wordt het water nauwelijks geel en blijft door schijnend, terwijl het poeder slechts na verloop van zekeren tijd ten bodem zinkt. Zoo echter de koffie vervalscht is met cichorei, kleurt zich het water donker en wordt troebel, terwijl een deel van het poeder dadelijk op den bodem zakt. Het microscoop geeft evenwel het beste uitsluitsel, door de karakte ristieke cellen van den cichorei-wortel. Volgens bericht van den geneeskundigen inspecteur van Noord-Holland, komt roodvonk in de gemeente Amsterdam epidemisch voor. Volgens het DM. gaat er te 's Hage een gerucht, dat er weder onderhandeld zou worden over den ver koop van het paleis van wijlen Koning Willem II aan de gemeente. De Koning zou tot dien afstand bereid wezen. e Zierikzee.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1