ZIER1KZEESCME COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1884. No. 96. Woensdag 10 December. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Buitenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1,Franco per post ƒ1,— Afzonderlyke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Gehoor te en Doodberichten van 16 regels 60 Cent, Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAI4ENMAN. ZI ERIK ZEE, 9 December 1 8 8 4. In eene vergadering der kiesvereeniging Arnhem, te Arnhem, besprak de heer mr. E. H. Karsten de wensclielijkheid van een organisatie der liberale partij over het geheele land. Het voorbeeld, door de anti revolutionaire partij gegeven, dient z. i. te worden gevolgd, vooral nu de liberale partij in de oppositie is gekomen. In sommige streken des lands is de liberale partij sterk, in andere zoo zwak, dat men den strijd niet met hoop op succes kan aanbinden. De liberalen in deze streken dienen hun hulp te verleenen daar waar, zooals te Arnhem, de strijd zwaar, de over winning moeilijk is. Hij meende, dat het door hem bedoelde centraal-comité behoorde te zetelen in Am sterdam, het liberale hart van Holland, daar de Haagsche toestanden ongunstig zijn voor alle politieke geestdrift. Zulk een comité diende ook in tijds een krijgskas te hebben, opdat daar, waar de strijd tegen generaal Ituyper moet worden uitgevochten, kruit en lood in overvloed is om hem te verslaan. Spreker wenschte dat het bestuur der Kiezersvereeniging stappen deed bij andere liberale vereenigingen, ten einde zijn denk beeld te verwezenlijken. De voorzitter der Vereeniging, de heer mr. H. A. van Capelle, verklaarde persoonlijk sympathie te hebben voor dit denkbeeld, maar gaf den heer Karsten in overweging zich te verstaan met de mannen van aanzien en talent, met wie hij aan den vooravond der verkiezingen het bekende manifest aan de liberale partij in Nederland had gericht. De heer Karsten antwoordde, dat hij niet afkeerig is zich opnieuw met deze heeren, tot dit doel, in betrek king te stellen. Aan de zalm-conferentie, die tegelijk met de Congo- conferentie in het begin der volgende week in het ministerie van landbouw te Berlijn zal plaats vinden, zullen deelnemen vertegenwoordigers van Nederland, Zwitserland, Pruisen, Baden, Beieren en Hessen. In 't geheel zal de conferentie bestaan uit 18 leden, waaronder de gezanten der verschillende rijken, aan wie een aantal deskundigen is toegevoegd (voor Hol land de heeren mr. E. N. Rahusen en Holsboer). De 122e jaargang van den Almanack de Gotha bevat de portretten van prinses Elisabeth van Hessen, grootvorst Serge Alexandrovitch van Rusland, prins Johan Adolf van Schwarzenberg en min. Jules Ferry. Het portret van den vermisten heer Stork is hier en daar aangeplakt. De Leidsche vaart en de trekvaart in den omtrek van Voorburg worden thans afgedregd. Het komt ons voor, dat men daarmede had moeten beginnen, niet eindigen. Volgens het N. v. d. D. zouden bij de autoriteiten te ;s Gravenhage uit Groningen telegrammen zijn ontvangen, belichtende dat de heer Stork in de pro vincie zou zijn gezien. Nadere berichten ontbreken. De zijtak Kaatsheuvel-Capelle van de stoomtram Tilburg-Waalwijk schijnt, wat de drukte van het ver voer betreft, niet aan de verwachting te beantwoorden. Reeds tweemalen is de directie er toe overgegaan, om een trein minder te laten Ioopen. Prins Roland Bonaparte, die de Amsterdamsche universiteits-bibliotheek heeft verrijkt met al de in de laatste jaren door hem uitgegeven ethnogi-aphische plaatwerken, heeft thans ook zijn kostbaar boek over de Surinaamsche inboorlingen aan die bibliotheek ten geschenke aangeboden. De directeur der Heldring-gestichten te Zetten ontving in den laatsten tijd voor het »Magdalena-huis" aldaar weder vele belangrijke giften, o. a. van M. E. 200, van I. 100, van N. N. 60, van gebr. B. 60, van N. N. te L. f 60van een onbekende 50 en verschillende giften van minder bedrag. Er zijn dit jaar nog ongeveer 1400 noodig voor de ver grooting der inrichting en >>:nten van kapitalen. Het Vad. behandelt de vraag, wat er gedaan kan worden, om de suiker-industrie op Java te helpen in den zwaren strijd van het bestaan, dien zij moet voe ren. In de eerste plaats zal die industrie zelve in de voortbrenging zooveel mogelijk verbetering en bezuini ging moeten aanbrengen en door vereenvoudiging van beheer hare algemeene uitgaven verminderen. De hulp, die haar verleend kan worden, bestaat in vermindering der transportkosten. De Ned. spoorwegmaatschappij heeft het goede voorbeeld gegeven door verlaging van haar tarief voor de suiker, die van de Vorstenlanden naar Samarang wordt vervoerd. Ook de prauwenveeren zouden dat voorbeeld kunnen volgen. De Staat zal veel kunnen doen, door eindelijk gevolg te geven aan den reeds sedert jaren uitgesproken wensch van velen, om het uitvoerrecht op suiker, ad 30 cents de 100 kg., af te schaffen. Die ophelT. y\ is een maatregel, die geheel in het kader van geoorloofde middelen valt. Overigens zal de industrie in eigen krachtsontwikkeling haar verderen steun moeten vinden. Tusschen de kabinetten van den Haag en Madrid worden, naar het Hbl. bericht, onderhandelingen gevoerd, om te geraken tot eene wijziging in het handelstrac- taat, geteekend den 31 December 1883, doch waarvan tot dusverre de ratificatiën niet zijn uitgewisseld. Die onderhandelingen betreffen inzonderheid de wij ziging van het invoerrecht van suiker uit Nederland in Spanje, welk recht bij het tractaat bepaald is op 25 peseta's en 25 centimes de '100 kg., behalve het voorloopig recht van 13.50 pes. per 100 kg. en de gemeentelijke belasting van 13.50 pes. per 100 kg., ingevolge de artikelen 24 en 25 der Spaansche begroo- tingswet van 21 Juli 1878. Een gunstigen afloop van de onderhandelingen kan spoedig worden tegemoet gezien. Op de internationale tentoonstelling te Antwerpen zal de gemeente Amsterdam vertegenwoordigd worden door teekeningen, op groote schaal uitgevoerd, in hoofdzaak een overzicht gevende van de Handelskade, de Houthaven en de kanaalwerken te IJmuiden. Tot bestrijding van de daartoe vereischte uitgaven is door B. en W. een crediet aangevraagd van 4000, te bestrijden uit den post voor onvoorziene uitgaven over het loopende dienstjaar. Het gebeurt niet dikwijls, dat men, eens iets verloren hebbende, in de gelegenheid komt, na verloop van jaren zijn eigendom terug te ontvangen. Thans echter schijnt zoo iets waarlijk voor te komen. Aan het bureau van politie op het Jonas Daniël Meijerplein te Amsterdam kan men toch inlichtingen verkrijgen omtrent eene portefeuille met bankpapier, ter waarde van 1000 a 1200, die ongeveer tusschen 1869 en 1871 aldaar verloren is geraakt. Men is er achter gekomen, na 14 jaar, wie de vermoedelijke vindster is. Zoo de ware eigenaar weer in 't bezit van zijn eigendom komt, kan hij die 1200 boeken onder «toevallige baten." Men schrijft uit Maas en Waal: Hoe sterk de daling is in de prijzen van houw- en weilanden bleek dezer dagen uit den verkoop van eene massa landerijen onder Horsen en Bergharen in Maas en Waal. Ofschoon al het geveilde, althans grootendeels, goede kleigrond is, konden de ruim 110 bunders bij den inzet slechts even 86,000 bereiken, terwijl onder dien verkoop nog drie kapitale hofsteden begrepen zijn. Zondert men deze af, dan bedraagt de gemiddelde waarde van het land slechts 5 a 600 gld. per bunder. Slechts eenige weinige jaren terug, zou de verkoop zeker meer dan het dubbele beloopen hebben. Wel een bewijs van den gedrukten toestand, waarin tegen woordig de landbouw verkeert. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Woensdagavond heeft op den Scheveningschen weg een aanranding plaats gehad. Een wagen van den heer F. Vrolijk te Scheveningen kwam met versche visch van het Hollandsch Spoor en werd op de hoogte van de Promenade aangehouden door 5 mannen, die den voerman geld of een mand met visch afdwongen. Deze verweerde zich echter met grooten moed, totdat de ruchtbaarheid, aan de vechtpartij gegeven, twee grenadiers, een paaz- maréchausees en agenten van politie deed toesnellen, die gezamenlijk de boeven meester werden, boeiden en naar Scheveningen brachten, waar zij versterkt werden door een inspecteur van politie, een hoofd-agent en vijf agenten, die de arres tanten naar het politie-bureel transporteerden. Een brutale aanranding heeft Donderdagavond aan den Buitensingel bij de Willemspoort te Amsterdam plaats gehad. De besteller van de Purmerender boot vervoerde een zwaar beladen handkar, toen hij door een man, gekleed in blauwen jekker en bruinen pan talon, werd staande gehouden, die hem om tabak vroeg. Hij antwoordde dat hij geen tabak bij zich had, omdat hij die nimmer gebruikte, waarop de man hem bij de keel greep en zeide: «dan zal je geld geven of ik verdonkeremaan je hier". Hoewel steeds stevig vastgehouden, wist de besteller zijn mes te voorschijn te halenhij bedreigde den aanvaller daar mede, die onmiddellijk het hazenpad koos. De besteller, die bang was dat er misschien nog meer lieden van dergelijk allooi in de nabijheid waren en die zijn kar niet durfde alleen laten, weet niet waar de aanrander is gebleven. Terwijl de commissaris van politie te Saint-Ouen (Parijs) Vrijdag bezig was een vrouw te ondervragen, haalde deze een revolver te voorschijn en schoot op den politie-secretaris. Laatstgenoemde boog het hoofd en de kogel vestigde zich in den muur. De vrouw werd ontwapend, toen zij voor de tweede maal wilde schieten. Op klaarlichten dag is een bende dieven, bij afwezig heid van den eigenaar, een huis te ville d'Avray, bij Parijs, binnengedrongenzij hebben de brandkast, die aan den muur vastgeklonken zat, losgebroken en op een kruiwagen weggevoerd met de 75,000 fr. in geld, die zich daarin bevonden. Veertien dagen geleden werd uit een koffer van een knecht in het hotel «du Crocq" te Enschede een bedrag van 200 gestolen, waarvan de dader tot dusver on bekend blijft. Het curieus geval doet zich echter thans voor, dat een zak met 100 bij den stal is terugge vonden, waarbij een schrijven was gevoegd, dat de nog ontbrekende gelden zullen volgen, daar hij uit tijdelijken nood het geld had gestolen en hij zijn naam niet bekend zal maken. Men denkt, dat eigenaar en dief op dezelfde beenen Ioopen. N. R. CL Frankrijk. De vereeniging tegen het duurder maken van het

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1