De heer S. gaf der politie van een en ander kennis, j die dadelijk de Duitsche politie telegrapheerde en vernam, gelijk de heer S. vermoed had, dat de jonk man bij een lederhandelaar te Osnabruck in betrekking was en uit de brandkast van zijn patroon de stukken gestolen had. De Duitsche politie zocht hem reeds en was Dinsdag te Arnhem. Toen zij echter te Amsterdam kwam, was Ileinrich Muller gevlogen. Uit Ommen wordt aan de Zw. Ct. geschreven Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur verspreidde zich alhier het bericht, dat de Ommerkanaaldijk, niet ver van de zoogenaamde Bisschopshaar, ter plaatse waar een grondduiker onder het kanaal ligt, was doorge broken. Het bleek al spoedig, dat het bericht waar heid bevatte en dat dwars door den kanaaldijk een gat was gespoeld van ongeveer 6 voet diep en 5 meter breed, zoodat het aan de overzijde van den dijk gelegen land geheel onder water werd gezet en er vrees bestond, dat de daar gelegen huizen zouden onderloopen. Dadelijk werd de afwateringsduiker geopend, daarna met het dempen van het gat een aanvang gemaakt en den hoofdopzichter der Dedemsvaart per expresse van het gebeurde bericht gegeven eti onder zijn opzicht was men des avonds te 10 uur met het dempen reeds zoover gevorderd, dat het gevaar als geweken kon worden beschouwd en de passage over den dijk weder vrij was. Buitenland. f rank i* ij Ir. Het debat in de Kamer van Afgevaardigden over het ontwerp betreffende de hervorming van den Senaat, leidt tot geheel andere vesultaten, dan door de regeering gewenscht werden. Ondanks de bestrijding van den Minister van Binnenlandsche Zaken is het amendement van den heer Floquet, strekkende om de verkiezingen voor den Senaat te houden bij algemeen stemrecht, met 260 tegen 246 stemmen in de zitting van Dinsdag aangenomen. Het gevolg van de aanneming van dit amendement is, dat de Ministers Woensdagmorgen zouden bijeen komen om te beraadslagen over den toestand, die zal ontstaan, wanneer de wet in werking zal treden. De Ministers hebben in hunne vergadering van Dinsdagmorgen goedgevonden, dat de heer Waldeck Rousseau, voor men tot de stemming van het ontwerp in zijn geheel zal overgaan, zal protesteeren tegen de aanneming van het amendement van den heer Bernard Lavergne, waarbij het mandaat van senator onver eenig baar wordt verklaard met ambten, die uit de staatskas bezoldigd worden. Spanje. Het is niet onmogelijk, dat de universiteits-onlusten een kabinetscrisis ten gevolge zullen hebben. Zoo spoedig de Cortes geopend zullen zijn, zal de regeering over deze zaak geïnterpelleerd worden en men verzekert, dat al de groepen der linkerzijde zich vereenigd hebben om de regeering te bestrijden. Reeds worden de namen genoemd van hen, die de tegenwoordige Ministers zullen vervangen. De studenten hebben een protest openbaar gemaakt, waarin zij verklaren zich in hunne waardigheid ge kwetst te gevoelen door de maatregelen eener des potische regeering, aan welke zij tevergeefs gerechtigheid en bescherming hebben gevraagd. Zij komen plechtig, ten aanhoore van het wetenschappelijk Europa en van de beschaafde wereld, op tegen de schending hunner rechten, tegen het gebeurde op '19-22 November, op klaarlichten dag en ten aanschouwe van geheel Madrid gepleegd. Vervolgens wordt liet optreden der politie bij het binnendringen der universiteit beschreven, waardoor de toga werd beschimpt. «Tengevolge van het despotisme aldus eindigt het protest de onrechtvaardigheid en de verstoktheid onzer regeering, die noch rede, noch recht, noch verdienste, noch ouderdom, noch zelfs geleerdheid acht, doen wij een beroep op Europa; nu moge Europa het oordeel uit spreken Grroot-Bi'itta.nje. Veel is in den laatsten tijd over de Engelsche vloot geschreven, die volgens sommigen bij die van Frankrijk moet achterstaan. Dinsdag is dit onderwerp in het Hoogerhuis besproken en Lord Northbrook heeft de verdediging van den tegenwoordigen toestand op zich genomen. Hij achtte den toestand der vloot zoo slecht niet, als men hem had afgeschilderd en verklaarde dat Engeland veel meer schepen dan Frankrijk had en dat zijne tegenwoordige uitgaven voor de pantser scheepvaart die der Franschen te boven gaan. De voltooiing der op stapel staande pantserschepen wordt zoo spoedig mogelijk voortgezet; ook is de regeering voornemens zeven nieuwe pantserschepen, twee tor pedo's, vijf kruisers, tien advies-jachten en dertig torpedo-booten te laten bouwen. Met inbegrip van wapening en versterking der kolenstations zullen de kosten 5y2 millioen p. st. bedragen, over de vijf aanstaande jaren te verdeelen. Er- bestaat weinig kans dat de voorstellen, die Engeland tot verbetering der Egyptische financiën gedaan heeft, nog vóór- de Kerstvacantie openbaar zullen gemaakt worden. De reden hiervan is, zeide de heer Gladstone Dinsdag in het Lagerhuis, dat, behalve de groote mogendheden, ook nog de kleinere moeten geraadpleegd worden, en vervolgens de wijzi gingen in de liquidatie-wet in gereedheid moeten worden gebracht. Mexi c o. Tot opvolger van Manuel Gonzales als president der Republiek is gekozen generaal Porfirio Diaz, die Maandag de teugels van het bewind heeft aanvaard, bij welke gelegenheid de orde en rust te Mexico niets te wenschen overlieten. 't Is de tweede maal dat Porfirio Diaz dit ambt bekleedt en de verwachtingen, die men van zijne regeering koestert, zijn niet gering. Gr i* i e li e n 1 a. n cl De Temps voorspelt aan Griekenland een groote rol op het Balkan-schiereiland. Duitschland heeft reeds een handelstractaat met Gr iekenland geslotenFrank rijk onder-handelt over een dergelijk verdrag en graaf Kalnoky zeide onlangs in de delegatiën te Budapest, dat Oostenrijk-Hongarije niet slechts met Griekenland van gedachten wisselde over een handelstractaat, maar ook nauwe staatkundige betrekkingen met laatstge noemde mogendheid hoopte aan te knoopen. Deze verklaring lokte eene interpellatie in het Grieksche Parlement uit. De minister-president Tricoupis heeft zich zeer- voorzichtig uitgelaten. Overtuigd dat Griekenland in de toekomst bij mogelijk nieuwe verwikkelingen in het Oosten eene hoofdrol zal spelen, wil hij niet dat het als Servië en Rumenië aan den leiband van Oostenrijk of Rusland zal loopen; het zou zelfs een hinderpaal voor de eene of andere dier mogendheden kunnen worden, ingeval zij Turkije onder elkander- mochten willen verdeelen, want ook Griekenland zint op gebiedsvergrooting. De aanhechting van Macedonië zou het eene belangrijke plaats onder de Europeesche mogendheden doen innemen. Salonica ligt in Macedonië en zal het eindpunt zijn van den grooten spoorweg, welke Europa in verbinding met het Oosten zal brengen, zoodra het Turksche spoorwegnet zich bij dat van Servië en Oostenrijk zal hebben aangesloten. Reeds heeft de Grieksche regeering eene leening gesloten om Athene per spoor met Salonica te kunnen verbinden zij heeft begrepen, dat Griekenland van liet centrum der Europeesche beschaving was afgesneden, zooals elk land, dat buiten het algemeen spoorwegnet ligt. Griekenland heeft dan ook besloten, alles te doen, wat zijne her leving kan bevorderen. Het tijdstip daar voor is gunstig, want het ministerie heeft rondom zich eene krachtige meerderheid weten te vereenigen. Vroeger ontstond in elke parlementszitting eene minis- teriëele crisis, soms zelfs meer dan één; een kabinet werd slechts omvergeworpen om de plaats der a ft re denden te kunnen innemen en voor de vrienden te kunnen zorgen; daardoor ontstond eene gedurige ver andering in het personeel der- beambten, tot groot nadeel voor het geregeld bestuur des lands. Thans blijft van de vijf voormalige hoofden der- oppositie slechts de heer Delyanis over, en deze ziet zijn invloed dagelijks ver minderen, daar vele zijner aanhangers de partij der regeering kiezen." Gemengd Buitenlandsch Nieuws. De notaris Joly van Pellouailles (Maine-et-Loire) is wegens verduistering van gelden tot een bedrag van 600,000 frs. tot 7 jaren dwangarbeid veroordeeld. De conclusies der Duitsche vaccine-commissie, welke thans met haar voorstellen bij den Bondsraad zijn ingediend, luiden aldus1°. liet één keer doorstaan der pokziekte verleent met zeldzame uitzonderingen bescherming tegen een herhaling van die ziekte. 2°. De inenting met vaccine is in staat een gelijke bescherming te bewerken. 3°. De duur der- door- inenting verkregen bescherming tegen pokken verschilt binnen ruime grenzen, maar bedraagt gemiddeld tien jaren. 4°. Om voldoende bescherming te verkrijgen, zijn ten minste twee goed ontwikkelde vaccine-pokken noodig. 5°. Een her-inenting is noodig na verloop van tien jaren na de eerste inenting. 6°. Het ingeënt zijn van de personen uit de omgeving verhoogt, de relative bescherming, welke ieder persoon tegen de pokziekte verkregen heeft, en de inenting ver-schaft alzoo niet alleen een individueel, maar ook een algemeen voordeel ten aanzien van pokkengevaar. 7°. De inenting kan onder sommige omstandigheden met gevaar- voor den ingeente verbonden zijn. Bij de inenting met menschenstof is het gevaar- van overbrengen van de syphilis, hoewel uiterst gering, toch rriet geheel buitengesloten. Van andere nadeelen door inenting kunnen alleen accidenteele wondziekten aangetoond worden. Al die gevaren kunnen door zorgvuldige uitvoering der inenting tot zulk een geringen omvang beperkt worden, dat het voordeel der- inenting haar eventueel nadeel oneindig overtreft. 8°. Sedert de invoering der inenting heeft zich geen wetenschappelijk bewijsbare vermeerdering van bepaalde ziekten of van de sterfte in het algemeen voorgedaan, die als een gevolg van de inenting beschouwd zou kunnen worden. De internationale tentoonstelling te New-Orleans wordt den 46n geopend. Engeland beslaat 20.000, Frankrijk 27.000, België 21.000, Rusland 18.000, Oostenrijk 10.000, Italië 9000 vierk. voet. De rattenvangers van New-York verdienen een aardig duitje met hun beroep. Ten minste als liet waar is wat een Nevv-Yorksch dagblad-verslaggever, die een onderhoud met een hunner had, daaromtrent meèdeelt »De rattenvijand, die een grooten zak op de schouders en een eigenaardig gevormde tang in de hand had, verhaalde dat er in den laatsten tijd veel mensehen te New-York waren, die hun beroep van het ratten vangen maken, waardoor er niet zooveel meer verdiend wordt als vroeger. Ilij had echter geen klagenhij verdient menigmaal 10 dollars per dag en meer. Ratten door ver-gif te dooden, zeide hij, is ondoel matig. Zij verstoppen zich in hoeken en gaten, en de doode dieren verspreiden een hinderlijke lucht, en het is dikwijls noodig, vloeren open of muren af te breken om die te verwijderen. Daarom neemt men liever zijn toevlucht tot de rattenvangers. Voor-al in logementen en slachterijen, maar ook in pakhuizen, winkels en schepen is hunne hulp noodig. »lk heb", zoo verhaalde de man, »op een schip in een hal ven dag 1000 ratten gedood, en toen moest ik uitscheiden, omdat mijn arm te vermoeid was. Voor eiken rat dien ik vang krijg ik 3 cents (f 0,075). In slachthuizen richten de ratten vaak groote schade aan. Onlangs nog hebben zij daar voor 300 dollars vleesch opgegeten. Ook in stallen heeft men ons het geheele jaar door noodig. De ratten eten daar niet alleen het voêr op, maar zij vallen de paarden aan. Ik heb paarden gezien, die niet loopen konden, omdat de ratten hun de hoeven hadden afgeknaagd". De rattenvangers gaan als volgt te werkZij zoeken in het vertrek waar men last van ratten heeft de gaten op en stoppen die dicht op één na. Dan wordt het vertrek donker gemaakt en men legt een lokaas midden op den vloer. Weldra komen dan de ratten aan, achter elkander, de oude voorop. Als er geen meer uit het gat komt, begint de jacht. Zij worden alleen met de hand ge vangen door hun vijand, die hun den hals omdraait. Slechts bij bijzondere kwade ratten gebruikt men zijne tang, en enkele, die zeer nijdig zijn, houdt hij in leven »om ze te verkoopen aan liefhebbers van gevechten tusschen ratten en honden". «Niemand", zeide de man, «behoeft bang te zijn voor ratten. Ik ben niet dikwijls door hen gebeten en hun beet is niet gevaarlijk. Zeer vaak ben ik door eene menigte ratten omringd geweest. Zij zijn mij wel op den rug en op het hoofd gesprongen of in mouwen en broeks pijpen tegen mij opgeklauterd, maar ik gaf er niets om.'' Op de echtscheidingswet in Frankrijk is, naar het schijnt, de vaak misbruikte uitdrukking: «zij voorziet in eene behoefte" werkelijk van toepassing. De eerste en de vierde kamer der burgerlijke rechtbank te Parijs kunnen niet alle eischen om huwelijksontbinding be handelen, zoo overgroot is het aantal. Sedert den afloop der vacantie, dat is in de laatstverschenen drie weken, zijn voor die rechtbank niet minder dan tweehonderd eischen tot echtscheiding en vijfhonderd zestig eischen tot vroeger uitgesproken scheidingen van tafel en bed in definitieve echtscheiding te ver anderen aangebracht. Onlangs werd een tandmeester te Sint-Petersburg in liet hartje van den nacht op onstuimige wijze opgescheld. Een knecht deed open en liet een heer en eene dame binnen. «Zeg aan den dokter", riep de heer op barschen toon, «dat ik hem onmiddellijk moet spreken; hij moet dadelijk een tand uittrekken." Eenige oogen blikken later kwam de tandmeester, die uit zijn bed gehaald was, bij het paar. «Trek die dame dadelijk een tand uit!" zeide de onbekende op bevelenden toon, terwijl hij op de sidderende en weenende vrouw wees. «Ik moet den tand eerst zien", antwoordde de dokter! «wellicht is trekken overbodig en kan eenig ander middel worden aangewend." «Malligheid", schreeuwde de vreemdeling, «trek haar een tand uit, 't komt .er niet op aan welke; ik betaal je er vijf en twintig roebels voor, en als het heel veel pijn doet vijftig roebels." De tandmeester vond dit voorstel natuurlijk buiten gewoon zonderling en verlangde nadere opheldering. «Opheldering?" brulde de onbekende, «nu die za

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 2