ZIËIÏKZËESCIE (M RAYI voor kt arrondis- aStk seneiit Zierikzee. w. MI 1884. No. 95. Zaterdag 6 December. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD ven. erdam: 9.—u. 9.— 9.— 10.— 9.— 9.— 9.-» 9.— 9.— 10.— 9.— 9.— ADEN Co., 'OS. VIER. >m. 9.u. 9.— 9.— 9.— i) 9.— 9. 9. 9. 9.D s 9.— 9.— 9.— Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f i,Franco per post f 1 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 1G regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de nitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEMiAN. Bij deze (Jouraut behoort een Bijvoegsel. Binnenland. Zierikzee. ZIERIKZEE, 5 December 1 88 4. Men meldt uit Middelburg: De Middelburgsche Telcphoonvereeniging is thans geconstitueerd. De concessie voor den aanleg en de exploitatie van telephonische geleidingen alhier is aan vaard, de statuten zijn vastgesteld, het bestuur is voltallig gemaakt en een raad van commissarissen gekozen. Het totaal bedrag der Ge Unie-collecte - de.collecte voor de «scholen met den bijbel" - bedraagt f 120,420,195 of ongeveer f 3000 meer dan het vorige jaar. De le jaarcollecte bracht op/42,188,63r>; de 2e ƒ80,970,27 de 3e 95,850,19s; de 4e 104,577,68s; de 5e 117,106,20. Naar evenredigheid valt voortdurende vermindering van deze inzameling te conslateerende 2e collecte berlroeg 38,000 meer dan de le; de 3e collecte '15,000 meer dan de 2e; de 4e collecte 9000 meer dan de 3e; de 5e collecte '13,000 meer dan de 4e; de laatste collecte een kleine ƒ3000 meer dan de 5e. Deze gang van zaken wijst dus naar een zeer nabijliggende toekomst, waarbij de opbrengst haar hoogste standpunt zal bereikt hebben. De St. geeft een kroniek van de ontwikkeling der anti-revolutionaire partij, van 1872 af, het jaar toen dit blad zijn loop begon. In 1872 bestonfl de antirevolutionaire partij in de Tweede Kamer uit 3 leden, nl. de heeren J. W. v. Loon voor Amersfoort; P. II. Saaymans Vader voor Goes en O. baron Van Wassenaer van Catwijck voor Leiden. In 1873 werden 4 zetels gewonnen: te Deventer, Gorinchem, Leiden en Utrecht; 1874 3 zetels, Gouda twee en Amersfoort; 1875 2, Haarlemmermeer en Middelburg; '1876 geen vermeerdering; '1877 3 zetels verloren, Deventer, Gouda en Utrecht; '1878 '1 zetel verloren te Haarlemmermeer en 1 gewonnen te Hil versum; 1879 3 gewonnen, Gorinchem, Steenbergen en Zwolle; '1880 stabiel; 1881 3 gewonnen, Delft, Goes en Zwolle; 1882 2, Gouda en Zutfen 1883 2, Arnhen en Tiel; 1884 gewonnen 5 en verloren '1. Oostenrijksche bladen berichten, dat de Keizerin het voornemen heeft in 't laatst van Februari wederom eenigen tijd in Amsterdam door te brengen, onder behandeling van dr. Mezger. In Italië begint ons rundvee blijkbaar de aandacht te trekken. Kooplieden uit Milaan deden deze week inkoopen op de Amsterdanische veemarkt en bij vee houders te Diemen. Vooral werd gevraagd naar kalf- koeien en jonge stieren. Buitengewone prijzen werden niet besteed. Een nieuw financieel weekblad De Fondsenmarkt onder redactie van den heer J. Biegel is te Groningen verschenen. Het eerste nummer bevat: Ons Programma. De 6 pet. Priorlienbonds N.-Y., P. Ohio Sl». mij. Beursoverzicht. Ilongaarsche financiën. Mexicaansche financiën. Oregon California Spoorweg. New-York, Ontario en Western Spoorwegmaatschappij. Tarievenstrijd in de Ver- eenigde Staten. - Missouri Pacific Spoorwegmaatschappij. Louisville Nashville Spoormaats. Ontvangsten van spoorwegen. Noteeringen te New-York. Niet officiëel verhandelde fondsen. Laatste berichten. Correspondentie. Ad verten tiën. De hoofdcommissie voor de behaitigiug dei' Neder- landsche belangen bij de internationale tentoonstelling te Antwerpen in '1885 brengt ter kennis van belang hebbenden, dat zij ingevolge de overeenkomst, gesloten met het uitvoerend comité te Antwerpen, niet 1 dezer eene beslissing heeft moeten nemen omtrent de opper vlakte, die door de Nederlandsche afdeeling op de tentoonstelling zal worden ingenomen. Voor de tot dusver ingekomen aanvragen is eene oppervlakte van 2500 vierkante meters noodig. De commissie heeft echter op grond van onderhandelingen, die nog met verschillende industriëelen worden gevoerd en wegens de bij vroegere tentoonstellingen opgedane ondervinding, dat veelal hier te lande eerst op het allerlaatste oogenblik tot inzending wordt besloten, gemeend zich niet tot genoemd cijfer te moeten be palen en heeft zich alzoo van de beschikking over eene oppervlakte van 3500 vierkante meters in het geheel verzekerd. Zij vertrouwt dat hare verwachtingen ten deze niet zullen worden beschaamd. In verband niet het bovenstaande wordt de termijn voor inzending der aanvragen alsnog verlengd tot uiterlijk 15 Januari a.s. Belanghebbenden worden er echter op gewezen, dat de na 1 December in te zenden aanvragen alleen worden toegelaten naar volgorde,van ontvangst en voor zoover plaats beschikbaar is om aan iedere inzending eene geheel voldoende ruimte te verschaffen. Het is dus van belang de ingevulde formulieren alsnog zoo spoedig mogelijk aan de hoofdcommissie te doen geworden aan haar bureel, Willemstraat 57, te 's Gravenhage. Het D. v. Z.-Ii. ontleent aan het prospectus voor de wereldtentoonstelling van schoone kunsten, die in 1885 te gelijk met de groote nijverheidstenloonstelling te Antwerpen zal gehouden worden, georganiseerd door het Antwerpsch «Koninklijk Genootschap ter bevorde ring van schoone kunsten", onder het patronaat der Belgische regeering en met medewerking van het gemeentebestuur van Antwerpen, o. a. de volgende bepalingen De plaatsruimte wordt gratis ter beschikking van de exposanten gesteld. De buitenlandsche gouvernementen zullen worden uitgenoodigd1°. commissiën te benoemen, belast met het regelen van de deelneming hunner land- genooten aan de tentoonstelling; 2°. een commissaris te benoemen, geaccrediteerd bij de Belgische regeering, belast met hot vertegenwoordigen en behartigen der belangen van zijne landgenooten. De tentoonstelling zal omvatten: '1°. eene Belgische afdeeling; 2°. evenveel buitenlandsche afuëêliegen als er buitenlandsche gouvernementen officiëel vertegen woordigd zijn; 3°. wanneer daartoe termen zijn, eene algeuieene afdeeling voor alle overige buitenlandsche natiën. De tentoonstelling is verdeeld in vijf klassen: '1. schilderkunst; 2. teekening, pastel, aquarel en minia tuur; 3. beeldhouwkunst; 4. bouwkunst; 5. gravure en lithographie. Het totaal aantal werken van Belgische artisten toe te laten is beperkt tot 700 voor de le; '100 voor de 2e; '100 voor de 3e 50 voor de 4e en 50 voor de 5e klasse. Over de toelating van werken van Belgische artisten zal beslist worden door een jury van 32 leden, waar van 16 worden aangewezen door de regeering en 16 door de administratieve commissie van voornoemd ge nootschap. Deze jury, benoemd bij Kon. besluit, zal worden voorgezeten door den regeerings-commissaris. Elke delegatie, die van de regeering en van het ge nootschap, zal minstens '14 artisten tellen 8 schilders (waarvan 3 historieschilders), 2 beeldhouwers, 3 archi tecten of teekenaars en '1 graveur. Dezelfde Belgische jury beslist over de toelating der werken van buitenlandsche artisten, wier gouverne^ inenten niet zijn vertegenwoordigd. De jury wijst tevens de artisten aan, die aanspraak hebben op een buitengewone plaats. Onder het toezicht van het gouvernement wordt eene internationale jury voor de bekroningen ingesteld. In elke klasse wordt het aantal juryleden verdeeld tusschen België en de buitenlandsche natiën In ver houding tot het aantal inzenders. Een nota van wijziging op de begrooting voor het Departement van Justitie, dienst 1885, verandert het eindcijfer der begrooting in 4.667,063. Naar aanleiding van de wet van 7 October '1884, waarbij het personeel van de arrondissements-rechtbank te Amsterdam is aangevuld, wordt de raming verhoogd met het traktement van een vice-president ten bedrage van 3500 en met dat van een rechter ten bedrage van 3000. De vermindering van de raming voor de kosten der gevangenissen geschiedt met het oog op de nog be staande" onzekerheid omtrent het tijdstip, waarop de nieuwe cellulaire gevangenissen te Arnhem, Breda, 's Gravenhage, Zutfen en Alkmaar zullen worden in dienst gesteld. De Minister is van oordeel, dat die indienstst.elling niet moet plaats hebben vóór de invoe ring van het nieuwe Wetboek van Strafrecht. Mocht die invoering gelijk zijn wensch is nog in den loop van liet jaar 1885 plaats vinden, dan zal hij voor het beschikbaar stellen van de voor het indienststellen der gemelde gestichten gevorderde gelden intijds de indiening bevorderen van eene suppletoire begrooting. Eene vermindering der raming met 15000 is een gevolg van de gunstige uitkomsten der voor 1885 gehouden aanbestedingen van de leveling der benoo- digdheden voor het onderhoud der gevangenen, terwijl eene andere vermindering met 6000 het gevolg is van aankoop van het door den overleden kantonrechter te Dokkum bewoond huis tot. stichting van een kanton gerecht aldaar, waarvoor aanvankelijk '13000 was uitgetrokken, zijnde onder die 6000 nog 1000 begrepen voor vertimmeringskosten. Bij de firma Sanders Co., effectenhandelaars in de Paleissl vaat te Amsterdam, kwam Dinsdagochtend 10 uur een 26 a 27jarig welgekleed jongmensch, Duitscher, die opgaf Ileinrich Muller te heeten, uit Frankfort a/M. te komen, en die 4 stuks 5 pCt. Pruisische pandbrieven ten verkoop aanbood tot eene gezamenlijke waarde van '12000. De heer Sanders, door verschillende ervaringen voor zichtig geworden, deed hem eenige vragen, waarop hij antwoordde bij de firma C. L., in leder, te Frankfort in betrekking te zijn, 's ochtends te Amsterdam te1 zijn gekomen en des middags weder te willen vertrekken. Een en ander kwam den heer S. verdacht voor. De jonge man had één stuk getoond en dit hield de heer Sanders tegen ontvang-bewijs achter, zeggende eerst den koers dier papieren te willen nazien. Volgens afspraak zou Heinrich Müller, of wie hij wezen mocht, tegen 4 uur terugkomen. Intusschen telegrapheerde de heer Sanders aan zijn correspondent te Frankfort om inlichtingen en van dezen vernam hij, dat de firma C. L. niet in Frank fort, doch te Keulen gevestigd was. Het vermoeden van den heer S. werd daardoor nog sterker, en toen de jonge man, in plaats van om 4 uur, om '1 uur terugkwam en nogal haast scheen te hebben, deed de lieer S. hem eenige vragen, waarop hij verwarde antwoorden gaf. Middelerwijl waren er eenige menschen binnen gekomen. Dit kwam den Duitscher waarschijnlijk verdacht voor; hij vroeg het stuk terug, doch toen de heer Sanders weifelde het hem dadelijk op zijn verzoek te geven, snelde hij weg.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1