J. Buitenland. Jt Duitsche bladen weder een gelijksoortig verhaal als aan de Nederlanders werd medegedeeld, maar toch weder daarvan afwijkend, want de oorsprong van dien schat en de omstandigheden, die het terugbekomen er van beletten, weet de Spanjaard telkens te wijzigen, evenals de plaats waar hij was te vinden. De man schijnt onuitputtelijk in het uitdenken van verdichtselen orn zijne verhalen geloofwaardig te maken en 't is bepaald jammer, dat hij van zijn verbeeldings kracht geen beter partij heeft getrokken: als novellist had hij zeker meer verdiend dan als oplichter evenwel, dat willen we niet. te sterk volhouden; wan neer zijne pogingen met den verborgen schat zoo geheel mislukt waren, zou hij geen twaaf of vijftien jaar hetzelfde exploitatie-middel in praktijk hebben gebracht. In April a. s. zal wederom een vergelijkend onder zoek plaats vinden van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe vijftien plaatsen ter vervulling zijn opengesteld. De adspiranten behooren zich vóór '1 Maart a. s. bij een op zegel geschreven request tot den Minister te wenden. De stukken die men daarbij moet overleggen en de examen-eischen vindt men in de St.-Ct Het bestuur der Vrije Gemeente" te Amsterdam heeft gemeend zich in het Hbl, te moeten rechtvaar digen, omdat het zijn lokaal heeft verhuurd aan de vereeniging het Vrije Woord", die daar een verga dering heeft gehouden onder leiding van den heer Domela Nieuwenhuis, zich onderscheidend^ door groot rumoer en opruiende taal. De Vrije Gemeente" ver huurt haar lokaal aan de meest verschillende ver- eenigingen, maar zou het aan Het Vrije Woord" geweigerd hebben, als zij vooraf geweten hacl, dat dit een sociaal-democratische vereeniging is en dat de heer Nieuwenhuis er spreken zou. Zij wenscht door alle samenkomsten in haar gebouw alleen be vorderd te zien »al wat liefelijk en welluidend is." Zij heeft »te warme liefde voor haar onbevlekten naam, die zou dreigen gecompromitteerd te worden, al ware 't slechts door den schijn van instemming of samenwerking met gevaarlijke volksmenners". Natuurlijk staat het iedere vereeniging vrij zelf standig te beslissen, aan wien zij haar lokaal wil verhuren, aan wien niet. Maar maakt zij de redenen publiek, waarom zij weigert aan zekere personen haar gebouw af te staan, dan vergunt zij ook het publiek die te beoordeelen. En dan kunnen wij niet nalaten het te betreuren, dat er onder die redenen zeer ge zochte zijn. Het is helaas waar, dat de vrees orn zich gecompromitteerd te zien, in onze maatschappij de handelingen van velen, van de meerderheid misschien beheerscht. Wil men volksmenners vrij de gelegenheid geven hun grieven te ontvouwen, terstond staat men bij het slecht oordeelende publiek verdacht van met hen in te stemmen of samen te werken. Het voegt geen zelfstandig denkende mannen voor dien «schijn van instemming of samenwerking uit den weg te gaan. Niet door zulke kleingeestigheid handhaaft men een onbevlekten naam. De Vrije Gemeente houde zich verzekerd, dat er nog wel liberalen in den lande zijn, die het haar volstrekt niet kwalijk nemen, dat zij een sociaal democratische vereeniging vergund heeft binnen haar wanden te vergaderen. Over andere motieven spreken wij niet. Is het waar, dat gebouw en ameublement schandelijk zijn veront reinigd, clan zal niemand het aan een vereeniging euvel duiden, als zij haar gebouw op dien grond aan dezelfde personen niet meer verhuurt. Dit, opdat onze bedoeling niet worde misverstaan. Vad. Handelsstatistiek 188 3. Blijkens de offïciëele Handelsstatistiek is in 1883 de invoer hier te lande vermeerderd uit België met ongeveer 150 millioen kilogram, uit Pruisen met 534 millioen kilogram en uit Rusland met 117 millioen kilogram. Daarentegen verminderde de invoer uit Frankrijk met 24 millioen, uit Groot-Brittannië met 46 millioen en uit de Vereenigde Staten met ruim 27 millioen kilogram. Voor den invoer tot verbruik wezen de cijfers een vermeerdering aan uit België van 18 millioen, Pruisen van 11 millioen, Rusland van 13 millioen en de Vereenigde Staten van 18 millioen gulden, en een vermindering uit Frankrijk met 4 millioen en uit Groot-Brittannië met 18 millioen gulden. De algemeene uitvoer uit Nederland nam toenaar België met ruim 2 millioen en Pruisen met 128 mil lioen kilogram, doch nam af naar Frankrijk met 4*4 millioen, Groot-Brittannië met 17 millioen, Rusland met 10 millioen en de Vereenigde Staten met 57 millioen kilogram. De uitvoer uit het vrije verkeer naar België klom met 1.7 millioen, doch daalde naar Frankrijk met 2.9 millioen, Groot-Brittannië met 23 millioen, Pruisen met 17 millioen, Rusland met 4 millioen en de Vereenigde Staten met 19 millioen gulden. Eindelijk steeg de doorvoer naar België met 232 millioen, naar Fiankrijk met 18 millioen, naar Groot- Brittannië met 18 millioen, naar Pruisen met 99 millioen kilogram, en daalde naar Rusland met 430 duizend en naar de Vereenigde Staten met 1.7 millioen kilogram. In de rangschikking der landen naar de hoeveelheid of waarde van in-, uit- en doorvoer hier te lande staat bovenaan Pruisen, dat alleen een tweede plaats inneemt wat den doorvoer betreft, voor welke categorie België nummer één staat, welk land nummer twee staat wat algemeenen in- en uitvoer en nummer drie wat invoer tot verbruik en uitvoer het vrije verkeer betreft, in welke beide categoriën de tweede plaats toekomt aan Engeland, dat tot de 3e in rang daalt voor zoover algemeenen in-, uit- en doorvoer aangaat. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Tegen licht en donker' ver-voegde zich bij den horloge maker v. T. op de Haarlemmerstraat te Amsterdam, een onbekend man. Op lossen, ongedwongen toon vraagde hij eenige horloges op zicht, en toen v. T., zonder argwaan, verscheidene horloges op den toonbank gelegd had, greep de onbekende bezoeker een gouden remontoir' en in een oogwenk was hij daarmede uit den winkel verdwenen. Later in den avond heeft zich bij den winkelier v. d. P., op den Nieuwenclijk, een soortgelijk geval voorgedaan, en daarbij was de dader hoogst vermoedelijk dezelfde persoon. Agrarische misdrijven zijn in het district Wenden (Lijfland) gepleegd. 40 personen zijn gearresteerd en de politie te Wenden is versterkt. In de meeste ge vallen hadden de misdadigers brand gesticht. Te Burrisaul in Bengalen had op een morgen in den afgeloopen maand een terrechtstelling plaats. De veroordeelde werd opgehangen. Een uur daarna kwam het bevel om de executie geen voortgang te doen hebben. JD uitso lil a n d. Te Berlijn zal een handelsmuseum worden opgericht. Aan eene commissie is liet volgende opgedragen: 1°. met de regeering in overleg te treden omtrent een definitieve of tijdelijke beschikking over een gebouw2°. door tussc,henkomst der Duitsche consulaten buitenlandsche voortbrengselen en artikelen van ver bruik voor het museum aan te ltoopen, in zoover deze voorwerpen als fabricaat voor de Duitsche nijver heid waarde hebben, of haar als grondstof ter ver werking kunnen dienen3°. zich in nauwe verbinding te stellen met het informatie-bureau voor spoorweg zaken alsook met het informatie-bureau voor zaken van in- en uitvoer, hetwelk van wege de vereeniging van Duitsche industriëelen zal worden opgericht 4°. in onderhandeling te treden met de steden, alwaar men, evenals b.v. te Frankfort, bereid is, eene tot het museum behoorende inrichting tot stand te brengen; 5°. in de kringen van handel en nijverheid vrijwillige bijdragen in te zamelen en, zoo noodig, bij de Rijksregeering eene toelage aan te vragen 6°. eene vereeniging ten behoeve der zaak op te richten en eene organisatie voor het museum te ontwerpen. Frankrijk. De donkere wolken, die zich boven het ministerie samen gepakt hadden, zijn weder voor eenigen tijd afgedreven. Nadat de scherpe aanvallen, die het ministerie en vooral de heer Ferry bij het Tonkin-debat heeft te verduren gehad, de meerderheid der Kamer van Af gevaardigden vooralsnog niet hebben kunnen bewegen den heer Ferry haar ven rouwen te ontzeggen en xij de aangevraagde kredieten heeft toegestaan, is de Kamer overgegaan tot stemming over de motie van orde der hoeren Spul Ier en Sadi-Carnot. Het eerste deel der motie, luidende: »de Kamer volhardt bij haar besluit om aan het Tientsin-tractaat uitvoering te geven", weid met 375 tegen 35 stemmen aangenomen. Het tweede deel, houdende dat »de Kamer acte neemt van de verklaringen der regeering en op hare geest kracht rekent om de rechten van Frankrijk te doen eerbiedigen", werd met 282 tegen 187 stemmen goed gekeurd. Uit alles blijkt dus, dat het vaststaat den oorlog voort te zetten en de regeering dus weinig hoop heeft, dat de onderhandelingen, die nog steeds met de Chineesche regeering gevoerd worden, tot een gunstig resultaat zullen leiden. De laatste voorstellen door Tsong-li-Yamen aan de diplomatieke agenten van Frankrijk in China gedaan, welke de heer Ferry in den loop van het debat over de kredieten in het Parlement heeft voorgelezen, luiden als volgt: 1°. Frankrijk ziet af van het protectoraat over Annam 2°. voor Tonkin wordt een nieuwe grensregeling vast gesteld, volgens welke de grens zal loopen tot voorbij Cao-Bang; 3°. het tractaat van Tientsin wordt inge trokken 4°. over Tonkin mogen geen handelsartikelen in China ingevoerd worden. Dat Frankrijk zulke voor waarden niet kan aannemen spreekt van zelf, en de mededeeling er van door de regeering in het Parle ment heeft zeker veel bijgedragen tot bespoediging van de discussie over de kredieten en tot haren voor het kabinet zoo gunstigen uitslag. Gemengd Kuiteiilamlscli Nieuws. Langzaam maar gestadig wint de toepassing der lijkverbranding veld. Werd voor eenigen tijd besloten, dat er te New-York tot dat doel weldra een paleis zal verrijzen, thans meldt het Ned. Tijdschrift voor Geneesk. dat ook te Gotha het aantal lijkverbrandingen met het jaar toeneemt. In 1879 werden daar 47 lijken verbrand, in 4880 48, in 1881 33, in 1882 35, in 1883 47 en in 1884 reeds 54. liet gezamen lijke cijfer' van 200 lijkverbrandingen liep over 62 uit Gotha en 138 van elders afkomstig, en wel over 426 mannen, 69 vrouwen en 5 kinderen. Belangrijker nog is de vooruitgang in Italië omtrent welke de Napelsche correspondent van de Daily News eenige cijfers mededeelt. Sedert te Milaan in 4876 het crematorium met de verbranding van Albert Keller's lijk weid ingewijd, hebben er daar ter stede reeds 362 crematies plaats gehad. Voorts te Lodi 26, te Rome 35, te Brescia 24 enz. De Italiaansche Vereeniging voor lijk verbranding telt ruim 6000 leden. Uit een technisch oogpunt beantwoordt de toestel te Milaan aan de strengste eischen. De Société internationale des Electriciens heeft besloten om bij gelegenheid van hare eerste algemeene vergadering in Januari 1885 eene tentoonstelling te organiseeren in het Parijsche observatorium. Deze tentoonstelling heeft ten doel, niet alleen om de nieuwe toestellen bijeen te brengen en de ontdekkingen en verbeteringen, die tot op onze dagen gemaakt zijn, in het licht te stellen, maar tevens orn een beeld te geven van den vooruitgang, dien de wetenschap der electriciteit heeft gemaakt, ten gevolge van de samen werking der uitnemendste geleerden. In een Warschauer blad kwam dezer dagen een artikel voor van zekeren dokter Zulinski, waarin deze zijne bevindingen uiteenzette, beti effende den invloed op het gestel van menschen en dieren van tabaksrook. Deze rook is vergiftig, doch weinig gevaarlijk voor den mensch, wanneer hij hem niet inslikt, maar doodelijk wanneer dit wel gebeurt. Niet alleen de nicotine is dus in de tabak te vreezen, maar ook de tabaksrook, die zeer veel colidine en andere gevaarlijke bestanddeelen bevat. De rooker van sigaren krijgt meer vergif binnen dan die van sigaretten. De per soon die zijn tabaksrook eerst door den mond krijgt, nadat hij hem door het water heeft doen passeeren, brengt de schadelijke kracht van den rook tot een minimum. De minst gekleurde tabak is ook het minst gevaar lijk voor den gebruiker, doch de kleur is dikwijls be- driegelijkde tabak wordt meest bleek gemaakt door middel van scheikundige producten, die niet altijd zonder gevaar zijn. Tabak van bleeke kleur is dikwijls zeer bijtend. De zoogenaamde Corporal van de Fransche regie is van deze soort, evenals de gemeene Engelsche tabaksoort Birdseye genaamd. Deze tabaksoorten ver oorzaken, bij hooge temperatuur, dikwijls lichte ont stekingen op de tong. Grijsaards moeten die tabak vooral niet gebruiken en zich bij voorkeur van zwarte soorten bedienen. Men heeft berekend dat in den nacht van 21 Nov. te Berlijn niet minder dan 305,905 kubiek meter sneeuw is gevallen. Voor het wegruimen daarvan zouden 152,000 karren der openbare reiniging noodig zijn geweest en dit zou een uitgaaf van ruim 300,000 Mark hebben veroorzaakt. Natuurlijk-heeft men zich echter slechts tot het wegruimen van het hoogst noodige bepaald, nl. over 24,000 vierk. Meter opper vlakte van de 7,300,000 vierkante M., die Berlijn beslaat. En van dit kleine gedeelte heeft men nog 440 karren-vrachten sneeuw weggehaald. Men zegt, dat de extra plaat «Quite Ready" voor het Kerstmisnommer van de Graphic de grootste in kleuren gedrukte plaat zal zijn, welke ooit door een Nieuwsblad is uitgegeven. De oplage is 560,400 ex., waarmede men reeds in Januari I.l. is begonnen te drukken en nog dagelijks voortgaat. Het getal vellen en kleuren, waarvan elke tint afzonderlijk onder de pers moet komen, vertegenwoordigd 19 millioen druks. Het hof van assises te Parijs veroordeelde den Corsikaan Rizzieri tot 10 jaar gevangenisstraf wegens aanranding bij nacht. Tijdens de terechtzitting ontving de schuldige het bericht, dat hij 100,000 frs. had geërfd. Oost Oos Ital Am! I Oos dl En- Pu MiJ to Pu Mi ko Inl Pt Mi Pi Mi

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 2