Z1ER1KZEESCHE COURANT. 1884. No. 94. Woensdag 3 December. 87ste jaargang. ST. J\ 1C O L A A S. Binnenland. De 6 December is elk jaar voor duizenden een feestdag, maar bet is bovendien een heilige dag ook voor lien, die zicb in den regel niet veel aan bet beilige laten gelegen leggen. Dan beersebt er eene gulheid, eeue mildheid, die aan het ongeloofelijke grenst, zelfs gierigaards willen blijde gezichten zien of wagen er zich niet aan, met ledige handen te verschijnen en ze oiferen. De luiaard wordt ijverig en werkzaam, hij beeft uit te zoeken en inkoopen te doen, bij heeft pakjes te maken en te verzenden, kortom hij beeft het verbazend druk. De domme wordt slim en schrander, hij beeft middelen te bedeuken om surprises te maken, ze zoo ge heimzinnig mogelijk te verzenden, soms zelfs verzen er bij te schrijven en teekeningen bij te voegenwie weet wat meer. Zelfs de stijfste en deftigste man verliest iets van zijn stijfheid en deftigheid als hij met de eene of andere surprise wordt beetgenomen en als een heel geivoon meusohenkind hapt hij in de bakket- letters en drinkt er zijn glaasje punch bij. Heel Nederland is op zoo'n avond veel beter dan een van de 365 dagen van bet jaar, de dienstmeisjes, die soms treuren of brommen öf omdat ze geen vrijer hebben óf omdat de me vrouw geen gelegenheid genoeg geeft om uit te gaan met den vrijer, dien ze wel hebben, ziju heel aardig en handelbaar nu ze althans hun St. Nicolaasvrijer hebben, dieu ze bij zich houden en dien ze zoo liefhebben, dat ze hem willen opeten. De grootere kleintjes zijn op een beetje ontevredenheid of wangunst na heel prettig en de ouders zijn zoo blij daarover, dat ze zelfs niet eens deuken aan de overladen maagjes en daaruit volgende onpasselijkheid, ongepastheid en onoppassendbeiddie tegen den volgenden dag op het programma staat. De gevolgen van al deze zegeningen blijven niet uit. Nog daar gelaten de ooms en tantes, de grootvaders en grootmoeders, die uit dank baarheid voor al de liefheid door neven en kleinzonen of nichten en kleindochters betoond öf nog rijker geschenken zenden tegen Kerst mis of Nieuwjaar of hun testament veranderen en de legaten verhoogen, ondergaat alles bijna eene verandering: de schuchtere jongman beeft een grooten koek verzonden met een blaadje papier er bij, waarop in drukletters: Van dien uw lief heeft of wel Uit LiefDe, ten minste als de koekbakker het niet op den koek schreef of wel een lief juffertje beeft een kostbaren arm band ontvangen met een welriekend briefje op keurig gekleurd papier en 't toeval want er is verbazend veel toevalligs in de wereld brengt zender en ontvangster samen en de schuchtere jongen ontmoet de gezonde meid met baar blozende wangen en zoent spoedig den mond die zijn koek beeft opgegeten en het juffertje geeft spoedig den arm en zelfs bet handje aan den man, die haar den armband zond. In dit zeldzame geval is men namelijk eerder tevreden met een deel dan met bet geheel, beeft men liever de baud dan den arm. Br wordt veel genoten op zoo'n avond! Vader blijft eens thuis uit de kroeg en móeder en kinderen denkenzeggen of gevoelenoeh, was 't nu altijd eens zoo, dat de man en vader aan zijne kinderen dacht. Man en vrouw soms zoo zwijgend tegenover elkaar hebben nu heel wat te vertellen van de Weelde die ze hebben gezien, Van de aardig heden die ze hebben liooren vertellen of beschrij ven van het vorige of van vele vorige jaren. Het kantoor en het bureau bestaat niet op St. Nicolaas, Papa moet strooien voor de kleintjes en lachen met de grooten en waar de winkel alle vaders en moeders handen vol werk geeft, daar denkt men: „geld verzoet den arbeid" en daar lacht men en maakt men drukte en daar komen de tijdelijke winkeljuffrouwen met blozende gezichten en ongekende vrijmoedigheid schertsend, lachend en de menschen de waren aanprijzend tot in het oneindige. Dat enkele van die dames spoedig op een bruiloft komen of zelf bruiloft houden, is zoo klaar als de dag, dat zien we wel aan de aardige, lachende, snoeperige gezichtjes. Maar er is ook leed op dien St. Nicolaasavoud. Daar ziju die jongelui, die ver van huis en haard op kantoor of magazijn geplaatst, plot seling al lnin vrienden den gezelligen hniselijken haard zien zoeken en alleen achterblijven op bun kamer of zicb achter een glas bier vervelen in een bijna ledig koffiehuis met een knorrigen geeuwenden knecht. Daar zijn die jongens en meisjes, die op de kostschool wel blij zijn met al die trommels en pakken en kistjes, maar toch nu en dan spijtig denken aan thuis, waar ze al die aardigheden hebben, waar al de neefjes en nichtjes in- en uitloopen en waar Mama zeker dat horloge of dien bracelet niet gegeven zou hebben zonder een dikken zoen, die Mama, die tegen St. Nicolaas al maandenlang allerlei geheimzinnigheden heeft gehad en nu dood onschuldig kijkt, alsof lij niet aan St. Nicolaas had verklapt, wat ieder het liefst hebben wilde. Er wordt geleden, oneindig veel en diep geledendaar waar niet gestrooid wordt waar het plekje ledig is, waar eens met stra lende oogen eu ongeduldig trappelende voetjes dat engeltje stond, die de lieve knuistjes uit strekte naar al de heerlijkheden, die voor haar bijeengelooverd warenwaar alleen nog maar in de ziel van vader en moeder dat zilveren stemmetje weerklinkt, dat zoo vol verrukking kraaide bij het aanschouwen der schatteu die eindelooze zorg en aanbiddende liefde bijeen brachten. Daar vooral, daar meer dan ergens is het huis ledig, daar wordt geleden. Maar daar is één troost, daar moet eene stem klinken, die (met gewijzigde beteekenis) getuigt: „de armen hebt gij altijd met U!" en daar worden dan milde handen uitgestrekt, opdat ook aan de allerarmsten een vroolijk St. Nieolaasfeest bereid worde; dat is eene waardige voorbereiding voor Kerstfeestviering. ZIERIKZEE, 2 December 1 8 8 4. In de gisteren gehouden vergadering van den Gemeenteraad is besloten, toe te geven aan het ver langen van de Ged. Staten, om de vrijstelling van de leden van den Raad van den dienst der Brandweer, uit de Verordening tot voorkoming en blussching van brand te doen vervallen. De aan den heer E. W. Mus voor zijne Ambachts- en Industrieschool toegekende toelage van ƒ100 's jaars, gedurende 5 jaar, is verhoogd tot 200. Aan den heer A. J. de Looze is voor f 450 in eigendom afgestaan een perceeltje bouwland even buiten de Zuidweiiebrug, groot '10 A. 60 c.A. Aan den heer J. van der Linden, door wien wegens te late oplevering van de school in de Nieuwe Boogerd- straat eene boete was beloopen van f 300, is ontheffing van boete verleend voor f 150. Op een adres van den heer J. van Dijke om eene oppervlakte gemeentegrond naast de Tusschenschool in koop te verkrijgen tot het bouwen van woonhuizen, is afwijzend beschikt. Aan Burgem. en Weth. is machtiging verleend tot het maken van een houten brug over de Karnemelks- vaart, waarvan de kosten op ongeveer f 200 worden geraamd. Aan den heer C. de Bruijn werd voor onbepaalden tijd in erfpacht uitgegeven, eene overdekte vroon, groot 6 M2., voor 2 cent per M2. in het jaar. Het roodvonk is epidemisch verklaard. In de vorige week is alhier voorgekomen een geval van diphteritis met doodelijken afioop. Door Z. M. is met 1 Januari benoemd tot griffier 1 bij het kantongerecht te Bergen op Zoom, jhr. mr. P. J. Boddaert, thans griffier bij het kantongerecht te Zierikzee. j Bij de Tweede Kamer is ingekomen een verzoekschrift van A. G. A. van den Bergh te Amsterdam tot werkverschaffing aan den werkman door groote vermindering van leger en vloot of eene geheel andere, meer doelmatige en vruchtdragende inrichting van het leger en de droogmaking van de Zuiderzee. Uitslag der verkiezing te Almeloo voor een lid der Tweede Kamer. Uitgebracht 2282-stemmen. Gekozen de heer Van Alphen, anti-revolutionair, met 1202 stemmen tegen '1077 op den liberalen candidaat Van Laer. Te Gorinchem is tot lid der Tweede Kamer gekozen baron De Geer van Jutphaas met 1930 stemmen. De heer Jeekel had 983 stemmen. De uitslag der verkiezingen van 28 November is voor de liberalen teleurstellend. In Gorkum hebben zij, dit moet erkend, zich uitstekend gehouden. Ofschoon de kansen hopeloos stonden, zijn er voor den heer Jeekel nog 200 meer opgekomen dan bij de vorige verkiezing. Intusschen van de andere zijde is even hard gewerkt, zoodat ook De Geer 200 stemmen meer had dan de anti-revolutionaire candidaten de vorige maal verkregen. Komt dus den Gorkumschen liberalen dank toe voor hunne flinke houding, de Almeloosche liberalen hebben hun goeden naam niet gehandhaafd. De heer Van Laer had minder stemmen dan op 11 November, en weinig meer dan op 28 October, ja 100 minder dan toen hij tegenover den heer Van Sonsbeeck ge kozen werd. Toch toont de uitkomst voldoende, dat de overwinning niet onmogelijk was geweest. Het stemmental op den heer Van Alphen uitgebracht, dat bleef beneden het cijfer, door den heer Oorver Hooft op 11 November verkregen, toont aan, dat niet alle kiezers der verbondene oppositie zich hebben laten overhalen om den anti-revolutionair te steunen. Hadden de Almeloosche liberalen zich beter gehouden, de Kamer was niet langer om. Op het adres van een aantal ingezetenen van 's Bosch om het garnizoen aldaar te mogen behouden, heeft de Min. van Oorlog geantwoordt: »dat de be langen van den dienst niet toelaten, verandoiing te brengen in het genomen besluit, en dat mitsdien aan hun verzoek geen gunstig gevolg kan worden gegeven". Aangaande het bericht omtrent het vinden van ruim f 6000 aan bankpapier te Nieuwediep schrijft men aan Het Vaderland Het geld werd verloren door een heer uit Alkmaar, zooals uit den inhoud der portefeuille bleekde eerlijke vinder spoedde zich naar zijn schip en rapporteerde aan den officier der wacht het aanzienlijk bedrag in bankpapier (6400) door hem gevonden. Hem werd den raad gegeven zich aan den trein te bevinden, daar de verliezer vermoedelijk naar Alkmaar zou vertrekkenwerkelijk vond hij dan ook den persoon in quaestie aan het station, overhandigde het geld en ontving ter belooning één gulden en een potje bier. Eene der oorzaken waarom de rogge dit jaar alge meen zoo weinig beschot heeft opgeleverd, wordt geacht gelegen te zijn in den zoogenaamden honig dauw, die des zomers tegen het rijpen der vruchten meestal schadelijken invloed uitoefent. Deze »dauw" is een damp, die vergiftige eigenschappen schijnt te bezitten, en dikwerf in midden Europa, meer nog in kustlanden, eene geheele mislukking van den oogst veroorzaakt. De heer C. J. M. Jongkindt Coninck te Wageningen heeft de vorige week den leerlingen der Rijkslandbouw school, die onlangs hunnen herstelden directeur eene ovatie brachten, een feest bereid in Junushof. Vele jaren is het geleden, dat verscheidene land- genooten met korter of langer tusschenpoozen brieven kregen van een Spanjaard, die eigenaar was van een grooten schat, maar deze niet in zijn bezit kon krijgen, omdat hij in de gevangenis zat. Het Spaansche Gouvernement heeft al verscheidene malen gepoogd den oplichter te ontdekkentot hiertoe schijnt dit niet gelukt, want thans vindt men in

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1