ZUMKZEESCHE COURANT. voor liet arrondis- semeiit Zierikzee. 1884. No. 91. Zaterdag 22 November. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Buitenland. Binnenland. Deze Courant, verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-A VOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1,Franco per post ƒ1, Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERT EN TIEN: Per gewone regel 10 Cent. H u w e I ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk eeu dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEIVMAN. ZIERIKZEE, 2 1 November 1 8 8 4. De Ilaagsche briefschrijver der Zutphensche Courant schrijft o. a. Men verhaalt, dat de minister Heemskerk, na het vernemen van den uitslag der herstemmingen voor de Tweede Kamer, gezegd heeft: »De uitslag dei- verkiezingen is goed voor mijn ministerie, maar slecht voor het land." En dat oordeel zullen velen in den lande wel willen onderschrijven. Had öf de rechterzijde öf de linkerzijde een besliste meerderheid gekregen, dan zouden de tegenwoordige ministers' hun porte feuilles wel hebben kunnen opbergen, maar nu ook in de nieuwe Kamer' liberale en anti-liberale stemmen weer vrij tegen elkander zullen opwegen, is er voor het ministerie Heemskerk' meer kans dan ooit, dat het zijn balanceerpolitiek weer met succes zal kunnen voortzetten. Voor het land is dat echter de treurigste oplossing, die zich denken laat. Er zal weer heel weinig tot stand komen, en de eene partij zal cle schuld voor den slechten stand van zaken op de andere werpen, ofschoon het vooruit te berekenen is, dat een Kamer, die zóó is saamgesteld, tot onmacht gedoemd moet zijn. Zooals te verwachten was, is de Standaard niet weinig gebelgd op den heer Van Berckel, omdat hij zich niet voor Almelo, maar voor Delft verklaarde. Tijd en Standaard, de hoofdorganen der verbondenen, zijn nu reeds aan 't kibbelen over beider houding. Dat belooft wat! Er wordt medegedeeld dat het voorstel tot reorga nisatie der staatsloterij, dat den Raad van State heeft verlaten en niet de geheele instemming van dat hooge college heeft kunnen wegdragen, o. a, de navolgende bepalingen behelst: a. De prijs der loten zal voor de handelaars met 4 worden verhoogd, waarvan maar één gulden aan de spelers mag worden in rekening gebracht; b. De splitters zullen worden benoemd tot col lecteurs c. De faveur-loten znllen worden ingetrokken. Men schrijft uit Randwijk, dat men aldaar op een nieuwe herstemming voor cle Tweede Kamer in het -kiesdistrict Arnhem rekent, omdat er 15 stembriefjes van den heer Schimmelpenninck van der Oye voor onwettig zijn verklaard, die door cle anti-liberalen te Arnhem voor wettig worden geoordeeld. Genoemde briefjes zijn aan den minister opgezonden. De hoofdcommissie voor de behartiging van de Nederlandsche belangen op de Internationale Tentoon stelling te Antwerpen in 1885 te houden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat er voor fabrilcanteti van verduurzaamde levensmiddelen, bierbrouwers, boterhandelaars enz. enz., gelegenheid zal bestaan om per stoomschip «Prinses Marie", van cle Stoomvaart maatschappij «Nederland", Zaterdag 20 December a.s. van Amsterdam vertrekkende, hunne fabrikaten en producten, die zij voor de Tentoonstelling-te Antwerpen wensehen te bestemmen, naar Java te verzenden om vandaar, na van een waarmerk te zijn voorzien, met dezelfde gelegenheid te worden teruggebracht, ten einde aan de jury het bewijs te leveren, dat die góéderen de heen- en terugreis hebben gemaakt. De voor die gelegenheid bestemde goederen moeten uiterlijk den 16 December aan de laadplaats van genoemde maatschappij op de Handelskade te Amster dam zijn aangebracht. Van cle verzending moet te voren aan de hoofd commissie kennis worden gegeven, met opgaaf van het aantal colli, de soort en. hoeveelheid der goederen enz. enz. Hét vervoer doo'r de' maatschappij «Nederland" zal geschieden volgens de tariefvrachten van haar tarief No. 8, met een rabat van 20 pCt. Zij, die van deze gelegenheid wensehen gebruik te maken, worden verzocht zich ten spoedigste bij de hoofdcommissie voornoemd aan te melden. Bureel Arasterdam, Willemstraat No. 57. De Ilaagsche correspondent van de Zutf. Ct., die er op wijst, dat, doordien de heer Diiks naar Egypte op r$is- is gaan, cle Tweede Kamer voor 't oogenblik 42 anti-liberalen telt tegen 41 liberalen, schrijft naar aanleidiffg^daa'mn«De clericalen kunnen dus bij de presidedtskeuze' terstond toonen, dat het waar is wat ook--ide-Ty'fér\ 'de Siandaard den volke jubelend verkondigen1-: - »De- Kamer is ons." «Maar'YiL kunnen zij het, toch ben ik er bijna zeker van, dat zij het niet zullen doen. Ik weet niet wat op de partijvergaderingen van anti-revolutionairen en katholieken besloten is, maar mij zou het niet ver wonderen, als de heer Cremers, evenals in September, met vrij groote meerderheid tot eersten candidaat werd gekozen. Wel is waar zou het vrij zonderling zijnindien dezelfde mannen, die onder de straatleus «dood aan de liberalen" in de Kamer zijn gebracht, thans, nu zij werkelijk meerderheid zijn geworden, gingen meewerken om het zoo gewichtige presidium der Kamer in handen van die gehate liberalen te laten, maar in de politiek ziet men soms zonder linge dingen gebeuren. Indien de clericalen op den heer Cremers gaan stemmen, of althans door ont houding zijne verkiezing verzekeren, dan zullen zij dat volstrekt niet doen uit gematigdheid of om het bewijs te leveren, dat zij de liberalen toch niet zulke ver schrikkelijke wezens vinden als bunne kiezers, maar alleen omdat zij nu reeds met de zoo vurig be geerde meerderheid verlegen zijn, en niet gaarne door een marquant feit terstond die meerderheid willen toonen. «Bestendiging van den ouden toestand dat is het wat den clericalen op dit oogenblik blijkbaar het meeste toelacht." Naar wij vernemen zal eerstdaags een geïllustreerd weekblad verschijnen getiteld »De Vroolijke Huisvriend' illustratien en tekst uit vorige jaargangen van het Humoristisch Album. De prijs per 52 wekelijksche nommers zal 2,bedragen. Naar bekend is, werd in Maart van dit jaar dooi de Algemeene Vergadering der Ned. Pensioen-Ver- eeniging voor werklieden het reglement vastgesteld van het Werkliedenfonds en van het daarbij behoorend Waarborgfonds. Tiet Werkliedenfonds zal aan alle in Nederland ge vestigde werklieden, zoo mannen als vrouwen, de gelegenheid geven, zich door wekelijksche ofjaarlijksche stortingen of ook door storting van een som in eens, een pensioen te verzekeren voor den ouden dag van hoogstens 14 per week, of eene uitkeering van hoogstens 1000 bij overlijden, of wel voor beide ge vallen te zamen te zorgen. Opdat echter mogelijke misrekening buiten invloed blijft op de uitkeeringen, waatoe het fonds zich ver plicht, moet ook voor een waarborgkapitaal worden gezorgd. Misrekening toch, hoewel onwaarschijnlijk, is mogelijk omdat het fonds voor eene bijzondere klasse van personen is bestemd, waarvan de sterfte niet nauwkeurig bekend is; om met zekerheid alle teleurstelling le voorkomen, wordt, voor een bepaald aantal verzekerden van bepaalden leeftijd een bepaalde waarborgsom vereischt; 'het welslagen der zaak in ruimen kring hangt dus rechtstreeks af van den om vang van het waarborgfonds. Het hoofdbestuur heeft zich daarom gewend zoowel tot de werkgevers als tot de belangstellenden en vraagt steun zoowel in den vorm van giften in eens of per jaar, als in den vorm van inschrijvingen voor het waarborgkapitaal. Deze inschrijving kan op tweeërlei wijze geschieden öf op aandeelen in het waarborgfonds, rentende 4 pCt., waarop aanvankelijk 10 pCt. wordt gestort; öf van een som op het grootboek der Nederlandsche Werkelijke Schuld, ten name van het Waarborgfonds. De rente blijft in beide gevallen desverkiezende ter beschikking van den inschrijver. Naar de residentie-briefschrijver van het Z. D. meldt, is cle gezondheidstoestand van Z. M. den Koning thans voortreffelijk. Hij heeft nu sedert maanden geen nieuwen aanval van pijn gehad, zoodat de geneesheeren de stellige hoop koesteren, dat de nieraandoening als ge weken kan worden beschouwd. Omtrent de zending, waarmede graaf Van Lynden belast is geweest naar den hertog van Nassau, deelt deze corr. mede, dat zij volstrekt niet ten doel had om eene wijziging te brengen in de erfopvolging, hetgeen trouwens ook niet zou kunnen geschieden dan met medewerking van de groote Mogendheden, omdat de positie van Luxemburg met haar goedkeuring wei'd geregeld. Graaf van Lynden moet hebben onder handeld over den aankoop door den eventueelen nieuwen Groothertorg van de particuliere goederen der Oranjes. In een te Amsterdam gehouden vergadering van werkeloozen, waarin de heer Domela Nieuwenhuijs als spreker optrad, werd ten slotte een adres voorgelezen, gericht aan den Amsterclamschen gemeenteraad, waarin op het droevige der omstandigheden en de schadelijke gevolgen der werkeloosheid gewezen wordt. Als maat regel om aan dien toestand een einde te maken, wordt het volgende geëischt: de bouw van arbeiders woningen; ontruiming van onbewoonbare verblijven; de ledige gebouwen in te richten tot 'huisvesting van werkeloozenhet loon te brengen op 20 cents per uur, werktijd 8 a '10 uren daags; de panden één of twee jaar renteloos in bewaring te houden enz. Een en ander te bestrijden uit een goed geregelde inkomstenbelasting. Volgens de Standaard zullen de anti-revolutionairen te Gorinchem trachten prof. De Geer van Jutphaas in de Kamer te brengen, en zal te Almelo waarschijnlijk cle heer Van Alphen weder worden gesteld. Ongelukken, Kampen, misdaden, enz. Aan den straatweg naar Breda, onder Gilze, eene boerenwoning met stal, bewoond door eene 80jarige bijha'kiiidsèlie vrouw, verbrand. Het vrouwtje werd met nibëité'geréd. Alles was verzekerd. Een werkman, die Vrijdagavond te elf ure huis waarts keerde, 'werd op de Oude Schans te Amsterdam toen hij den hoék bij de Snoekjesgracht omgegaan was, eensklaps dooi- drie onbekende mannen aange vallen, terwijl uit den geuiten kreet blijken moest dat zij meenden een vijand voor te hebben. Men wierp hem op den grond, schopte en trapte hem en doorzocht zijn zakken. Een portemonnaie,' waarin ongeveer twee gulden aan geld, werd hem ontnomen. Toen hij weder kon opstaan, waren zij verdwenen. De schrik en de mishandeling noodzaakten den man twee dagen te bed te blijven. Oixitsolil a n cl Hoewel de leden der Congo-conferentie, die thans te Berlijn wordt gehouden, beloofd hebben, de be raadslagingen geheim te houden, zoodat dus de juiste tekst van de openingsrede van den prins Von Bismarck nog niet bekend is, weet de Berlijnsche correspondent van de Times mede te deelen, dat de Rijkskanselier bet doel, dat men zich met deze bijeenkomst voorstelde, aldus omschreef: 1°. vaststelling van vrijen handelen scheepvaart op den Congo en Niger; 2°. de aanneming van vaste regelen, welke bij de toekomstige annexation in Afrika moeten in acht genomen worden. De quaestie der bestaande souvereiniteitsrechten van Europeesche mogendheden zal ter Conferentie niet behandeld worden. Sir E. Malet, de Engelsche vertegenwoordiger, gaf daarop voorlezing van een memorandum, waarin cle Engelsche regeering verklaart de bovengenoemde punten in het algemeen goed te keuren, maar zich niettemin de Niger-quaestie voorbehoudt. De Engelsche regeering wenscht op den Niger vrijen handel, doch aangezien Groot-Brittanië de voornaamste mogendheid aan den Beneden-Niger is, moet het toezicht op cle rivier aan Engelsche beambten worden opgedragen. Er is besloten dat zoowel de redevoering van prins Bismarck, als het memorandum der Engelsche regeering, welke beide in het Fransch zijn gesteld, gedrukt, en aan de leden der conferentie overhandigd zal worden. XU I* a n k i* ij li. In de laatste acht dagen heeft men niets uit China vernomen en de onzekerheid, waarin men verkeert, duurt voort, zonder dat men nog het einde ei- van kan voorzien. In de Kamer van Afgevaardigden las de heer Leroy het rapport voor van de commissie voor het Tongkin- crediet. Nadat in het rapport cle oorsprong van de oneenigheden met China is geschilderd, wijst het op krijgsdaden van admiraal Courbet en Millot, die tot het sluiten van den vrede van Tientsin geleid hebben'. Nadat het rapport den tegenwoordige» toestand in het Oosten heeft uiteengezet, beveelt het ten slotte de bewilliging der verlangde credieten aan. De discussie over deze ontwerpen is op verlangen van den heer Ferry met 388 tegen 201 stemmen op Maandag bepaald. Egypte. Uit Alexandrië wordt gemeld, dat lord Northbrook aan de Engelsche regeering de volgende maatregeiei. heeft voorgesteld tot oplossing der financiëele moeie- lijkheden in Egypte. De rentevoet van alle leeningen zou geen vermin dering ondergaande amortisatie der geünificeerde schuld zou geschorst worden, om te voorzien in den dienst der nieuwe leening van 8 millioen pd. st. welke som in de eerste plaats door Engeland zou worden voorgeschoten. De opbrengst dezer leening zou voornamelijk bestemd zijn tot betaling der bekende schadeloosstellingen in haar geheel, en tot afdoening der voorschotten, welke door Rothschild en de plaatse lijke bankinstellingen zijn gedaan. Één millioen pd. st, van deze leening zou bès'teed worden aan irrigatie- werken in Neder-Egypte, ten einde ruimen toevoei van water aan het "geheele land beneden Assioet te verzekeren, en de uitgaven te verminderen voor de land bouw voortbrengselen in Opper-Egypte, waar eene aanmerkelijke belasting-verlaging zou ingevoerd worden, Ook in Neder-Egypte zouden de belastingen, hoewel in beperkte mate, verminderd worden. Het evenwicht op het budget zou voor goed worden hersteld dooi middel van: 1°. bezuiniging op de begrooting voor

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1