Buitenland. Dit onmisbaar meubel was niet aanwezig, zoodat men tot het aanschaffen van een nieuwe kachel overging. Eiken morgen nu vertrekt uit Bolsward een onder wijzer, om de lessen in Wons geregeld te doen plaats vinden, ten einde storing in den cursus te voorkomen. Het eenige wat deze onderwijzer daar kan doen, is: zichzelf een weinig aan de nieuwe kachel te verwarmen. De Eerste Kamer is thans als volgt samengesteld: Noord-Brabant: de heeren mr. J. G. de Bruijn, mi\ J. B. Hengst, mr. P. J. A. Smitz, jhr. mr. B. J. A. J. Mj Verheijen, .1. T. Smits van Oijen. Gelderland: de heeren mr. J. Thooffc, jhr. H. A. D. Coenen, mr. C. J. Sickesz, mr. W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, mr. F. J. VV. baron van Pallaridt van Keppel. Noord-Holland: de heeren mr. G. van Tienhoven, M. H. Insinger, mr. M. J. Pijnappel, jhr. mr. D. van Akerlaken, mr. D. Visser van Hazerswoude en mr. J. B. R. Tak van Poortvliet. Zuid-Holland: de heeren jhr. F. G. E. Merkes van Gendt, H. Muller Sz., J. van Vollenhoven, mr. A. Blussé, T. P. Viruly, J. van der Breggen Az. en I. D. Fransen van de Putte. Zeeland: de heeren mr. C. J. Pické en mr. J. Moolenburgh. Utrecht: de heeren mr. C. Th. graaf van Lynden van Sandenburgh, jhr. mr. J. Huydecoper van Maars- seveen. Friesland: de heeren D. D. Breuning, jhr. mr. F. J. J. van Eysinga, jhr. mr. J. H. F. K. van Swinderen. Overijscl: de heeren mr. A. van Naamen van Eemnes, C. T. Stork, A. J. Blijdenstein. Groningende heeren mr. W. de Sitter, mr. B. van Roijen. Drenthe: de heer mr. G. VV. baron de Vos van Steen wijk. Limburg: de heeren L. A. Magnée, H. G. L. Regout, W. H. Pyls. In het bekende lasterproces van professor Masoin te Leuven tegen den heer F. B. van Ditmar, uitgever der voormalige Stichtsche Courant, is Vrijdag door de arr.-rechtbank te Utrecht uitspraak gedaan. De heer Van Ditmar is vrijgesproken en prof. Masoin veroordeeld in de kosten. Woensdag is tusschen Tessel en het Nieuwediep een vurige bal gezien, die in schuinsche richting naar omlaag kwam en een vrij sterk licht verspreidde. De bal, waarschijnlijk een meteoor, scheen in de Noordzee te verdwijnen en liet aan den hemel een lange vurige lijn achter, die nog ruim eene minuut na het lucht verschijnsel zichtbaar bleef. Eenigen tijd geleden deed eene vrouw te Maastricht in een winkel hare inkoopjes, toen haar zoon binnen trad en om f 2,50 aanhield, ten einde daarmee kermis te kunnen houden. De moeder gaf hierop letterlijk ten antwoord Hoe durft gij van mij geld vragen, gij moest thans voor uwe ouders opkomen, daar wij, uw vader en ik, ons geheele leven niets gedaan hebben dan stelen en rooven om u in eer groot te brengen/' Hoeveel is honderddertig millioen gulden, het bedrag der jnarlijksche uitgaven van den Staat? Maar zeer weinigen kunnen er zich een flauwe voorstelling van vormen. Een der bladen tracht daarom op de volgende wijze de verbeelding te hulp te komen: Een millioen is een ontzettende som gelds. Wel op uw vingers tellen kunt ge de zeer enkele uwer land- genooten, die ooit één enkel millioen aan goud of zilver op een hoop hebben zien liggen. Tien tonnen gouds zitten er in één millioen. Bijna driehonderd zulke millioenen gaan er voor 's Rijks rekening hier en in de Indien in één jaar op. Een metterdaad onafzienbare geldsom Weet ge wel, dat ge een strook lands van 130 kilometer in de lengte en van 130 kilometer in de breedte noodig zoudt hebben, om er die som gouds, die ons Rijk in één jaar uitgeeft, op uit te leggen. Honderddertig kilometer, dat is ruim twintig uren gaans voor een goed looper, in de lengte, en twintig uren gaans in de breedte: en op al dat land, meer clan heel het land dat tusschen Rotterdam en Amster dam ligt, zilveren rijksdaalders duim voor duim uit gelegd. Te Meppel passeeren, volgens de Mepp. Ct., geheele huisgezinnen van elders, die trachten te Assen opge nomen te worden in cle kolonie Veenhuizen. Vrijdag van de vorige week passeerde daar een geheel gezin, bestaande uit man, vrouw en 5 kinderen, uit Amster dam, die met hetzelfde doel de reis naar Assen aan vaardden. Tal van reizende armen melden zich dan ook om ondersteuning aan bij het burgerlijk armbe stuur aldaar. Vrijdag klom het getal reizende armen, dat zich om hulp bij den secretaris van het armbestuur vervoegde, zelfs tot 92 personen, terwijl den volgenden dag 11 vreemdelingen om onderstand vroegen. Waarlijk wel een bewijs, dat de toestand allesbehalve roos kleurig is. Met genoegen vernemen wij, schrijft het Hbl., dat de zaak van den Transvaalschen spoorweg nog niet voor goed is opgegeven. Nadat de commissie besloten had de inschrijvingen niet aan te nemen en de consessie niet te aanvaarden, hebben de beide deskundige leden der commissie, de heeren J. Groll en D. Maarschalk, bij wie zich de heer v. d. Wall heeft aangesloten, het plan opgevat om pogingen in het werk te stellen, om den spoorweg nog tot stand te brengen. Zij hebben bereids van hun voornemen kennis gegeven aan de regeering der Zuid-Afrikaansche republiek. In het dorp Uffelte woont een ruim 70-jarig arbeider, die nog nooit spek of vleesch heeft geproefd, 's Middags eet hij zijne aardappels met olie. De man is nochtans op zijne hooge jaren nog krachtig en gezond. Afgescheiden van de reeds vermelde vermindering van den Zondagsdienst op enkele kleinere kantoren, is, naar het llbl. bericht, bij de postadministratie een algemeen plan in bewerking, bedoelende de inkrim ping of opheffing van overdadige postverbindingen op den Zondag, ten gevolge waarvan de plaatselijke dienst vanzelf bekorting zal ondergaan. Tonnen gelds zijn er reeds door de regeering be steed aan de onteigening en afmaking van longzieke of van van longziekte verdachte runderen. Op de vraag met welken uitslag dit is geschied, worden verschil lende antwoorden gegeven. De een beweert, dat de ziekte uit zich zelf ontstaat en het afmaken niet zal helpen omdat er voortdurend weder nieuwe op zich zelf staande gevallen voorkomende ander is van meening dat de longziekte onder het rundvee zich door besmetting voorplant en dus bij strenge toepassing van het stelsel van afmaking, afsluiting, ontsmetting enz., deze ziekte eindelijk tot staan zal worden gebracht, liet stelsel zou tot hiertoe niet streng genoeg zijn gehandhaafd. Het Leidsch Dagblad doet thans de vraag of tusschen deze beide zienswijzen geen plaats meer is voor een derde, n.l. dat de longziekte bij het rundvee wel uit zich zelf ontstaat, maar zich onder daarvoor gunstige omstandigheden snel verbreidt en op andere runderen overgaat, omstandigheden welke juist in het spoelingdistrict te vinden zijn. Uit een bericht, voor komende in een New-Yorksch blad, doet liet L. D. zien dat de Amerikaansche geneeslieeren zeer ongunstig over het voedeien met spoeling denken en dat zelfs een veehouder eene veroordeeling beliep, alleen omdat was waargenomen dat hij dit voedsel aan zijne run deren verstrekte. Wat zal nu het afmaken van alle aan longziekte lijdende of daarvan verdachte runderen baten, wanneer men in het spoelingdistrict voortgaat de dieren te voe deren met eene stof die hen als voorbeschikt maakt voor de longziekte, en die ziekte, eenmaal ontstaan, zoo snel doet toenemen en op andere koeien doet over slaan? Immers zal de ziekte, al heeft men haar op zeker tijdstip geheel uitgeroeid, dank zij het voederen met spoeling, opnieuw ontstaan en zich uitbreiden. Het zou daarom wellicht overweging verdienen of er geen termen zouden kunnen gevonden worden om het gebruik van spoeling aJs veevoeder te verbieden in het belang van het behoud van onzen veestapel en van de openbare volksgezondheid. Toegegeven dat deze maatregel nogal willekeurig zou zijn, bedenke men tevens dat waar regeering en vertegenwoordiging ge toond hebben niet terug te deinzen voor aanzienlijke uitgaven in het belang van het behoud van onzen veestapel, deze ook het recht hebben, om waar die uitgaven geen doel treffen, tot maatregelen over te gaan, waarvan naar veler meening alleen heil is te wachten, al zijn die maatregelen dan ook nog zoo ingrijpend. Tegenover hevige kwalen moet men door tastende maatregelen aanwenden. Delft. Ct. Te Zwolle is het water thans zoo laag, dat de scheepvaart belemmering ondervindt. Het is te Zwolle pompen of verzuipen, daar in veertien dagen twee maal enorm laag water en ééns overstrooming heeft plaats gehad. Men schrijft uit Zwolle: In den afgeloopen nacht bij scherpen O. wind heeft het zóó hard gevroren, dat de slooten dicht lagen. De gisteren voor de markt aangekomen kleine schepen van de verschillende plaatsen aan de kanalen en binnen vaarten moeten zich heden haasten, thuis te komen, daar zij anders kans hebben, in het ijs te blijven zitten. Het water is daarbij zoo laag, dat de meeste beurt- lieden met halve vracht moeten varengeladen schepen voor Holland moeten blijven liggen, zelfs is men verplicht geweest, de stoomboot-communicatiën tusschen Zwolle en Deventer met eene kleinere, minder diep gaande stoomboot te onderhouden, daar de stoomboot »Stad Deventer" door het bijzonder laag water op den IJsel nie meer varen kon. Kunst, Wetenschap en Letteren. Men is bezig in den »Cerc!e de l'imprimerie et de la librairie" te Parijs eene tentoonstelling te organiseeren van teekeningen vau Gustaaf Doré. De groote artist teekende, zooals men weet, bijna al zijne voortreffelijke composition op hout. Zijn be kwaamheid was buitengewoon en de vastheid van zijn potlood zoodanig, dat er van verbetering geen sprake was. De stift van den graveur bracht dan de lijnen van liet werk van Doré in het hout. Vandaar komt het dat het aantal teekeningen, nagelaten door den auteur van zoovele compositiën, vrij beperkt is. De tentoonstelling van den Cercle de la librairie zal dus ten hoogste interessant zijn. Zij zal inzonderheid bevatten de teekeningen, vervaardigd voor de geïllus treerde uitgaven der firma Hachette. De afstand van de zon van de aarde wordt, zooals bekend is, berekend naar de waarnemingen van den overgang van Venus. Uit het voorloopig bericht van de beide expeditiën, die door België naar San Antonio in Texas en Santiago in Chili waren gezonden, om op 6 December 1882 den doorgang van Venus waar te nemen, blijkt, dat genoemde expeditiën 730 microme- trische metingen hebben gedaan, waarvan de uitkomsten thans door de Belgische sterrekundigen zijn vergeleken en nagegaan. De uitkomst bestaat daarin, dat de zon- parallaxis niet, zooals tot dusver als waarschijnlijk aan genomen werd, tusschen 8.80 en 8.90 duim ligt, maar dat die 8.911 duim bedraagt. Dit cijfer komt overeen met (of beantwoordt aan) een afstand van de zon van de aarde van 23,147 aarde radiussen of 19.950.000 geographische mijlen, terwijl de als de meest betrouwbaar beschouwde cijfers een afstand van 20.053.000 geogr. mijlen aangeven. Diensvolgens is volgens de Belgische waarnemingen de afstand van de zon van de aarde 103,000 geogr. mijlen geringer dan tot dusver aangenomen is. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Een handelaar in juweelen te Amsterdam heeft zich met een aanzienlijk bedrag aan diamanten, hem ten verkoop gegeven, uit de voeten gemaakt. Men zegt dat het bedrag ruim een ton gouds bedraagt. De voortvluchtige handelaar in diamanten is ge naamd J. A. Klatzer. liet bedrag der door hem ont vreemde juweelen zal, volgens het Hbl., ongeveer drie ton beloopen. De benadeelden zijn allen diamanthande laren te Amsterdam. Uit Madrid wordt geschreven, dat de stortregens in de bergstreek waarin de Spannsehe stad Mijas is gelegen, groote steenblokken hebben losgemaakt, die op verscheidene huizen zijn nedergekomen. Alleen in de straat Cuveas zijn 15 lijken onder de puinhoopen van vier huizen gevonden. Men gelooft dat het aantal dooden in de stad Mijas en in den omtrek niet minder dan 60 bedraagt, terwijl men op een honderdtal de gewonden schat. De toestand, waarin Mijas verkeert, is allertreurigstde levensmiddelen ontbreken, terwijl ook gebrek is aan handen en hulpmiddelen om het reddingswerk te kunnen aanvangen. üuitschlan cl. De academische senaat te Berlijn heeft onlangs een protest van eenige professoren tegen de benoeming van dr. Schweninger tot hoogleeraar ontvangen. Die doctor is door Bismarck tot professor benoemd, zonder dat de faculteit daarin is gekend; Bismarck gelooft, dat Schweninger hem heeft gered van het gevaar vet te worden en betoonde zijn dank baai heid door hem professor te maken. Een der eerste daden van 's vorsten gunsteling was, dat hij den ouden Dubois Raymond, een der sieraden van de hoogeschool, uitdaagde, omdat deze hem niet aan huis wilde ontvangen Hiertoe was in het vroeger gedrag van dr. S. voldoende grond te vinden. De Senaat heeft besloten, dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de juistheid van de beschul diging, dat dr. S. zich aan onzedelijke handelingen heeft schuldig gemaakt. Het Berliner Tageblatt zegt, dat dr. S. allen omgang met zijn collega's heeft afgebroken (hetgeen hem niet moeielijk moet zijn gevallen, daar niemand met hem wil omgaan), maar dat hij daarvoor vergoeding vindt in de gunst, die hij in.de hoogste klingen geniet. De studenten daarentegen verbergen hun ontevredenheid niet over den nieuwen professor. JE n e 1 a n d. In de Pall Mall Gaz. geeft dezelfde schrijver, die de sensatiemakende onthullingen in dat blad schreef over den achterlijken toestand der Brissche vloot,

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 2