Ij aanbevolen uit 's Gravenhage, die in Utrecht nauwelijks bij naam bekend zijn?" Kan het ook zijn, omdat geen profeet geëerd is in zijn eigen land en dat men die candidaten, van verre gezien, geschikter acht dan van nabij? De Haagsche correspondent van de N. Gr. Ct. schrijft: Een onderwerp, dat de gesprekken druk gaande houdt in Den Haag, is de verdwijning van den kassier en commissionair in effecten, Schouten, die, terwijl hij onder verdenking van frauduleus bankroet door de justitie wordt opgespoord, voorloopig in staat van faillissement is verklaard. Allerlei histories worden van dit heerschap verteld. Een Scheveningsche handelaar moet zijn geheel bedrijfskapitaal met den voortvluchtige hebben zien verdwijnen; een bekend koffiehuishouder, die verleden jaar de helft van de honderdduizend uit de loterij trok, wordt gezegd een kwart ton tekort te komen; een bijzonder christelijk speculant heeft, zoo beweert men, al zijn aardsche slijk er bij ingeschoten en toch blijft de man vroolijk hopen op 's hemels zegeningen. Maar het ergste zijn er eenige zeer kleine burger- luidjes aan toe, die hun spaarduitjes aan den banluer S. hadden toevertrouwd. Men zegt, dat de boedel een tekort aanwijst van ruirn f 80,000. Inmiddels zoekt men den verdachte te vergeefs. Sommigen beweren dat hij zich te Rotterdam of zelfs nog in Den Haag moet ophouden, wijl bij onderzoek is gebleken dat hij zich, vóór de ontdekking van zijn val, nog niet uit de stad had begeven. Het is niet onmogelijk, want door zijne relatiën en familiebetrekkingen heeft de gefailleerde gemakkelijk gelegenheid zich eenigen tijd te doen ver bergen in het een of ander verdacht huis. Immers hij zelf is de zoon van eene zeer beruchte bordeel houdster hier ter stede De appel is dus niet zeer ver van den boom gevallen. Het moet verwondering baren dat zoovelen hun kostbare gelden aan zulk een man hebben kunnen toevertrouwen. Zijn geboorte en opvoeding deden niet anders verwachten, dan dat hij eenmaal zou komen tot een einde als dat hetwelk zijn doel is geworden. Aan eene mededeeling uit Buenos-Ayres ontleenen wij het volgende: De gebroeders Tobias heb ik wel gezien en evenzoo met een ander uitgeweken Amsterdammer; maar ik heb die heeren niet gesproken en dan ook niet willen spreken, niettegenstaande zij er moeite voor deden om met mij in aanraking te komen. »Wij zijn thans weder van de reizigers ontslagen en het had weinig gescheeld of de Amstelstad had hen terug gezien, want de regeering had toestemming gegeven om ze te arresteerenmen neemt het hier met die zaken zoo nauw niet. «Er wordt verondersteld, dat de vluchtelingen van iemand, die op de hoogte der toestanden was, een wenk hebben ontvangen, zij waren althans op zekeren morgen spoorloos verdwenen en men vermoedt, dat zij naar Paraguay zijn getrokkenis dit laatste het geval, dan zullen wij hen zeker wel nooit terugzien, want in Paraguay worden zij zeker onmiddellijk opgepakt. Een goed ingelicht persoon liet mij de portretten der voortvluchtigen zien, die met het Amsterdamsehe wapen waren versierd en deelde mij ook mede, dat de president verlof tot inhechtenisneming gegeven had. «Dergelijke gevangenneming is hier volstrekt niet nieuw meereenigen tijd geleden werd hier een Duitseher op het midden van den dag en zonder vorm van proces, door de Argentijnsche politie opgepakt en aan boord van een Hamburgsch stoomschip gebracht. «Mochten er meerderen zijn, die het voorbeeld onzer laatste bezoekers willen volgen, dan mogen zij wel zeer voorzichtig zijn, want wanneer de Nederlandsche regeering aanvraag om uit uitlevering zoude doen, wordt er hier volstrekt geen been in gevonden om te zeggen«arresteer maar", het is hier een zeer vreemd land en over kleinigheden maakt men zich het leven niet moeielijk." Tegen de verkiezing van een lid voor den raad der gemeente Leeuvvarderadeel, is door een lid protest aangeteekend, Nadat de voorzitter den uitslag der stemming had medegedeeld, werden nog twee stembiljetten gevonden, die eerst van onwaarde waren gerekend, doch bij nader onderzoek den naam op den achterkant bleken te hebben. Deze twee stemmen werden nu bij de uit gebrachte geldige stemmen gerekend, en door deze verandering erlangde de heer IJ. de meerderheid, die, in het eerste geval, met den heer W. P. Zeilmaker in herstemming zou gekomen zijn. N. R. Ct. De jaarlijksche algemeene vergadering van het beetwortelsuikerfabrikanten-bond in Nederland zal den 27en dezer te Roosendaal worden gehouden. In die vergadering zal de prijs worden vastgesteld, dien de fabrikanten zullen betalen voor de beetwortelen, be- noodigd voor de campagne 1885'86. Ingevolge het besluit der laatste algemeene ver gadering der Ned. Maatschappij tot bevordering dei- geneeskunst betreffende het verzegelen van op recept afgeleverde geneesmiddelen, heeft het hoofdbestuur dier maatschappij een schrijven gericht aan de Neder landsche maatschappij tot bevordering der pharmacie. Het luidt aldus: «Het hoofdbestuur der Nederlandsche maatschappij tot bevordering der geneeskunst heeft de eer ter kennis van uwe maatschappij te brengen, dat in de algemeene vergadering van onze maatschappij met algemeene stemmen aangenomen is eene motie, waarbij den wensch uitgesproken werd, dat de apothekers voortaan alle op recept gereed gemaakte geneesmiddelen verzegeld zouden afleveren. «De vergadering heeft aan het aannemen dezer motie de voorkeur gegeven boven het aanvragen aan de regeering orn die verzegeling bij de wet voor te schrijven, nadat haar voorgelezen was hetgeen een der woordvoerders der pharmacie in Nederland, de heer Opwijrda, geschreven heeft PharmWeekblad 15 Juni 1884), namelijk dat, indien de wenschelijkheid van het verzegelen door onze maatschappij uitgesproken werd, de apothekers zeker gaarne daaraan voldoen zullen". Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Een man te Antwerpen loste 4 revolverschoten op zijn vrouw; 2 kogels troffen haar in rug en d'y. De man was 44, de vrouw 54 jaar oud en het was de vrouw die den man bedroog. De jaloersche echtgenoot is gearresteerd. Een groote brand heeft bijna de geheele handels wijk der stad Palatka, in den Amerikaanschen staat Florida, verwoest. De verliezen worden op 800,000 dollars geschat. Uit Pondichéry wordt aan de Fransche regeering gemeld, dat overstroomingen aldaar het gevolg zijn van aanhoudende stortregens. Het verkeer is gestremd en de materiëele schade is zeer belangrijk. In den nacht van 6 op 7 dezer is een gevangene in de gevangenis te Keulen uit zijn cel ontsnapt, die nog twee zijner kameraden bevrijdde. Het was toen ongeveer 4 uur in den morgen. De bewaker Arnold, die juist de ronde deed, werd door de vluchtelingen aangevallen en geworgd. Zij lieten hun slachtoffer eerst los, toen hij geen adem meer haalde. Toen zij echter op het punt waren de gevangenis te verlaten, werden zij allen door de wachtposten gearresteerd. De vermoorde opzichter laat een weduwe met vier kinderen achter. De Rheinische Kurier verneemt uit Wolfenhausen bij Wiesbaden, dat er in den avond van 4 dezer twee dynamietpatronen werden nedergelegd op de bovenste trede der trap in de woning van den burgemeester Hahn. Eerst ontplofte er één met een vreeselijken knal, die de muren van het huis deed sidderen en al de vensterruiten deed springen. Toen de burgemeester van den eersten schrik hersteld was, snelde hij, gevolgd door vrouw en kinderen, naar de deur om den mis schien nog in de nabijheid vertoevenden dader te grijpen. Gelukkig maakte een sissend geluid hen op merkzaam opJde tweede patroon, waarop allen weder terug in de kamer gingen en de deur sloten. Een seconde later volgde een tweede knal nog heviger dan de eerste, die echter ook slechts materiëele schade aanrichtte. Het geheele stadje is in opschudding, vooral daar de burgemeester er zich in een groote mate van populariteit mag verheugen. Maandagmiddag tegen half vijf is een meisje van 8 jaar uit een raam van een gemeenteschool te Schaerbeek gevallen. Het werd eerst opgemerkt toen het buiten het venster hing, zich aan het kozijn krampachtig vasthoudende. De voorbijgangers riepen de kleine toe, dat zy zich goed vast moest houden, dat men haar te hulp zou komen, doch de krachten der ongelukkige waren uitgeput, zij liet zich los en viel van eene hoogte van 8 meter op de straat neder. In deerniswaardigen toestand werd het meisje in een apotheek gebracht. De kleine, die herhaaldelijk de orde in de klas stoorde, was tot straf in een ander vertrek geplaatst, dat verlicht werd door een raam, dat 1 meter 50 boven den vloer was gelegen; men begrijpt dus niet hoe zij dit raam heeft kunnen openen. Buitenland. Oixitsoliland. De ultramontaansche Germania oordeelt als volgt over het resultaat der verkiezingenVooralsnog heeft de binnenlandsche politiek van Bismarck weder eene geduchte nederlaag geleden en wel in drieërlei opzicht de door de officieusen zoo heftig bestreden centrum partij is compact gebleven en heeft het bondgenootschap van andere partijen niet noodig; de kanselier beheerscht den toestand niet, hij heeft niet de meerderheid, die hij verlangde en kan de hulp van de door de officieuse bladen doodelijk beleedigde centrumspartij niet ontberen de hoop, in weerwil van de voortzetting van den kulturkampf en in weerwil van eene halfslachtige en mislukte sociale politiek, toch door deze politiek en door de socialisten-wet de sociaal-democratie te ver zwakken, deze hoop heeft totaal schipbreuk geleden; de sociaal-democratie is sterker en stoutmoediger dan ooit." Het woord «vooralsnog" is door de Germania zelve in het oog vallend gezet. Bismarck zoo is de bedoeling kan zijn nederlaag uitwisschen, indien hij zich aan den wil van het centrum onderwerpt. Het blad zegt dan ook ten slotte: «Dit zijn drie nederlagen, die voor deri kanselier nog ter elfder ure eene vermaning zijn, eindelijk zijn toevlucht te nemen tot de middelen, die in de binnenlandsche politiek alleen heilzaam kunnen werken." De vaccine-commissie, die van rijkswege bijeengeroepen was, heeft zich verklaard voor algemeene invoering van inenting met animale stof (van het kalf) en een aantal bepalingen betreffende de uitvoering de vaccine- wet voorgesteld. Hare leden waren het over de voornaamste punten allen eens, op drie leden na, die in beginsel tegenstanders der vaccine zijn. r a n k r ij Is. De Paris schrijft: «Het is niet onmogelijk, dat het zenden van versterkingen naar Tongkin overbodig wordt door het sluiten van vrede met China. Frankrijk zal, in plaats van met eene schadevergoeding in geld, zich tevreden stellen met de volledige ontruiming van Tongkin door de Chineesche tioepen en met het bezetten van Kelung, totdat het tractaat van Tientsin volledig uitgevoerd en het voor Frankrijk gunstige handelsverdrag, dat een uitvloeisel is van het tractaat van Tientsin, geratificeerd zal zijn". De Times had bericht, dat vier transportschepen te Toulon in gereedheid worden gebracht om een demonstratie in de wateren van Marokko te doen. Van officieuse zijde wordt dit tegengesproken alleen is hier sprake van het vervoer van troepen naar Cochin-China en Tongkin. De socialistisch-revolutionaire werklieden-partij te Parijs had tegen verleden Zaterdag eene groote sa menkomst belegd, waartoe naar gewoonte met veel ophef verschillende bekende personen waren uitgenoodigd. Alleen een koningsgezind Raadslid, Georges Berry, was verschenen. De eerste, die het woord voerde, was de «burgeres" Léonie Rouzade, die onder groote toe juichingen eene atheïstische toespraak hield. Minder instemming vond natuurlijk de heer Berry, wien dan ook de genoemde «burgeres" verklaarde, met enkele woorden «den snavel te zullen snoeren" waarop zij o.a. beweerde, dat de goederen der Kerk te danken waren aan eeuwenlange diefstallen. Een ander «burger" was dit geheel eens, volgens wien het volk de na latenschappen der Monarchie, zooals het Concordaat, voor oud vuil zou wegdoen. Ten slotte nam de ver gadering eene motie van afkeuring aan tegen die Afgevaardigden, die vroeger in de oppositie hadden aangedrongen op afschaffing der begrooting van Eere- dienst en er nu voortdurend hunne stem aan gaven. Gemengd Kuiteiilandsch Nieuws. De Kölnische Zeitung exploiteert de cholera te Parijs ten bate der Duitsche industrie. «Het is thans tijd voor de winterbestellingen", zegt zij, «wie zal er aan denken, costumes, voorwerpen van kunst en smaak uit eene verpeste stad te laten komen?" Indien de industrie van «billig und schlecht" volgens prof. Rouleaux tegen de Kerstfeesten de geduchte con currentie der Parijsche ateliers niet te vreezen heeft, zal dit haar een reusachtig voordeel aanbrengen. Ofschoon het karakter der cholera te Parijs, wegens het geringe aantal sterfgevallen, als goedaardig wordt beschouwd, beginnen het publiek en vooral de vreem delingen zich ongerust te maken. Niet minder dan 350 reizigers, die in het Grand Hotel logeerden, hebben eensklaps de hoofstad verlaten. In de stoommeelfabriek van de firma Koster 8c Co. te Heerewaarden konden de werklieden Maandag nacht toen zij aan den arbeid zouden gaan de machine niet aan den gang brengenna onderzoek bleek het dat de buis, die den stoom afvoert, dichtgemaakt was. Eenige ruiten van het fabrieksgebouw waren verbrijzeld. Door den eigenaar is eene aanmerkelijke som gelds uitgeloofd, voor hem die de daders kan aanwijzen. De wereldtentoonstelling te Parijs zal den 5 Mei 1889 geopend en 1 Nov. gesloten worden. Men zegt, dat 12 professoren van Charkow en Kieuw zullen worden afgezet, omdat zij te vrijzinnig zijn.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 2