voor het arrondis- x«èrx sement Zierikzee. 1884. No. 89. Zaterdag 15 November. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Eerste Blad. Uitslag der Herstemmingen voor Leden der Tweede Kamer. Binnenland. ningen. _:S I" MO DC- len van llies met - Op ■net RE- j 1NDE- ingen. happij. n 2. rdam: E.30T (9.30 9.30 p.30 9.30 1.30 fl.30 P.30 yiimk/nsrüi (oiihm. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f'1,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel '10 Cent. II u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 1G regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEXMAIV. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel, 'l welk Woensdag reeds aan de abonnè's binnen de stad is verzonden. ALKMAAR, (4021). Uitgebracht 3014 stemmen, Gekozen de heer mr. J. L. de Bruyn Kops(1.), met 1917 stemmenaftr. lid. De heer W. Bos, (k.), verkreeg 1099 stemmen. ALMELO. (2470). Uitgebracht 2361 geldige stem men. Gekozen mr. A. van Laer, (1.), met 1131 en mr. J. R. Gorver Rooft(cons.), met 1272 stemmen, aftr. leden. De heer Stork, (1.), verkreeg 1082 en de heer Van Berkel, (k.) verkreeg 1204 stemmen. ARNHEM. (3501.) Uitgebracht 3396 geldige stem men. Gekozen de heer W. Rooseboom(1.), met 1696 stemmen. De heer Schimmelpenninck van derOye, (a.-r.), verkreeg 1674 stemmen. BRIELLE. (1344). Uitgebracht 1088 geldige stem men. Gekozen mr. G. J. Goekoop, (1.) met 666 st. De heer de Savornin Lobman (a.-r.) verkreeg 412 st. DELFT. (3386). Uitgebracht 3055 geldige stemmen. Gekozen de heeren J. C. Fabius(a.-r.) met 1932 en mr. A. H. M. van Berkel, (k.), met 1854 stem men, aftr. leden. De heer Van Doorn (1.) verkreeg 1123, de heer Farncombe Sanders, (1.) verkreeg '1036 st. 's GRAVENUAGE. (2632). Uitgebracht 2097 geldige stemmen. Gekozen mr. W. Wintgens, aftr. lid, (cons.) met 1113 stemmen. De heer Sluiter, (1.), verkreeg 984 stemmen. HAARLEM. (3091). Uitgebracht 1699 geldige st. Gekozen de heer W de Meijieraftr. lid, (1.) met 899 stemmen. De heer Rethaan Macaré, (1.) verkreeg 798 stemmen. MIDDELBURG (2701). Uitgebracht 2504 geldige stemmen. Gekozen Mr. L. W. C. Keuchenius. (a.-r.), met '1340 stemmen. De heer Van Eek, (1.), verkreeg 1164 stemmen. UTRECHT. (3048). Uitgebracht 2637 geldige stem men. Gekozen J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye (a.-r. en k.) met '1341 stemmen. De heer J. N. Bastert, aftr. lid (1.), verkreeg 1282 stemmen, ZEVENBERGEN. (2150). Uitgebracht 1651 geldige stemmen. Gekozen mr. A. P. R. C. baron van der Borch van Vevwolde, aftr. lid, (a.-r.), met 838 stem men. De heer Heydenrijck, (k.), verkreeg 813 stemmen. ZUTPHEN. (3387). Uitgebracht 3251 geldige stem men. Gekozen de heer mr. S. M. S. de Ranitz, (I.), met 1656 stemmen. De heer De Geer van Jutfaas, (a.-r.), verkreeg 1597 stemmen. ZIERIKZEE, 14 November 1 8 8 4. Naar wij met genoegen vernemen, is Zaterdag door de Nederlandsche Regelings-commissie voor de Ant- werpsche tentoonstelling de betrekking van Inspecteur der Nederlandsche afdeeling opgedragen aan den heer J. A. N. Schagen van Leeuwen. Deze zal voor zoover de korte tijd het toelaat onze nijverheids districten bezoeken, om de industriëelen tot deelneming aan de tentoonstelling op te wekken. Gisteren vertrok de heer Van Leeuwen naar Tilburg. De Nederlandsche commissie heeft dus een eigen ambtenaar benoemd ter behartiging van de belangen der inzenders en de heer Van Leeuwen heeft op dit gebied zijne sporen verdiend. Thans is een einde ge maakt aan alle particuliere bemoeiingen en gevreesde bevoorrechting, en de commissie is, na heel wat aar zelen, op den goeden weg gekomen, zoodat, indien nu alle krachten worden ingespannen, de Nederlandsche afdeeling nog een waard igeri indruk.van de Neder landsche Nijverheid zal kunnen geven. Naar wij vernemen, zullen door de regeering maat regelen genomen worden om de reizigers en goederen, per spoortrein van Parijs komende, te Roosendaal aan een geneeskundig onderzoek te onderwerpen, ten einde zoo mogelijk besmetting langs dien weg te keeren. De jury voor de Beursprijsvraag te Amsterdam is thans ten stadhuize geïnstalleerd. De heer J. Anker smit jr., weth. van P. W., is haar president, de heer F. Von Schmidt, K.-K. Oberbaurath en prof. aan de Academie van Beeld. Kunsten te Weenen, vice presi dent, terwijl de heer J. C. Dirksen, comm. ingenieur bij Publ. Werken, als secretaris optreedt. Er zijn '198 antwoorden op de prijsvraag ingekomen. De jury heeft haar onderzoek begonnen, waarmede zeker eene week zal heengaan. Door een paar jachtliefhebbers te Hulst zijn in dit voorjaar in de bosschen aan en bij het Jagertje, ge meente Grauw, een aantal fazanten losgelaten, met het doel om die vogels aldaar te laten acclimatiseeren, en verder door hunne voortteling een fazantenjacht te verkrijgen. Naar de Midcl. Ct. verneemt, zijn de pogingen met den gewenschten uitslag bekroond. Op 't laatst dezer week zal de eerste fazantenjacht plaats hebben. De Machinistenschool te Amsterdam wordt sedert hare oprichting in 1877 bezocht door '113 leerlingen uit Noord-Holland, 50 uit Zuid-Holland, 30 uit Gelder land en 74 uit de overige provinciën, verder door 33 uit Oost-, 2 uit West-Indië en 4 uit het buitenland, totaal 306 leerlingen. Van de 67, die het eind-examen deden, zijn er 20 bij de stoomvaart en 18 bij de maatschappp »Nederland:', 11 bij fabrieken en 2 bij de stoomvaart in Indië, 3 in het buitenland en 6 bij de Nederlandsche Spoorwegen geplaatst. Ofschoon op eene bevolking van ruim 2Y4 millioen een sterftecijfer van 2 a 300 niet groot mag heeten, zou het toch roekeloos wezen de verschijning cler cholera in Parijs van geringe beteekenis te achten. Misschien herinneren niet velen zich meer, dat bij het eerste uitbreken der cholera te Marseille onmid dellijk door de geleerden uit den loop der ziekte werd op gemaakt en voorspeld dat zij zich in het najaar noordelijk zou vertoonen en scheen die voorspelling door het afnemen der ziekte te Toulon en te Marseille en door haar ver plaatsing naar Italië gelogenstraft te worden de verschij ning der cholera te Parijs doet die voorspelling weer in herinnering komen en schijnt het begin van hare vervulling te wezen. Wij herinneren aan dat gevaar allerminst om angst te verwekkenwel echter om minachting van het gevaar te voorkomen. Nog is de ziekte niet aan onze grenzen, en België vooral is voor ons een goed cordon, daar nergens zoo goed als daar tegen uitbreiding van epidemieën wordt gestreden. Maar ook in Parijs heeft het aan voorzorgsmaatregelen van de regeering niet ontbroken en toch waren deze niet in staat om het gemis aan den allereerst noodigen voorzorgsmaatregel van het publiek reinheid te vergoeden. Weer zijn liet de vervuilde en onreine achterbuurten der groote stad, waar de ziekte zich het eerst ver toonde. Moge men zich het telkens wederkeeren van het feit, dat de ziekte zich allereerst nestelt, waar zij een door onreinheid bedorven lucht vindt, goed in het geheugen prenten. Ook hier te lande heeft de regeering reeds maat regelen genomenvoor hare activiteit verdient zij lof; maar die activiteit zal weinig baten, als hare voorzorgen van de zijde der burgerij niet worden ondersteund door eene verdubbelde waakzaamheid tegen onzinlijkheid, tegen het ophoopen van vuil in sloppen, stegen, achterbuurten, slooten en huizen. R. Nbl. Nadat uit bij de Regeering ontvangen ambtsberichten is gebleken, dat de cholera asiatica te Parijs epide misch heerscht, wordt aan onze zuidelijke grenzen op de spoorwegstations het toezicht op reizigers, recht streeks komende uit Frankrijk, verscherpt. Reizigers, lijdende aan genoemde ziekte, worden ter plaatse afgezonderd en verpleegd. Daartoe wordt de oprichting van gelegenheden tot verpleging dier lijders op de grensstations voor zoover dit niet reeds g-eschied is, met spoed voorbereid en het noodige tot ontsmetting van rijtuigen en goederen gereed gehouden. Voorts wordt voor onafgebroken geneeskundig toe zicht, onder leiding van den geneeskundigen inspecteur voor Noord-Brabant en Limburg, te Roosendaal door een officier van gezondheid zorg gedragen, en zooveel mogelijk ook op de andere grensstations wordt hiertoe geneesJiundige bijstand beschikbaar gesteld. Lompen, gedragen kleederen en ongewassen lijf- en beddegoed worden langs de zuidelijke grenzen des Rijks van af 15 November e. k. niet meer tot invoer toe gelaten; ongewasschen lijf- en beddegoed door passagiers als bagage medegevoerd is hieronder begrepen, indien de reizigers rechtstreeks komen uit Frankrijk. Op toepassing der bepalingen der wet van 4 Dec. 18/2 (Staatsblad No. 134), voor zoover die toepassing aan het initiatief van de burgemeesters en de gemeente besturen is overgelaten, wordt van Regeeringswege krachtig aangedrongen. De besmetverklaring van de Italiaansche havens van het vasteland en der eilanden in de golf van Napels, van Marseille, Toulon, Nantes, Cherbourg, Dieppe en tusschen beide laatstgenoemde steden aan het kanaal gelegen havens blijft volgens de wet van 28 Maart '1877 Staatsblad No. 36) gehandhaafd, zoomede de beschikking van de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën van 5 Sept. j.l.opgenomen in de Nederlandsche Staatscourant van 7 en 8 September dezes jaars, betreffende het verbod van in-en doorvoer van lompen, gebruikte kleedingstukken en ongewasschen lijf- en beddegoed uit Frankrijk, Italië, Spanje, Algerië en Tunis. Blijkens mededeeling van Zr. Ms. gezant te Rome heeft de Italiaansche Regeering de quarantaine op geheven voor vaartuigen, die sedert 2 November 1.1. de haven van Marseille verlaten hebben en die met een schoonen gezondheidspas en zonder dat gedurende de reis ziektegevallen aan boord zijn voorgekomen in havens van het vasteland van Italië aangekomen. Zij zullen dientengevolge, na voorafgaand geneeskundig onderzoek, tot het verkeer worden toegelaten. Geen verandering wordt gebracht in de quarantaine bepalingen ten opzichte van bovengenoemde vaartuigen, voor zooverre deze voor de eilanden bestemd zijn, en eveneens blijft gehandhaafd het verbod van invoer uit Marseille van lompen, vodden, oude niet gewasschen kleedingstukken, gebruikt beddegoed, werk voor kussen vulling en vlas. Aan het U. D. wordt de volgende zeer gepaste vraag gedaan »Hoe het toch komt, dat anti-revolutionairen, die in Utrecht wonen en daar bekend en geacht zijn, zooals professor De Geer, mr. Van Beek Calkoen en jhr. Godin de Beaufort, in Zutfen, Amsterdam en Gouda en niet in Utrecht en Amerfsfoort candidaat worden gesteld, terwijl voor Utrecht mannen worden le le >- et 'S te Hl 16.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1