BEURS- EN MARKTBERICHTEN. Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIEN. VISITEKAARTJES. ingesteld, niet slechts zijn volkomen achting en sym pathie, maar ook zijn volle vertrouwen bezat en hij alles zou doen wat in zijn vermogen was, om deze instelling, een steunpilaar van den vrijen staat, in macht en waardigheid te versterken. JV oor-cl-Amerika Sinds 24 jaren heeft de republikeinsche partij het gezag in handen. Eerst na 1877 ontstond er gaande weg verzet tegen de misbruiken en de knoeierijen van de administratie en een drang naar hervormingen in het Staatsbestuur. Sedert hebben de democraten den strijd kunnen hervatten. Onder de republikeinsche partij zelve ontstond een scheuring, en de onafhanke- lijken, wier leiders de heeren Curtis en Carl Schurtz te New-York zijn, zagen dagelijks de gelederen hunner aanhangers toenemen. De verkiezings-periode eindigt 4 Nov. Dan zullen in de 38 Staten en de 8 Territoriën de kiezers worden benoemd, die de personen zullen aanwijzen, welke, na 4 Maart 1885, de functiën van president en vise-president der Unie zullen vervullen. Krachtens de Constitutie zal elke Staat, op de door zijn bijzondere wetgeving voorgeschreven wijze, een aantal kiezers benoemen, gelijk aan het totaal-aantal senatoren en afgevaardigden, die de Staat naar het Congres zendt. Daar de Senaat uit 109 en de Kamer uit 292 leden bestaat, bedraagt het aantal gedele geerden voor de presidentskeuze derhalve 401 en is de vereischte volstrekte meerderheid 201. In eiken staat benoemen de kiezers voor den eersten trap, op een algemeene lijst (scrutin de liste), de kiezers voor het presidentschap. Bij de vorige verkiezing, in '1880, waren er '12,571,437 kiezers ingeschreven en maakten 9,210,970 van hun stemrecht gebruik. Sedert is de bevolking aanzienlijk toegenomen en bedraagt het aantal kiezers ongeveer 14 millioen, zoodat men mag aannemen, dat ditmaal 10]/2 millioen kiezers ter stembus zullen opgaan. De candidaten, die de meer derheid hebben verkregen, komen onverwijld samen en wijzen voor het presidentschap dengene aan, welke hun partij-vergadering (conventie) voor de waardigheid heeft aangewezen. Men weet, dat in de conventie dei- republikeinen (Chicago) de h.h. Blaine en Logan voor het presidentschap en vice-presidentschap zijn aangewezen en dat de conventie der democraten (ook te Chicago) de h.h. Cleveland en Hendricks voor het hoogste gezag heeft bestemd. Nevens dit dubbel tweetal staan, als wilde" candidaten, generaal Butler en de heer St. John. De republikeinen denken voor hun candidaten op 182 stemmen te kunnen rekenende democraten schijnen verzekerd van 168 stemmen. Nog 33 stemmen ont breken hun dan voor de meerderheid. Zij hopen te zegevieren in Connecticut (6 stemmen), New-Yersey (9 st.), Californië (8 st.) en Wisconsin, waar Blaine's kansen twijfelachtig zijn (11 st.)maar vooral rekenen zij op den staat New-York, waar de heer Cleveland gouverneur is en deze ook op de stemmen van de onafhankelijken schijnt te kunnen rekenen. Daar nu de staat New-York over 36 stemmen beschikt, zou deze den doorslag kunnen geven. De provinciale ver kiezingen in Ohio waren gunstig voor de republikeinen, die echter hun hoop daar niet vervuld zagen. In '1880, onder soortgelijke omstandigheden, had die staat hun een meerderheid van 19.000 stemmen gegeven en bij de verkiezing van gedelegeerden voor de presidentskeuze waren zij 35,000 stemmen vooruit. Dit jaar, hoewel er veel meer kiezers opkwamen, hadden de republi keinen nog geen 10,000 stemmen meerderheid. Dat belooft niet veel goeds voor Blaine, omdat Ohio onder de belangrijkste kiesdistricten telt en, na New-York, den meesten invloed in de schaal legt. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Te Napels is de cholera zoo goed als geweken. Zondag is slechts één persoon aan deze ziekte over leden, terwijl geen enkel nieuw geval zich voordeed. Het Oostenrijksche consulaat te Bombay heeft naar Weenen gemeld, dat te Madras de cholera buiten gewoon ernstig heerscht. Christenen en Mahomedanen doortrekken in processie de stad. De bewoners uit de omstreken weigeren levensmiddelen te bezorgen. De gezondheidstoestand van George Ebers is aan merkelijk verbeterd. De echtgenoote van den beroemden schrijver heeft aan een vriend geschreven, dat zij hem namens haar man dank zegt voor de vriendelijke regelen en dat de deelneming van alle kanten hem zeer getroffen heeft. Sedert de operatie is de pijn niet in die hevige mate als vroeger teruggekeerd. Te Parijs 'is een bekende nihilist, Ladislas Bachinski, overleden, die aldaar het beroep van graveur uit oefende. Te Petersburg was hij indertijd directeur van de keizerlijke drukkerij onder de regeering van Alexander II. Hij was door het lot aangewezen zijn vorst te vermoorden, maar de samenzwering werd ontdekt en Bachinsky vluchtte naar Parijs. Hij was te Peters burg bij verstek ter dood veroordeeld. Volgens de Seculo liet de prefect van een dei- grootste steden van Italië, een rijk grondbezitter, de werklieden in zijn wijnbergen bij het druivenlezen, van ijzeren muilkorven voorzien, ten einde hen te verhinderen van de druiven te snoepen. Deze handel wijze kwam ter kennis van de regeering, doch de prefect bleef zijn ambt ongestoord behouden. Sir Mozes Montefiore, wiens honderdste verjaardag voor eenige dagen in alle werelddeelen is gevierd, is ernstig ziek. De koningin van Engeland heeft zich per telegraaf omtrent zijn toestand doen inlichten. Dokter Woodman antwoordde aan Hare Majesteit, dat de grijsaard zeer zwak is. De hygiënische gezondheidstentoonstelling, dezen zomer te Londen gehouden, is door 4V2 millioen menschen bezocht. In het volgende jaar zal op hetzelfde terrein een tentoonstelling van uitvindingen en muziek instrumenten gehouden worden, waarvoor reeds 4500 aanmeldingen zijn ingekomen. Een groote zaal zal op het terrein gebouwd worden, welke uitsluitend bestemd zal zijn tot het beproeven van muziekinstrumenten. De Vereenigde Staten van Noord-Amerika zal op groote schaal vertegenwoordigd zijn. In verbinding met den trein van Calais is sedert 1 November van Parijs naar Nizza en Menton een »weelde-trein" in dienst gesteld, bestaande uit slaap wagen, salon en restaurant. Deze trein vertrekt eiken Zaterdag des avonds om 8.40 ure uit Parijs en komt den volgenden morgen te 5 ure te Nizza aan. De trein is hoofdzakelijk in dienst gesteld ten gerieve van hen, wier familie den winter in het Zuiden doorbrengen. Wegens een opheffing der quarantaine-maatregelen zijn de directe dienstens van Calais naar Brindisi, van Ostende naar Milaan, enz. weder hervat. Nieuwe manier om ooft te verzenden. Uit Sacramento (Californië) is in dit jaar zeer veel ooft verzonden naar het oosten van Amerika. Voor een gedeelte werd het ooft verzonden in Dietz'sche verpakking, eene nieuwe gepatenteerde methode. Deze bestaat hierin, dat het ooft wordt verpakt in verkoolde tarwezemelen. Daarin blijft het ooft veel langer versch; men behoeft het dan niet als ijlgoed te verzenden en zoo spoedig mogelijk te verkoopen, uit vrees dat het anders door rotting wordt aangetast. Eene waggonlading ging b.v. naar Philadelphia en bestond uit druiven, pruimen, perziken, abrikozen enz. Of zulk een waggon derwaarts wordt verzonden als ijlgoed, dan wel als gewoon vrachtgoed, maakt een verschil van 500 dollars in den vrachtprijs In Duitschland bedenkt men in den verkiezingsstrijd ook allerhande en daarbij niet altijd eerlijke middelen om zijne tegenstanders afbreuk te doen. Zoo moest dr. Martin te Sauerschwapenheim Maandag j.l. te Operstein in het gymnastieklokaal in eene vereeniging van Duitsch-vrijzinnigen spreken. Eenige personen zonden hem echter het volgende niet onderteekende telegram: „Niet komen. Alles verloren." Dientengevolge bleef dr. Martin te Sauerschwapenheim en in de gymnastiek zaal te Operstein waren des avonds minstens duizend menschen bijeen, die den spreker te vergeefs eenige uren wachtten. Natuurlijk is het telegram door tegen standers afgezonden. Bij de verbouwing van het postkantoor te Odessa heeft men een onderaardschen gang ontdekt, die langs het postkantoor naar de Katharinastraat liep. Bij een nader onderzoek heeft men nog eenig gereedschap, als spaden, schoppen en ook een lantaarn gevonden, doch deze voorwerpen waren zoo verroest, dat men moet aannemen, dat deze uitgraving reeds twee jaren geleden gedaan is. Dit vermoeden wordt nog versterkt doordat de gang liep in de richting tot de kamer, waar vroeger de kas en de postzegels werden bewaard. Het kan dus als een geluk beschouwd worden zegt de Odess. Zeit. dat de postdirecteur de kas naar een ander lokaal verplaatst en daardoor onwillekeurig aan de booswillige mijngravers een poets gespeeld heeft. Kerk- en Schoolnieuws. Zierikzee, 7 Nov. Iri de Woensdagavond j.l. ge houden vergadering van het Kiescollegie der Herv. Gemeente alhierwerd uit het in de vorige vergadering samengestelde grostal, gemaakt het volgende zestal Dr. G. J. Paré, HaastrechtM. Rutgers van der Loeff, Almelo; I. Helder, Wijnaldum; L. Slotemaker, Kedi- chemI. W. van Hoogstraten, EdamL. G. Royaards, Oisterwijk. In dezelfde vergadering werd uit dat zestal gemaakt het volgende drietal: G. J. Paré, M. R. v. d. Loeff en I. Helder, terwijl mede in dezelfde vergadering uit dat drietal werd beroepen Dr. G. J. Paré te Haastrecht. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 6 Nov. 1884. Nederland, Werkelijke Schuld 2»/j pCt. 66% dito dito 3 dito dito 4 1013/,a dito dito 1878 4 101% Premie-Leening Stad Rotterdam 3 België, dito Stad Antw. '74 3 Spanje, Obligatiën Buitenl. 1869/70 1% 569/la dito dito 1876 2 Portugal, dito Buitenl. 1853/80 3 46 %e Rusland, Obl. Hope Co. 1798/1815 4 100»%6 Cert. Inschr. 6e S. 1855 5 83«5/ls Obligatiën 1866 f 1000 5 995/,, dito 1860 2e L. 100 4»/a 91 »/a Obl.-Leen. 1867/69 4 83% Staatsleening 1866 5 128% Oostenrijk, Obligatiën in papier 5 6/5/lg dito dito 5 dito in Zilver 5 679/u dito dito 5 6715/lg dito in Goud 4 Staatsleening 1864 144% Inschrijving 5 917/l6 Obl. Alg. Schuld 1865 5 8%0 Obligatiën Lond. 1865 5 dito 1851 3 Italië, Turkije, Brazilië, Mexico, Rusland, Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. 5 Baltische Spoorw. Aand. Jeles Griasi Obligatiën 5 Orel-Vitebsk Obligatiën 5 Poti Tillis Obligation f 1000 5 Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 j Italië, Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën 8 Amerika, Illin. Cert. van Aandeel PRIJZEN VAN COUPONS. Oostenr. in papier f 20,70 dito in zilver - 20,72»/; Eng. Div. per - 11,60 Russen in Z. R. Amerik. Dollars Papier Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 6 Nov. 1884. Per Hectoliter. Jarige Tarwe Nieuwe dito 1884 Zomertarwe Rogge 1884 Maartsche Gerst 1884 Winter dito 1884 Zomer dito 1884 Haver 1884 Paardenboonen Witte boonen Bruine dito 1884 Schokker-Erwten Kleine dito 1884 Koolzaad f 6,75 a f 6,75 a - a - 5,75 a - 4,50 a - 4,75 a - 4,50 a - 2,50 a - a - 1241/4 56"/i« 949/l8 95% 575/ie f 4,22 7,25 7,50 6,50 4,75 5, 4,75 3,50 9,— a - 10,— a - 8,— a - 8,50 Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 6 Nov. 1884. Boter laagste koers f 0,55 per 5 ons. hoogste - 0,65 5 Kip-Eieren laagste - 1,50 25 stuks. hoogste - 2,25 ZEETIJDINGEN. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 6 Nov. »Lily", kapt. Robertson, van Londen naar Gent. VERTROKKEN: 6 »Meteor", kapt. Wickens, van Dordt naar Londen. Van 31 Oct.—7 Nov. 1884. Geboren: Een zoon van J. Berwald en J. W. de Winter. J. van de Rhee en A. Timmerman. dochter W. G. Lemson en W. Tuinman. zoon R. W. J. Ochtman en H. J. Goemans. dochter M. de Jonge en W. Rijngoud. A. Goudswaard en W. van Oviezande. zoon J. C. Schults en A. J. Lokker. Overleden: C. Hanse, 51 j., ongeh. d. (te Delft overleden). C. de Jonge, 9 j., d. B. de Vlieger, 8 m., z. P. Quant, 22 m., d. P. Baams, 74 j., ongeh, d. J. B. W. de Graaf, '1 j., z. Als levenloos aangegeven: Een zoon van N. K. van den Berge en A. Hagesteijn. 100 stuks voor 50, 60, 80 cent en één gulden, allen in net étui. Bovenstaande worden steeds geleverd ter Snelpers drukkerij van H. LAKENMAN te Zierikzeealsmede door den Boekhandelaar A. C. DE MOOIJ.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 2