Buitenland. krankzinnigengesticht in de echtelijke woning terug gekeerd. Zondag ging zij naar den kelder om steenkolen te halen. Daar moet de ongelukkige eensklaps onge steld geworden zijn, althans zij ontkleedde zich tot het hemd, begoot dat met petroleum en stak het in brand. Door de brandlucht opmerkzaam gemaakt, snelde men naar den kelder, en men vond de vrouw reeds in onmacht. Eenige oogenblikken later overleed de on gelukkige reeds. De vorige week Maandag hebben de wedrennen te Vincennes bij Parijs waarschijnlijk aan drie jockey's het leven gekost. Voor den prijs, prix de Saumur, waren drie paarden ingeschreven. De afteleggen baan telde 3800 meters. De drie concurrenten vertrokken te gelijk en kwamen gemakkelijk over de eerste hinder palen. Met spanning volgden de toeschouwers met hunne blikken de paarden, tot zij uit het gezicht verdwenen waren. Vijftien minuten verliepen zonder dat men een der ruiters uit het boschje zag te voorschijn komen. Men vreesde, dat de paarden de ruiters uit het zadel hadden geworpen en de renbaan hadden verlaten. Eindelijk waren twintig minuten ver- loopen en de koers mocht een half uur duren. Na 23 minuten kwam een paard langzaam voor den dag en achtereenvolgens kwam hij over de negen hinder palen heen. De ruiter kwam echter voor de tribune terug zonder pet, met verbrijzelde kaken en een wond aan het voorhoofd. Hij werd met zijn bebloed gezicht naar de waag gedragen en als overwinnaar begroet. De aandoening, die zich van het publiek had meester gemaakt, was groot en nam nog toe, toen men eerst een rijtuig zag naderen, waarin zich de tweede jockey in bedenkelijken toestand bevond, en vervolgens een draagbaar, waarop de derde met eenige gebroken ribben lag uitgestrekt. Een doodsche stilte heerschte toen onder de aanwezigen. Egypte. Uit Caïro wordt aan het Journal des Débats o. a. het volgende geschreven: »Lord Northbrook heeft niet met zijne eigen oogen gezien, maar door die van zijn neef, sir Evelyn Baring, en van de Engelschen, die Baring's omgeving uitmaken. Hij verlangde eenige inboorlingen te hooren. Nubar-paeha stelde hem ver scheidene voor, bij wier keuze met zorgvuldigheid was te werk gegaan. Hoogstens bevonden een paar onaf hankelijke personen zich onder hen. Deze verheelden voor Engelands vertegenwoordiger de ware gevoelens van het land volstrekt niet en gaven hem te kennen, dat alleen reeds het denkbeeld van een Britsch protec toraat een algemeenen afkeer verwekt. Inzonderheid sloeg de Cheik-ul-islam een zeer krachtigen toon aan. Lord Northbrook had de onvoorzichtigheid zich te doen vergezellen door een Indischen rechter, Sami-Allah, op wien hij rekende om de muzelmannen tot vrienden te krijgen; maar juist het tegendeel gebeurde. Al de Mohammedanen zagen in hunnen zoogenaamden geloofs genoot een handlanger van den ongeloovige, een valschen broeder, een vrijdenker, die hen verried en aan hunne ergste vijanden verkocht. In Indië is Sami- Allah rechter geweest in eene stad van hoogstens 3000 inwoners. In Egypte wilde men hem tot een zeer aanzienlijk persoon maken en hem een ruime wedde toeleggen. Dit was genoeg om den Indiër, wiens ge voelens overigens bekend zijn, bij het volk gehaat te maken." JB e 1 g- i e. De Courtier de Bruxelles laat zich uit Limburg schrijven»Het was voorheen zeer zeldzaam in de conservatieve partij een republikein te vinden. Zoolang de quaestie nog open was, d. w. z. gedurende de con- stitueerende periode (in 1830) waren de meeningen verdeeldmaar toen het congres beslist had, was men in onze rijen eenstemmig ten gunste van het nationale koningschap. Indien het echter mocht blijken, dat de koninklijke scepter, in stede van ons te beschermen, ons ontwapent en verdrukt, zou dan de eenstemmig heid, waarvan ik sprak, bestand zijn tegen zulk een bedroevend feit? Ik bepaal er mij toe de vraag te stellen, de toekomst zal het antwoord geven." En de Courrier voegt er nog aan toe: »Er ligt in deze regels eene ernstige waarschuwing. Tot dusver waren de katholieke Belgen de krachtigste steun van den troon, en Leopold I heeft dit herhaaldelijk van hen getuigd. Wij hopen, dat zij het ook in de toekomst blijven, maar die plicht der trouw moet hun dan ook niet te moeielijk gemaakt worden." Te Leuven is het volgende anonieme biljet op sommige plaatsen der stad aangeplakt: «Burgers van Leuven! Gij verleent ons huisvesting voor 4 millioen 's jaars. Dat is wat duur, om zich te laten beleedigen. Uw geheele gepeupel valt ons aan; uw inkt-dier (een kiesche naam voor de liberale persmet laster, de overigen met stokslagenieder met zijne eigene kleine middelen! Maar gij schijnt te vergeten, beste vrienden, dat het katholieke Mechelen onze univeisiteit reeds geherbergd heeft en dat het bereid is, haar opnieuw te ontvangen. In afwachting eener meer af doende aflossing, beloven wij u nu reeds, dat wij alleen de katholieken zullen laten levenLiberale burger schap! ziedaar het antwoord der «Jacobijnen" en der «Woestiti"! Verbeter u als ge wilt! Antwoord als ge kunt!" -Engeland. In het Lagerhuis heeft sir Henry Holland de tegen over de Transvaal gevolgde politiek afgekeurd. Er zou geen rust en vrede zijn, zoolang niet een Britsche strijdmacht Bechuanaland bezette. De regeering had ook stappen moeten doen, nadat de heer Bethell, een der hoofden der Engelsche grenspolitie in Bechuana land, door de vrijbuiters was vermoord. Andere sprekers gispten, dat men in Zoeloe-land de Boeren liet begaan. De conservatieve oud-minister van koloniën, Hicks- Beach, betoogde ook, dat de geheele Zuid-Afrikaansche politiek der regeering tot vóór korten tijd eene politiek van nietsdoen was. Hij achtte het verkeerd, de regeling van de zaak van Bechuana-land aan de regeering dei- Kaapkolonie over te laten, tenzij deze regeering ver klaarde, al de verbintenissen der Britsche regeering te zullen nakomen, en hij twijfelde zeer, of zij dit zou kunnen doen, als hij lette op de discussiën in het Kaapsche Parlement. Hij achtte het noodig, dat het Britsche gezag zich in die streken krachtig liet gelden, en mocht dat menschen en geld kosten, dan rustte de verantwoordelijkheid op hen, meende hij, die bij de onbeschaafde volken de meening hadden doen ontstaan, dat zij, door aanhoudend het Britsche gezag tegen te werken, Engeland er toe zouden kunnen biengen om de Zuid-Afrikaansche koloniën te laten varen. De liberale oud-minister Forster zeide, thans tevreden te zijn, dat de regeering den heer Warren niet alleen als regeerings-commissaris naar Bechuana land gezonden had. maar dat zij ook had besloten, aan zijne verschijning aldaar door eene gewapende macht beteekenis bij te zetten. De onder-secretaris van koloniën, de heer Ashley, wees er op, dat de Transvaalsche regeering hare proclamatie, bij welke zij Montsioa's gebied annexeerde, had verontschuldigd en ingetrokken. Hij deed uitkomen, dat de regeering niet kon, noch zou dulden, dat de vrijbuiters in Bechuana-land gevestigd bleven, tenzij de regeerings- commissaris hun daartoe vergunning gaf. Tegenover de beschuldiging van traagheid voerde hij aan, dat de regeering door haar geduld er in geslaagd was, in de zaken van Bechuana-land ook de Afrikaander- partij in de Kaap-kolonie ten. gunste van de hand having van het Britsche gezag te stemmen. Wat het vermoorden van den heer Bethell aangaat, beweerde hij, dat de regeering niet meer had kunnen doen, dan zij gedaan hadmaar het was hoogst moeielijk om de gevraagde opsporing en uitlevering der moordenaars te verkrijgen. Nadat ook de minister Chamberlain op de goede vruchten gewezen had, die de gematigde en bezadigde politiek der regeering reeds gedragen had, door het Hollandsche element in de Kaap-kolonie gunstig voor Engeland te stemmen, werd het adres debat weder verdaagd. Rusland. De politie heeft een ouden revolutionair, Lopatin genaamd, in hechtenis genomen. Door deze inhechtenis neming werden twee logementen ontdekt, die tot plaatsen van samenkomst voor de samenzweerders dienden. In een dier huizen, te Wassili-Ostroff gelegen, werd een doodvonnis, tegen den procureur-generaal Moeravieff uitgesproken, gevonden, dat door het uit voerend bewind geteekend was. De moordaanslag moest in October plaats hebben door een student, die evenzeer in hechtenis genomen is. Meer dan veertig personen zijn in deze zaak gewikkeld. Sedert zestien jaren was Lopatin een der voornaamste hoofden der revolutionaire partij. Hij is het, die in 1869 de ontvluchting van Peter Lawroff gemakkelijk maakte, die te Archangel gevangen zat. Frankrijk. Het algemeen rapport over de begrooting zal - naar men zegt - den 6 November aan de leden van het Parlement worden uitgereikt, terwijl de rapporteur zal voorstellen, de behandeling der begrooting den lOen dezer aan te vangen. De commissie voor de begrooting van Algerië heeft goedgevonden, dat Algerië voortaan hetzelfde tol-stelsel zal hebben als het moe derland. De evolutie-vloot is weder naar Toulon teruggekeerd, zoodat de cholera als geëindigd wordt beschouwd in het Zuiden van Frankrijk. De Propaganda te Rome heeft bericht ontvangen, dat te Canton vele christelijke kapellen verwoest en geplunderd, de Christenen mishandeld en hun huizen verbrand zijn. Te Hongkong bevinden zich thans twee bisschoppen, dertig zendelingen en drie honderd Chris tenen uit Canton. De onderkoning van Canton heeft zich zeer vijandig betoond tegenover de Christenen. Gemengd Buiteiilandsch Nieuws. Een eerlijke koetsier te Berlijn is op buitengewoon rijke wijze beloond geworden. Toen hij des avonds zijn rijtuig nazag, vond hij in een hoek een portefeuille met 5000 Mark. Hij bracht de portefeuille naar het bureau van politie en toen de eigenaar haar acht dagen later kwam opeischen, gaf deze den eerlijken koetsier 2000 Mark tot belooning. Een koopman te Tachkend zou tot de Russische regeering het verzoek gericht hebben een spoorweg te mogen aanleggen door Midden-Azië, welke Kizil, Avat, Merw, Burdalik, Samarkand en Tachkend met elkander en met Europa zou verbinden. Het hiertoe benoodigde kapitaal is 32,500,000 roebel en zou door aandeelen moeten bijeengebracht worden, van welk kapitaal Rusland de rente van 5 zou moeten waarborgen. Er wordt bijgevoegd, dat dezelfde maatschappij den spoorweg van Tachkend naar de Kaspische zee zou overnemen. Voor den krijgsraad te Rome heeft Woensdag de Italiaansche luitenant Ludovizi terechtgestaan, de held eener zeer tragische geschiedenis, welke in Italië druk besproken is. In een twist had luitenant Ludovizi een anderen officier een klap in het aangezicht gegeven, zoodat hiervan een duel het gevolg was. In dit duel had Ludovizi het ongeluk zijn tegenstander te dooden. Over deze feiten had de jonge officier zich voor den krijgsraad te verantwoorden en werd slechts tot twee jaren opsluiting veroordeeld wegens het toebrengen van een klap aan een wapenbroeder. Ofschoon het duel als een misdaad in het strafwetboek staat aan geschreven, heeft het hof gemeend den luitenant hier voor niet te moeten vereordeelen, daar de reglementen van het Italiaansche leger elk soldaat verplichten een duel aan te nemen, op straffe van uitzetting uit den dienst. De Parijsche bladen bevatten sedert eenige dagen onrustbarende berichten over Sarah Bernhardt. Eenige dagen, nadat zij van haar kunstreis te Parijs was teruggekeerd, is zij ongesteld geworden, waarna zij, op last harer geneesheeren, naar haar buiten te Saint- Adresse bij Havre is vervoerd geworden. Zooals men weet, moet zij in een nieuw stuk van Victorien Sardou, Thèodora, de hoofd rol vervullen en deze schrijver, door een Parijschen journalist ondervraagd naar den aard der ziekte van de groote kunstenares en naaf de oorzaak daarvan, schreef deze aan overspanning van zenuwen toe, welke nog is toegenomen, omdat de kunstenares op hare kunstreis met Macbeth niet zooveel succes heeft gehad als zij zich had voor gesteld. Van andere zijde wordt hare ongesteldheid toegeschreven aan het vertrek van Jean Richepin, den bewerker van de Macbeth voor het Fransche tooneel, naar Amerika, om wien zij haar echtgenoot Damala destijds verlaten heeft. De laatste berichten omtrent haar gezondheidstoe stand voorspellen echter een spoedig en volkomen herstel. Zekere Raupach, eigenaar eener menagerie, heeft een electrisch apparaat vervaardigd, dat er als een stok uitziet, waarmede hij proeven op verschillende dieren heeft genomen. De leeuwen, die, door aanraking met het instrument, een electrischen schok ontvingen, waren zeer verschrikt, begonnen te beven en deden een dof gebrul hooren een tijger kroop in een hoek van zijn kooi en scheen als bedwelmd, terwijl een beer eerst deed blijken dat hij zich minder aangenaam gevoelde, toen hij ver scheidene zware slagen had ontvangen. Merkwaardig was de uitwerking der electriciteit op een reuzenslang; reeds na den eersten schok was het dier geheel verlamd en bleef zes uur bewegingloos liggen, terwijl het eerst drie dagen later wederom de vroegere levendigheid terug verkreeg. Toen men de spits van den tromp van een olifant met den stok aanraakte, geraakte het dier in zoo hevige woede, dat men bevreesd was dat het zijne ketenen zoude verbreken. Wanneer het nieuwe instrument steeds dergelijke uitwerkingen blijkt te hebben, zal het beroep van den dierentemmer veel van het gevaarlijke, dat er aan verbonden is, verliezen. Uit Zara (Dalmatië) wordt geschreven: «Onlangs werd bij het verrichten van opgravingen in de nabij heid van San Donato een kunstwerk ontdekt, namelijk een triomfboog uit den Romeinschen tijd, ongeveer uit de regeerinu;sjaren van keizer Augustus. Alle liefhebbers van oudheden waren verrukt over deze vondst en wilden dezen schat dienstbaar maken voor de archeo logische wetenschap, toen aan hun werkzaamheid plotseling een einde werd gemaaktDe stedelijke overheden lieten den boog weder met aarde bedekken, omdat hij de stad ontsierdeZoo schoon als deze gemeenteraad hebben de Romeinen werkelijk niet kunnen bouwen".

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 2