ZIERIKZEESCHE COURANT. voor liet arrondis- sement Zierikzee. 1884. No. 86. Woensdag 5 November. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f4 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 40 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-,. Geboorte- en Doodberichten van 40 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 4-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEND!AN. ZIERIKZEE, 4 November 4 8 8 4. Aan het 45de jaarverslag der Centenvereeniging ten behoeve der hulpbehoevende .blinden te Rotterdam, is het volgende ontleend. De ontvangsten bedroegen in 4883/84 f 2700,78 met een saldo van f 444,92. Met dankbaarheid erkent de vereeniging den steun, dien zij vond bij haar plan om aan alle blinden in Augustus van dit jaar in Caladonië een genoeglijken dag te verschaffen. Zooals men weet steunt deze ver eeniging alle blinden naar hunne behoeften, zonder onderscheid des geloofs. DeCentenverzamelingen brachten f 4977,86 op en aan brood, brandstof, kleeren, tegemoet koming in huishuur enz. werd f 1990,34s uitgekeerd. De rekening van ontvangst en uitgaaf dezer vereeniging doet zien, dat elke gift aan haar de bestemming be reikt; de onkosten voor drukwerk,, locaalhuur enz. enz. bedroegen ternauwernood f 200. Uit eene nauwkeurige aanteekening en optelling blijkt, dat van de 428492 kiezers, die ons land telt, slechts 88080 gestemd hebben; 40442 verzaakten dus hun plicht. De 37 liberale leden, die tot dusver ge kozen zijn, werden te zamen gekozen met 56994 stemmen, zegge door elkaar met 4540 stemmen; de 46 anti-liberale leden werden te zamen gekozen met 44879 stemmen, zegge door elkaar voor ieder 4246 stemmen. Wij juichen over den afloop niet, tenzij de herstemmingen zéér meevallen; maar de zedelijke kracht, die de stembus den volksvertegenwoordiger schenkt, laat voor de liberale afgevaardigden nu reeds niets te wenschen over. Den beroemden beker van Maximiliaan van Bour gondiër die in het oudheidkundig museum van Veere prijkt, een hem waardige bewaarplaats te geven, on toegankelijk voor vuur of dieven, werd den heer L. Vogel te Middelburg opgedragen. De brandkasten- fabrikant heeft zich van die taak op buitengewone wijze gekweten, en een werkstuk geleverd dat, na den beker, veler aandacht trekken zal. De kast, van ijzer en staal vervaardigd, is in mo dernen stijl ontworpen. Het kopstuk, kunstig uit hout gestoken door den heer Den Hollander, geeft in het midden het wapen van Veere te zien, terwijl links en rechts de door Zeeuwen gedragen wapenschilden van Maximiliaan van Bourgondië, die den beker aan Veere schonk, en van Egmont, graaf van Buren, prijken. De hoofddeur vertoont geopend een prachtig gecise leerd kunstslot, met verschillende geheime sluitingen. Daarachter is een deur van zwaar spiegelglas, waar achter de beker geplaatst en van alle zijden door in de kast aangebrachte spiegelglazen weerkaatst worden zal. In de hoofddeur zijn verschillende inscriptiën aan gebracht, waarin de fabrikant hulde en dank brengt aan de regeering en den heer Wijnmalen, die hem de vervaardiging dezer bewaarplaats opdroegen. De geheele brandkast, die door vier leeuwenklauwen gedragen wordt en 4,35 M. hoog en 0,57 M. diep is, mag een juweeltje genoemd worden en doet den. fabrikant alle eer aan, zoowel als hen die zich met het schilder- en snijwerk belastten. De berichten, die omtrent den gezondheidstoestand van professor Fruin te Utrecht ontvangen worden, blijven zeer ongunstig luiden. De vorige week Dinsdag heeft de heer Fruin, schoon reeds lang ongesteld, nog deelgenomen aan de verkiezing van leden der Tweede Kamer. Tehuis komende, was hij minder wel en nog denzelfden dag kreeg zijn toestand een zeer ernstig aanzien. Een later bericht meldt, dat hij Zaterdag is over leden. Droeg de opkomst ter stembus, ten minste in ver gelijking met andere jaren, schier overal het kenmerk van levendige belangstelling, niet alzoo te Sittard. Het stembureau was daar geopend, maar slechts een enkele kiezer verscheen. Men kwam zoo slecht op, dat het gemeentebestuur in den namiddag besloot den omroeper door de stad te zenden en den kiezers te herinneren, dat er op 28 October een nieuwe volks vertegenwoordiging moest worden gekozen, en toen, ja toen kwamen er eenige kiezers om aan hun plicht te voldoen. Een boer, die van den grooten Erasmus vast nooit iets anders had gehoord, dan het bekende sprookje, dat hij zeven jaren zou hebben doorgebracht om de letters van het a, b, c te leeren, stond met zijn zoontje even bij het standbeeld van Desideer stil en sprak den jongen vermanend aan: »Govert, leer toch braaf! opdat het u niet ga, als dien domoor daar, en men, na uwen dood, uw beeld met een boek in de hand, anderen ten voorbeeld, ergens te pronk zette." Tot dusver zijn reeds ongeveer tachtig ontwerpen, waaronder twee uit Amerika, ingekomen op de prijs vraag voor eene nieuwe Beurs te Amsterdam. Het voornemen bestaat om de plannen ten toon te stellen in de overdekte binnenplaats van het nieuwe Rijks museum. Twee onderwijzers - zegt de Brecl. Ct. - spraken over hunne privaatlessen, 't Is in 't begin van de maand, welke omstandigheid den eenen de vraag in den mond geeft: »hebt gij het geld uwer lessen reeds ontvangen?" - «Helaas nog niet," was het antwoord, »raaar wat moet ik doen, ik kan de vaders toch niet manen." - »Maar waarom doet ge niet als ik? Als het de eerste is van de maand en mijne leerlingen het geld vergeten hebben mede te brengen, dan laat ik hen eenvoudig de volgende volzinnen in het Fransch vertalen. 4. De maand is ten einde. 2. Ik heb geen geld. 3. Hebt gij geld, ik heb het noodig. 4. Waarom hebt gij het geld niet meegebracht? 5. Heeft uw vader u het geld niet ter hand gesteld? 6. De onderwijzer heeft mij gevraagd of ik het geld meegebracht heb, enz. Dit, amice, is een probaat middel. Bij de volgende les ontvang ik mijn salaris." Naar men meldt zou het hoofd der school met den bijbel te Maasland Dinsdag (dag der stemming) aan zijn leerlingen hebben gezegd: «Kinderen we zullen vandaag met vlag en wimpel de overwinning behalen en 't zal dan voor het laatst geweest zijn, dat wij voor de school van mijnheer Visser (de openbare) behoeven te betalen." De misrekening daarlatende en aannemende dat het bericht vertrouwen verdient, wenschen wij gevraagd waartoe ook in het kinderlijk gemoed het zaad der tweedracht moet worden gestrooid? Naar men verneemt heeft de heer J. C. van Hattum te Sliedrecht een deel der werkzaamheden van het Panama-kanaal aangenomen, en wel voor een bedrag van omstreeks 20 milüoen gulden. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft, over wegende dat volgens ingekomen ambtsbericht gevallen van cholera asiatica te Nantes zijn voorgekomen, de haven van Nantes besmet verklaard, - en daarentegen, overwegende dat volgens ingekomen ambtsbericht, de Aziatische cholera heeft opgehouden in Spanje te heerschen, zijn beschikking van 5 Sept. j.l. voor zoover daarbij de Spaansche havens aan de Middell. Zee besmet zijn verklaard, met ingang van Zaterdag in getrokken. Zaterdag j.l. is het paleis van wijlen den kroonprins definitief gesloten en het personeel, voor zoover het nog dienst deed, voor goed ontslagen. Dit geschiedde met eenige plechtigheid. Alle officianten en beambten van den overleden vorst waren door den ex-hofmaar schalk des prinsen, zijn adjudant, kolonel Hojel, bijeen geroepen de majoor Beijerman en de particuliere secretaris van Prins Alexander, de heer Van Dijk, waren aanwezig. Met een hartelijk, inderdaad treffend woord, nam de heer Hojel van allen afscheid en beval hen daarbij aan om de nagedachtenis van den braven overleden meester steeds in eere te houden. Toen werden de deuren van 't paleis voor goed gesloten en binnenkort zal het vroegere huis der De Witten, van Montley en Prins Alexander onder den hamer komen. Kunst, Wetenschap en Letteren. Binnenkort zal een nieuw werk het licht zien van Georg Ebers, getiteld: Serapis, Egyptisch-historische roman. De schrijver geeft daarin een voorstelling van den laatsten strijd der heidensche wereld tegen het Christendom, en hoe met den Serapis in Alexandrië de oude maatschappij verzinkt en uit haar puinhoopen een nieuwe te voorschijn treedt. De statuten zijn ontworpen voor eene vereeniging van Nederlandsche letterkundigen, onder den naam van Nederlandsch Schrijversbond. Ieder beoefenaar of begunstiger der Nederlandsche letteren kan lid dezer vereeniging worden tegen eene jaarlijksche contributie van f 2.50. Te Dresden zal in deze week een jonge violist op treden, die een wonderkind genoemd mag worden. Deze violist heet Emil Barach en heeft, niettegenstaande hij eerst 43 jaar oud is, te Weenen reeds een naam van talentvol vioolspeler verworven, die ook zijn eigene compositiën meermalen laat hooren. Het conservatorium te Weenen verleende de jonge kunstenaar de gouden medaille voor vioolspel en hij verdiende deze onder scheiding met de voordracht van Paganini's eerste concert. Deze «Duitsche Dengremont", zooals men hem heeft genoemd, componeerde zijn eerste lied op zijn achtste jaar. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Een ergerlijk feit heeft dezer dagen plaats gehad op »een school met den bijbel" te Zwolle. Het 9-jarig meisje Hermina Van Keulen ging daar op de bijzondere schooi van den heer Wijnbeek. Door den onderwijzer A. v. D. werden haar twee slagen op het hoofd toe gebracht. Toen het meisje thuis kwam klaagde zij over hoofdpijn en neiging tot braken en gaf te kennen, dat dit wellicht het gevolg zou zijn van de klappen, die de meester haar gegeven had. De onpasselijkheid bleef voortduren. Zaterdag werd het kind van school gehouden en Dinsdag werd zij onder behandeling van dr. Tresling gesteld, die hersenontsteking waarnam, zonder echter te kunnen verklaren, dat de bewuste klappen als onmiddellijke oorzaak daarvan moesten worden aangenomen. Maandag daarop is het meisje overleden. Zaterdag had, op last der justitie, door de doctoren Kros en Tresling een gerechtelijke schouwing van het lijk plaats. Nog verneemt men, dat diezelfde onderwijzer eenigen tijd geleden een ander meisje met een bijbel op het hoofd zou hebben geslagen, waarna dat meisje ernstig ongesteld was geworden en geruimen tijd onder ge neeskundige behandeling was geweest, waarom men haar niet meer naar school had gezonden. Te Th onberg bij Leipzig was verleden week de vrouw van een fruithandelaar geheel genezen uit een

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1