BEKENDMAKING] AANBESTEDING lEüis^ciiiw^iïcHfiir Gort en Steenkolen. Bezuiniging door opheffing van Normaallessen. AD VERTEN TIEN. digden ie beleggen, ten einde een tolverbond te sluiten op den grondslag van wederzijdsche vrijstelling van invoerrechten op de voortbrengselen van de nijverheid der verschillende landen, en de regeering verder te machtigen, in correspondentie te treden met de Kaapsche regeering over eene voorloopige staking wederzijds van invoerrechten op de producten van de kolonie en van deze republiek, hangende het sluiten van een tolver bond. Het rapport der commissie over het tolverbond werd den '18en ter beraadslaging opengesteld. Memories met ongeveer een duizend naamteekeningen voorzien, alle ten gunste van zulk eene vereeniging, werden voorgelezen, en eenige vragen werden gedaan en be antwoord, waarna de aanbeveling der commissie met acclamatie aangenomen werd, zullende het getal afge vaardigden, naar de voorgestelde conferentie te zenden, door de regeering bepaald worden, alsook de plaats van samenkomst, deze laatste in overleg met de andere regeeringen, die genegen mogen zijn tot het tolverbond toe te treden. Daarna werd het rapport der begrootings- commissie voorgelezen, aantoonende een vermoedelijk batig saldo van iets over de 2200 pd. st. voor het loopende dienstjaar. De quaestie der herziening van het invoertarief zal behandeld worden, nadat er een tolverbond gesloten zal zijn. Majoor Machado verscheen in den Raad met de teekeningen zijner spoorweg- opmeting van de Portugeesehe grenzen af tot bij de plaats van den heer G. S. Mare. Door den voorzitter werd hem de hartelijke dank der vergadering toege bracht voor zijne onschatbare diensten aan het land bewezen met de opmeting van zijn spoorwegtraject. Majoor Machado beantwoordde deze toespraak op gepaste wijze, en beloofde verder zijne diensten voor de regeering beschikbaar te zullen stellen, eene verklaring, die met luide toejuichingen werd begroet. Gemengd ÏS uiten hui dseh Nieuws. De Pall Mall berekent, dat van '1 Juli tot '18 Oct. ('1G weken) in Engeland, Wales en Schotland 15'12 openbare meetings werden gehouden tegen het Hooger- huis en '195 voor het Hoogerhuis; de eerste werden bijgewoond door ruim 3% millioen, de laatste door 670.000 personen. Bradlaugh werd bij de openingszitting van het En- gelsche Lagerhuis in de zaal toegelaten, maai- hij mocht niet verder gaan dan tot de »bar". Labouchère wenscht, dat een commissie een enquête zal instellen betreffende het stelen van het regeeringsontwerp over de verdeeling der kiesdistricten, maar de zaak is reeds in handen van de justitie en binnenkort zal daarover een mededeeling in het Lagerhuis worden gedaan. De Engelsche zeepfabrikant Pear, bekend niet min der door zijn reclames dan door zijn zeep, heeft aan de commissie te Londen, die den optocht op »Lord Mayors Day" regelt, 500 pd. st. geboden, indien zij bereid is de olifanten, die deel uitmaken van den optocht, wit te laten verven en met roode letters Pear's soap" op hun lijf te laten schilderen. Lijkverbranding. Verleden week heeft te Gotha de 200e lijkverbranding plaats gehad sedert '1879. Toen werden er '17, in '1880 '16, in '1881 en '1882 telkens 33, in '1883 46 en dit jaar reeds 54 verricht. Onder de 200 verbrande lijken waren er 62 van per sonen uit Gotha en 138 van vreemdelingen; 126 van mannen, 69 van vrouwen en 5 van kinderen. Een enveloppen-fabrikant in Springfield (Massachu setts) heeft in het vorige jaar '1200 ton papier verwerkt en daarvan '170.000.000 enveloppen gefabriceerd. De 25 groote enveloppen-fabrieken in de Vereenigde Staten leveren gezamelijk per dag 50.000,000 enveloppen af. Dr. Karl Hillebrand is te Florence overleden, en dit is een groot verlies voor de Duitsche letterkunde, waarin bij een zeer eigenaardige plaats bekleedde. In 1829 werd hij te Giessen geboren; zijn vader was prof. Joseph Hillebrand. Hij was student toen de be weging van '1848 plaats greep. Hij nam deel aan den opstand in Baden en werd ter dood veroordeeld hij ontvluchtte en redde zich door den Rijn over te zwemmen. In Frankrijk voltooide hij dan ook zijne studie en werd er in 1866 aangesteld als inspecteur van het onderwijs in de Duitsche taal. De beweging van '1870 tegen de Duitschers liet ook hem niet on gedeerd. Hij moest Rijssel verlaten en na een kort verblijf in Duitschland vestigde hij zich te Florence, waar hij in het huwelijk trad met eene Engelsche vrouw. Gelijk zijn leven, behoorde ook zijn letterkundige arbeid aan verschillende landen toe. Hij schreef in het Duitsch, Fransch, Engelsch en Italiaansch. In de National-Ztg. verschenen van zijne hand een aantal Essayshij was geruimen tijd correspondent van de Times; hij werkte mede aan de Revue cles Deux Mondes, en Buloz, de uitgever van dit tijdschrift, placht gekscherend te zeggen: »Ik ken slechts één Franschman, die goed Fransch kan schrijven, en die ééne is een Duitscher Karl Hillebrand." De toestand van Sarah Bernhardt is volgens de Figaro verontrustend. Zij lijdt aan «nerveuse anémie", eet en slaapt niet. De doctoren hebben haar naar Sainte-Adresse, haar villa te Havre, gezonden, in de hoop dat de zeelucht haar goed zal doen. Aan de Oostzeekust, behoorende tot het district Koningsbergen, bestaan sedert eenige jaren zoogenaamde stormseinen, die ten doel hebben de visschers bijtijds op de opkomende stormen attent te maken. Het nut van deze inrichtingen heeft zich langzamerhand meer geopenbaard, zoodat op de kust, welke tot het district Stralsund behoort, thans ook zulke stormseinen zullen opgericht worden en men is in onderhandeling om de geheele kust, tot de provincie Pom meren behoorende, hiervan te voorzien. Een vermogend koopman te Hamburg heeft bij zijn jongste verblijf te Berlijn een voorval ondervonden, dat hom veel last en kosten veroorzaakt. Des avonds naar den schouwburg gaande, kocht hij van een opkooper in den omtrek van den schouwburg een plaats, gat een twintig markstuk en kreeg liet noodige geld terug. Nauwelijke had hij in den schouwburg zijn plaats ingenomen, of hij werd er uitgehaald, daar de verkooper van het plaatsbiljet beweerde, dat hij hem geen goudstuk maar een twee-penningsstuk in de hand had gestopt. De Hamburger bestreed dit, totdat een politie-agent tot hen kwam, die kooper en ver kooper verzocht hem naar het politie-bureau te volgen. Na door den commissaris verhoord te zijn, werden zij naar een ander politie-bureau gezonden en daar werden beiden weder vrijgelaten. Intusschen was de tijd ver streken om nog naar den schouwburg te gaan, zoodat de Hamburger zijn hotel opzocht en den volgenden morgen naar zijn woonplaats terugkeerde. Aan dit voorval niet meer denkende, werd de koopman dezer dagen verrast met eene dagvaarding om den 27sten dezer maand voor de rechtbank te Berlijn te verschijnen, ten einde zich te verantwoorden tegen een aanklacht van opzettelijke bedriegerij, welke door den verkooper van het plaatsbiljet tegen hem is ingediend. INGEZOND Mijnheer de Redacteur Innige deelneming in de toekomst van het heirleger der kweekelingen bij de Normaallessen doet mij de pen opvatten. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan Ged. Staten geschreven, dat op 1 Jan. 1884 bij de openbare scholen aanwezig waren 8838 onderwijzers, terwijl er naar den maatstaf in het gewijzigd art. 24 der wet 11129 worden vereischt. Voorts veronderstelt Zijne Excellentie, dat het getal onderwijzers jaarlijks met 625 toeneemt. Klaarblijkelijk is dit veel te weinig geraamd, want alleen in 't voorjaar zijn er 770 onder wijzers met gunstig gevolg geëxamineerd; stel nu dat er dit najaar van de ruim 900, die zich aangegeven hebben, 530 slagen, dan zijn er dit jaar '1300 bijge komen, van wie waarschijnlijk hoogstens 250 aan het bijzonder onderwijs ten goede komen en er alzoo 1050 voor het openbaar onderwijs overblijven. Voorts hebben nog niet alle normaalscholen onderwijzers afgeleverd, zoomin als de kweekschool te Maastricht, zoodat ik wel niet ver van de waarheid verwijderd zal zijn door te stellen, dat er in '1885 enz. een '1500 onderwijzers zullen bijkomen. Reeds op 't einde van 1886 zal er dus een overcompleet zijn en door het verreweg te groote aanbod zullen niet alleen de jaarwedden dalen, maar zal een aantal jongelui geen betrekking kunnen krijgen. 't Overgroote aantal normaalscholen zou belachelijk te noemen zijn, indien 't niet veeleer beklagelijk ware. Een eenvoudig landbouwer, burgemeester eener plattelandsgemeente, erkende mij persoonlijk, dat de onderwijzers niet kunnen leven van een jaarwedde beneden f 600. Immers alleen voor kostgeld ruim f 300, voorts boeken, lessen enz. En een zeer geacht schoolopziener zeide mij nog onlangs: «binnen korten tijd hebben de jongens geen brood!" Reeds nu doen er zich verschijnselen voor van den te wachten overvloed, want in het afgelegen Ellewouds- dijk waren onlangs voor eene vacature als onderwijzer 5 sollicitanten. Waar moet het heen? Wat zullen velen zich diep beklagen die loopbaan gekozen te hebbenWant het beweren, dat zij zich door hunne kennis buiten het onderwijs wel een plaatsje zullen weten te verwerven, is een praatje. Dit moge met enkelen het geval zijn, de groote meerderheid zal wel genoodzaakt zijn bij het onderwijs te blijven en te wachten op eene be trekking om armoede te lijden. Men spreekt over bezuiniging, maar een der eerste maatregelen zal wel dienen te zijn successievelijk min stens 2/3 der normaallessen op te heffen en de 650, zegge 650 duizend gulden, daarvoor op de begrooting uitgetrokken, met minstens 4 ton te verminderen. Zoowel in 't belang van 's Rijks schatkist als in dat der kweekelingen is het te hopen, dat men daartoe overga, want blijft de Regeering voortgaan met aan kweeking van onderwijzers op zóó groote schaal, dan bereidt zij aan duizende jongelui een ellendige toekomst. Mogen ook ouders en voogden door de onkostbare opleiding zich niet laten verlokken, maar liever hunne zonen en pupillen een ambacht laten leeren in stede van hen door teleurgestelde rechtmatige verwachtingen ongelukkig te maken. Met dank voor de verleende plaatsruimte, hoog achtend Uw Dienstw. Dienaar, EEN VRIEND DER ONDERWIJZERS. Zuid-Beveland, den 28 October '1884. Schoolnieuws. Op voorstel des Burgemeesters heeft de gemeenteraad te Hoedekenskerke met algemeene stemmen besloten de jaarwedde van het hoofd der openbare school, behoudens goedkeuring van Gedep. Staten, met f 100 te verhoogen en op f 800 te brengen. Ook de jaarwedde van den verdienstelijken en hoog bejaarden De Hond, hoofd der openb. school te Baar land, is door den gemeenteraad aldaar op f 800 gesteld. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 27 Oct. 1884. Nederland, Werkelijke Schuld 21/2 pCt. 661/,,. dito dito 3 7815/u dito dito 4 '100l5/1G dito dito 1878 4 10is/16 Premie-Leening Stad Rotterdam 3 100 België, dito Stad Antw. '74 3 Spanje, Obligatiën Buitenl. 1869/70 l'/4 57 dito dito '1876 2 Portugal, dito Buitenl. '1853/80 3 471/le Rusland, Obl. Hope Co. 1798/1815 4 1001/4 Cert. Inschr. 6e S. 1855 5 83J/2 Obligatiën 1866 f 1000 5 dito 1860 2e L. 100 4'/, Obl.-Leen. 1807/69 4 823/* Staatsleening 1866 5 Oostenrijk, Obligatiën in papier 5 66>/a dito dito 5 dito in Zilver 5 675/1G dito dito 5 67 "/io dito in Goud 4 Staatsleening 1864 Italië, Inschrijving 5 91'/,ft Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 g»li Brazilië, Obligatiën Lond. 1865 5 Mexico, dito 1851 3 Rusland, Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. 5 122i/16 Baltische Spoorw. Aand. 3 571/16 Jeles Griasi Obligatiën 5 Orel-Vitebsk Obligatiën 5 Poti Tiflis Obligatiën f 1000 5 945/8 Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 Italië, Zuid Ital.-Spoorw, Obligatiën 3 575/ie Amerika, Illin. Cert. van Aandeel 118 PR IJ ZEN VAN COUPONS. Oostenr. in papier f 20,70 1 Russen in Z. R. f 1,21 dito in zilver - 20,70 j Amerik. Dollars - Eng. Div. per - 11,60 Papier - 2,48 ROTTERDAM, 27 October 1 884. T a r w e. Minder aangevoerd, goed opgeruimd. Puike soort met eenige verhooging vlug te plaatsen. Mindere onveranderd. Puike Zeeuwschef 7,80 a f 8,30 Mindere- 6,20 - 6,60 Rogge. Matig ter markt, In de puike blanke soorten tot vorige prijzen goed te verkoopen. Mindere '10 ct. lager. Puike Zeeuwschef 6.25 a f 6,40 Mindere- 5,20 - 5,60 Gerst. Weinig aangevoerd. Puike Winter- en Zomer- flink gevraagd en beter te verkoopen. Mindere moeielijk te plaatsen. Puike Winterf 5,25 a f 5,75 Zomer- 5,30 - 5,60 Mindere- 4,20 - 4,80 Have r. In de zware blanke soorten ruim prijshoudend en goed te verkoopen. Mindere bezwaarlijk te plaatsen. Inlandsche kortef 5,10 a 5,60 lange- 4,25 - 4,80 Blauwe Erwten. Genoegzaam ter markt, doch minder gevraagd, moeielijk vorige prijzen te bedingen. Puike Zeeuwsche8,75 a 9,40 Mindere- 8,25 - 8,60 Bruine Boonen, Flink aangevoerd. Puike droge soorten tot vorige prijzen. Mindere Hauw onveranderd. Puike Zeeuwschef '10,25 a f 11, Mindere- 8,- 9, Witte Boonen. Minder ter markt. In de puike soorten iets beter te plaatsen. Mindere als voren. Puike Zeeuwsche12,25 a f 12,75 Mindere- 8,50 - '10, Paarden boonen. Weinig getoond, beter te ver koopen. Puike harde6,50 a 6,80 Mindere- 5,75 - 6,25 Aj uin. Aangevoerd ongeveer 15000 H.L. Prijs f 1,40 per 50 K.G. Wegens vergevorderden leeftijd verzoekt de ondergeleekende niet nicer in aan- merkiiag te Ëoinen bij de aanstaande Verkiezing als Lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. Zierikzee, 28 October 1884. J. W. Y. LA BRAND. Bij de nadering van het wintergetijde neemt de Commissie ter uitdeeling van SOEP aan de min vermogenden dezer Gemeente de vrijheid een beroep op de weldadigheid van allen te doen. Het nuttige der Instelling mede te deelen, acht de Commissie onnoodig, daar de bewijzen daarvan allen overbekend zijn. Zij rekent alzoo, zal zij in staat zijn om de bedeeling als naar gewoonte te doen plaats hebben, op eene algemeene medewerking. Diensvolgens ver zoekt zij beleefdelijk om eene milde inschrijving op de biljetten, die in den loop van de maand November aan de huizen der Ingezetenen zullen worden rond gebracht, om drie dagen daarna te worden opgehaald. Zierikzee, den 28 October 1884. De Commissie voornoemd J. L. DE JONGE, Voorzitter. H. J. BERG, L°. SecretarisThesaurier. VAN DIAKENEN der Hervormde Gemeente te Zierikzee zijn voornemens A.AJS TJS BESTEOEIV: De levering van 1000 of meer Kilogrammen ongebloemde nieuwe GORT en 150 tot 300 H.L. STEENKOLEN. De monsters GORTelk a 1 Hectogrammet opgave van prijs per 100 K.G.moeten vóór of op Saterdag 8 JSTovember, 's middags 13 ure, worden ingeleverd in het Herv. Diac.-Verplegingshuis. Inschrijvingsbiljetten voor de STEENKOLENin houdende de prijs per 10 H.L.moeten mede op denzelfden dag en hetzelfde uur in het Verplegingshuis worden ingeleverd. De voorwaarden der aanbesteding liggen ter lezing in de Regentenkamer van het Herv. Diac.-Verplegingshuis. Zierikzee, 27 October 1884. Diakenen voornoemd, VAN KINSCHOT, Voorzitter. H. LAKENMAN, Secretaris.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 2