ZIEMKZEESCHE COIKWI. i 1% 1884. No. 84. Woensdag 29 October. 87ste jaargang. Buitenland. S, an o. uiten- Ktocht. n 6% oh! I, dam, neest flacon s ver- 1^- 9 1 VAl «dië i ewerk «dië, \ewerkt ITAI- J. A. lOOO slaande Bali daarbij eik van i het erderde )e twee e groot tje lit uden deelen, en dan nooit oopje, gst van n met van hmarkt, ZING, overeen- enezing. atienten preuken. u uien. —j worden le.len be- ering en Mgoed door de e longen king met verheden Isiag zijn de. Alle genezen. I,' vochtig pilo way's korten, ook het gaat. f 3. nvrage a Holland, en, 533 jkzee. Bij (leze Courant behoort een Bijvoegsel. Binnenland. ZIERIKZEE, 28 October 188 4. Door de leden der Schietvereeniging Onderling Genoegen" is op 19, 23 en 26 October 1.1. een huis- houdelijken wedstrijd gehouden met kamerschiet- cylinders, tot sluiting der oefeningen. De uitslag was als volgt: Personele baan op 15 pas in 5 schoten, le prijs, de hr. Jacs. van der Halen, met 54 punten; 2e prijs, de hr. J. P. Kooman, met 53 punten3e prijs, de hr. J, Hogerheide, met 53 punten; 4e prijs, de hr. W. Ribbens, met 51 punten5e prijs, de hr. A. D. van de Stolpe, met 49 punten6e prijs, de hr. J. A. Frenlc, met 49 punten; 7e prijs, de hr. M. L. Voorloop, met 49 punten8e prijs, de hr. A. Adriaanse, met 49 punten 9e prijs, de hr. R. O. van Nieuwenhuijzen, met 48 punten; 10e prijs, de hr. H. C. van den Ende, met 48 punten. Ten slotte zij van deze baan vermeld, dat de consolatie-pi ijs, bestaande uit een monster-paling brood, daarvoor expresselijk vervaardigd, werd behaald door de hr. P. Aalbregtse, met de minste punten (47) in 5 schoten. Personele biaari op lO pas in 5 schoten, le prijs, de hr. B, S. van Kloeten, met 52 punten 2e prijs, de hr. L. C. Koole, met 47 punten. Vrije baan op 1£> pas in 5 schoten, le prijs, de hr. A. Ideler, met 58 punten; 2e prijs, de hr. A. D. van de Stolpe, met 58 punten3e prijs, de hr. A. Adriaanse, met 57 punten; 4e prijs, de hr. H. C. van den Ende, met 57 punten 5e prijs, de hr. J. Hogerheide, met 57 punten6e prijs, de hr. A. M. Phernambucq, met 56 punten; 7e prijs, de hr. J. A. Frenk, met 56 punten. Door de vijf leden die op de personele baan van pas de meeste punten hadden behaald, werd daarop naar een eere-prijs geschoten, aangekocht uit de kas der vereeniging. Deze prijs werd behaald door den hr. A. D. van de Stolpe, met 53 punten. Mededingers waren de H.H. Jacs. van der Halen, J. P. Kooman, J. Hogerheide en W. Ribbens. Tevens was door het Eere-lid der vereeniging een prijs geschonken voor de vrije baan, met bepaling dat daarom zou worden geschoten door de vijf leden, die op die baan de meeste punten zouden hebben behaald. De prijs werd behaald door den heer J. Hogerheide, met 56 punten, Mededingers waren de H.H. A. Adriaanse, A. D. van de Stolpe, A. Ideler en H. C. van den Ende. De wedstrijd werd door goed weder begunstigd, terwijl door vele leden aan den wedstrijd werd deel genomen. Met het oog op de behaalde punten mag men aan nemen dat onder de leden der jeugdige vereeniging zich reeds vele goede schutters bevinden. Des avonds vereenigde men zich in de Sociteit «Ons Genoegen", alwaar de prijzen door den Voorzitter der Vereeniging, na een hartelijke toespraak, aan de over winnaars werden uitgereikt. Moge dezen wedstrijd een aansporing zijn voor de leden om het volgend jaar trouw aan de oefeningen deel te nemen. Dat er met ijver en ambitie is geschoten, kan vooral blijken uit het feit, dat het lid, de hr. W. J. H. van Schaik, niettegenstaande hij 4maal 56 punten op de vrije baan mocht behalen, toch niet in aanmerking kon komen voor een prijs. Bij de op heden plaats gehad hebbende verkiezing voor één lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, zijn ingeleverd 209 stembriefjes. Het getal kiezers bedraagt 250. In den laatsten tijd zijn in de Lingestreken de pachtprijzen der bouwakkers aanzienlijk gedaald. Vrij algemeen gaat de helft van de vroegere pacht af, en soms nog meer. Zoo werden voor eenige dagen 3 per- ceelen bouwland te Beesd, die in de laatste 6 jaren f 750 's jaars aan huur hadden opgebracht, opnieuw voor 6 jaren publiek verpacht, doch konden nu maar f 300 's jaars opbrengen. De eigenaars lieten de zaak niet doorgaan, doch hebben het uit de hand verhuurd, en, zoo men zegt, tot lagere prijzen. Er is groote moedeloosheid onder den kleinen boerenstand, die met al hun werken en zwoegen toch gevaar loopen van uitgespannen te worden om de achterstallige pacht prijzen te voldoen. Bij de verkooping der onroerende goederen, nagelaten door jhr. G. van Berestein te Vucht, is het wapenbord, afkomstig van onzen zeeheld Maarten Harpertszoon Tromp, aangekocht voor Z. M. den Koning. Een prachtig servies van Japansch porselein heeft f 3000 opgebracht. Men schrijft uit Zwolle van 24 October: Het water is door aflandigen wind zoo laag, dat op het Zwarte Water en Zwolsche Diep groote stagnatie bestaat in stoom- en scheepvaart. Vele beurtschippers zullen heden óf met halve vracht moeten vertrekken öf verandering van wind afwachten. De aanvoer van boter op de verschillende boter markten in Gelderland en Overijsel is in de afgeloopen week zoo groot geweest, dat de boterkoopers veel prima kwaliteit als afwijkende en 2e soort aanmerkten en tot verlaagde markt kochten. Naar wij met zekerheid vernemen, zal Nederland op de aanstaande Congo-conferentie te Berlijn vertegen woordigd worden door Zr. Ms. gezant bij het Duitsche Rijk, jhr. mr. F. P. Van der Hoeven, bijgestaan door eert nog nader aan te wijzen specialiteit. De Minister van Binnenlandsche Zakenoverwegende dat volgens het ingekomen ambtsbericht verscheidene gevallen van cholera asiatica te Yport zijn voorgekomen en gelet op artt. 1 en 2 der wet van 28 Maart 1877 Staatsblad No. 35), heeft goedgevondende haven van Cherbourg en alle noordelijk van daar gelegen Fransche havens tot en met Dieppe besmet te verklaren. Een reiziger, die Dinsdag uit Meppel te Zwolle aankwam, de heer D. van Utrecht, miste zijne porte- monnaie. Hij had haar in een coupé 2e klasse laten liggen. Een der heeren, daar mede ingezeten, had haar opgeraapt en gezegd: ik zal ze aan den chef ter hand stellen. Dit was echter niet geschied. De trein was inmiddels naar Utrecht vertrokken. Onmid dellijk werd geseind, eerst naar Harderwijk, later naar Amersfoort. In laatstgenoemde plaats werd de porfce- monnaie - welke ruim f 220 in papier en geld inhield - nog bij den vinder aangetroffen. Hij had vergeten haar aan den chef te geven. Eenige dagen geleden stond volgens het N. v. d. D. een machinist van de Rijnlandsche stoomtram voor het kantongerecht te Leiden, beschuldigd van te hebben doorgereden, niettegenstaande de sluitboomen voor den naderenden trein waren ried erge) a ten, ten gevolge waarvan een dezer sluitboomen werd verbrijzeld. Ter verontschuldiging voerde hij aan, dat tengevolge van den zwaren en afmattenden arbeid eene duizeling liem was overvallen, welke hem belette met juistheid te kunnen zien, dat de weg versperd was. Uit eene door hem overgelegde dienstregeling bleek o.a., dat hij den eersten dag niet minder dan 19 uur 50 minuten had werkzaam te zijn, den tweeden 17 uur 48 min., den derden 19 uur 10 min., den vierden 17 uur 40 min den vijfden 18 uur 50 min., den zesden 19 uur 50 min. Op den zevenden was hij nominaal vrij, hetgeen niet belette, dat hij in werke lijkheid wel degelijk denzelfden dienst moest verrichten. Met het oog op deze feiten eischte de ambtenaar van het O. M. dan ook slechts een geringe straf. Ongel ukken, Kampen, Misdaden, enz. Een droevig ongeval heeft dezer dagen te Dordrecht plaats gehad. De geneesheer dr. W. F. J. had onder zijne vele patiënten een kind, dat aan diphteritïs leed en moest daartoe eene inspuiting in de keel van den lijder doen. Bij die gelegenheid blijkt eene geringe hoeveelheid smetstof in het oog van den arts te zijn gekomen, althans spoedig vertoonde zich eene ontsteking, die dermate is toegenomen, dat, ondanks alle aange wende middelen, het besmette oog zal verloren zijn. Ofschoon nog niet met zekerheid te zeggen, meent men het andere oog te kunnen behouden. In de Rue des Martyrs te Parijs is thans een geheim speelhuis gesloten, hetwelk uitsluitend door vrouwen werd bezocht. De politie, in de zaal dringende, vond niets dan etende en drinkende dames en kon geen spoor van spel ontdekken, toen men eindelijk in de keuken een hoop brandende kaarten vond, welke in allerijl in het fornuis waren gestoken. De bezoeksters speelden voor hooge sommen. Inhechtenisnemingen hebben niet plaats gehad. B e 1 g- i e. De Indêpendance waarborgt de juistheid van het volgende: »De koning, zeer getroffen door de statistiek der verkiezingen, heeft aan den heer Malou te kennen gegeven, dat het hem noodzakelijk voorkwam een uiting der openbare meening, zooals uit de laatste stemming bleek, niet te moeten in den wind slaan. De koning liet aan het hoofd van het kabinet de keus tusschen eene wijziging van het ministerie, door het aftreden van de heeren Jacobs en Woeste, of het ontslag van het geheele kabinet, met ontbinding der Kamers door een liberaal ministerie. Na zijne politieke vrienden te hebben geraadpleegd, heeft de heer Malou er natuurlijk de voorkeur aan gegeven de ministers van binnenlandsche zaken en justitie op te offeren, maar tegelijker tijd verklaarde hij, ook zelf te wilten aftreden en aan den heer Beernaert het voorzitterschap van het nieuwe ministerie over te laten. Daarmede heeft de heer Beernaert genoegen genomen." Volgens de Indêpendance, had een der zestien voor Brussel zitting hebbende kamerleden, de heer Parmentier, zijn ontslag ingediend, maar dit op persoonlijken aan drang van den minister-president Malou ingetrokken. Hetzelfde zou geschied zijn met eenige gemeenteraads leden der Brusselsche voorstad St. Josseten-Noode. De regeering achtte het nemen van ontslag ongewenscht, beweert de Indêpendanceomdat zulks gelijk zou staan met eene bekentenis, dat de verkiezingen ten haren nadeele waren uitgevallen. Men leest in de Cournier de Bruxelles over de crisis: »Er zal niet minder vereisehfc worden dan de christelijke volharding en het staatkundig gezond ver stand van ons volk om de noodlottige gevolgen te voorkomen van dezen staatsgreep, die in de loges is beraamd, en waarvan het misleide en geterroriseerde koningschap het geduldige werktuig is. De raadgevers, aan wie Z. M. maar al te zeer gehoor verleent, hebben moeten voorzien, wat zij deden. .Zij zijn verraders van het land, verraders ook van den Koning. De constitu tioneel fictie der koninklijke onschendbaarheid is ver nietigd, want de daad, waartoe de Koning zich heeft laten dwingen, is in de werkelijkheid, voor de oogen der natie, door geen verantwoordelijk minister gedekt. Men schreeuwt in de straten van Brussel de omver werping uit van het ministerie! Waarlijk, daarmede is niet genoeg gezegd: het is de omverwerping der constitutie welke wij zien; liet is liet constitutioneele koningschap, de wachter onzer instellingen, dat zich zelf een waarschijnlijk onherstelbaren slag toebrengt." De Bien Public deelt, volgens het Journal de Bruxelles «nagenoeg juist", den loop der zaken als volgt mee: «Ten gevolge van de gemeentelijke ver kiezingen op '19 dezer zijn de heeren Rolin Jacquemyns en Ba ra ten paleize ontboden. De heer Malou, het onderhoud dezer twee personages inet den Koning vernomen hebbende, heeft verzocht, op zijne beurt ontvangen te worden en van Zr. Ms. voornemens kennis te krijgen. De Koning heeft de gemeentelijke verkie zingen van 19 October tot voorwendsel genomen, om te verklaren, dat hij ten minste in zekere mate meende te moeten toegeven aan de eischen der liberale oppositie en te verlangen1 het ontslag van de heeren Woeste en Jacobs; 2°. zekere verzachtingen in de uitvoering der schoolwet van 20 Sept. Het hoofd des kabinets heeft natuurlijk verzocht, zijne ambtgenooten en zijne vrienden der parlementaire meerderheid te raadplegen. Het voorgaande aan de rechterzijde raededeelende, heeft de heer Malou er bijgevoegd, dat hij niet van zins was, zich van zijne twee aan den haat der liberalen opgeofferde ambtge nooten te scheiden en met hen zou aftreden. De rechterzijde had dus onder deze omstandigheden te kiezen tusschen eene wijziging van ministerie en eene onverwijlde ontbinding onder een kabinet van de heeren Bara en Rolin. Van het een zoowel als van het ander waren voorstanders. Het eerste gaf den doorslag, krachtens overwegingen, welke voornamelijk de heer Woeste zelf ondersteunde. Men betoogde, dat eene partij, steunende op eene krachtige meerderheid in de beide Kamers, het bewind niet moest prijs gevendat, als de rechterzijde eerlijk de uitoefening van het koninklijk prerogatief erkende tegenover dezen of genen minister, zij niet behoorde te bukken voor anarchistische sommatiën buiten het Parlementdat eindelijk het land moede was van steeds vernieuwden strijd en onvertraagd afdoen van zaken verlangde." Het Journal des Bruxelles merkt hierbij aan, dat alle goede burgers het ministerie en de rechterzijde dank schuldig zijn. «Zij hebben", zegt het blad, «op edele en voorzichtige wijze gehandeld en het koning schap een gedenkwaardig bewijs gegeven van hunne onderdanige trouw en vaderlandsliefde. Frankrij k. In den Parijsehen gemeenteraad heeft de heer Hubbard voorgesteld den prefect der Seine te verzoeken de broodzetting weer in te voeren (eene niet afgeschafte wet Vffïf '1791 geeft daartoe het recht), indien de bakkers niet den prijs van het brood in evenredigheid brengen met dien van het graan. De prefect erkende, dat de bakkers inderdaad den prijs van het brood buiten alle verhouding tot de graanprijzen stellen. Voor een paar dagen heeft hij reeds in het Bulletin municipal bekend gemaakt, wat het brood, geëvenredigd aan de graanprijzen, zou moeten kosten. Dit is eene eerste waarschuwing aan de bakkers. De verbruiker is, hier mede gewapend, de beste verdediger zijner belangen tegenover de bakkers. Maar hij heeft nog iets gedaan. Hij heeft den voorzitter van de syndicale kamer der bakkers doen weten, dat hij bereid was hem ten gehoore te ontvangen en met hem te spreken over de geschikte maatregelen, die genomen kunnen worden ter bereiking van het beoogde doel. Een ander middel van inwerking heeft hij niet te zijner beschikking. Voor de invoering eener officiëele broodzetting, waar tegen hij voor zich bezwaar heeft, zou er ten minste eene formeele uitnopdiging van den gemeenteraad moeten zijn. Het voorstel van den heer Hubbard is naar eene commissie verzonden. De afgevaardigde Ballue, lid der begrootingscommissie, heeft aan deze voorgesteld de vaste goederen, die ten gebruike der geestelijkheid zijn afgestaan buiten de gebiedende voorschriften van het concordaat, terug te nemen. Die goederen hebben, naar zijne schatting, eene waarde van 60 millioen, en voor twee derden kunnen ze teruggenomen worden bij een eenvoudig regeeringsbesluit. De heer Ballue wil de opbrengst dier bezittingen aangewend hebben voor het schoolfonds. JE n g- e 1 a n cl. De Daily News wijdt een hoofdartikel aan Mozes Montefiori, die heden 100 jaar oud is, .en bespreekt naar aanleiding daarvan de mogelijkheid, dat de joden weer naar Palestina zouden terugkeeren. Het blad acht dit zeer onwaarschijnlijkde moderne jood is te veel vervreemd van het Heilige Land, en als het niet hoog noodig is, zal hij zich niet aan den landbouw wijden. Het lot, de geschiedenis, het nationale karakter en de onvruchtbare grond van Palestina, alles keert zich tegen de verwezenlijking van Montefïori's wensch. Inmiddels blijven de joden een volk op zichzelf; zij behouden hun vroegere eigenschappen, bewegen zich op elk gebied en hebben al de lusten der vaderlands liefde, zonder de lasten daarvan. Zij hebben hun oude vijanden zien vallen en zullen misschien een groot Slavonisch of Mongoolsch rijk zien ontstaan en vallen. Hun rijk is van den geest, zonder muren of bol werken, gelijk het oude Sparta, en daarom onover winnelijk en onvergankelijk. Kaap de Groede Hoop. In den Transvaalschen Volksraad is den 16 Sept. het rapport voorgelezen van de commissie, aangesteld om met de regeering te raadplegen over do beste manier om een tolverbond te sluiten met de naburige staten en koloniën. De commissie beval den Raad aan, de regeering te machtigen in onderhandeling te treden met de regeeringen der naburige staten en koloniën, of het raadzaam was, eene conferentie van afgevaar-

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1