Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arronis- sement Zierikzee. 1884. No. 82. Woensdag 22 October. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD vooral of de e door raming' t vast- lelijken t over- ianaar, roepen, rwedde •hoogen irwijzer f 500 85 op wordt Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post 4 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel '10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENS!AN. Binnenland. ZIE RIK ZEE, 21 October 1 8 8 4. De afd. Zierikzee der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland heeft besloten de najaars-paardenmarkt op te beffen, te beginnen met het volgende jaar. De heer H. Giljam te Ouwerkerk is benoemd tot onder-voorzitter der afdeeling. De aftredende leden van het Bestuur zijn herkozen; in plaats van den heer C. M. van Vessem, die naar Rotterdam is vertrokken, werd benoemd de heer C. Groeneveld de Kater te Noordgouwe. In de Vrijdag gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders der Zierikzeesche Stoomboot-Maat schappij is besloten de Miï. C. en J. von Lindern te ontslaan van boete wegens te late oplevering dei- nieuwe boot en het tractement van den directeur te verhoogen Zondag-avond arriveerde alhier Z. Exc. de Commis saris des Konings in deze provincie Jhr. W. M. de Brauw en nam zijn intrek bij den lieer J. H. C. Heijse, lid der Gedep. Staten. Nadat Z. Exc. gistermorgen eerst de gemeente Dreischor had' bezocht, bracht hij daarna een bezoek aan de beide Ambachtsscholen alhier. Te '1 ure werd hij door het Dagelijksch Bestuur en de leden van den Gemeenteraad .op het stadhuis ontvangen, waar hij van 2 tot 3 ure eene audiëntie verleende, die door vele autoriteiten werd bezocht. Daarna bezocht Z. Exc. verschillende openbare ge bouwen en liefdadige instellingen. Te 6 ure werd hem in liet Hotel van Oppen een diner aangeboden, waartoe de leden van den Gemeente raad en andere autoriteiten genoodigd waren, terwijl te 9% ure Z. Exc. een serenade met fakkellicht werd gebracht door het Muziekkorps der d.d. Schutterij. Heden en morgen worden de overige gemeenten in Schouwen en Duiveland door Z. Exc, bezocht. De anti-revolutionaire »deputatenvergadering" ver deelde het land in drie groote afdeelingen, te weten in: overwonnen districten, kansbiedende districten en verloren districten, terwijl uit de bespreking' bleek dat de kansbiedende districten nog een onder-afdeeling hoopgevende" districten hadden. Tot de kansbiedende districten worden gerekend: Groningen, Zuidhorn Apingedam, Winschoten, Assen, Leeuwarden, Hoorn, Delft, Haarlem, Alkmaar, Rotterdam, 's-Hage en Amsterdam. Van de aanbevolen candidaten wordt in de verslagen geen melding gemaakt; wel echter wordt bij herhaling gemeld, dat van een samengaan met de Katholieke partij geen sprake wezen kan, tenzij deze er haar belang in ziet de candidaten der anti-revolutionnaire partij over te nemen. Wie de verhouding der Katholieke en anti-revolutionaire partij te dezer stede bijv. kent, zal zeker de redactie der Hoop vrij naïef vinden, waar deze met het oog op bovenstaande zegt; Willen de Roomschen wat w-ij hen zeer zouden aanraden onze candidaten steunen, dan is dit wenschelijk." R% Nbl De verkiezingsstrijd onderscheidt zich, tot dusverre alleen van liberale zijde, door de algemeene campagne tegen de Kappeyniaansche fractie. Zelfs het Hbl. geeft de fractie thans prijs en spoort aan tot het nemen van een proef met de liberale partij in de Tweede Kamer zonder den heer Tak van Poortvliet en zijne vrienden. Het blad noemt dit eene noodzakelijk ge worden oplossing. Gij kunt het bij deze verkiezing niet op uwe sloffen af, zegt de Standaard, Of wilt ge toch uw sloffen aanhouden, goed; maar zorg dan dat ge er het vuur uitloopt. Die beeldspraak is een weinig te »slofsch" om mooi genoemd te kunnen worden. De Zaandamsche Kiesvereeniging heeft ook ditmaal Kappeyne verloochend en zijn aftredenden geestver want Neijier niet meer candidaat gesteld. In zijne plaats werd gesteld de heer mr. Rethaan Macaré. Het aftredend lid Duyvis werd opnieuw candidaat gesteld. Uit een onderzoek, ingesteld naar den toestand van den praclitigen Martinitoren te Groningen, moet ge bleken zijn, dat het hoog tijd is voor kapitale ver beteringen en vernieuwingen, 't Lastige van de zaak is, dat niemand in staat is te bepalen, wat de nood zakelijke reparatiën zullen moeten kosten*/2'1 geheele of meer tonnenHet afvallen van een deel zandsteen aan den westkant van den toren, en wel van het onderste gedeelte, gaf de aanleiding voor het thans bewerkstelligde nader onderzoek. Omtrent de ontworpen tabaksbelasting kan de Amst. nog mededeelen, dat de minister van financiën aan enkele deskundigen in de verschillende provinciën- zijn -ontwerp heeft voorgelegd, ten einde hunne opinie daaromtrent te vernemen. Het is natuurlijk niet mogelijk te weten van welken aard deze vertrouwelijke rapporten zijn geweestzeker is het echter, dat op het ontwerp niet weinig aanmerkingen werden ge maakt. Vooral schijnt de controle op inlandsche tabak drukkend voor de cultuur. .Uit zekere garnizoensplaats weet de Zaanstreek het volgende te verhalenMijnheer de dominé bemerkte op zekeren Zondag, toen hij »op stoel" stond, dat er zich onder zijn gehoor ook een korporaal bevond. Nu, dit was eene zeldzaamheid, want het garnizoen de dominé had er zich al zoo dikwijls over geërgerd scheen niet zeer kerksch. De dominé zag in de tegen woordigheid van dien vaderlandsverdediger een ver blijdend toeken des tljds en begreep, dat zijn gedrag moest aangemoedigd worden. Na afloop van de preek liet hij den korporaal verzoeken om even bij hem te komen. »Mijn zoon", sprak de predikant, »ik heb met ge noegen uwe aanwezigheid opgemerkt't kwam me echter voor, dat gij niet geheel aandacht waart." »Och, wat zal ik u zeggen", antwoordde de gestreepte, »waar zal men, als men schraal bij kas is, al beter naar toegaan dan naar de kerk »Zoo, nu dat was braaf en om u voor dit goede besluit te beloonen ziehier twee kwartjes vermaak u thans op gepaste wijze en kom Zondag weer naar de kerk." Den volgenden Zondag, terwijl onze dominé zich voor de godsdienstoefening kleedde, vroeg hij den koster »Is het gehoor groot vandaag!" »0, dominé, de kerk .is stampvol, ik heb 't nog nooit zoo bijgewoond, maai: wat me bevreemdt is, dat meer dan de helft soldaten van 't garnizoen aanwezig zijn." De dominé begreep er nu alles van. De juweelen, behoorende tot de nalatenschap van den laatstelijk overleden Prins van Oranje, zijn dezer dagen uit het paleis aan de Kneuterdijk naar 's Konings paleis overgebracht en in bewaring gegeven aan Zr. Ms. thesaurier. De schildwacht, welke met het oog op de daarin geborgen kostbaarheden, des nachts de voormalige prinselijke woning bewaakte, is sedert in getrokken. Met '1 Nov. zal het gebouw ontruimd moeten zijn. Blijkens mededeeling van den consul der Nederlanden te Port Said heeft de Suez-kanaalmaatscliappij besloten de kanaalrechten met ingang van 1 Jan. a.s. met vijftig centimes per tori te verminderen, zoodat de stoomschepen, die na dien datum het kanaal doorgaan, een transito-recht van negen en een halve francs in plaats van tien francs per ton zullen te betalen hebben. De Volksraad van de Z. A. Republiek heeft in zijne vergadering van 31 Aug. het concept voor de Trans- vaalsche Bank, zooals het door de commissie was gewijzigd, aangenomen, en nam daarop het volgende besluit »De Volksraad, het rapport zijner commissie gehoord hebbende en in verband daarmede gelet hebbende op art. 12 van het rapport der Deputatie, alsmede op het concept-reglement voor een Transvaalsche Bank, vereenigt zich met rapport en daarin vervat advies zijner commissie, neemt voorloopig de grond slagen in het concept-reglement, zooals gewijzigd beide door de Commissie en den Raad, aan, en draagt aan de Regeering op dienovereenkomstig te handelen, haar tevens machtigende aan gemelde Bank vrijstelling te verleenen van de gewone licentiekosten volgens de wet, alsmede van hun ambtenaren van persoonlijken ^Krijgsdiensten eindelijk wordt de Regeering opge dragen toe te zien dat bij de eventueele oprichting der Bank, de Maatschappij, die de onderneming ten uitvoer brengt, zal zijn eene Maatschappij onder beperkte verantwoordelijkheid in den zin van de wetten daar omtrent in deze Republiek van kracht." Ongelukken, Rampen, misdaden, enz. Zekere Orrock te Londen, een 21-jarig man, was eenigen tijd vóór een veroordeeling tot gevangenisstraf in 't huwelijk getreden. Hij had echter nog iets anders op rekening dan waarvoor hij gevangen zat. Een geruimen tijd was hij in de gevangenis, toen op zekeren dag een detective bij hem kwam. Deze beschuldigde hem twee jaar geleden een constable vermoord te hebben. Ik dacht dat die zaak vergeten was, liet hij zich ontvallen. Dus gij bekent? O, neen, de constable wilde mij gevangen nemen en toen heb ik hem alleen verwond. Ja maar gij waart niet alleen. Twee medeplich tigen van den diefstal van dien nacht hebben het feit met duidelijke wijze gestaafd. Gij hebt hem gedood. Orrock is dan ook ter dood veroordeeld en verleden week in de gevangenis van Newgate opgehangen. Vóór zijn dood heeft hij de misdaad bekend. Het afscheid van de vrouw, met welke hij slechts eenige dagen buiten de gevangenis, gehuwd was, had j Vrijdag plaats en was hartverscheurend. Het stoomschip »Kellar" van de Cunard-lijn is bij j Trafalgar gestrand. Uit Gibraltar zijn twee booten I uitgezonden om hulp te verleenen. Te Monat, in het Berner Oberland, is de redacteur van een dagblad op de markt vermoord door den president van een vereeniging, dien hij in zijn blad had aangevallen. De moord geschiedde onder de oogen van een talrijke menigte. In de opera te Weenen is bij de algemeene repetitie van Marschner's Vampyr de eerste violist, de heer Karl Böhm, eensklaps zoo onwel geworden, dat men hem uit de zaal moest verwijderen. De beklagens waardige kunstenaar wendde zich tot den directeur der opera op een wijze, waaruit bleek, dat hij krank zinnig was. Reeds langen tijd heeft hij in een zeer zenuwachtigen toestand verkeerd.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1