voor het arrondis- sement Zierikzee. 1884. No. 81. Zaterdag 18 October. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Buitenland. mmk/i isrm courant. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post ƒ1, Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel '10 Cent. H u w e 1 ij lc s - Geboorte- en Doodberichten van 16 regels GO Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk eeu dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEIV'MAIV. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Binnenland. Zierikzee, 17 Oct. De Liberale Kiesvereeniging alhier hield Woensdag 14 Oct. j.l. eene vergadering tot het kiezen van een lid van het Bestuur en het stellen van een kandidaat voor de a.s. verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Tot lid van het Bestuur werd gekozen de heer II. G. Mulock Houwer, terwijl daarna de heer J. J. van Kerk wijk, aftredend lid, met algemeene stemmen tot kandidaat der Liberale Kiesvereeniging werd gekozen. In de te Breda gehouden vergadering der liberale kiesvereeniging «Eendracht maakt macht", onder voor zitterschap van mr. H. Maarschalk, is besloten voor- loopig vier candidaten te stellen, om daaruit later een definitieve keuze te doen. Die candidaten zijn de heeren R. J. A. Kallenberg van den Bosch, rentmeester van het domeinmr. J. H. Van Mierlo, president der Arr.- Rechtbankmr. Cremers, oud-voorz. der Tweede Kamer en J. C. C. Den Beer Poortugael, gouv. der Kon. Mil. Academie. Op de te Tiel gehouden vergadering der Centrale Kiesvereeniging voor het hoofdkiesdistrict Tiel werden door de afdeeling »Tiel", als candidaten voor het lid maatschap der Tweede Kamer gesteldmr. II. J. Dijckmeester en mr. C. Pijnacker Hordijk. Van den kommandant van de «Willem Barents", den heer J. Dalen, is dd. 25 Sept. uit Hammerfest een brief ontvangen, waaraan wij het volgende ont- leenen «Van 11 tot 14 September hadden we veel storm weder uit het N. W. met dikke sneeuwjachten en harde vorst op circa 76° breedte en 35° lengte, de thermometer daalde tot 7,7° C. ('18° F.), zoodat het schip geheel met ijs bedekt was en de zeilen moeielijk te hanteeren waren. Den 15n werd het beter weder en zeilden wè weder noordwaarts. We zagen den 16n tegen den middag ijsblink in het Noorden en O.N.O. en van top ijs aan de kim, en tegen 1 uur liepen we in eene dikke ij s b r ij, die op de vaart van het schip een belangrijken invloed uit oefende. Deze brij begint zich te formeeren wanneer zeewater gaat bevriezen. De temperatuur daarvan was 2° C., die van de lucht op dat oogenblik 4,7° C. Wij konden niet verder gaan zonder gevaar te loopen van in te vriezen, moesten ons plan om het ijs van meer nabij op te nemen opgeven en hielden zuidwaarts. Wij hadden een breedte bereikt van 76° 40° en ik besloot terug te keeren en Hammerfest aan te doen. We waren den 22n bij het vuur op Fruholm en kwamen door harde zuidenwinden eerst den 25n in den vroegen morgen in welstand te Hammerfest ten anker. Ik hoop in 2 of 3 dagen de retourreis naar IJmuiden aan te vangen". Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Eenige personen kwamen te Brussel in den winkel van een wissel-agent om een bankbiljet van 500 frs. te wisselen. Terwijl de bediende, die het biljet had aangenomen, in het achtervertrek geld ging halen, verdween de bende met een geldzak, die 30,000 frs. bevatte. Men heeft het spoor der brutale dieven nog niet ontdekt. Op een eigenaardige wijze hebben eenige Poolsche .smokkelaars zich op een spion gewroken. Deze had herhaalde malen benden smokkelaars aan de Russen in handen geleverd en werd, toen hij verleden week in de nabijheid van Suchowola de sporen van smok kelaars volgde, door twee onbekende mannen aange grepen. Zij stopten hem een prop in den mond, brachten hem naar het dichtste gedeelte van het bosch en staken toen een langen stok op zoodanige wijze door de mouwen van zijn jas, dat hij met uitgestrekte armen slechts langzaam uit zijn boschgevangenis kon komen. De ongelukkige werd eerst den vierden dag in hope- loozen toestand en nagenoeg stervende, door een bosch wachter gevondendeze bracht hem naar een nabij gelegen dorp, waar hij thans zwaar ziek ligt. De daders zijn onbekend gebleven. Een groote overstrooming. De Overland China Mail verhaalt volgender wijze de groote ramp, die King Tak in China getroffen heeft. In den morgen van 12 Augustus bereikten berichten van schrikwekkenden aard van uit de provincie Kiang Sai, Canton. Te King Tak, een hoofdpunt van de aardewerk- fabricatie en een van de vier grootste markten van het keizerrijk, heeft een overstrooming plaats gehad, die veel verliezen van menschenlevens en éigendom heeft ten gevolge gehad. Op den eersten dag van de zesde Chineesche maand begon het water te zwellen en in vier dagen was het land onder water gezet, dat op sommige plaatsen van 00 tot 70 voet hoog stond. Pottenbakkerijen, huizen en winkels werden door het water medegesleurd, en toen het water begon af te loopen, zag men overal in het district drijvende lichamen, te veel om opgenomen en begraven te worden. Honderde lijken liggen er nog, die de atmospheer vergiftigen en pestziekte rondom zich verspreiden. Een ooggetuige bericht, dat er 70 tot 80,000 menschen door deze overstrooming zijn omgekomen, en voegt er bij dat zij, die op die plaats wonen, het aantal slachtoffers schatten op nog meer. Te VYeenen is in de afgeloopen week een Neder lander, genaamd Christoph Ahasverus Wunderlich, tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens be- driegelijke handelingen. Het openbaar ministerie had onderzoek gedaan naar zijn verleden en deelde daar over het volgende mede. De beklaagde heeft gediend bij de Nederlandsche Marine, maar werd wegens dief stal weggejaagd en tot 0 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Na zijn ontslag werd hij als oppasser bij het Zoölogisch Museum te Amsterdam aangesteld, maar ook daar ontslagen wegens «onregelmatigheden". Hij verliet toen zijn geboorteland en zwierf als een moderne Ahasverus door Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland, waar hij zich met behulp van valsche papieren als een Hollandsch hoogleeraar voordeed, die door onze regeering met een wetenschappelijke zending belast was. Hij wist zich aldus gelden te verschaffen door de bedriegelijke opgaaf, dat hem in den spoortrein zijn brieventasch was ont stolen. In Dresden werd het bedrog ontdekt en boette hij zijn misdrijf door verblijf van vier jaren in het tuchthuis. Daarna zette hij hetzelfde handwerk op gelijke wijze in Oostenrijk en Zwitserland voort, maar viel eveneens in handen der justitie. Te Zurich werd hij tot 3 maanden opsluiting veroordeeld en na afloop van dien tijd aan de Oostenrijksche justitie uitgeleverd. Hij had namelijk in Weenen van het Nederlandsch gezantschap '100 florijnen weten te verkrijgen, wederom door het verhaal van zijn professoraat en den diefstal van zijn brieventasch. Eenige Oostenrijksche geleerden lichtte hij ook aldus op, onder voorgeven directeur te zijn van het Zoölogisch Museum te Leiden. Hij bekende alles, maar ontkende dezelfde te zijn als de matroos Wunderlich, die in Nederland tot 0 jaar tuchthuis straf was veroordeeld. Omtrent een te Sittart gepleegden moord schrijft men het volgende: In een leemgroeve, gelegen aan den weg, die van de stad naar de buurtschap Overhove leidt, vond men op afgruwelijke wijze verminkthet lijk van een manspersoon. De vermoorde was een man van middelbare lengte, naar gissing 35 a 36 jaren oud, met zwart kort geknipt haar, ringbaard en knevel; hij droeg een zwarte jas, grijzen broek en vest, wit overhemd en flanellen onderhemd, zwarten das, een gestreept zijden foulard, en manchetten met phantasieknoopen, waarin de woorden «la mauvaise journée" gegraveerd zijn. Roofzucht schijnt de drijfveer tot den moord te zijn geweest, althans het lijk was van horloge en geld (op 2 vijfcentimesstukken na) beroofd, de zakken waren omgekeerd. Op het lijk vond men verder een kaart waarop de persoonsnaam ontbreekt en alleen de woorden «Rue de Blanchisserie No. 38 Bruxelles" te lezen staaneindelijk nog een sigarenkoker, pijpen- wroeter, horlogesleutel en eenige lucifers. Vier hals boorden lagen naast het lijk. De rechterhand hield een mes omklemd, hoewel naar de verklaring van den geneesheer, die de lijkschouwing hield, hier volstrekt aan geen zelfmoord te denken valt. De justitie van Maastricht heeft een onderzoek in loco ingésteld. Van dader of daders is tot dusverre nog niets bekend. Italië- Onder het opschrift «Eene kolossale mystificatie" be vat het Berl. Tagéblatt de volgende mededeeling van zijn correspondent te Rome: «Door de Italiaansche bladen werd in de laatstverloopen dagen een tijding vermeld, die aan het ongelooflijke grenst, maar tot dusver niet officiéél is tegengesproken. Zij heeft be trekking op het bezoek, aan de tentoonstelling te Turin gebracht door een vorstelijke familie uit Assab aan de Roode Zee, en die in de Italiaansche stad een algemeene belangstelling opwekte. De vorst en de vorstin werden met eerbewijzen overladen en ten Hove voorgesteld; zij reisden op 's lands kosten door geheel Italië en hadden audiëntiën en bijeenkomsten met den heer Mancini, minister van buitenlandsche zaken, onder wiens rechtstreeksch beheer de kleine Italiaansche kolonie Assab staat. Het vorstelijk gezin en zijn gevolg hebben aan de regeering meer dan 300,000 lire gekost, welke werden uitgegeven, deels voor den aankoop van geschenken, deels als toelagen in baar geld. Nadat de Afrikaansche bezoekers, zoo wordt verteld, te Capo- dimonte een plechtig afscheid van Mancini genomen hadden en, naar men verzekert insgelijks op kosten van Italië, huiswaarts waren teruggekeerd, melden nu plotseling een brief uit Assab aan de te Milaan ver schijnende Lombaedia en een tweede aan de Riforma, dat de vorstelijke familie en hare reisgenooten zwende laars zijn, en hunne reis naar Italië een kolossale mystificatie is, waarbij de Italiaansche regeering de hand in het spel gehad moet hebben, enkel en alleen om reclame te maken voor Assab. De vorst moet geen vorst zijnde vorstin wordt aangeduid, als een ter kwader naam staande avonturierster; de dappere krijgs man Kamil, die tot het gezelschap behoorde, is evenmin militair als de diplomaat Kretu, 's vorsten beweerde alter ego, diplomaat. De officiëele en offlcieuse bladen zwijgen; vele onafhankelijke bladen kunnen het niet van zich verkrijgen te gelooven, dat zulk een schandelijk bedrog bewezen isandere organen echter houden het bericht voor volkomen waar, en veroorlooven zich de heftigste aanvallen tegen het departement van buitenlandsche zaken, dat, naar men beweert, van alles geweten heeft." Duitsclilarid. «Het Duitsche gouvernement", zegt de Nordd. Allg. Ztg. «heeft eenigen tijd geleden te Londen, met het oog op de bescherming der handelsbelangen in de Stille Zuidzee, stappen gedaan, die betrekking hadden op eene bezetting van nog niet bezette kuststreken in die zee. Wij vernemen, dat het resultaat van die vriendschappelijke onderhandelingen is geweest, dat het Engelsche gouvernement heeft besloten, alleen de zuidkust van Nieuw Guinea en het bijgelegen gebied onder Engelsche bescherming te stellen. Het is te hopen, dat men het eens zal worden over de bezetting der overige punten, waar te gelijk Duitsche en Engelsche belangen zijn te behartigen." -Engeland. Nadere bijzonderheden uit Quebec, omtrent de ver woesting van het in aanbouw zijnd Parlementsgebouw aldaar door dynamiet, melden, dat de vernieling zoo groot is, dat de vierde vleugel, voor de vergaderingen van het Parlement bestemd, en die nog niet geheel voltooid was, geheel van den grond zal moeten worden opgetrokken. Gelukkig was het juist schafttijd, toen de ontploffing plaats greep, zoodat alle werklieden zich verwijderd hadden. Niemand zou er anders heel huids zijn afgekomen. De Iersche en Fransche werk lieden beschuldigen elkaar van de misdaad, en de veete is reeds zoo heftig geworden, dat men voor een ernstige kloppartij vreest. De politie is op haar hoede en maakt tegelijk van deze ruzie gebruik, om te trachten de daders op het spoor te komen. O'Donovan Rossa, de dynamiet-redacteur van de Irishman te New-York, verklaart op zijn bekenden snorkenden toon, dat hij wist, wat te Quebec gebeuren zou, en hij waarschuwt de bewoners van iedere stad, die door de Britsche vlag wordt beschermd, om zich uit de voeten te maken, als zij hun leven lief hebben. Frankrijk. Den 12en werden te Lyon biljetten aangeplakt, waarbij de arbeiders en arbeidsters zonder verdienste opgeroepen werden tot het houden eener groote open bare vergadering op Dinsdag. Er bestaan onmetelijke rijkdommen, werd o. a. in de biljetten gezegd, en wij komen om van honger; de levensmiddelen zijn in overvloed voorhanden, en de voortbrengers zijn er van verstoken. Alle aan de arbeiders gedane beloften blijven onvervuld. Willen de regeering en de kapitalisten de ellende dan uitroeien door de broodeloozen te laten, sterven? De biljetten zinspeelden verder op de gebeurte nissen van 1831, toen er te Lyon een vreeselijke opstand was, en eindigden met eenige woorden, die eene nieuwe bedreiging waren. De delegatie der com missie van 44 is uitgenoodigd tot het bijwonen der aangekondigde vergadering, om er de ellende des volks te hooren uiteenzetten. Daar bij de overheid geen exemplaar van het aanplakbiljet was overgelegd, zoo is er van de overtreding proces-verbaal opgemaakt. De bedoelde delegatie gaat middelerwijl te Lyon voort met haar onderzoek. Zij heeft thans de vertegenwoor digers der Kamer van Koophandel en van eenige beroepsvereenigingen gehoord om inlichtingen te ont vangen omtrent den staat van zaken en hunne wenschen te vernemen. De Gaulois bejammert, dat jongelieden van goede huize zich ruïneeren door hazardspel in de clubs. Eene, onder welker leden edellieden, senatoren en af gevaardigden waren, is gesloten, maar zij was niet veel erger dan vele andere, waar evenzeer valsch wordt gespeeld. Het blad verlangt, dat het gouverne ment openbare speelhuizen zal toelaten, die onder behoorlijk toezicht kunnen worden gesteld. De heer "Villemessant van de Figaro heeft daar in zijn tijd

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1