aan Schotlands westkust, aangebracht. Het eigenaardige van deze Syrene is, dat haar geluid bestaat uit twee tonende eene laagde andere hoog, die, werden zij tegelijk geuit, een dissonant zou vormen. De hooge toon wordt eerst gehoord en duurt 2 seconden; dan volgt een pauze van 2 seconden; daarna wordt de lage toon gehoord, die ook 2 seconden duurt; daarop volgt een stilte van 4 minuten, en daarna herhaalt zich het geluid weder in de boven opgegeven orde. Men schat den afstand, waarop men het geluid hooren kan, op 5 tot 6 geogr. mijl (20 tot 25 Eng. mijlen). De machinerie, die de lucht samenperst, eer zij door de Syrene geblazen wordt, wordt door stoom gedreven. Professor Frederick Hale Holmes is de uitvinder van deze Syrene; en het zoogenaamde Noordkanaal, de noordelijke invaart tot de Iersche zee, tot welker beveiliging dit werktuig dienen moet, is slechts 12 Engelsche mijlen (3 geogr. mijlen) breed. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Gisterenavond (12 Oct.) te even 10 ure is van den Rijnspoorweg de laatste trein (sneltrein), komende van Rotterdam en gaande naar Amsterdam, voorbij het station Nieuwerkerk gederailleerd. Tot ongeveer over 1/4 uul' gaans is de weg totaal aan splinters en de planken geheel uit de brug geslageneen der rails is geheel als eene lans in 't front van een der goederenwagens geloopen. Persoonlijke ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad, dank zij de oplettendheid van den machinist en de uitstekende remtoestellen, die hem in staat stelden direct te stoppen. De laatste sneltrein van Amsterdam naar Rotterdam ondervond daardoor eenig oponthoud en te 1 ya ure, in stede van 11.41 ure, bracht eene trein, aan de andere zijde der brug gereed staande, deze reizigers behouden in 't Rijnspoorstation aan. De oorzaak der catastrophe moet worden toegeschreven aan den slechten toestand van den weg, aangezien de rails geheel zijn uitgeweken. Te Winterswijk wist een typhuslijder aan zijn be waker te ontsnappen en uit zijn woning te vluchten. Den volgenden morgen werd zijn lijk even buiten de kom der gemeente in een sloot gevonden. De politie van Montreuil (Parijs) meent een treurige misdaad op het spoor te zijn. Zij heeft namelijk een onderzoek begonnen in een zonderlinge zaak, namelijk de verdwijning van de dienstbode van een horloge maker, Pel genaamd. Eenigen tijd geleden werd het meisje ziek en sedert dien tijd heeft men haar niet gezien. Thans herinneren zich de buren op dien tijd een sterken reuk van gebrand vleesch waargenomen te hebben. Den lsten Juli was Pel met zijne 45-jarige dienst bode, Maria Boenner, te Montreuil komen wonen. Den 13den dier maand zag men haar voor het laatst en Pel beweert, dat hij op dien dag zijne dienstbode in een rijtuig heeft geplaatst om naar een ziekenhuis te brengen, daar zij ongesteld was. Hij weigert echter den naam van het ziekenhuis op te geven. Drie weken later werd de dienstbode vervangen door een 17-jarig meisje, die de kleederen van Maria Boenner droeg. Bij een ingesteld onderzoek heeft men in de woning van Pel een hoeveelheid vergif gevonden, dat hij be weert voor scheikundige proeven noodig gehad te hebben. Pel is ondanks zijne ontkenning in hechtenis genomen. Buitenland. Groot-Brittan je. Behalve de Egyptische ligt ook de Zuid-Afrikaansche quaestie der regeering zwaar op het hart, wellicht weegt zelfs deze laatste nog wel het zwaarste, daar het ministerie-Gladstone duidelijk ziet, dat overal in Zuid-Afrika de geest tegen Engeland is gekant, waar door eenmaal het behoud van de Kaap-Kolonie wel eens gevaar zou kunnen loopen. Niet alleen de corres pondent van het Berl. Tageblmaar ook de Pali Mall Gaz. verzekert, dat de regeering besloten heeft krachtige maatregelen te nemen, om, in samenwerking met het bestuur van de Kaap-Kolonie, de conventie van Londen te doen eerbiedigen, in welke de Boeren zich verplicht hadden om «de daarin afgebakende grenzen te eerbiedigen en alle verdere landwinning in Bechuanaland te verhinderen". Duitschland. Het wordt bevestigd, dat de Duitsche regeering de Europeesche mogendheden, die bij de West-Afrikaansche aangelegenheden belang hebben, tot bijwoning eener conferentie te Berlijn heeft uitgenoodigd. Volgens de Têfêgraphe is, behalve de reeds genoemde mogend heden, ook Denemarken uitgenoodigd een vertegen woordiger te zenden. Spanje, Portugal, België en Nederland hebben zich reeds bereid verklaard aan de conferentie deel te nemen. De Rhijnsch-VVestfaalsche gevangenis-vereeniging heeft den 7en dezer hare jaarlijksche vergadering te Dusseldorp geopend, waarin ook gesproken is over den invloed der dagbladen op het toenemen van misdrijven. I Men was van oordeel, dat het mededeelen van mis- drijven in allerlei bijzonderheden een verderfelijk en invloed uitoefende op eene zekere klasse van lezers, die daardoor opgewekt schenen te worden om het voorbeeld, in die beschrijvingen gegeven, te volgen, j meer dan afgeschrikt door de gelijktijdige mededeeling van opsporing en straf. De grootere bladen konden I het voorbeeld geven om daarin verbetering te brengen, daar zij toch zulk eene rubriek niet noodig hadden om lezers te vinden. Anders daarentegen was het gesteld bij kleinere bladen, die veelal juist door be richten van dergelijk gehalte lezers moesten trekken en hunne berichten van misdrijven en verslagen van terechtzittingen dan ook met opzet blijkbaar zoo schel mogelijk kleurden. Tegen deze blaadjes meende de vergadering, kan niet veel anders helpen dan scherper wetsbepalingen op het mededeelen van zulke zaken. Hetzelfde trouwens gold menig boek of al dan niet geïllustreerd tijdschrift, dat dikwijls nog wel den schijn aannam van een wetenschappelijk doel te hebben, maar inderdaad alleen op het verwekken van sensatie berekend was. Engeland. De Standard geeft in hoofdtrekken het ontwerp van de nieuwe indeeling der kiesdistricten, dat thans bij den kabinetsraad in overweging zou zijn. Het hoofddoel van de nieuwe tabel is de wanverhouding van het aantal vertegenwoordigers tot dat der bevolking weg te nemen, terwijl de landelijke en de stedelijke districten zooveel mogelijk, wat het aantal kiezers betreft, gelijk gesteld zullen worden. Engeland zal in 't geheel 6 plaatsen winnen, Schotland 10 en in Wales en Ierland behoudt men het tegenwoordige cijfer. Het aantal plattelandsdistricten (counties) zal in Engeland van '172 op 231, in Schotland van 32 op 36, in Wales van '15 op 18, in Ierland van 64 op 80 ge bracht worden. Daarentegen zal het aantal stedelijke districten boroughsin Engeland verminderen van 282 op 229, in Wales van 15 op '12, in Ierland van 37 op 21, terwijl het in Schotland klimmen zal van 26 op 32. De belangrijkste bepaling is, dat alle stedelijke districten beneden de '10,000 bewoners ver dwijnen en die beneden de 40,000 zielen voortaan slechts één vertegenwoordiger zullen hebben, waardoor in Engeland 110, in Ierland 16 zetels vervallen. Van veel belang is het, dat bij de nieuwe indeeling het bevolkingscijfer en niet het cijfer der hoofden van huisgezinnen tot gronslag is genomen. De Daily Neuis verzekert, dat onlangs weder aan de zuidoostkust van Nieuvv-Guinea schandelijke feiten zijn gepleegd. Verscheidene schepen uit Queenstown lagen bij East Cape om «arbeiders" te laden en dooi de bemanning dier schepen werden daarbij niet minder dan 38 inboorlingen neergeschoten. Een schip is door een kanonneerboot te Cooktown opgebracht. Frankrij Is. De gedelegeerden der enquête-commissie hebben zich te St.-Etienne overtuigd, dat de crisis er niet minder is dan te Lyon en de stad evenzeer als dat groote centrum aanspraak maakt op staatshulp. St.-Etienne heeft in twee jaar 25,000 arbeiders verlorende eerstvolgende jaren laten zich niet gunstiger aanzien. Vroeger telde de stad '140,000 arbeiders. Thans heeft zij een millioen deficit op de begrooting en dat terwijl St.-Etienne een der weinige steden is, die een vierde harer inkomsten aan het onderwijs besteden. De concurrentie met St.-Etienne wordt zelfs door de staatsfabrieken gedreven, die thans eene bestelling van 37,000 geweren voor Griekenland uitvoeren in de lintfabrieken werken 30,000 arbeiders tegen verlaagd loon of hebben geen werk. In het departement der Loire zijn van de 65,000 werklieden 10,000 zonder werk, 6000 tegen vol loon aan het werk, 50,000 tegen half loon of voor half werk aangenomen. Be 1 g- i e. Op initiatief van den oud-minister P. van Humbeek, worden er over het geheele land kantonnale commissies gevormd, die zich later als provinciale federaties zullen aaneen sluiten aan een algemeenen bond onder den naam van «Oeuvre nationale de la défense scolaire". Te Antwerpen, Namen, Gent en andere kantons in Oost-Vlaanderen hebben zich reeds dergelijke commissies gevormd, die zich in de allereerste plaats ten doel stellen, hulp en steun te verleenen aan de openbare onderwijzers, die uit hun ambt ontzet worden. Zuid-Amerika. Brieven, te Londen ontvangen van het Engelsch -■oorlogsschip «Pelican", dat zich thans te Callao bevindt, deelen bijzonderheden mede over den toestand in Peru, Toen de «Pelican" te Callao aankwam, vond zij daar de «Heroïne" en een groot aantal vreemde oorlogsschepen, die daar wachtten, ingeval er vluchtelingen van wal zouden komen. Het land was in vollen opstand. De president door de zegepralende Chiliërs aan de Peruanen opgedrongen, wordt, naar men zegt, door het volk gehaat, dat generaal Cacères aan 7t hoofd wil zien. Omstreeks het einde van Augustus kwam deze in de hoofdstad Lima aan, met 600 man dus- genoemde troepen, meest allen uitgehongerde Indianen uit het binnenland. Hij wilde zich tot president doen uitroepen. De bewegingen dier troepen waren te Lima bekend, en de militaire overheden lieten den generaal en zijn bende de stad binnenkomen. Toen echter openden zij een verschrikkelijk kanonvuur van de daken der huizen en magazijnen, liet bloedbad was verschrikkelijk; bijna al de soldaten van Cacères werden gedood. Deze laatste behoorde onder de wei nigen die ontsnapten. De «Pelican" en de «Heroïne" zullen eenige maanden te Callao blijven. Nu de oorlog ge ëindigd is, hoort men van niets anders spreken dan van bankroeten en hongersnood. De toestand wordt zeer onrustwekkend geacht. Gemengd Buitenlandsck Nieuws. De Mouvement géografique meldt, dat bij het station van Loekolela, aan den Congo, een terrein van omstreeks een hectare begroeid is gevonden met wilde koffieboomen. Dr. Chavanne heeft voorts ver scheiden andere terreinen aan den Congo aangewezen, geschikt voor koffieteelt. Ostende is dezen zomer door 30,978 badgasten be zocht. Hiervan kwamen uit België 15,048, uit Frankrijk 5257, uit Engeland 4018, uit Duitschland 3978 (30% minder dan in het vorige jaar) uit Rusland 677, uit Amerika 562, uit Oosten rij k-Hongarije 478, uit Neder land 474, uit Zwitserland 111, uit Rumenië en Servië 104, uit Italië 87, uit Spanje 40, uit Afrika 29, uit Azië 55. De onhebbelijkheid in kleine plaatsen van Duitsch land om bij begrafenissen de dragers op wijn, bier of brandewijn te onthalen, heeft in het dorp Barbis tot een recht ergerlijk voorval bij de begrafenis van den koopman Sch. aanleiding gegeven. Toen de lijkstoet zich in beweging zette, bleek dat zoowel de dragers als de doodgraver bepaald beschonken waren. Slechts enkele passen hadden zij met de kist op den schouder zwaaiende gedaan, toen de draagbaar met de kist op den grond viel. Gelukkig was de kist zoo stevig be werkt, dat hij wel zwaar beschadigd was, maar niet uit elkaar viel. De schrik en de verontwaardiging van de familie, die het lijk volgde, kan men zieh voorstellen. Een Amerikaansche fabriek van spoorwegrijtuigen heeft ondernomen «zendingswagens" te vervaardigen, die elk eene afdeeling, ingericht om er godsdienstige samenkomsten te houden, eene keuken en slaapver trekken voor de Evangelisten bevatten. Deze rijtuigen zullen op al de gewone lijnen kunnen loopen en dienen kunnen om de beambten en reizigers te evangeliseeren en om de Heilige Schriften en godsdienstige boek werken onder het reizend publiek algemeen te ver spreiden. Deze waggons zullen ook op de stations kunnen stilhouden, die verre verwijderd zijn van plaatsen ter godsdienstoefening bestemd, om er tijdelijk als ver plaatsbare kapellen dienst te doen. Een oud-conducteur, die reizend prediker is geworden, de heerE. A. Harris, staat aan het hoofd dezer nieuwe onderneming. Ev. Zbl De koetsiers te Parijs beginnen weer hooge eischen te stellen; zij vorderen nl. het recht zelf hun tarief te bepalen. Dat hunne eischen in dat geval wel eens zeer hoog zouden kunnen zijn kan het volgende be wijzen. Een heer, met zijne dochter uit eene provincie stad gekomen, roept een huurrijtuig aan. Naar het Paleis de l'Industrie, zegt hij tot den koetsier. Dat is heel ver, antwoordt deze. Toch niet meer dan een half uur. Dat is mogelijk, maar het regent. Kom, als het eene geldquestie is, zal ik u geven wat ge verlangt. Op die voorwaarde vooruit dan maar Op de plaats van bestemming gekomen, vraagt de passagier Welnu, wat ben ik u schuldig? De koetsier klimt van den bok, neemt zijn hoed af, maakt eene buiging en zegt op deftigen toon: Mijnheer, ik heb de eer u de hand uwer dochter te vragen. De hoogste premie, welke ooit voor een wetenschap pelijk of artistiek werk is uitgeloofd, zal zeker die zijn, welke den lsten December van het jaar 1925 zal uitbetaald worden. Deze premie bedraagt niet minder dan 1,439,220 roebels. Kort voor zijn dood deponeerde graaf Arantschejew, de bekende stichter der Nowgorader militaire koloniën en de veeljarige vriend en raadsman van Keizer Alexander I van Rusland, in het jaar 1833 in de Rijksbank 50000 roebel. Volgens zijn testament moet deze som met de renten tot het jaar 1925 on aangeroerd blijven, en dan aan hem toegekend worden, die den ln December 1925, wanneer het 100 jaren geleden zal zijn, dat Keizer Alexander I gestorven is,

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 2