ZIERIKZEESCÏIE COURANT. 1884. No. 79. Zaterdag 11 October. 87ste jaargang. Binnenland. ZIERIKZEE, 10 October 1 88 4. De Kamerontbinding is bepaald. De wet, verklarende dat het wenschelijk is, art. 198 der Grondwet te herzien, is afgekondigd en tevens werd bepaald, dat a. s. Zaterdag de zitting der Kamers gesloten zal worden. De verkiezingen voor de nieuwe Tweede Kamer zijn bepaald op 28 October, herstemming op 11 Nov. De verkiezing voor de nieuwe Eerste Kamer heeft plaats op 5 November. De opening der beide Kamers is op 17 November bepaald. Zooals men ziet, is de meest mogelijke spoed aangewend. Het Hbl. stelt voor, te laat echter om er gevolg aan te zien geven, de eerste stemming voor de nieuwe Kamer op 4 November te stellen, ten einde den kiezers meer tijd tot voorbereiding te geven. Daar de her stemming minder voorbereiding hehoeft zou deze op 11 Nov. bepaald kunnen blijven, 't Is geen verplichting dat tusschen stemming en herstemming steeds volle veertien dagen tijdsruimte zij. De Regeering heeft bericht ontvangen, dat in Mei 1885 te Londen onder het patronaat van Hare Majes teit de Koningin van Engeland, en het voorzitterschap van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins van Wales, eene internationale tentoonstelling zal gehouden worden van uitvindingen, gedaan sedert 1862. Tot het ver krijgen van inlichtingen worden belanghebbenden ver wezen naar de onderstaande adressen, aan welke de bescheiden omtrent de tentoonstelling zijn toegezonden het koninklijk instituut van ingenieurs te 's Hage de maatschappij tot bevordering der bouwkunst te Amsterdam; het hoofdbestuur der vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handswerksnijverheid in Nederland te 's Hage; het bewind der vereeniging van en voor Nederlandsche industriëelen het hoofd bestuur der Nederlandsche maatschappij tot bevordering van nijverheid te Haarlem; het hoofdbestuur der Hol- landsche maatschappij van landbouw; het hoofdbestuur der Friesche maatschappij van landbouw en veeteelt te Leeuwarden. De hoofdprijs der Amsterdamsche Tentoonstellings loterij, de rivière van diamanten, bevindt zich thans te Parijs. De trekking der laatste seriën en der hoofd prijzen schijnt nu zeker op 31 dezer te zullen plaats hebben Men schrijft uit Wageningen: De tabaksoogst is geëindigd. Over het algemeen wordt het gewas door de planters zeer geroemd, terwijl ze voorgeven zich niet te herinneren, ooit een zoo schoon gewas te hebben gehad. Dat het 1884er tabaksgewas meer ponden dan dat van 1883 zal opleveren, valt niet te betwijfelenechter zal de qualiteit der 84er tabak die van den oogst van 1883 maar weinig overtreffen en misschien daarmede gelijk staan. Een groot gedeelte, zoowel in Betuwe, Maas en Waal, als Veluwe, is niet zoo dunbladig en zal daarom ook niet zoo spoedig voor het sigarenverbruik geschikt zijn als de oogst van het vorige jaar. De ondervinding ook bij ons te lande, zoo o. a. in de hoog gelegen gedeelten van Limburg tijdens de laatste cholera-epidemie opgedaan, dat op rotsachtigen bodem de ziekte niet tiert, wordt thans opnieuw in het zuiden van Frankrijk bevestigd. Zoo vestigt de Lanchet er de aandacht op, dat Hyères, gelegen in de onmiddellijke nabijheid van Toulon, door hon derden inwoners dezer laatste stad, welke de epidemie ontvluchtten, werd overstroomd en niettemin volkomen vrij bleef van de ziekte. Het stadje is op een graniet bodem gelegen. In de gevangenis. De Haagsche berichtgever van de Prov. Gron. Ct. geeft eene schets van de nieuwe cellulaire gevangenis, die te Scheveningen is gebouwd, in de nabijheid van het pompstation der waterleiding en bestemd is in April in gebruik te worden gesteld. Het gebouw is flink en degelijk opgetrokken, en de toegangspoort met hare arduinsteeneiï kanteelen, u door vorm en constructie herinnerende aan de nieuwe vestingpoorten van Antwerpen, drukken de bestemming van het gebouw volkomen uit. Daarachter komt men op een voorplein, dat toegang geeft tot de bureelen van commandant en onder-commandant. Hier treedt de aanstaande bewoner der gevangenis als individu af en wordt een eenvoudig nummer, dat eet, drinkt en werkt en met de maatschappij daarbuiten niets meer te maken heeft. Komen bloedverwanten uit die maatschappij naar deze plek, om het «nummer" te bezoeken, dan wordt die voor een met fijn gaas bedekt raam geplaatst, met een gevangenbewaarder tusschen hem en het familielid, en aldus heeft het onderhoud plaats. Daarachter zijn de bad- en kleedkamers voor de bewoners en onmiddellijk hierop wijst het ijzeren hek den ingang der eigenlijke gevangenis aan. De vrouwen- afdeeJing treedt men nu het eei-st binnen. Het zijn eenvoudige, goed verlichte, gewelfde cellen, met een flink raam, waardoor de gevangenen, op zijn tafeltje staande, zien kan op een binnenplein; verder uitzicht belet de hooge ringmuur. De bewoners der cellen op de tweede verdieping hebben het voorrecht, over den ringmuur heen, op het duin te kunnen zien, en dit gezicht is zoo ruim en indrukwekkend, dat menig vrije man het hun zou kunnen benijden. Doch neen, wat is dierbaarder en kostelijker dan de vrijheid! Enkele dezer vrouwencellen zijn bijzonder groot, blijk baar ingericht voor vrouwelijken arbeid, als wasschen, strijken en drogen. Aan het einde van deze afdeeling bevindt men zich onder den koepel van het gebouw, het centrale punt, vanwaar de vier afdeelingen zich als de zijden van een kruis uitspreiden. In dezen flink verlichten koepel overziet men de vier gangen der twee verdiepingen, waarop al de celdeuren uitkomen. Smalle ijzeren trappen en gangen verbinden de verdiepingen met den beganen grond, zoodat men overal het dak ziet en een ontzaglijk hoog raam aan elk kruis-einde de geheele gaanderij van boven tot onderen verlicht. De cellen zijn gelijk aan die der vrouwen: een nachtleger, dat des daags tegen den muur wordt vastgehaakt, een Idep-tafeltje en een bankje ziedaar alles waarmede deze cel gemeubeld zal worden. De stoom is in dit afzonderingsoord een groote factor hij verwarmt de cellen, maakt het eten gereed, brengt de elevators in beweging die; de etensbakjes naar de verschillende verdiepingen bezorgen, en doet het elec- trisch licht zijne roeping .verruilen. In één woord, het is eene cellulaire gevangenis der 19e eeuw, bestemd voor 220 nummers, die er in gedwongen trappistisch zwijgen en afzondering boete moeten doen voor hetgeen zij jegens de maatschappij bedreven hebben. De plek waar de gevangenis is gebouwd, is juist daarom zoo doelmatig, omdat de stilte en rust in :t rond het ideaal voor eene cellulaire gevangenis zijn. Hier brengt zelfs geen geluid, geenerlei geraas den gevangenen een echo over van de maatschappijalleen het ontzagwek kend ruischen der zee herinnert hen aan de wereld, die voor hen tijdelijk gesloten is. Zaterdagavond om halfacht was te Ruurlo en om streken bij maanlicht een regenboog zichtbaar, waarvan bijna alle kleuren te onderscheiden waren. In de Moniteur Beige van 30 Sept. 1.1. No. 274, is de wet afgekondigd, waarbij de Belgische Regeering wordt gemachtigd om tot 1 Jan. a.s. een surtaxe te heffen van vreemde suiker, en alle maatregelen te nemen die mochten blijken noodig te zijn, ten gevolge van wijzigingen in andere landen, ten opzichte van Belgische suiker ingevoerd (zie Staats-Courant van 13 September No. 216.) Dezelfde Moniteur bevat een krachtens bovenge noemde wet uitgevaardigd Koninklijk besluit, blijkens hetwelk met ingang van den len dezer maand, een surtaxe van 10 pCt. op het bedrag der invoer- of accijnsrechten wordt geheven van alle vreemde geraf fineerde suiker, bastaardsuiker en ruwe riet- en beet wortelsuiker. Voor de verdere bijzonderheden van dit besluit en de uitvoering daarvan worden belanghebbenden verwezen naar het bovenaangehaalde nummer van de Moniteur Zijne Hoogheid Radja Moeda Moehammed Joesoef, Onderkoning van Riouw en Onderhoorigheden, heeft bepaald dat alle voorwerpen door hem ingezonden op de Koloniale Tentoonstelling te Amsterdam, en die een zeer belangrijke verzameling vormen, na afloop derzelve zouden worden geplaatst in 's rijks Ethnogra- phisch Museum. Daar nog niet door alle betrokken regeeringen af gevaardigden zijn aangewezen voor te houden confe rentie tot wering van den drankverkoop op de Noordzee, zal die conferentie niet bijeenkomen, maar is zij eenigen tijd verdaagd. Men schrijft uit het kiesdistrict Brielle De strijd op clen kamerzetel schijnt in dit district niet minder fel gestreden te zullen worden dan een vorige maal. Althans van anti-revolutionaire zijde worden a.s. Dinsdag de operaties reeds begonnen met het houden van een vergadering door de leden der kies vereenigingSteunende op den Bijbelenz. De leden hebben eene dringende uitnoodiging ontvangen tot bijwoning dier «belangrijke vergadering." Men mag verwachten, dat de liberale partij evenals bij de laatste verkiezing, eene meeting zal organiseeren in eene gemeente in het midden van ons district. Of dr. Rombach weder de candidaat van allen zal zijn? Op die vraag zou ik nog geen toestemmend antwoord kunnen geven. Ook in dit district groeide de tegenzin tegen de Kappeyniaansche fractie, of factie (hoe is het?) met den dag aan en de vriendschap voor het Kamerlid dr, Rombach moest daardoor wel sterk afnemen. Velen zijn vol verwachting van de dingen die komen zullen. Men zegt dat een tegen-candidaat reeds gevonden is. Doch misschien behoeft men hier niet van een tegen-candidaat te spreken. Het gerucht gaat, dat dr. Rombach, die reeds op jaren begint te komen, zich zelf terug wil trekken en aan jeugdiger krachten de moeielijke taak den volksvertegenwoordiger opgelegd wenscht over te laten. D. v. N. Als comble van naïeviteit deelt men aan de Prov. Noordbr. mede, dat verleden Zaterdag Den Bosch werd bezocht door een paar luidjes uit de gemeente T., die kwamen om de maansverduistering te zien, welke die courant had aangekondigd Op een dorp in de Meierij zoo schrijft men uit Eindhoven kwam voor eenige dagen bij een alleen wonend kleermaker, een haas door de openstaande deur binnengeloopen. De man, niet wetende wat het was, sprong ijlings van zijn werktafel, sloot de deur achter zich dicht, en riep zijn buurman ter hulpe, zeggende, niet te weten wat voor een vreemd beest bij hem was binnengeloopen. Met dikke knuppels ge wapend ging men ter jacht, doch helaas men vond niets; eindelijk kreeg men gedachte op den turfbak en jawel, daar zat langoor zijn spoedigen dood af te wachten, die dan ook door de kracht van de «wapens" der aanvallers tegen wil en dank spoedig volgde. Prof. Förster van Breslau vestigt andermaal de aan dacht op het gevaar van het gebruik van drinkwater uit den bodem der steden opgepompt. Hij wijst daar toe op: '1. de stad Karlsbad, waar de cholera nooit epide misch heeft geheerscht, maar waar men zich zelfs voor wasschen, koken enz. van het water der water leiding bedient. 2. Jena, dat eveneens ruim met water uit de waterleiding is voorzien. 3. Belgern tusschen Torgau en JVIïilhberg, gelegen op een poreusen grondbodem, waaronder leem. Driemaal bewoog de cholera-epidemie zich om dit stadje en sprong van Torgau langs Belgern naar Mülhberg, zonder Belgern te besmetten. Men treft hier geen drinkwater putten aan, maar het water komt uit een bron buiten de stad en wordt door eene waterleiding alom in de stad verspreidt. 4. Crossen werd tweemaal, in 1854 en 1866, dooi de cholera bezocht, die zich echter steeds bepaald tot het voorstadje, alwaar water uit de Oder wordt gedronken, dus waarschijnlijk besmet door uitwerpselen van cholera- lijders. De stad zelve, van waterleiding uit wellen voorzien, bleef vrij van de ziekte. 5. Rijbnic, in Opper-Silezië, bleef steeds vrij van cholera en wordt ruim van welwater voorzien. 6. Beutgen werd herhaalde malen hevig door cholera geteisterd, sinds echter eene waterleiding werd aan- gelegd, vertoonde zich de ziekte daar niet meer. Dergelijke gevallen worden verder uit ons eigen land, Oost-Friesland, Helgoland, enz. medegedeeld, waarna prof. Förster zegt, dat 6 gegevens moeten samenwerken om de cholera voort te brengen, en wel 1. een cholera-lijder; 2. dat stoffen van zulk een lijder in den bodem komen; 3, dat die bodem de gegevens bevat tot verdere ontwikkeling der cholera-kiemen j 4. dat die bodem ook water bevat, dat in putten of kuilen zich aanzamelt; 5. dat dit besmet water tot huishoudelijke doeleinden wordt opgehaald en gebezigd; 6. dat bij het individu, dat dit water drinkt zekere voorbeschiktheid tot de cholera bestaat. Waterleiding en Liernurstelsel zijn dus de beste middelen ter bestrijding der gevreesde ziekte.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1