«n. ADVERTENTIEN. Ned. Hervormde Gemeente. Een partij PlEKiJZER men geprotesteerd en de verantwoordelijkheid van het Engelsche gouvernement is groot. Het bind verlangt i niet, dat dadelijk eene expeditie zal worden gezonden, 1 maar het moet duidelijk worden gemaakt, dat Enge land de naleving wil der aangegane verbintenissen. De Pall Mall Gaz. is opgetogen over Mackenzie, die redevoeringen houdt tegen de vrijbuiters van Transvaal, j Als de Kaapkolonisten maar kunnen worden wakker geschud, dan is Zuid-Afrika gered; anders is het binnen twee jaren eene Hollandsche republiek onder bescherming van Duitschland. Kgypte. De Mahdi heeft aan de ulémas van Medina een brief geschreven, waarin hij hen bezweert, te gaan bidden op het graf van den profeet Mohamed voor de zegepraal van den Mahdi, en hij vervolgt aldus; indien ik de studie der heilige boeken heb verlaten, om het leven op het krijgsveld door te brengen, dan was dit in de eerste plaats, omdat de aartsengel Gabriel mij in den droom is verschenen en mij heeft gelast zoo te handelen, en in de tweede plaats, omdat ik hoop mijn land, dat een eeuw geleden nog het bolwerk van het Islamisme was, op die wijze verlost te zien van de wet der Christenen en van hun werktuig Tewfik-Ismaël. Uw dienaar (de mahdi) na zijn zwaard in het bloed der Christenen te hebben gedoopt, heeft nooit het voornemen gehad, dien te trekken tegen den Kalif Abdoel-Hamid, voor wien ik van den profeet verlenging vraag van zijn dagen, en uw dienaar heeft ook nooit er aan gedacht, zijn zwaard te gebruiken in den dienst van het kwaad. Uw dienaar is integendeel bereid, met hulp van den profeet, als hij overwinnaar is, de souvereiniteit van den Kalif over deze streek te erkennen en de schatting naar Konstantinopel te zenden. Laten den Kalif en zijn raads lieden daarop bedacht zijn, alvorens een leger tegen mij af te zenden en de getrouwen toe te laten, om tegen elkander te strijden. Raadt hun, dat zij zich er van onthouden, tegen mij den oorlog te voeren". Gemengd Buiten landscli Nieuws. Uit stroo, tot een brij gemaakt en clan geperst en gedroogd, worden tegenwoordig door den fabrikant Eugen Hitter, te Ehrenfeld bij Keulen, vaten gemaakt, de helft lichter dan houten vaten en die in lucht- en waterdichtheid zelfs gene zouden overtreffen, evenals de voor eenigen tijd veel besproken vaten en emmers van papierstof. De fabriek heeft drie soorten van vaten gemaakt, die alle den cylindervorm bezitten en er zeer elegant uitzien, n.l. vaten voor binnen- en buitenlandsch vervoer en zulke, die voor winkelgebruik bestemd zijn. Die van de laatste soort zijn inwendig nog met een papierlaag voorzien, terwijl de beide eerstgenoemde de dubbele wanddikte en bovendien een houten bodem bezitten, waardoor zij bijzonder sterk en voor transport op groote afstanden en over de zee geschikt zijn. Alle drie soorten kan men in '18 verschillende grootten verkrijgen. De luchtreiziger Godard zou dezer dagen in een stad aan de Spaansche kust met zijn ballon opstijgen. De dag was reeds lang vooraf bepaald en duizenden nieuwsgierigen waren samengekomen om getuige van het schouwspel te zijn. Het weer was zeer stormachtig, zoodat de vulling van den ballon met moeite plaats had. Hoe meer het tijdstip van opstijgen naderde, hoe meer de storm toenam, zoodat Godard begon voor te stellen de reis te verdagen. Een algemeene ontevreden heid ontstond, daar men niet gaarne de enkele stuivers, die men uitgegeven had, om de opstijging van dichtbij te zien, cadeau gaf. Welnu, zeide Godard ten slotte, wanneer gij het volstrekt wilt, zal ik vertrekken. De wind drijft mij ongetwijfeld naar zee, vanwaar ik niet terug zal keeren. Doch om 't even, ik zal gaan op voorwaarde dat een uit uw midden mij vergezelt. Het behoeft niet gezegd, dat niemand zich aanbood en de tocht niet plaats had. Te Marseille heeft men opgemerkt dat sedert de vijandelijkheden met China de postbooten uit de Chineesche havens geen haar meer aanvoeren, in welk artikel te Marseille een vrij belangrijke handel wordt gedreven. De »Sinth", die het laatst aankwam, had slechts één kist met haar aan boord. Waarschijnlijk heeft de Chineesche regeering den uitvoer van dit artikel met Fransche schepen verboden. Intusschen zijn de prijzen aanmerkelijk gestegen. Te Marseille worden jaarlijks 80000 kilo haar aan gevoerd. China alleen levert meer dan 40000 kilo; dan volgt Italië met een cijfer van 22000 kilo, ver volgens Cochin-China met 1350, Engelsch-Indië met 2000, Japan met 530, Algerië met 430 en Turkije met 100 kilo. Sedert eenigen tijd doen de meisjes in Frankrijk onwilliger afstand van hun natuurlijk hoofdhaar. Men j is dus genoodzaakt geweest dit artikel uit vreemde gewesten te laten komen, om, sedert het dragen van j valsch haar in de mode is, aan de aanvragen te kunnen voldoen. In 1865 werden slechts 17000 kilo haar te Marseille ingevoerd. De bekende boekhandelaar Schapira, die door het te koop aanbieden van vervalschtc documenten aan de Duitsche en Engelsche regeeringen onder voor geven dat 't de authentieke manuscripten waren van het Oude Testament, zooveel besproken is, stierf, gelijk men weet, te Jeruzalem. Zijn nalatenschap werd aanvankelijk door de erven onder benefice van inventaris aanvaard, doch thans is blijkens een officiëele bekend making, op hun verzoek alsnog, met ingang van 17 Aug. 1884, de boedel verklaard in staat van faillissement. Gedurende de laatste 7 jaren is de bevolking der gevangenissen in Engeland en Wales steeds aan het afnemen. In 1883—84 was die bevolking 17194, dat is minder dan ooit sedert 1861. Maar toen was de bevolking van het land 20 millioen thans is die 263/4 millioen. Een zonderlinge koop werd eenigen tijd geleden te Kopenhagen gesloten. Twee metselaarsknechts ver kochten hunne vrouwen aan een mormonen-priester De beide huisgezinnen leefden goed met elkander, maar de vrouwen hadden een onweerstaanbaren lust gekregen om mormonen te worden, en ofschoon de mannen alles deden, om haar van dit voornemen terug te brengen, het mocht niet baten; zij kwamen toen overeen, om aan hunne vrouwen den zin te geven, maar niet om niet. Zij spraken dus met hunne vrouwen af, dat een mormonen-priester, die op het punt stond naar de Zoutmeerstad te vertrekken, haar mede zou nemen tegen eene kleine schadeloosstelling aan de achterblijvende mannen. De beide huisgezinnen hadden geen kinderen. Vtor de bezitters of gebruikers van de tegenwoordig reeds veelvuldig gebezigde stoom- of andere dorsch- werktuigen is een uitvinding van den fabrikant C. G. Fannert te Sady in Posen van belang. Zij bestaat in een inrichting, waardoor het uitspringen van graan korrels uit de opening, waarin de schoven gestoken worden, verhinderd en het verlies van veel zaad voor komen wordt. Wel is waar bezitten thans reeds sommige soorten van dorschwerktuigen dergelijke in richtingen, doch zij zijn alle óf ondoelmatig óf leveren zelfs gevaar op voor de arbeiders, die met het werk tuig moeten omgaan. Volgens de beschrijving in een Duitsch landbouwblad moet de nieuwe inrichting, door den heer Fannert uitgevonden, zeer eenvoudig en aan iedere dorschmachine door middel van een enkele schroef te bevestigen zijn. Hoewel schijnbaar van geen zeer groote beteekenis, kunnen toch der gelijke uitvindingen zeer veel nut opleveren. Een Duitsch blad verhaalt van een man ergens in Oost-Friesland, die weduwnaar was en hertrouwen wilde, maar die gedrongen was zijn tweede huwelijk voorloopig uit te stellen, omdat hij zich den familienaam zijner eerste vrouw, met wie hij acht jaren gehuwd is geweest, niet herinneren kon. Hij wist aan den burgerlijken stand niets anders te vertellen dan dat zij Grietje heette. Een tegenhanger van die domheid wordt uit Brakholt, in Hanover, medegedeeld. Daar kon een boerenvrouw een brievenbesteller, die zich te haren huize vervoegde met een brief voor haar man, niet zeggen, of die brief daar terecht was, omdat zij den achternaam van haar man niet wist. Een aardige parodie op de statistieken, die men nu en dan in couranten aantreft, is de volgende. Een diepzinnige, nauwkeurige en angstvallige statis ticus heeft na drie jaren aanhoudenden arbeid, bij kilometers de lengte berekend, die al de haren van alle mannen en vrouwen, achter elkander gelegd, hebben. Hij is gekomen tot het eerbiedwaardige cijfer van 8 millioen milliarden myriameter, 6 kilometer, '12 meter, 3 decimeter en 4i/i millimeter. Aan dit bedrag gekomen, overvalt hem een twijfeling. Met het voorhoofd in de hand mompelt hij: Is het wel volkomen juist? De jeugdige Irma is onlangs getrouwd met den eersten cornet a piston van de muziek der garde republicaine. Hoe is het, vroeg een vriendin, houdt gij van uw man? O ja, is het antwoord, heel veel, alleen smaakt hij een beetje naar koper. Een verre reis. Zoolang het Zuid-Amerikaansche telegraafnet nog niet direct met Centraal- en Noord- Amevika verbonden is, doorloopt den langsten weg een telegram van Nieuvv-Zeeland naar Peru. Een zoodanig telegram biedt de eigenaardigheid aan, dat het alle werelddeelen passeert, namelijk door Nieuw- Holland, langs Java, Voor-Indië en over Alexandrië, Malta of over eene der andere Europeesche via's en over Lissabon naar Bahia. Cholera. Het heeft zich niet bevestigd, dat in het Vaticaan gevallen zijn voorgekomen. Wel is te Rome een werkman, die de stad niet had verlaten, door de ziekte aangetast. Voor het geval dat er een spoorweg zal worden gemaakt van Berber naar Souakim, heeft een Engelsche firma aan Wolseley aangeboden 300 mijl te leggen voor 400,000 pd. st. Onlangs hebben te Batavia terecht gestaan acht bekende boeven, die op grappige wijze in den val geloopen waren. Een petroleum-prauw had aan den Boom geladen en werd, met de luiken verzegeld, naar de werf aan het Heem radenplein gevoerd om daar de petroleum uit het hol van het vaartuig over te scheppen in blikken. De acht boeven hadden van die petroleum de lucht en beraamden een aanslag. Zij hadden blikken in gereedheid en stelden zich op een eenzaam punt langs de rivier in het bosch in hinderlaag. De twee op varenden van de prauw zouden zich niet durven ver zetten en uit angst voor wraak, wel een praatje verhalen, om te verklaren, hoe de zegels verbroken waren en er zoo weinig petroleum in de prauw was. Toen dus de prauw voorbijkwam werd hij door rivier-roovers aangehouden met den kreet van»je petroleum of je leven.De keus was voor de prauw voerders niet twijfelachtig en de acht dieven kropen na verbreking der zegels door de luiken in het vaartuig, waar zij de olie ijverig in hun kisten schepten. Zoo ijverig waren zij, om geen tijd te verliezen, daarmee bezig, dat zij niet bemerkten, dat de op varenden, die weggeloopen waren, een mandoer tegen gekomen en meegebracht hadden; deze wist wel raad, en eer de dieven het vermoedden, werd het luik, waardoor zij naar binnengekropen waren, gesloten en gegrendeld. Nu ging het in triomf naar den schout. Deze wilde een luik openen, om te zien, wat er gebeurd was, toen hij van de dappere schuitenvoerders, die nog niet van den schrik bekomen waren, vernam, dat er acht dieven in een plas petroleum onder de luiken gevangen zaten. Behoedzaam werden zij een voor een aan het daglicht gebracht, afgedroogd en in bewaring gesteld. ïlVGEZON"x> IS TV. <iuitavBtiën a lO cent. M. de R.! Van verschillende zijden komen b ij ons klachten in, dat bij de ingezetenen van Rotterdam, zonder dat men er iets van afweet, quitantiën a 10 cent worden gepresenteerd, »voor opname in het Handels adresboek van geheel N e d e r 1 a n d", ge- teekend I. IJeyermans. Als uitgevers van het Algemeen Adresboek van Nederland" zijn wij verplicht, ook voor onzen goeden naam, te waarschuwen, dat van onzentwege dergelijke quitantiën niet worden aangeboden, maar dat zij be treffen een ander adresboek, waarvan de firma J. W. van Leeniioff Zn. de uitgever is. Aangezien het hier niet alleen geldt eene zaak voor Rotterdam, maar voor geheel Nederland, verzoeken wij ook u deze medcdeeling in uw blad te willen opnemen. Onder dankbetuiging enz. Hoogachtend, UEd. diu. dm., Nijgh v, Ditmar. BEUSS- EN MARKTBERICHTEN. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 29 Sept. 1884. Nederland, Werkelijke Schuld 2'/2 pCt. 657/8 77% dito dito dito dito 4 dito dito 1878 4 Premie-Leening Stad Rotterdam 3 België, dito Stad Antsv. '74 3 Spanje, Obligation Buiten!. 1869/70 11/4 dito dito 1876 2 Portugal, dito Buitenl. 1853/80 3 Rusland, Obl. Hope ty- Co. 1798/1815 4 Cert. Inschr. 6e S. 1855 5 Obligatiën 1866 f 1000 5 dito 1860 2e L. 100 4'/, Obl.-Leen. 1867/69 4 Staatsleening 1866 5 Oostenrijk, Obligatiën in papier 5 dito dito 5 dito in Zilver 5 dito dito 5 dito in Goud 4 Staatsleening 1864 Inschrijving 5 Obl. Alg. Schuld 1865 5 Obligatiën Lond. 1865 5 dito 1851 3 Italië, Turkije, Brazilië, Mexico, Rusland Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. 5 101'/, «H%S 100 57% 84% 99% 82'/i6 66 67% 66% W V» _8% 22 122% 565/,. 90 Oostenr. in papier f 20,77l/2 dito in zilver - 20,771/2 Eng. Div. per - 11,60 Baltische Spoorw. Aand. 3 Jeles Griasi Obligatiën 5 Orel-Vitebsk Obligatiën 5 Poti Tiflis Obligation f 1000 5 Oostenrijk,Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 73»/2 Italië, Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën 8 573/,fi Amerika, Illin. Cert. van Aandeel 12113/le PRIJZEN VAN COUPONS. Russen in Z. R. f 1,21 Amerik. Dollars - Papier - 2,47I/2 ROTTERDAM, 29 September '1 88 4. Tarwe. Minder aangevoerd dan vorige week. Puike nieuwe tot goed vorige prijzen vlug verkocht. Mindere onveranderd. Nieuwe Puike Zeeuwschef 7,75 a f 8,20 Mindere- 6,20 - 8,— Rogge. Voldoende ter markt. In de puike soort tot onveranderde prijzen vlug opgeruimd. Mindere als voren. Puike Zeeuwschef 6,20 a 6,40 Mindere- 5,60 - 6,20 Gerst. Ruim aangevoerd, echter weinig van puike kwaliteit. Puike Winter- en Zomer- tot vorige prijzen lang zaam opgeruimd. Mindere moeielijk te verkoopen. Puike Winterf 5,30 a f 5,60 Zomer- 5,20 - 5,60 Mindere- 4,- 4,60 Have r. Nieuwe in de zware blanke soorten goed te verkoopen. Mindere met weinig vraag tot onveranderde prijzen. Inlandsche kortef 5,a f 5,50 lange- 4,— - 4,50 Blauwe Erwten. Vrij ruim ter markt, matig ge vraagd, tot onveranderde prijzen. Puike Zeeuwschef 8,75 a f 9,25 Mindere- 8,25 - 8,60 Bruine B o o n e n. Met ruimen aanvoer tot vorige prijzen langzaam verkocht. Puike Zeeuwsche f 10,50 a f 11,50 Mindere- 8,- 9,25 Witte Doonen. Minder aangevoerd, met goeden vraag en tot vorige prijzen beter opgeruimd. Puike Zeeuwschef H}a f 12, Mindere- 8,50 - 9,25 Paardenboonen. Onveranderd. Weinig aangevoerd. Puike hardef 6,40 a 6,80 Mindere- 6,- 6,25 Ajuin. Aangevoerd ongeveer 13,000 H.L. Prijs f 1,25 per 50 K.G. VERLOTING VAN ZITPLAATSEN in beide Kerken op Woensdag den 1 October 1884, 's middags 13 ure, in de Consistorie der Kleine Kerk. De BURGEMEESTER-STRANDVONDER te Brouwershaven zal, op Vrijdag- den 3 October e.K., des namiddags X ure, aldaar publiek verkoopen van p.m. J»,0«0 Si.«. en vier AÏKEBS.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 2