/ilTltlk/I ISCiii (MMNT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1884. No. 76. Woensdag 1 October. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post f Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad !0 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel '10 Cent. II u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 10 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, (le redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. I.AKEXM1X Binnenland. ZIERIKZEE, 3 0 September '1 88 4. Nu men in Amsterdam van particuliere zijde een proef gaat nemen, om enkelen armen kinderen, die de school bezoeken, 's middags wat warm eten te geven, is het belangrijk te weten, welke proef men met goed gevolg te Londen genomen heeft. Aldaar is evenzeer ingezien, dat onvoldoende voeding den kinderen belet de hersens in te spannen. Dat het voedsel onvoldoende is, is niet altijd een gevolg van de armoede maar van de arbeidsuren der ouders. De moeder is vaak sinds 's morgens vroeg aan het werk buitenshuis, en kan geen eten gereed maken voor 's avonds vrij laat. Om kinderen en ouders te helpen, worden stuivers maaltijden gereed gemaakt in enkele zeer armoedige deelen van Londen op kosten van Sir Henri Peek en van den heer Stephan Fuller. Doch zulke maaltijden kunnen op den duur voor duizenden kinderen dagelijks slechts worden gereed gemaakt, indien de kosten dooi de stuivers geheel bestreden worden. De heer William Bousfield, lid van de Londensche school-commissie, heeft eene welgeslaagde proef met zulke stuivers maaltijden genomen op de plaats, waar weleer de bekende Cremorne-gardens waren. In de buurt zijn vier openbare en drie particuliere scholen. Voor '15 stuivers per dag werden een kamer en een keuken gehuurd in een mission-hall. De maaltijden werden gegeven van 19 Mei tot 15 Juli 1.1. en de stuivers der kinderen bestreden precies de kosten van voedsel en huur. De maaltijden bestonden uit Irish stevj (d. i. hutspot van schapenvleesch, uien en aardappelen), aardappelen en koud spek, rijst met melk of stroop, enz. enz. Twee dames, die te South-Kensington de lessen in 't koken hadden bijgewoond, geven aanvankelijk haar hulp. Van de maand beginnen de maaltijden opnieuw. Nu het bewijs is geleverd dat, als op de stuivers van twee honderd kinderen per dag gerekend kunnen worden, deze stuivers al de onkosten goed maken, zullen ook ouders, welke niet gaarne hebben dat anderen dan zij hun kinderen van voedsel voorzien, hun jongens en meisjes naar de penny inners zenden. Met het delven van meekrap en suikerbieten is in westelijk Zuid-Beveland een begin gemaakt. De droogte heeft op het eerstgenoemde gewas een allergunstigsten invloed uitgeoefend. Hoe dieper dit wortelgewas den grond indringt, des te grooter is de opbrengst en des te beter de kwaliteit; en hieraan is droog weêr boven mate bevorderlijk. Ofschoon de prijs mede niet hoog is f '18 a f -19 de '1000 K.G. wil men met het aanplanten ervan op grooter schaal beginnen dan men sinds eenige jaren gedaan heeft. Hiertoe ziet de land bouwer zich gedrongen door den achteruitgang in de suikerbietenteelt en de lage marktprijzen van meest alle landbouwproducten. Naar 't zich laat aanzien, zullen er in het volgend jaar aanmerkelijk minder beetwortelen gezaaid worden. In den Speet, wordt herinnerd dat de eerste steen voor een nieuw academiegebouw reeds 76 jaren geleden op de Ruïne te Leiden werd gelegd. De schrijver geeft een beschrijving van de plechtigheid van '12 Jan. '1808. »Habent sua fata lapilli", zegt hij. In zijn toespraak zeide de toenmalige Min van Binnenl. Zaken Mollerus o. a., dat tot leniging van de smart, door de ramp veroorzaakt, zeker zou bijdragen het vooruitzicht »dat een gebouw, aan den roem der Kon. universiteit van Holland geëvenredigd, weldra gesticht zal wordeni." En nu, 76 jaren later, wacht Leiden nog! Zaterdagmiddag werd te Leiden gehouden de negende algemeene vergadering voor lijkenverbranding. Uit het j verslag over 1883 bleek, dat het ledental bedroeg j 7'12, verdeeld over '10 plaatselijke afdeelingen. Het j batig saldo bedroeg f 651, het fonds voor lijkovens i bedroeg f '15,400 nominaal. De bibliotheek der Vereen i- ging telde ruim 200 nummers. Als leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heeren Ising, Hoogewerff en Egeling, gekozen de heeren De Groot, Symons, De Vrij en Stork. De volgende algemeene vergadering zal gehouden worden te Haarlem. Nicolaas Beets heeft de felicitatie van het »Noord- Brabantsch meisje" (Keetje v. d. Made), een zijner figuren in de Camera Obscura, niet onbetuigd gelaten. Vrijdag ontving zij zijn portret in middelsoort grootte, met het volgend eigenhandig vereerend schrijven: Keetje v. d. Made, met dankzegging voor haar vriendelijk gedenken aan zijn 70sten verjaardag, met de hartelijkste wenschen voor haar geluk, aangeboden door Hildebrand." In de zitting van den gemeenteraad van Nieuwer- amstel van j.l. Vrijdag is, naar het llbl. bericht, een rapport voorgelezen van den burgemeester jhr. v. Citters, die daarin op grond van een tweejaiige ervaring aantoont, waarom een grensregeling, die het stedelijk gedeelte der gemeente onder Amsterdam brengt, hem noodzakelijk voorkomt, liet rapport werd in handen gesteld van een commissie, en de burgemeester gaf te kennen, dat hij bereid was zijn betrekking neder te leggen, als de raad een hoofd der gemeente verlangt, die uit. overtuiging tegen een nieuwe grens regeling strijdt. In den gemeenteraad te Grave bestond geschil over de goedkeuring der rekening van 1883, omdat de sommen, voor slooping dei- vestingwerken besteed, naar sommiger meening onvoldoende waren verantwoord. De rekening werd goedgekeurd met .3 tegen 2 stemmen, j Onder de drie voorstemmers was echter de nieuw benoemde wethouder, die meende te kunnen meestemmen, 1 omdat de geïncrimineerde rekening loopt over een jaar, toen hij nog geen lid van het dadelijksch bestuur was. De tegenstemmers hebben nu in de notulen aanteekening gevraagd, dat zij de stemming als onwettig beschouwen en zich op Ged. Staten beroepen. De heer W. N. F. Sibmacher Zijnen, mede-redacteur van de Middelb. Ctheeft zich met 1 Nov. a.s. ver- bonden aan de redactie van De Amsterdammer, dag blad voor Nederland. Men deelt het volgende mede van Z. II. Georg Victor, den Vorst van Waldeck, vader van H. M. onze Koningin, die gelijk men weet, om zijn eenvoudig en humaan karakter zoo bemind is bij de bevolking van zijn vorstendom. j Naar Corbach rijdende, ontmoette Z. II. op den weg een voerman, die twee zwaar met steenkolen beladen j karren aan elkander gekoppeld, door twee paarden i liet vervoeren. Er waren minstens vier paarden voor zulk een vracht noodig geweest en de Vorst hield daarom den voerman staande om hem duchtig de les te lezen niet alleen, maar hij beval bovendien een j gendarme, dien hij later ontmoette, proces-verbaal op j te maken tegen den onmenschelijken voerman, wegens j dierenmishandeling. Algemeen wordt deze daad toege- juicht, vooral ook omdat de delinquent bekend staat als een vooi beeldelooze dierenkweller, die reeds meer- j malen te dier zake is veroordeeld. Door schipper Boon, van de haringschuit »Op hoop van zegen", thuis behoorende te Katwijk aan Zee, I werden bij zijn aankomst aldaar o. m. aangebracht, twee postduiven, die den '17n d. a. v, 's voormiddags j om elf uur aan boord waren komen vliegen, ongeveer drie uren buitengaats tegenover Scheveningen. Een er 1 van was uitgeput van vermoeienis en viel in zee, maar werd door de matrozen geredde andere vloog I weder weg, doch kwam na drie kwartier weder terug en werd toen ook gevangen en verzorgd. Kunst, Wetenschap en Letteren. De rijke collectie schilderijen en miniaturen van wijlen Prins Alexander, zal binnenkort naar het paleis op den hoek van het Heulstraatje worden overgebracht. Daarmede zal het paleis van den laatst overleden Kroonprins geheel zijn ontruimd. De afgepaste tapijten en meubelgordijnen zullen, als bij het huis behoorende, daarmede worden verkocht. De Duitsche Meteorologische Vereeniging heeft in haar algemeene vergadering te Maagdenburg prof. Buys Ballot te Utrecht tot eerelid benoemd. Ongel uk keif Rampen, Misdaden, enz. De trein, die Zaterdagmiddag te 1.40 uur aan de Beurs van de Delftsche Poort aankwam, is door het zware aanzetten van den Westing-house rem van elkander gesprongen, zoodat de locomotief doorreed en het overige van den trein met een schok teruggedreven werd. Er moet nog al eenige schade zijn aangericht ongelukken zijn er echter niet bij te betreuren, de passagiers kwamen met den schrik vrij. Twee jongelieden te Parijs, in wier woning dynamiet en ontplofbare zelfstandigheden werden gevonden, zijn tot 10 en 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Een hunner, de 19jarige Joutant, verklaarde voor het hof, dat de maatschappij op egoïsme beiust, dat alle regeeringen het volk onderdrukken en dat het woord vaderland werd bedacht om de menschen te bewegen hun leven in oorlogen te wagen, dat wat men maat schappij noemde moest worden vernietigd, en dat ieder maar nemen moest wat hij noodig had. Een aantal leden van de «British Association", die, zooals men weet, dit jaar te Montreal vergaderde, waren op weg naar Quebec, met een stoomschip. Bij Point-au-Pic brak daarop brand uitgelukkig werden allen aan boord gered. u i t o n 1 a n d. Italië- De opening van den Arlberg-spoorwegtunnel is in Italië niet met vreugde vernomen. Voor het oogenblik zal het verkeer over Italië er weinig door lijden en Brindisi zal vooreerst wel de bevoorrechte haven blijven voor den rechtstreekschen weg naar Indië; maar als over eenige jaren het Oostenrijksch-Hongaarsche net met de Turksche spoorbanen verbonden zijn, met Salonika als eindstation, dan zal Italië's economische toestand er zwaar door getroffen worden. Hierbij komt, dat in Griekenland het plan bestaat een spoorweg te maken, die Athene met Salonika in gemeenschap zal brengen. Dan zal Athene, of liever de Pireus, de hoofdlijn hebben in de richting naar Egypte, Indië en China. Niet alieen voor den geheelen Levantischen handel, maar ook voor alle transactiën met het verre Oosten zal die weg gebruikt worden en de handelsweg naar het Westen zal door Griekenland, Turkije, Oostenrijk en Zwitserland loopen om te Parijs, Londen, Antwerpen en Amsterdam te eindigen. In dit geval zal Italië niet meer noodig zijn. De vraag: hoe is dit gevaar te voorkomen? houdt de Italiaansche pers thans bezig. De Italië heeft reeds een artikel aan dit onderwerp gewijd t De minister van justitie heeft per circulaire, welke gezonden is aan de prefecten van die provinciën, waar de cholera heerscht, verzocht een nauwkeurige opgaaf te ontvangen van hen, die het slachtoffer worden der verpleging van choleralijders, opdat de regeering hunne nagelaten betrekkingen zooveel mogelijk kunne onder steunen. Ook de minister van oorlog heeft een gelijke circulaire gericht aan de korpscommandanten, ten be hoeve der nagelaten befifiekkingen van officieren en minderen, die het leven laten in het bekampen der cholera. B e 1 g' i e. Bij het optreden van het clericale kabinet waren er in België 27 rijks-kweekscholen en normaal-inrichtingen voor onderwijzers en onderwijzeressen. De kweekscholen (écoles normales) voor jongens waren gevestigd te Lier, N ij vel, Bergen, Brugge, Gent en Verviers; de kweek scholen voor meisjes te Luik, Gent, Hoboken (bij Ant werpen), Hasselt, Namen en Leuven de normaalin- richtingen (sections normales) voor jongens te Antwerpen, Yirton, Loei, Couvin, Hasselt, Geldenaken, Brussel en Jumetdie voor meisjes te Audenaarde, Arlon, Brugge, Brussel (twee), Leuven en Bergen. Negen dezer in richtingen zijn door den minister Jacobs opgeheven, namelijk die tot opleiding van jongens te Antwerpen, Hasselt, Geldenaken, Brussel en Jumet, en die voor meisjes te Hasselt, Namen, Brussel en Bergen. Deze laatste o. a. werd bezocht door 117 kweekelingen. In de gemeenten, waar de liberalen in de minderheid zijn, volgt men het voorbeeld der regeering. Op één dag wei-den b.v. te Maeseyck (Belgisch Limburg) op geheven de bewaarschool, de jongensschool en twee herhalingsscholen. De school der petits-frères zal als gemeenteschool worden geadopteerd. De hoofdonder wijzers en de hulponderwijzeres der openbare school zijn afgezet en worden vervangen door de onderwijze ressen der katholieke school. Wel heeft men, volgens de wet, een beroep op het provinciaal bestuur, maai de permanente deputatie is in Limburg, zoo mogelijk, nog clericaler dan de gemeentebesturen. Met 1 October zullen er in geheel Limburg nog slechts openbare scholen zijn te Hasselt en Tongeren, waar het ge meentebestuur liberaal is. -E n e I a n cl. De inwoners der Kaapkolonie, zegt de Times, schijnen eindelijk den ernst van den toestand in Bechu- analand in te zien. Het is geen wonder, dat de verontwaardiging der Engelsche inwoners eindelijk is opgewekt en het is te hopen, dat zij den lieer Upington kunnen overtuigen, dat het meer is dan een twist van nationaliteiten, waarin het gevaarlijk is tusschen- beide te komen. Tenzij wij Zuid-Afrika geheel willen prijs geven, kunnen wij niet toelaten, dat de Boeren concessie na concessie verkrijgen, beschimping op be schimping stapelen en de eene conventie na de andere breken. Indien wij verplichtingen nakomen, die wij ter wille onzer Zuid-Afrikaansche koloniën hebben op ons genomen, hebben wij het recht op den bijstand en de medewerking dier koloniën te rekenen en zij zijn ons tot nu toe niet verleend. De Daily Chonicle gelooft niet, dat het beter zal worden, als Engeland zich rustig houdt. Zij kan niet gelooven, dat de kolonisten van Hollandsche afkomst sympathie hebben met hen, die orde en welvaart in gevaar brengen. Te Kaapstad heeft

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1