ZÏERÏKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierihzee. 1884. No. 75. Zaterdag 27 September. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f'I,Franco per post ƒ1,— Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEIVMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 26 September 188 4. Te Zevenaar is eene barak voltooid voor cholera- lijders, welke onverhoopt ons land mochten binnenkomen. Het is een luchtig gebouw, Van hout opgetrokken, 't welk geheel uit elkander kan worden genomen, en van binnen (om het desnoods na gebruik spoedig te kunnen ontsmetten) met wit linnen bekleed, 't welk er met weinig moeite kan worden afgenomen. Het bestaat uit drie vertrekken, een voor mannelijke en een voor vrouwelijke lijders, elk met twee ledekanten. In het midden dezer twee kamers bevindt zich de kamer der oppassers met een ledekant. De standplaats is zeer doelmatig tegen den wal in een flinken, prachtigen tuin, die een aangenaam gezicht zou opleveren voor de lijders, welke daarin zouden worden verpleegd. Ook zal hierbij een passende brancard van nieuwe doel matige constructie worden aangeschaft. Van het station af is het te bereiken in 4 a 5 minuten, waarbij men slechts enkele huizen behoeft te passeeren. Het tekort op den dienst 1884 door den minister van financiën Donderdag opgegeven als 4,560,652,44y2, blijkt te moeten zijn f 0,560,652,441/2. Nu op 5 millioen meer of minder komt het bij onze tekorten eigenlijk niet aan. Maar als de minister zich weer eens vergissen wil, hebben we toch liever, dat hij aan 't einde van 't getal een 5 bijtelt dan aan 't begin. De beide celgevangenissen te 's Hage en Breda zullen ultimo Maart e. k. moeten worden opgeleverd. In het U. D. schrijft de heer Maurits Snellen, dat hem uit de berichten omtrent het inslaan van den bliksem gedurende dezen zomer, bij het Kon. Ned. Met. Instituut ontvangen, is gebleken, dat het gevaar, door telephoondraden veroorzaakt, niet gering is. Hij haalt tot bewijs daarvan eenige voorbeelden aan. Al zijn nu ook, door toepassing van bekende middelen, de gevaren, verbonden aan telephoongeleidingen over de huizen, weg te nemen, de heer Snellen vraagt waarom men niet liever besluit tot grondgeleidingen, waartoe het toch eenmaal komen moet. In Amerika zal men binnen weinig jaren de luchtgeleidingen door grondgeleidingen vervangen hebben. En reeds in 1880 bood de heer Olland te Utrecht aan een net van telephoondraden door Utrecht, en door een paar andere steden onder den grond aan te leggen. Maar met stil zwijgen werd zijn concessie-aanvraag beantwoord. Door de vereeniging der rijks-belasting-contróles te 's Gravenhage 1ste en 2de afdeeling is eene bezuiniging van 3000 verkregen. Men rekent, dat de tot een kapitaal van 5 millioen uit te geven muntbiljetten in het voorjaar van 1885 gereed zullen zijn en in omloop kunnen gebracht worden. De onderhandelingen omtrent het verkrijgen van een collectieve plaatsruimte voor de Nederlandsche afdeeling op de Internationale tentoonstelling te Ant werpen zijn zoover gevorderd, dat de Nederlandsche Hoofdcommissie verzekerd is van een gunstige plaats, onmiddellijk grenzende aan de galerie d'entree van het gebouw en aan de Belgische afdeeling. Een circu laire van genoemde commissie aan de inzenders wacht slechts op de ontvangst van enkele nadere inlichtingen. Doarbij zal, onder voorbehoud der inwilliging van de door de Regeering toegezegde Rijkssubsidie*' een aan zienlijke verlaging op de plaatshuur worden verleend en de termijn voor inzending der aanvragen tot uiterlijk 1 November a.s. worden verlengd. De treurige afloop van zijn laatste proefneming met den »touwweg" ter ontvoering van menschen uit de hoogte van brandende gebouwen men herinnert zich, dat de werkman H. Wessel te Amsterdam door het breken van het touw daarbij omkwam heeft den heer J. M. IJserman te 1s Hage aanleiding gegeven om, tegenover de min welwillende beoordeeling, waaraan hij heeft bloodgestaan, voor hen, op wier oordeel hij prijsstelt, een boekje te schrijven, getiteld »Mijn streven" en waarin hij alles, wat door hem op het gebied van veiligheid en wering van brandgevaar sedert jaren is gedaan, uiteenzet. Het werkje is niet in den handelhet is evemin als een verdediging van eigen feilen met het oog op de gerechtelijke vervolging wegens het noodlottig voorval te Amsterdam geschreven het bedoelt enkel te doen zien, hoe de heer IJserman het grootste deel van zijn leven heeft gewijd aan 't opsporen van verbeteringen op het gebied der publieke veiligheid hoe hij door zijn centralisateur voor brand spuiten, door zijn brandsignaal, door zijn ijzeren tooneel- scherm, zijn kunstmatige vliegmachine, zijn toestel ter aankondiging van bewegingen van schijndooden, door zijn middel tegen inbraak en zijn spoorwegmoniteur heeft getoond geen hersenschimmen na te jagen, maar wezenlijk heilzame verbeteringen, die, zijn ze ook niet alle volmaakt, toch een heter onthaal hebben verdiend dan de bespotting en verguizing, waarvan de uitvinder door het mislukken van enkele proeven het voorwerp is geweest. De kalme, bedaarde toon van het werkje en de lezenswaardige inhoud pleiten zeer voor het goed recht en de eerbiedwaardige overtuiging van den hger IJser man. Dezen indruk zullen alle lezers van »Mijn streven" zeker ontvangen. Vad. Een herbergier uit Schipluiden kreeg dezer dagen een bezoeker die, hoewel ongenood, geen cent verteerde. In den regel zijn herbergiers op dergelijke bezoekers weinig gesteld en toch, niettegenstaande deze on hebbelijke eigenschap, wist hij van geen heengaan het werd acht uur, negen uur 's avonds, de man bleef hokvasteindelijk was het tien uur, toen de politie haar tournee deed en met hem in aanraking kwam de politie gelastte hem de herberg te verlaten op grond, dat hij op verboden tijd aanwezig was, maar onze gast was geen kat om zonder handschoenen aan te pakken; hij weigerde pertinent om aan het bevel der politie te voldoen; hij beweerde huisgenoot te zijn en hoewel ongenoodigd en gedwongen toch gesteund door de wetde papieren werden voor den dag gehaald om dat bewijs te leveren, maar de politie werd niet overtuigd, althans zij herhaalde haar bevel en nu met goed gevolg, want de gast liep druipstaartend weg. Wat was het geval; een Haagsche deurwaarder had den man aangesteld als bewaarder over in arrest gelegde goederen, doch die deurwaarder had zich maar eventjes vergist in de gemeente en de deurwaarder had hem in onze gemeente gebracht. Waarlijk, het wordt tijd, dat men de deurwaarders een examen afneemt, in de topographie van het arrondissement, waarover zij zijn aangesteld. Het Provinciaal Groninger Werkliedenverbond heeft eene circulaire gericht aan de gemeentebesturen in de provincie, waarin het in algemeenen zin zijn wensch te kennen geeft naar kosteloos en verplicht onderwijs en meer in :t bijzonder verzoekt kosteloos voorbereidend en minder kostbaar voortgezet onderwijs te willen verschaffen. Met het oog op het groote schoolverzuim, vooral ten plattenlande ten gevolge van veldarbeid door kinderen, verzoekt het tevens, dat meer gebruik worde gemaakt van art. 82 der Wet op het Lager Onderwijs en den veldarbeid te verbieden aan kinderen beneden de 12 jaren. De gemeenteraad van Buiksloot zal zich bij adres aan de Tweede Kamer beklagen, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken, in strijd met het verbod van den burgemeester van Buiksloot, gelastte de collecte voor de school met den Bijbel te laten doorgaan. Prof. Nicolaas Beets plaatst in het U. D. de volgende dankbetuiging. Met dankbare ontroering zie ik terug op den 13n dezer maand, den dag waarop Koning en Volk, Land genoot en Vreemde het er op toegelegd hadden mij op allerlei wijze te vereeren, begiftigen, gelukkig te maken. Hoe gaarne bracht ik elk, die daartoe het zijne heeft bijgedragen, afzonderlijk mijn dankWan neer ik echter naar waarheid zeg, dat, behalve al wat mij op dien dag in het openbaar is ten deel gevallen, waarvoor ik in de gelegenheid geweest ben openlijk eenige erkentelijke woorden te uiten, het aantal blijken van belangstelling mij, door post, tele graaf of op andere wijze, toen en vervolgens toegekomen, het duizendtal nog met ettelijke honderden te hoven gaat, zullen zelfs zij, die daarop in eene eerste plaats aanspraak hadden, willen begrijpen, dat ik tot nog toe niet in staat geweest ben ook maar de ontvangst er van te erkennen en mij wel willen vergunnen ook hen op te nemen in de algemeene dankbetuiging, welke ik, langs dezen weg, aan elk en een iegelijk, die mij op mijn zeventigsten verjaardag zijn vriendelijk hart getoond heeft, van ganscher harte toebreng. Een onzer stadgenooten, dr. Lehman Son, tandarts, bevond zich Maandag te Antwerpen met een zijner vrienden, een Rus, wiens papieren te 2 ure aan het politie-bureau in de Venusstraat aldaar moesten gezien worden. Beiden zich eenigszins verlaat hebbende, namen een open rijtuig om nog tijdig daar aan te kornen. Juist op het Teniersplein waren hun twee andere open rijtuigen voor, waarvan een met muziek en het andere met vier personen, die programma's van eene vereeniging uitgaven voor een feest voor dien avond. Het volk in de veronderstelling, dat het eene affaire de politique betrof greep naar de strooi biljetten, waardoor een knaapje van 7 of 8 jaren onder een der voorste rijtuigen geraakte, het volk daardoor verbitterd, begon de beide eerste rijtuigen af te takelen, waarna ook het derde rijtuig aan de beurt kwam. Door krachtig verzet van genoemden stadgenoot en zijn reisgenoot benevens de krachts ontwikkeling der politie, die onmiddellijk 5 agenten in het rijtuig plaatste, mocht het hun gelukken aan de geheele onverdiende volkswoede te ontkomen. R. Nbl. In de laatste jaren breidt zich de maïsteelt in Limburg al meer en meer uit. Vooral in de omstreken van Roermond en bepaald te Horn wordt de plant op vrij groote schaal verbouwd. Zij heeft daar op sommige plaatsen de verbazende lengte van 4 tot 5 rneter bereikt. Ook te Oud-Valkenburg vindt men maïs van ruim 4 meter lengte. De teelt geschiedt alleen om het groene voeder, wat wel eens wordt uit het oog verloren door sommige landbouwers, die de maïs ver uit alkander zaaien, waardoor ze grof van stengel en daarom als voeder minder geschikt wordt. De herhaalde epidemieën, die het plaatsje Oud- Beierland teisterden, zijn niet weer geheel zonder gunstig resultaat gebleven, althans, men begint het schadelijke van slecht drinkwater in te zien. Er circu leert onder de ingezeten een adres aan den gemeente raad om te verzoeken, dat op afcoende wijze in de behoefte aan goed drinkwater worde voorzien. Tevens worden de middelen aangewezen, die tot het gewenschte doel kunnen leiden, alsmede een opgave van de ver moedelijke kosten.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1