Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- senient Zierikzec. 1884. No. 74. Woensdag 24 September. 87ste jaargang. NIEUWS- en AVDERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-A VOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1,Franco per post 1 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Per gewone regel 10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 1G regels GO Cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEVlüW. ZIERIKZEE, 23 September 188-4. Vrijdag heeft de trekking plaats gehad van de loterij der Landbouwtentoonstelling. De plechtigheid kenmerkte zich door zeldzamen spoed, want ze was binnen de vijf minuten afgeloopenwel vlugger dus dan de loterij der vorige tentoonstelling. Onder behoorlijke contróle en door iemand uit het publiek werd uit een oude stembus een papiertje ge trokken, dat een van de nummers bevatte der twee duizend vijfhonderd zeventig uitgegeven loten. Het nummer was 4099. Wie het bezit, kan in den stal van den Heer Luësse, Weteringsdvvarsstraat, den eenigen prijs dezer tentoonstelling afhalenhet span paarden, waarvan vroeger reeds het een en ander is gezegd en dat met de onkosten, aan de loterij ver bonden, de geringe inkomsten geheel heeft verslonden. Ter herinnering aan het feit, dat een eeuw geleden de eerste uitvoer van boomwol uit Amerika plaats had, zal in December van dit jaar te Nieuw-Orleans in Louisiana (Vereenigde Staten van Noord-Amerika) een tentoonstelling worden geopend zoowel van boom wol als andere nijverheidsartikelen. Het doel van de tentoonstelling is voornamelijk alle natiën bekend te maken met den rijkdom, de hulpmiddelen en de voort brengselen van de Zuidelijke Staten van Amerika en wederkeerig de bewoners van die Staten in kennis te stellen met hetgeen het wereldverkeer oplevert. Nieuw- Orleans is de aangewezen plaats als hoofdstad van het land en het doorgangspunt naar en van Mexico, Centraal-Amerika en West-Indië. De tentoonstelling is door het congres der Vereenigde Staten goedgekeurd aan inrichting enz. wordt door rijks- en stadsregeering veel ten koste gelegd en aan de uitnoodiging tot deel neming is door de vele Staten reeds voldaan. Bijzondere belangstelling zal ongetwijfeld trekken de nationale tentoonstelling van damesartikelen onder leiding van eene commissie bestaande uit twee aanzienlyke dames uit eiken Staat der Vereenigde Staten. Voorts zullen de bijzondere tentoonstellingen van boomwol, suiker, rijst, jutte enz. in alle studiën van cultuur, fabricage en bereiding zeker de aandacht trekken. In één woord, voor fabrikanten, kapitalisten, kooplieden en industri- eelen belooft deze tentoonstelling een rijke bron van kennis en voordeel te zullen worden. Tot 31 Mei 1885 blijft de tentoonstelling geopend. Donderdagavond heeft een Engelsch stoomschip aan de sluizen te Amsterdam, dat niet schutten kon, on geveer li/2 uur de stoomfluit doen hooren. Noch het havendienst-personeel, noch de politie vermochten aan het gefluit een einde te maken. Ten laatste hebben eenige polderjongens, het oorverdoovend geraas moede, met steenen naar de boot geworpen, waarna het gefluit ophield. Polderjongens de orde bewarende ziedaar een toestand, die wel eenige verbetering eischt. Naar men uit Hoogeveen meldt, zal op 25 Sept. a.s. de feestelijke opening plaats hebben van het Stieltjeskanaal. De aandeelhouders zullen door het be stuur worden uitgenoodigd, om deze opening bij te wonen. Met een vaartuig zullen de kunstwerken bezien en het kanaal bevaren worden, terwijl een diner het feest zal sluiten. Blijkens een mededeeling van de Fransche post administratie zullen de Fransche pakketbooten van Marseille naar Indië voorloopig Napels niet aandoen. De met die booten over te brengen brievenmalen voor Nederlandsch-Indië zullen dientengevolge tijdelijk te Marseille worden ingescheept, waartoe zij, te be ginnen met Vrijdag 26 dezer, des Vrijdags om de veertien dagen zullen verzonden worden met den trein van 5,20 a. in plaats van des Zaterdags met den trein van 11,55 m. uit Amsterdam naar Antwerpen. Naar men uit Flakkee meldt, is op een vergadering in het hotel Spee te Sommelsdijk besloten om in die gemeente een weekmarkt op te richten. Behalve uit Sommelsdijk waren belangstellenden uit Middelharnis, Dirksland en Mellisant tegenwoordig. De Donderdag werd als marktdag aangewezen met het oog op den beursdag, die 's Vrijdags te Oudetonge wordt gehouden. Op dezelfde vergadering werd een commissie benoemd, bestaande uit de heerenM. Zaaijer Gerbz. te Dirks land, H. De Graaf en J. A. Van der Salm, beiden te Sommelsdijk. Aan het gemeentebestuur van Sommels dijk zal het plan tot het houden eener weekmarkt ter goedkeuring worden aangeboden. Voor de bijen is de campagne thans geëindigd en 't blijkt dat het honiggevvin bijzonder meevaltook de qualiteit is uitmuntend, in jaren was deze zoo goed niet. De prijzen van den honig zijn betrekkelijk zeer laag te noemenmen besteedt voor den ruwen honig 18 a 20, en voor tafelhonig 22 a 26 cent p. p. Daar boter tegenwoordig zoo wat driemaal duurder is dan honig, zoo zijn vele ymkers ongenegen hunnen honig te verkoopen, maar gebruiken hem in plaats van boter. De prijzen van het ruwe was zijn tegenwoordig betrekkelijk hooger dan in jaren het geval is geweest. In Groningen en Drente is zooveel honig als sinds 50 javen niet het geval was; er zijn korven, die 50 a 60 kilogram honig bevatten en aan den grond vastzitten. Door den grooten aanvoer daalt de prijs tot 0,80 per kilo tafelhonig, en zal hij nog wel lager gaan. De boek weitoogst is in beide provinciën even zeer uitstekend geslaagd, zoowel op 't veen als op andere bouwgronden. Verleden jaar was de boekweitverbouw evenals het honiggewin beneden het middelmatige, waaruit zou blijken, dat beide gunstig op elkander werken, vermoedelijk omdat het eenzelfde oorzaak is die de boekweit en den honig overvloedig maakt, namelijk een warme zomer. Les rois en hospice. In het Amstelhotel be vinden zich thans onder behandeling van dr. Mezger de volgende hooge gastenGrootvorst Michel-Nicola- ievitchGrootvorstin Olga FéodorownaGrootvorst Michel-Michaïlovitch, Grootvorst George-Michaïlovitch, Grootvorst Alexander-Michailovitch, Groothertogin Ana- statie van Mecklenburg-Schwerin, Gravin Ozéroff, hof dame, Graaf Tolstoy, hofmaarschalk, Kolonel Baranoff, aide-de-camp, dr. A. Albanus, lijfarts van den Groot vorst, Generaal Peters, Graaf Schu wal off, Graaf Kapnist, Russisch zaakgelastigden, Prinses Woronzow, Hertog de Montelfi, Graaf PratasolT, Russisch divisie-generaal, Prinses d'Orbéliany, de Prinsessen Palavicini, de Hertog en de Hertogin d'Avigliano, Prins Giulio; Rospiglioci, Prins en Prinses Bilbesco. Tusschen de directiën van de IIoll. IJzeren en de Ned. Rijnspoorwegmaatschappijen is een overeenkomst getroffen tot het wederkeerig uitgeven van recht- streeksche biljetten en retourbiljetten tusschen de stations Haarlem en Gouda, via Amsterdam. In de Volksvriend worden eenige cijfers medegedeeld, die tot nadenken stemmen. In 1883 werd door ons volk aan accijns per hoofd opgebracht: suiker ƒ1,50, wijn 0,49, geslacht 0,72, zout 0,88, zeep 0,43, azijn 0,03, bier f 0,20, gedistilleerd 5.39. Helaas! zulke cijfers eischen geen commentaar; ze spreken luid voor zichzelf. Een paar jongens te Iloogezand hebben in den hoek van den tuin des heeren Reitsma, aldaar, een blauwe kruik zonder hals en van boven gevuld met aarde gevonden, die bij onderzoek een menigte geld stukken van zilver en koper bleek te bevatten, naar men zegt van omstreeks '1600. Tegen 4 November e. k. kunnen weder pupillen op de Pupillenschool te Nieuwersluis worden geplaatst. Dat zelfs Nederland personen huisvest, die voor de cholera uit Italië gevlucht zijn, zou men niet ver moeden. Toch is dit zoo. Op dit oogenblik bevindt zich iemand bij zijn familie te Schiedam, die eerst uit Marseille, tijdens de cholera er heerschte, naar Napels vluchtte, maar nu ook daar de vreeselijke ziekte duizenden slachtoffers eischt, de wijk naar Neder land heeft genomen. Groot ongelijk kan men hem zeker niet geven 1 Chemicus (lid eener commissie tot onderzoek van het drinkwater): »Uw putwater deugt niet, vrouwtje! ik heb er bij mijn onderzoek zooveel schadelijke bestanddeelen in ge vonden, dat ik u ernstig aanraad u van ander drink water te voorzien. Gij zult onvermijdelijk ziek worden." Vrouw (terwijl zij hare vier volwassen zonen roept, kerels al boomen)»Harmen, Klaas, Kees, Jaap! Jongens komt 's hier. Hoor 's wat die magere krakepit van een vent daar zeit. Dat ons putwater slecht is. Zeg jij 1" (tot den chemicus, die klein en tenger van ge stalte is) »durf nou nog 's wat van m'n put te zeggen." »Die" (op haar zonen wijzend) »hebben 't d'r heele leven edronken en zal jij nou nog volhouen dat 't water niet deugt? Ze zijn sterker in d'r pink as jij in je heele lichaam. Durf je altemet met een van de vier te vechten Dan ben je gauw geblazen hoor 1 't Is skande, zeg ik, zulk kostelijk water te verachten! Ik wil je wel zeggen as dat ik 't altijd gedronken heb en :t zal blijven drinken." Historisch Een vrouw tot een bedelaar, die de deur opent van haar woning en om een aalmoes vraagt: We geven niet. Loop naar den duivel. De bedelaar Zoo even was ik bij uw man, die zei hetzelfde tot mij, en daarom ben ik dadelijk naar u gegaan. Kunst, Wetenschap en Letteren. Onze voormalige landgenoot Johannes Wolff, solo violist van Z. M. den Koning, thans wonende te Parijs, onderneemt op het oogenblik een kunstreis in Noorwegen, Zweden, Finland, Denemarken enz. Te Bergen en Drontheim gaf hij met groot succes concerten. Niet alleen ontvang hij bloemen en lauwerkransen, doch men heeft hem zelfs serenades gebracht na afloop van een der muzikale auditiën, welke deze Nederlander, onder directie van Alexander Bull, in Scandinavië geeft. Uit erkentelijkheid voor een hem te Bergen voor zijn hotel door het publiek gebrachte ovatie speelde Wolff voor het open venster de Nationale liederen en werd door de op straat verzamelde menigte met geestdrift toegejuicht. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. In den Amerikaanschen staat Wisconsin hebben overstroomingen groote verliezen veroorzaakt. De rivier Chippewa overstroomde de stad Chippewa Falls en verwoestte 5 bruggen en vele gebouwen. De stroom sleepte het grootste gedeelte van Eauclaire mede en veroorzaakte een schade van 2 millioen dollars. De Chicago-Milwaukee en St. Paul-spoorweg leed een ver lies van 500,000 dollars.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1