ZIEEJKZËESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1884. No. 73. Zaterdag 20 September. 87ste jaargang. 'TERDAM NIEUWS- en AVDERTENTIE-BLAD Binnenland. i te lezen. t-Maatschappij. ten fo. 1 en 2. H)»geluksvogel, Hom.. )0. I Schetsen in Proza, n Krijgsbedrijven van I Zeeland, Frankrijk, VZ', prijs f 4,75. mlackDe Lotgevallen u, 2 din., pr. f 6,25. in Nederland, Humor. 'non, Tooneelen uit enz., twee deelen, siett, De Puritein en twee dln., prijs f 6. in 1815, beschreven m Orleans, pr. f 2,90. Batenleven in Brit ;ch- |en Ilaak, roman uit [f4,75. [n zijne Non, of Ant- 2,75. het is en de Span- n, tooneelen uit het pr H. T. Chappuis pn verhaal, twee dln., De Egoïst, nieuwe "Vijftien Schetsen uit prijs f 4. k van Balen, Hiram, In., prijs f 5,40. Be Koningh, Merk- ter Zee en te Land, Irouwe van St. Ama- twee dln,, pr. f 6. Gustaaf v. Buren, pr. f 7,40. Ingo, ldl., pr. f 1,50. 1*7, Ingabran, 1 deel, \y Wood, Een misstap kruk, 3 dln., pr. f3,7o. kost nu slechts 60 ix per Nummer. Maar Wie hieruit vijf .alf Nummers pen, zoo veel als ge n den winkel contant, rdam. PLAATSEN, gen met rwershaven. 1884. Fan Rotterdam: 'smorg. 11. 11.— 11 9.— 'smidd. 12.— 12. 'smorg. 11. 41. 11.— 9.— 'smidd. 12.— 12.— erikzee en Rotterdam kajuit f 1,50, Voor voor ééne maand, nderden prijs. J. v. d. Maaden Co., Erven G. Vos. S. Bouman. ecteur 0. OLIVIER. kenman te Zierikzee. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRÏJDxVG-AVÓND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maande.n -ƒ4,Franco per post ƒ1, Afzonderlijke nommers 5' Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwe lijks-, Geboorte- en Doodberichten van 1G regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de nitg-ave in te zenden aan den uitgever H. LVKENMAN. ZIE RIK ZEE, 19 September 1 8 8 4. De commissie van scheikundigen, bedoeld bij art. 6 der wet van 20 Juli 1.1. (suikeronderzoek), is saam- gesteld als volgt: voorzittend lid, benoemd door den Minister van Financiëndr. J. W. Gunning, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, adv. voor wis-, natuur- en scheikundige zaken bij het Ministerie van Financiën plaatsvervangers van het voorzittend liddr. A. C. Oudemans, hoogleeraar aan de Polytechnische school te Delft, en dr. J. M. Van Bemmelen, hoogleeraar aan de Rijks-Universiteit te Leiden lid, benoemd door de ar rond.-rechtbank te Amster dam dr. J. H. Van 't Hoff, hoogleeraar aan de ge meentelijke universiteit aldaar; plaatsvervangers van dat lid: dr. J. H. H. Huisman, dir. der openb. Handelsschool te Arasterdam, en dr. H. C. Dibbits, hoogl. aan de Rijks-Universiteit te Utrecht lid, benoemd door de arr.-rechtbank te Rotterdam: dr. S. Hoogewerff, leeraar aan de hoogere burgerschool en het gymnasium aldaar plaatsvervangers van dat lid: H. W. Schalkwijk, dir. der chemische fabriek Rotterdam te Rotterdam en W. A. L. Legebeke, apotheker bij het burgerlijk Armbestuur te Rotterdam. In het Amstel-Hotel te Amsterdam is Maandag aan gekomen grootvorstin Olga Feodorowna van Rusland, vergezeld van haar 18-jarigen zoon Alexander en een zeer aanzienlijk gevolg; de grootvorst Michael, baar gemaal, is beden gearriveerd, hij is een oom van den Czaar. Het vorstelijk kwartier van het Amstel-Hotel is voor de hooge bezoekers in gereedheid gebracht. De Groot vorstin denkt een maand aldaar te vertoeven en stelt zich onder behandeling van dr. Mezger. Wegens de heerschende droogte is het rooken op de openbare straat en in de nabijheid der huizen in Vriezeveen tijdelijk verboden. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat bij den landbouwer Bollen te Blerick bij Venlo een ram menas is gewassen, welk landbouwproduct een gewicht heeft van 12 pond Aan den machinist 2e klasse P. L. Siebers te Venlo is door de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen onder eervolle vermelding een gratificatie van '10 toegekend, voor het tijdig opmerken van een verkeerden wisselstand te Breda, op 13 Augustus j.L, en het nemen van zoodanige maatregelen, waar door hij eene botsing met een naderenden trein voor kwam. Aan zijn koen optreden dankt men het, dat er geene persoonlijke ongelukken plaats vonden. De jaarvergadering van het Nederlandsch Bijbel genootschap, Dinsdag te Amsterdam gehouden, werd voorgezeten door den hoogleer aar J. J. Van Toorenen- bergen, ten vorigen jare tot voorzitter benoemd. Uit de ingediende verslagen bleek o. a., dat eene uitgaaf van het Nieuwe Testament met aanhalingen op den kant, waartoe de heeren prof. J. J. Prins, prof. J. I. Doedes en dr. W. Francken Az. hunne medewerking hadden verleend, in den loop dezes jaars het licht zal zien. Het aantal afdeelingen is hetzelfde gebleven, maar het getal leden is verminderd. Uit het magazijn werden 54359 exemplaren afge leverd. De ontvangsten bedroegen 73,514,48, de uitgaven f 62,238,33xjv Een barkschip, in aanbouw bij de heeren Huygens Van Gelder te Amsterdam, zal den naam dragen van »NicoIaas Beets". Blijkens het jaarverslag der Christelijke Jongelings- vereenigingen over 1883, zijn thans in ons land ge vestigd 464 vereenigingen met 8500 leden, en was overal weder eenige vooruitgang in het ledental merk baar. Slechts 8 vereenigingen bezaten een eigen ver gaderlokaal. De Vereeniging te Rotterdam bezit een fanfarekorps. Vele vereenigingen oefenen zich in den zang. In de grootste plaatsen, waar men over voldoende ipiddelen kan beschikken, worden door predikanten en andere personen over verschillende onderwerpen voor drachten gehouden. Op elk gebied waren de jongelingen met ijver werkzaamvelen gaven onderwijs op Zondag scholen. Eenige van deze scholen werden door een groot getal leerlingen bezocht, o. a. te Zwolle door 800 kinderen, terwijl vele andere plaatsen van 200 tot 500 leerlingen tellen. Het Nederlandsche Jongelingsverbond telt nu '170 afdeelingenin Zeeland en Friesland bestaan nog kleinere verbonden, terwijl vele vereenigingen geheel buiten eenig verbond staan. Tusschen de Haagsche Tramweg-Maatschappij en het Dagelijksch Bestuur der residentie is weer eens geschil ontstaan over de haar opgelegde verplichting om langs de lijn Plein-Sumatrastraat een dienst om de 7ya minuut te onderhouden. De maatschappij heeft 's Raads tusschenkomst ingeroepen. Er zullen dit jaar noch in de Eerste, noch in de Tweede Kamer com missiën worden benoemd tot het opstellen van een adres van antwoord op de Troonrede. De Troonrede is wezenlijk ditmaal ook zooveel omslag niet waard. De heer dr. Mouton, president van de vereeniging voor fabrieks- en handwerksnijverheid, heeft zijn ont slag genomen als lid van de Nederlandsche commissie voor de internationale tentoonstelling te Antwerpen. Een van onze vaderlandsche steden gaat zich de weelde van een eigen volkslied veroorloven, voorloopig maar een lied zonder woorden. Reeds in den verleden winter werd in de maandvergadering der Maatschappij van Nederl. Letterkunde te Leiden verslag gedaan van een aantal oud-Hoilandsche zangwijzen, door een der leden in de bibliotheek van Thysius aldaar opge spoord en ontcijferd. De Vereeniging voor Noord-Neder- Iandsche Muziekgeschiedenis zal ze in het eerstvolgend nummer van haar tijdschrift mededeelen. Onder de stukjes was er een, getiteld Het Liedeken van Doesa en ieder die het hoorde begreep dadelijk, dat dit be stemd was om op te marcheeren, en gezongen te worden ter eere van den dapperen bevelhebber bij het beleg van Leiden. Ongelukkig zijn de woorden nergens te vindendoch nu op den aanstaanden derden October het monument van Van der Werf onthuld wordt, behoort althans de melodie in de stad bekend te zijn. Daarom is zij, met toevoeging van eenige andere wijzen uit denzelfden tijd, tot een marsch voor klavier bewerkt, en vindt, in eene nette uitgave van den heer B. Blankenberg, gereeden aftrek. Bij het huren van een nieuwe meid te Amsterdam MevrouwJe kunt 's Zondags om de veertien dagen uitgaan, en de week dat je niet uitgaat een avondje krijgen. De dienstbode't Spijt me, mevrouw, maar ik kan geen dienst aannemen, waar ik niet eiken Donderdag avond uit kan, om naar het klassiek concert in het Volkspaleis te gaan. Historisch Niemand zal ontkennen, dus beet het in de Land bouw-Courant, dat tot dusverre de weerkundige waar nemingen en de daaruit afgeleide dagelijksche ver wachtingen van het weder, zooals die medegedeeld worden, voor den landbouw geen practisch nut hebben opgeleverd. Behalve dat de berichten veel te laat komen, komt de verwachting van regen of droogte zoo dikwerf niet met de werkelijkheid overeen, dat men tot de con clusie kan komen: dat eene depressie in omringende landen geen zekere aanleiding geeft, om regen in Nederland te verwachten. Vergelijk onder velen b.v. de verwachtingen van het weder in deze week met de werkelijkheid. Zou het daarom niet geraden zijn, om eens in geheel andere richting een onderzoek in te stellen, of er n.l. eenige overeenkomst is te bespeuren in wind richting, temperatuur en barometerstand op bepaalde tijden des jaars, bij natte of bij droge jaren onderling? Wij nemen als uitgangspunt bij dergelijk onderzoek den gevallen regen aan, meer lettende op het aantal dagen, waarop veel regen viel, dan wel op buiten gewoon groote hoeveelheden water. Als men nu de graphische voorstellingen der regendagen gedurende de zomermaanden vergelijkt en men zoekt de over eenkomende jaren bijeen, zoowel van veel regen als van veel droogte op dezelfde tijden des jaars, dan gaat men verder en onderzoekt of bij die overeen komstige jaren ook eenige gelijkheid bestaat in wind richting, barometer- of thermometerstand op dezelfde tijdstippen van Mei tot Augustus, om daaruit eene voorloopige conclusie te ontwerpen, die dan aan de werkelijkheid getoetst kan worden. Wij beweren volstrekt niet, dat er regelen bestaan om b.v. uit barometer- en thermometerstand of wind richting in Mei te concludeeren tot regen of droogte in Juni, maar wenschen alleen, dat er een onderzoek ingesteld worde of er dergelijke waarschijnlijkheid bestaat. Reeds meer dan 35 jaren zijn hier te lande dagelijks, door zelfregistreerende werktuigen, de gegevens voor bovengenoemd onderzoek verzameld. Het is waar, er is groote moeite aan verbonden, maar waartoe dienen al die registratiën, wanneer men er tegen opziet om er partij van te trekken? Te Hellevoetsluis nemen de mazelen vrij sterk toe. Sterfgevallen aan die ziekte komen niet voor. Z. M. de Koning heeft benoemd tot Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor de tegen woordige zitting, den heer Mr. E. J. J. B. Cremers. Gisteren middag te 2 ure vergaderde de Kamer. Men neemt tocli somtijds zijn toevlucht tot zonder linge middelen om te behouden wat ons lief is. Zoo kunnen de gemeentenaren gehecht raken aan den leer meester hunner jeugd en dat zij deze dan noode zien vertrekken is alleszins te verklaren. Zoo gebeurde het dezer dagen in een Drentsc'ne gemeente dat het hoofd der openbare school aldaar had gedongen naar gelijke betrekking op een andere plaats. Hij kwam op het drietal en werd benoemd. Om hem tot blijven te be wegen, trokken de boeren meteen vet varken naar zijn woning. De man hield het varken en de boeren houden nu hun meester. Een boertje vroeg aan het station Baarn een kaartje naar Amsterdam, hetgeen hem werd gegeven, met de opmerking, dat hij met den trein van tienen moest vertrekken. Daar komt de trein aan, en het boertje aan het tellen der wagens: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. »Nee, die is het niet", zeide hij bij zichzelf. Na het vertrek van den trein zag de chef het boertje op

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1