i as, 1884. No. 72, Woensdag 17 September. 87ste jaargang STATEN-GENERAAL. 15 Jr. sito. »to 3 l/j It 4 ns, buiten- v borgtocht, sen van 6ya elijk, p; In die zeker J rd zijn, ja te, aardige, I Sen en jaren iee kunnen 1 zijn, voor I id of vroolijk n gulden [g van i'ium nt'woorden enz., bijeen- oert en Pret. of vroolijke 'luchten en fjesmaker in blaar zonder jrt4e afd. kelboek, de de toekomst handleiding, ameling van lite kluchten, ■ld voor lief- ij verzame- iden, reken- oplossingen, i en Heeren. een belang- •taald met 4 r, neem een \lle 6, en GJEBUs. In te Arnhem rdt U franco ®1 doordrongen eler, die een in heeft, dan oe menig lid nadat men wel in hospi- deze verzach- t, de ettering j len eene vol- lie lijden aan en allen hun an Hollo way, Het eerste jrminderen en an wenden van eiken. 1,85, ƒ3.-, *.o aanvrage a is in Holland, Londen, 533 e Zierikzee. IHIkzeesche courant. Binnenland. ZIERIKZEE, 16 September 1 8 8 4. Te Oosterhout is een begin gemaakt met den verkoop van een gedeelte der goederen, behoorende tot de domeinen van wijlen Prins Frederik der Nederlanden, omvattende 142 kavelingen; 54 kavels zijn ingezet tot een gezamenlijk bedrag van f 106,125. "De gelieele partij oude centen, wegende ongeveer 119,500 K.G., aan 's Rijks Munt te Utrecht voorhanden, is door den Minister van Financiën toegewezen aan de heeren Herrem La Porte te Amsterdam, voor f 61,31 per 100 K.G. Aan allen, die in den Transvaal familie hebben of vrienden, of information wenschen te ontvangen, deelen wij mede, dat Engeland heeft goedgevonden het port op de brieven van Holland naar den Transvaal van 53 tot 60 cents te verhoogen, waardoor men voor eiken brief 50 cents moet betalen voor onvoldoend port. Frankeert dus uw brieven met 60 cents port. Een troep Zigeuners, voorzien van paard en beer, zijn Vrijdag van Gorinchem naar Hoornaar vertrokken en bevindt zich op dit oogenblik te Noordeloos. Hoewel haveloos gekleed, gedragen zij zich als fatsoenlijke bedelaars. Het wordt trouwens tijd dat de invloed onzer beschaving hen wat fatsoen", al zal het wel met heidensch sap doortrokken zijn, heeft ingeprent. Bij het vertrek van dienstboden worden door de dames dikwijls verschillende redenen opgegeven, waarom zij hare dienstboden ontslagen hebben. De eene keuken prinses blijft 's avonds te lang uitde andere is te lui; de derde krijgt weder wegens brutaliteit haar ontslag. Nieuw is echter de volgende reden van ontslag, welke onlangs in het livrei van een dienstbode voor kwam. Daarin las men »Ik heb de eigenares van dit boekje eensklaps uit mijn dienst gejaagd, omdat zij, ondanks mijn herhaalde vermaningen, moedwillig mijn saladelepel steeds voor schoenhoorn gebruikte." Deze hoorn dient, zooals men weet, om gemakkelijker de schoenen te kunnen aantrekken. Vrijdagnamiddag bood eene Commissie uit zijn oud leerlingen en leerlingen aan professor Beets een huldeblijk aan, eene fraai gepolijst koperen gaskroon, benevens een album met de namen der 150 deelnemers. Woord voerders bij de aanbieding waren de heeren dr. Schot, predikant te Tolen en Botermans, theolog. candidaat te Rotterdam, die hem vooral huldigden als Christen en leeraar. Beets dankte hartelijk en sprak de hoop uit, wat hij verder nog te leven heeft, niet te vergeefs te zullen leven. Luide toejuichingen begroetten deze toespraak. De werkende leden van het teekengenootschap Pictura te Dordrecht hebben den heer Nicolaas Beets, hoog leeraar te Utrecht, ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag, het eerelidmaatschap van dat genootschap^ aangeboden. De Commissie uit de Eerste en Tweede Kamer, be noemd om den Minister van Binnenl. Zaken in het gebouw te ontvangen en uitgeleide te doen, bestond uit de heerenHuydecoper van Maarsseveen, Schimmel- penninck van der Oye, Merkes van Gendt, Teding van Berkhout, Van Eek, Verniers van der Loeff, T. Mackay en Van der Hoop. De zitting van de Tweede Kamer op Vrijdag'19 dezer zal bestemd worden tot aanbieding van de Staatsbegrooting voor 1885. Blijkens een aan het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouv.-Gen. van Nederl. Indië is van de bemanning der »Nisero" een Italiaan door den Radjah van Tenom uitgeleverd en wordt de uitlevering van de overigen verwacht. De tentoonstelling te Delft van voorwerpen betrekking hebbende op het leven en den tijd van Prins Willem I, is de vorige week Woensdag gesloten; zij werd in 't geheel bezocht door 6387 personen. Te Haarlem is in den ouderdom van 91 jaren wederom een oud-strijder van Waterloo overleden. De suikerraffinaderij van de heeren Van Oordfc te Rotterdam staat thans geheel stil. Men schat het getal werklieden, waaronder zeer vele hoogbejaarden, op ruim 200. De gehuwden ontvingen bij het ontslag 10 weken loon, terwijl enkele anderen zijn gepensionneerd. Deze fabriek heeft opgehouden te werken door het over lijden van den hoofdfirmant. Het loon in die fabriek [varieerde van f 5,50 tot f 8,50 per week. Op de suikerfabriek te Schoonderloo is het laagste loon f 9. Op 'eerstgenoemde fabriek werd des morgens onder schafttijd de bijbel gelezen op laatstgenoemde is dit het ygeYal niet. '4 e,J\ Werkmansbode. Z. M. de Koning heeft, tov jls thans gebleken is, niet alleen aan het dienstdoen personeel van wijlen Z. K. H. den Prins van Oranje, het laatstelijk genoten tractement geheel of gedeeltelijk als pensioen toegelegd, doch tevens de jaarlijksche gratificatiën en toelagen door den prins aan verschillende oud-hofbeambten en personen verleend, als levenslang pensioen bestendigd. Opening van de gewone Vergadering 1884-1885. Vereenigde zitting der beide Kamers van Maandag '15 September. Te 1 ure wordt de vergadering door den lieer jhr. mr. J. F. F. Van Eysinga geopend, die den griffier doet voorlezen een koninklijk besluit van 5 September j.L, No. 16, waarbij hij, de heer van Eysinga, benoemd wordt- tot Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal gedurende dc heden te openen zitting. De voorzitter alzoo, ingevolge art. '103 der Grondwet, met de leiding der vergadering in de tegenwoordige vereenigde zitting belast zijnde, benoemt een commissie van acht leden om de Ministers, hoofden van minis- teriëele departementen, bij koninklijk besluit van 6 September jl. (Slbl. No. 199)' tot commissie benoemd om namens den koning de zitting der Staten-Generaal te openen, in- en uitgeleide te doen. De Ministers, allen in costuum, hadden zich, twee aan twee in hofkoetsen, elke met vier paarden be spannen en met een lakei naast elk portier, van het Paleis naar de vergaderzaal begeven. De stoet werd voorafgegaan en gesloten door piketten huzaren, zonder muziek. De Kamerheer-Ceremoniemeester, de heer J. M. L. Van Bronkhorst, in een andere hofkoets gezeten, ge leidde, in costuum, de Ministers. Deze door de commissie binnengeleid zijnde, plaatst de Kamerheer-Ceremoniemeester zich ter zijde van den Troon; de Ministers nemen plaats achter den Minister-taiel. De heer Heemskerk, Minister van Binnenlandsche Zaken, tijdelijk Voorzitter van den Raad van Ministers, houdt de volgende aanspraak: Mijne Heeren Wegens den rouw over het smartelijke verlies, dat voor weinige maanden het Koninklijk Huis trof, heeft de Koning ons opgedragen Uwe vergadering van Zijnentwege te openen. Algemeen en onverdeeld was de deelneming van het Nederlandsche volk bij het overlijden van Z. K. PI. den Prins van Oranje. De betrekkingen des Konings met de buitenkndsche Mogendheden bleven zeer vriendschappelijk. De vloot en het leger geven reden tot tevredenheid. Tot nog toe bleef het Vaderland behoed voor de cholera, die in dit jaar een gedeelte van Europa teistertde binnen het hereik der Regeering liggende voorbehoedmiddelen worden aangewend. Deze zomer kenmerkte zich door een gezegenden oogst, en met tevredenheid mocht de landbouwer deel nemen aan de internationale tentoonstelling, die onlangs te Am sterdam, op uitstekende wijze ingericht, plaats had. De algemeene toestand in Nederlandsch-Indië is niet ongunstig; hot ophouden van verwoestende, epidemieën en van de veeziekte op Java kan niet anders dan een heil- zamen invloed hebben op de welvaart der inwoners. Krachtige maatregelen worden genomen om in Atjeh een staat van zaken te vestigen, die veroorloven zal in het vervolg van de zee- en landmacht minder zware diensten te vorderen, dan tot dusver met onbezweken moed en vol harding door haar zijn bewezen. De schepelingen, die in Tenom wederrechtelijk werden gevangen gehouden, zijn in vrijheid gesteld. Het is te hopen dat de bijzondere omstandigheden die thans den landbouw in Suriname en den koophandel in Curagao drukken, van voorbijgaanden aard zullen zijn. In het aanstaande parlementaire jaar wachten U, Mijne Heeren! belangrijke werkzaamheden. Eenige U bekende overeenkomsten met andere Mogend heden betreffende handel en internationaal recht, vereischen nog Uwe bekrachtiging. Het zal van U afhangen, door de behandeling van onder scheidene aanhangige wetsontwerpen, de invoering van het nieuwe wetboek van strafrecht mogelijk te maken. Een wetsontwerp tot regeling van het algemeen en bij zonder bestuur van den waterstaat zal u vermoedelijk eerlang bereiken. De voorstellen tot herziening van de Grondwet zijn ge noeg gevorderd, om tc verwachten dat zij weldra in be handeling komen. De toestand der geldmiddelen zal op Uw belangstelling weder in ruime mate aanspraak maken. Zeker is het crediet van den Staat wel gevestigd, en het tekort in vergelijking van het vorige dienstjaar verminderd, maar de Regeering meent niet te mogen rusten in het streven om door bezuiniging binnen de grenzen der moge lijkheid eenerzijds, en door verbetering van middelen in Nederland en in Indië anderzijds, het noodige evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten te naderen en eindelijk te bereiken. Intusschen roepen wij in de allereerste plaats uwe aan dacht in op de onlangs ingediende wijziging van een enkel artikel der Grondwet, die, om gelijke reden als de aan- genomene wét omtrent het regentschap, den voorrang boven andere werkzaamheden verdient. Mochten de Staten-Generaal kunnen goedvinden, dit onderwerp binnenkort te behandelen, dan zou de tijd voor de gewone naj aars werkzaamheden niet behoeven te ontbreken Welke intusschen ook de loop Uwer gewichtige beraad slagingen zij, wij hopen dat die onder Gods zegen tot welzijn van het Vaderland zullen strekken. In naam des Konings verklaren wij de vergadering der Staten-Generaal te zijn geopend. Den Ministers wordt door de commissie uitgeleide gedaan, waarna de Vereenigde zitting wordt gesloten. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Te 's Bosch is zekere G. H. B. uit Tilburg, dien men op bedelen betrapte, door de gemeentelijke politie aangehouden. Men vond hem in het bezit van een sleutel, die bij nader onderzoek bleek de sleutel van het hotel »Groenhuis" te zijn, dien hij uit de deur had genomen, vermoedelijk om er 's nachts gebruik van te maken. Men vond ook vele gestolen voorwerpen bij hem. Hij is in verzekerde bewaring genomen. Dat men niet immer zonder gevaar met kunstlicht hij de ontruiming van beerputten kan zijn, bleek dezer dagen weer te Deutichem. Toen ten huize van den winkelier v. d. M. de beide mannen, belast met de wegruiming van de faecaliën, den vergaderbak openden, kwamen zij er met licht bij, en onmiddellijk ont vlamden de opstijgende gassen, met dit gevolg, dat beide arbeiders ernstige brandwonden aan het gezicht en de handen kregen. Te Londen kwam een meisje van 4% jaar van school thuis en klaagde aan haar moeder, dat zij in den arm was gebeten door een ander klein meisje. Den volgenden morgen was de arm sterk gezwollen. Het kind werd onderzocht, en de chirurgijn constateerde, dat de wond niet van beteekenis was. Maar eenige dagen later stierf het kind, volgens de doctoren ten gevolge van bloedvergiftiging. Door de Weener politie is dezer dagen in het district Margaretha een bende valsche munters, uit 21 personen bestaande, gevangen genomen, welke valsche zilveren muntstukken verspreidde. Het hierdoor gewonnen geld werd naar Budapest gezonden om aldaar tot anar chistische doeleinden gebruikt te worden. Het hoofd der bende is vader van niet minder dan zeventien kinderen. De politie ontkent echter, dat deze bende met de anarchisten in verbinding stond. Toen den 5den dezer de van Bebra naai' Göttingen rijdende personentrein door het prachtige Werrathal reed, kwam een passagier, een Amerikaan, die met zijn jonge vrouw een reis door Duitschland maakte, op het balkon van den waggon, waarin hij gezeten was, om beter van het schoone uitzicht te kunnen profiteeren. Hij had echter het ongeluk een misstap te doen en viel voor de oogen zijner jonge vrouw op de rails en werd overreden. Hij was onmiddellijk een lijk. Te Malton (Sussex) kwam de 22jarige Samuel Mannington 's avonds een beetje dronken thuis. In scherts nam hij een geweer op, waarmede hij dien dag als schutter was uitgeweest en dat hij niet meer geladen waande, en legde op zijn moeder aan. Deze viel doodelijk gewond neer. Spoedig daarna gaf zij den geest; de zoon was radeloos van smart. Hij werd gearresteerd, en toen hij voor het gerechtshof ver scheen, was bij door aandoening zoo overstelpt, dat hij onder het verhoor moest worden verwijderd. De jury sprak hem vrij, maar de rechter gispte hem over zijn onvoorzichtigheid.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1