voor het arrondis- sement Zierikzee. 1884. No. 71. Zaterdag 13 September. 87ste jaargang. NIEUWS- en AVDERTENTIE-BLAD /niitk/iisdii cormvr. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1,Franco per post ƒ1, Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 12 September 188 4. Tot gemeente-ontvanger te Middelburg is benoemd de Heer M. Fokker. Eene circulaire, onderteekend door een aantal mannen wier naam op het gebied van Nederlandsche taal en letteren goeden klank heeft, wekt de Nederlanders op deel te nemen aan eene hulde aan de broeders Jacob en Wilhelm Grimm. De Nederlanders, die de nagedachtenis der beide taalvorschers willen eeren, zullen dit kunnen doen door bijdragen te geven aan het comité te Hanau, de geboorteplaats der Grimm's, dat voor hen een gedenkteeken wil oprichten. Van liet Nederlandsch comité is voorzitter prof. M. de Vries, en secretaris-penningm. dr. B. Syraons te Groningen. Blijkens de Staatscourant van gisteren zal op Don derdag 25 dezer in het locaal van het departement van marine te 's Ilage bij inschrijving, in het openbaar worden aanbesteedhet maken en stellen van een ijzeren zeekaap op het eiland Vlieland en het afbreken en opruimen van een aldaar bestaande oude kaap. Nadere bijzonderheden slaan wij over, slechts ves tigen wij de aandacht op de beide volgende voor waarden, waaronder de inschrijving zal plaats hebben: a. De kaap moet gemaakt worden in een fabriek in Nederland; b. inschrijvingen door buitenlandsche fa brikanten worden niet aangenomen. Men schrijft uit Goes: In geen jaren hebben de rupsen zulke verwoestingen aangericht aan de kooien als thans. Van die tuin vruchten is niet veel meer overgebleven dan de naakte bladstelen. Thans gaan de rupsen, zooals de tuinlui zeggen, »Ioopen", d. w. z. ze verlaten de deerlijk ge teisterde kooien, waarvan trouwens toch niets meer te halen is en kruipen met hoopen langs ramen en deuren tot in de huizen. Zulke bezoekers zijn minder aangenaam Onderscheidene ingezetenen van Assen werden Zater dag ongesteld na het gebruik van garnalen, die van een venter waren gekocht. Hevige diarrhee en bra kingen hadden plaats en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Dat ten gevolge van het gebruik van die garnalen een persoon overleden zou zijn, kan tegengesproken worden, maar wel is die persoon be denkelijk ziek geweest. Ook moest eene school gesloten worden, daar de leermeesters, na den vorigen dag garnalen te hebben gegeten, zich zeer onwel gevoelden. Met het oog op den gunstigen financiëeïen toestand der gemeente heeft de Raad van Klundert besloten, met '1 Januari 4885 af te schaffen de heffing van den hoofdelijken omslag en van de 13 opcenten op de personeele belasting. Voortreffelijke gemeente De Nederlandsche Stoombootmaatschappij te Feijen- oord is voor 642,500 minste insehrijfster by de Dinsdag aan hét Ministerie van Waterstaat plaats gehad hebbende aanbesteding van het maken der overkapping, der sporen en perrons van het midden gedeelte van het Centraal-station te Amsterdam. De raming bedroeg 725.000. Het doet ons genoegen, dat een Nederlandsche Maatschappij voor dit groote werk het laagst heeft ingeschreven. De inschrijving volgende op de laagste, was die eener buitenlandsche firma. In het Koloniaal Museum op het Paviljoen te Haarlem is dezer dagen ontvangen een verzameling belangrijke handelsartikelen van de Oostkust van Borneo, zooals getah-pertja, gomelastiek, steenkool, lood-erts, vogelnestjes, schildpad, gom en harts, rottan enz., aangeboden door Z. H. den Sultan van Koetei, aan wien door de Algemeene Vergadering der Ned. Maat schappij ter bevordering van Nijverheid het eere lidmaatschap is toegekend. Deze monsters zullen, als gewoonlijk, door deskundigen onderzocht en in het Tijdschrift der Maatschapij beschreven worden. Het feest der gymnasten werd Maandagavond te 's Gravenhage op waardige wijze besloten door een schoon concert van het Stumpff-orchest uit Amsterdam, onder leiding van den heer Coenen, in den tuin van het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap. Juist op den laatsten dag van dit opwekkend feest was het weder den turners en bij den rijtocht en bij dit concert gunstig. Ook nu waren de gymnasten zoo vroolijk mogelijk, doch zij zorgden wel dat de muziekuitvoering in geenen deele daaronder leed. Wat vooral den avond luister bijzette waren de verschillende standen door een aantal der turners tussclien de pauze bij bengaalsche verlich ting aan de overzijde van den vijver aangenomen en die den welverdienden bijval van het publiek mochten ondervinden. In de tegenwoordige dienstregeling op de Staats spoorwegen zal met den aauvang van de aanstaande winterdienstregeling voorloopig geene verandering komen. De groote aflevering naar het buitenland, wat Zeeuwsche mosselen betreft, is begonnen. Met duizen den tonnen worden zij te Mechelen en te Antwepen gebracht om van daar naar Frankrijk verzonden te worden. Voor Engeland, dat nog meer verbruikt dan Frankrijk, worden ze over Rotterdam en Vlissingen verzonden. De prijzen variëeren tusschen 2,20 a ƒ2,40 per ton. Zooals laatst gemeld werd, hebben de Zeeuwsche visschers besloten, Tesselsch mosselzaad aan te koopen, wegens den slechten aanslag in Zeelandte Tolen is nu de eerste stoomboot met 1050 balen Tesselsch mosselzaad aangekomen. Nog duizend balen worden verwacht alleen voor Tolen en nog duizenden voor andere plaatsen in Zeeland; wel een bewijs, dat de mosselindustrie in Zeeland groot is. Naar aanleiding van eene door de feestcommissie voor de onthulling van het gedenkteeken van Leidens Ontzet opgemaakte raming zal tot goedmaking van de aan de feestviering verbonden kosten ongeveer benoodigd wezen een bedrag van 7000. Burgem. en Weth. geven uit dien hoofde in overweging hun college een krediet tot voormeld bedrag te verleenen, terwijl een suppletoire staat van begrooting, strekkende tot ver hooging van den post voor openbare vermakelijkheden ter vaststelling wordt aangeboden. De benoodigde gelden zullen kunnen worden gevonden door verhooging van den post opbrengst der Gasfabriek aldaar, aangezien blijkens bericht van commissarissen de werkelijke winst de bij de vasstelling der begrooting voor dit jaar opgemaakte raming vermoedelijk met een niet onaanzienlijk bedrag zal overtreffen. Het «goede" leven, dat meestentijds in de gevangenissen geleid wordt, is vaak oorzaak, dat landloopers en booswichten allerlei middelen aangrijpen om maar weder binnen de gastvrije muren te komen. Naar aanleiding daarvan heeft de Luxemburgsche Regeering thans maatregelen genomen om den spits boeven het verblijf minder aangenaam te maken, en de gewone stamgasten der opsluitingslokalen van het Groothertogdom zullen waarschijnlijk niet zeer ge sticht zijn, wanneer zij de spijskaarten te aanschouwen krijgen, gelijk die thans zijn ingericht. De onverbeterlijke gevangenen zullen voortaan van de gewone wijze van voeding uitgesloten zijn en op water en brood worden onthaald, terwijl zij geen gebruik van de cantine mogen makendeze maatregel wordt toegepast op landloopers en bedelaars, personen die in beschonken toestand tumult hebben veroorzaakt, enz. enz. De water- en broodkuur wordt gedurende den preventieven gevangenistijd in practijk gebracht en begint ook op den dag, dat de straftijd voor veroordeelde individuen begint. De kuur duurt vier achtereenvolgende dagendaarop volgen twee dagen dat de vastenden gewoon voedsel krijgendan volgen weer de vier dagen van ramp en tegenspoed en zoo gaat het telkens voort, totdat de zes maanden verstreken zijn, die er voor zijn vastgesteld. Kinderen, ouden van dagen en ziekelijke personen kunnen er door den president van de commissie van bestuur der gevangenissen van worden vrijgesteld. Er bestaat wel eenige waarschijnlijkheid, dat de gastronomen, die tot nog. toe met zooveel voorliefde van den gevangeniskost gebruik maakten, voortaan minder vaak op bezoek zullen komen nu schraalhans tot keukenmeester is aangesteld. Oogelukken, Rampen, Misdaden, enz. De stationschef te Kruiningen is levenloos opgehaald uit een sloot nabij het station aldaar. In het kanton Tessin (Zwitserland) heeft den 4den dezer een vreeselijk on weder gewoed. Een hevige storm, waarmee het on weder vergezeld ging, richtte in de stad Lugano groote schade aan, zoodat het begaan der straten wegens de nederstortende schoorsteenen, dakpannen, ruiten enz. levensgevaarlijk was. De eigenaar van het »Splendide Hotel", aan de Avenue de l'Opéra te Parijs, heeft zich uit de voeten gemaakt, een aanzienlijk tekort achterlatende en bovendien viij aanzienlijke, door logés hem ter be waring toevertrouwde sommen medenemende. Hij voerde ook de directie over het «Hotel des Roches Noires" te Trouville en heeft, na eerst aldaar de kas, een som van 82000 francs bevattende, geledigd te hebben, van daar zijn reis voortgezet. Juist was tegen hem bevel van gevangenhouding uitgevaardigd wegens mis bruik van vertrouwen. Ten einde de justitie op een dwaalspoor te brengen, had hij een anoniemen brief gezonden, meldende dat hij de wijk naar Warschau had genomen. Een Parijsche dame was ongeveer drie maanden geleden het slachtoffer van een brutalen diefstal ge worden, terwijl zij met hare kinderen en de kindermeid aan 't wandelen was. AI hare gouden sieraden en eenig geld werd haar gedurende hare afwezigheid ontstolen. Men verdacht de meid van deze misdaad, doch daar mevrouw een onwankelbaar vertrouwen in hare dienstbode stelde, kon zij niet gelooven, dat deze de daderes was en liet de zaak loopen. Dezer dagen deelde de dienstbode aan ha re meesteres mede. dat zij voornemens was te gaan trouwen en vroeg of zij haar verloofde aan mevrouw mocht voorstellen. Dit verzoek werd bereidwillig toegestaan, maar mevrouw stond niet weinig verbaasd, toen zij een speld, die haar ontstolen was, op de das van den verloofde zag prijken. Een onderzoek in de woning van den verloofde bracht al de gestolen voorwerpen aan 't licht. De man bekende, dat hij den diefstal had gepleegd in overleg met zijn bruid. Beiden werden aangehouden.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1