ZIER1KZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierihzee. I 1884. No. 70. Woensdag 10 September. 87ste jaargang. NIEUWS- en AVDERTENTIE-BLAD Binnenland. DE KERMIS. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f i,Franco per post ƒ1, Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelps-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. EAKEiVMAN. Zierikzee, 9 Sept. In de gisteren gehouden verga dering van den Gemeenteraad is op vooistel van Burgem. en Weth. afwijzend beschikt op een verzoek van M. van Vessem, bij opvolging van G. Anker pachter van de visscherij in de wateren langs den Oosthavendijk, om eene schadevergoeding van 100 omdat het Waterschapsbestuur van Schouwen hem heeft verplicht zijne weliën op te ruimen en de visch- vangst aldaar niet anders dan met weliën te doen is. De afwijzing is gegrond op de omstandigheid, dat volgens de voorwaarden der verpachting de pachter verplicht is die opruiming te gedoogen. Afschrijving van hoofdelijken omslag over 1884 is verleend aan Mej. J. M. E. van Werkhoven ad ƒ1,865, aan Mej. W. de Beer ad 5,60 en aan de elders wonende erfgename van Mej. H. J. Lagcher wed. Monté ad 7,20. Aan den onderwijzer aan school B, P. van de Velde, is met ingang van 1 October a.s. eervol ontslag verleend wegens vertrek uit de gemeente. Mededeeling werd gedaan van Prov. blad No. 86, waarin is opgenomen eene wijziging van het formulier en van de voorschriften voor de inrichting der ge- meentebegrooting. Ten gevolge van opmerkingen van de Ged. Staten werden eenige wijzigingen gebracht in het reglement van politie, de verordening tot voorkoming en blussching van brand, die op de markten, die op het begraven en de begraafplaats en die op het bewaren en ver voeren van licht ontvlambare vloeistoffen. In de ver ordening tot voorkoming en blussching van brand werd in strijd met het advies van Ged. Staten en van dat van de Commissie voor de strafverordeningen behouden, de vrijstelling der leden van den Raad van den dienst der Brandweer. De rekening van het Burgerweeshuis over 1883 werd vastgesteld in ontvang op 9250,745 in uitgaaf op 7605,545 met een goed slot van 1645,20 De najaarsvergadering van de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord- Beveland zal Donderdag 25 Sept. te Goes gehouden worden. De Midd. Crt. deelt mede, dat zoowel in Engeland als op het vasteland, evenals vroeger, met de uitgifte van retourbiljetten over de lijn VlissingenQueenboro van de stoomvaartmaatschappij «Zeeland" wordt voort gegaan. Men schrijft uit Nieuwkuyk: Met het hopplukken is men sedert eenige dagen aangevangen. Het weder der laatste weken heeft op den hopoogst een grooten, gunstigen invloed uitgeoefend. De berichten uit de Nederlandsche, zoowel als uit de buitenlandsche en overzeesche hopplaatsen luiden zeer gunstig. De pluk hier te lande geschiedt dit jaar met groote zorg. Het product wordt van alle gebladerte gezuiverd en onmiddellijk op den rooster gezuiverd, waardoor meerdere kracht wordt behouden. Nieuwe hop geldt 50 a f 60 de 50 K.G. Volgens kennisgeving aan den opperceremoniemeester van Zr. Ms. Huis zal Z. M. den Koning, wegens het nog zoo kort geleden plaats gehad hebbend overlijden van den Prins van Oranje, de zitting der Staten- Generaal niet in persoon openen. De opening zal nu door het Kabinet, als commissie daartoe door Z. M. gedelegeerd, geschieden, terwijl het openingswoord door den Minister van Binnenlandsche Zaken zal worden uitgesproken. De Engelsche bladen melden »Het is officiëel bekend, dat kapitein Bickford van IIr. Ms. Pegasus" nu eenige weken geleden de ge meenschappelijke nota van de Regeeringen van Engeland en Nederland, welke den Radjah van Tenom sommeert tot vrijlating van de nu sedert 10 maanden door hem gevangen gehouden bemanning der «Nisero", ter aangeduide plaatse heeft afgegeven. Tot heden is geen antwoord op deze nota ontvangenmaar men moet niet vergeten, dat het adviesjacht «Linnet" tot het overbrengen van een eventueel antwoord van den Radjah van Atjeh naar Singapore een zekeren tijd noodig heeft. Men'houdt het voor waarschijnlijk, dat de schepelingen reeds in vrijheid gesteld zijn; maar voor 't geval op de nota een ongunstig antwoord mocht ontvangen worden, zal een laatste ultimatum afgezonden en dan (eerst) een datum bepaald worden voor het begin van de operatiën tegen den Radjah." De reis der Transvalers heeft in haar geheel gekost 4158 pond 17 shilling ll1/2 pence of f 49906.77y2. Als men bedenkt wat er voor gedaan werd, dan is het niet veel. De kosten van het langdurig verblijf in Engeland, van de reis naar Portugal en naar Duitschland zijn daaronder natuuvlijk begrepen. In den Volksraad te Pretoria was men dan ook zeer voldaan; men herinnerde zich dat Burgers' reis de ronde som van 120,000 had gqkost. Het pluimgedierte komt in grooten getale op de Amsterdamsche Tentoonstelling aan. Uit Frankrijk kwamen niet minder dan 48 manden; uit Engeland kwamen een paar ganzen, die voor 12000 te koop zijn. Ook uit België, Duitschfand en Italië komen belangrijke inzendingen. Men schrijft aan het Haagsche Dagblad: De poging, op de Amsterdamsche Tentoonstelling door den Minister van Oorlog aangewend tot het aanschaffen van inlandsche paarden voor de remonte, wordt de eerste genoemd. Dit is niet juist; want in het jaar 1850 werd door den toenmaligen Minister van Oorlog een commissie, samengesteld uit ritmeester jhr. Van de Poll, le luits. baron Van Ittersum, Van Doornik en paardenarts Noord ijk, uitgezonden ten einde zij het ook maar eenigszins geschikte inlandsche paarden voor het leger aan te koopen. De commissie constitueerde zich te Steenbergen (Noord- Brabant), waar ook de eerste monstering van paarden zou plaats hebben. Na afloop daarvan verplaatste men zich naar Zevenbergen en zoo noordwaartsch voort schrijdende, kwam men eindelijk na vier maanden, dan hier dan daar «monsterende," te Appingedam aan, waar de laatste zitting zou gehouden worden. Er waren in het geheel ondanks het «maar eenigszins" aangekocht, naar ik meen, 168 paarden, voor een redelijken midden prijsmaar voegde men daarbij de tractementen buiten rekening gelaten de som voor reis en verblijf der officieren, de dubbele soldij voor de aan de commissie toegevoegde onder officieren en manschappen, het afhalen van de aan gekochte paarden, fourages enz. enz., dan leed het geen twijfel of het waren zeer dure paarden. En welk resultaat heeft die maatregel opgeleverd? Dit, dat na verloop van twee of hoogstens drie jaren geen der aangekochte paarden meer in het leger te vinden was. Was die proef soms nog niet leerrijk of duur genoeg? Ten gevolge van het uitbreken der cholera in Zuid- Italië heeft de Stoomvaart-maatschappij «Nederland", handelende in overleg met de Regeering, orders ge geven om alle communicatie met Napels te vermijden. Het eiland Nisida, het quarantaine-station van Napels, zal worden aangedaan tot afgeven en innemen l der mails. De ontsmetting der uitgaande brieven heeft op Nisida zelf plaats. Sedert geruimen tijd reeds werden de passagiers, met het oog op de mogelijkheid van de uitbreiding der ziekte in Italië, alleen aangenomen om te Amsterdam aan boord te gaanvandaar dat te Napels geen enkel passagier zal worden ingescheept. Ook worden geen proviand, water of andere levens middelen aldaar aan boord genomen. Iedere gemeen schap met den wal wordt ten strengste geweerd. De thuiskomende schepen zullen insgelijks iedere gemeenschap met Napels vermijden. Geen lading voor die plaats mag op Java worden ingenomen en in Italië wordt thans evenmin eenige lading voor Nederland ingescheept. De berichten uit Marseille geven hoop, dat die plaats spoedig weder als ontsmet zal kunnen beschouwd worden, in welk geval de maildienst weder op den gewonen voet zal kunnen worden voortgezet. Naar wij vernemen, zal het 9e No. van De Lees wijzer, Nieuws- en Advertentieblad ter bevordering van ons letterkundig verkeer, voor ruim de helft aan onzen gevierden Nicolaas Beets en zijn naderend jubi leum gewijd zijn. Benevens tal van bijdragen van de beste vaderlandsche auteurs zal het o. a. ook een Italiaanschen brief van prof. Giovanni Antonioli, den talentvollen vertolker der Camera Obscura, bevatten. Nu we ons wederom druk in de kermisvermakelijk heden bevinden, willen we nog een oogenblik stilstaan bij het voornaamste wat de Kermis ons ditmaal te genieten geeft. Zoo de Kermis eens rond wandelende, bevinden we ons het eerst in de tent van de Heeren Kooy Co., waar we met zeer veel belangstelling hebben bezichtigd De Kleine van Bodegraven. Dit aardig ventje, ruim 5 jaar oud en geboren zonder handen of voeten, is voor zijn jaren verstandelijk vrij wel ontwikkeld, en kan zelfs enkele kunststukjes verrichten, hetgeen natuurlijk ieders verbazing moet opwekken. We kunnen gerust tot een druk bezoek aanmoedigen. Daarnaast bevindt zich de Menagerie van Madame Carodeze dame is in het bezit van leeuwen, hyena's, slangen en krokodillen, welke dieren zij on verschrokken in hunne hokken bezoekt; door eenige met hen te verrichten toeren levert zij het bewijs, hoe ook zulke woeste dieren kunnen worden gedresseerd ofschoon afgaande op hetgeen we zoo menigmaal in de nieuwsbladen lezen van dierentemmers, die ten slotte toch de prooi werden van hunne gedresseerde leeuwen of tijgers, kunnen we niet zeggen met der gelijke amusementen veel op te hebben. Dit neemt echter niet weg, dat het voor liefhebbers wel der moeite waard is een bezoek te brengen aan de Menagerie van Madame Caro. Onder de kramen die eenige vermelding verdienen, noemen wij in de eerste plaats die van den Heer W. Jf. Lauwers uit Hoorn, waarin op keurige wijze zijn gerangschikt alle soorten van optische in strumenten, barometers, thermometers, verrekijkers enz. De kraam staat wederom op dezelfde plaats, die zij reeds zoovele jaren heeft ingenomen. Het zal wel onnoodig zijn tot een druk bezoek op te wekken. De Heer Lauwers is bij ons daartoe te goed bekend. Verder de aandacht vestigende op verschillende ver makelijkheden van minder omvang, willen we nog een oogenblik stilstaan bij diewelke van meer beteekenis zijn. We beginnen met het gezelschap dat in het Huis van Nassau werkzaam is, en voegen er dan onmiddellijk aan toe, dat daarvan een goede roep uitgaat, zoodat we niet twijfelen of de Heer Franken zal zich in eene goed bezette zaal steeds mogen ver heugen, hetgeen we hem gaarne toewenschen. Nog hebben we te vermelden het gezelschap dat

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1