DE KERMIS. Zoo zijn we dan weder genaderd tot onze kermis, en zien we om ons heen reeds een begin van de eigenaardige drukte die zij medebrengt, terwijl ons jonge volkje met vroolijke gezichten die drukte met belangstelling gadeslaat, ja, soms zelfs een werkdadig aandeel neemt in het aanbrengen van planken als andersinds, zeker denkende op die wijze de kermis spoediger gereed te zien en dus ook zooveel te eerder te kunnen genieten. Op dit oogenblik, nu in onze naburige stad Goes nog druk wordt kermis gehouden en we dus nog weinig kunnen zeggen van hetgeen ze ons te ge nieten zal geven, zijn er toch reeds enkele mededee- lingen tot ons gekomen (zie de advertentiën in dit nummer voorkomende) die ons aanleiding geven daarover een enkel woord to zeggen. In de eerste en voornaamste plaats noemen wij het tooneelgezelschap van den Hr. A. VAN LIER van Amster dam, 't welk voornemens is gedurende deze kermis eenige voorstellingen te geven en op a.s. Vrijdag tot opening van het tooneel zal opvoeren het algemeen beroemde drama »F6dora", waarin de hoofdrollen zullen worden vervuld door de Dames Theo FrenkelBouwmeester en Keu- wissen en de lieeren II. Van Kuijk en ïsouard van Lier. Afgaande op de bij uitstek goede berichten die wij van dit gunstig bekende tooneelgezelschap hebben ver nomen, twijfelen wij geen oogenblik of de Scliouw- burgtent van den Heer Van Lier zal gedurende deze kermis, allen die prijs stellen op degelijk kunstgenot, in grooten getale tot zich trekken. Daartoe op te wekken achten wij onnoodig. Verder zal ook de Heer DEN TOOM weder zorgen dat liefhebbers van muziek en zang zich in de Con certzaal kunnen amuseeren, waarvoor hij het algemeen bekende gezelschap van den lieer II. Kievits, die als Ilollandsche Komiek een goede naam heeft verworven, heeft geëngageerd. Wij twijfelen niet of ook hij zal gedu rende de dagen dat in de Concertzaal voorstellingen worden gegeven, door een groot aantal bezoekers voor zijne gedane moeiten beloond worden. Ten slotte maken wij nog melding van het voor genomen bezoek van Madame CARO met haar mena gerie, die evenals op andere plaatsen zich ook hier in een druk bezoek zal mogen verheugen. Ongel ukkeu, Rampen, Misdaden, enz. Te Monte Carlo hebben weder twee personen een einde aan hun leven gemaakt, nadat zij hun geheele fortuin aan de speelbank verloren hadden. De een is een Poolsch advokaat, Goulscky genaamd, die de rou lette-tafel heeft verlaten, zonder een cent over te houden. Zijn bloedverwanten, die rijk zijn, hebben geweigerd hem verder van geld te voorzien, wel wetende waar het blijven zou. De tweede zelfmoordenaar was iemand, die reeds eenige maanden te Nizza was ge vestigd. Aan de Times wordt gemeld, dat de bestuurders der bank aan de beurs te Parijs bekend gemaakt hebben, dat er 60,000 nieuwe aandeelen elk van 500 frs. uitgegeven zullen worden. Blijkbaar is het doel niet die aandeelen uit te geven, maar te doen gelooven, dat zij genomen zijn en dus een menigte Fransche aandeelhouders belang hebben bij het voortbestaan van hot speelhuis, opdat de Fransche regeering aarzelen zal drukking uit te oefenen op den vorst van Monaco tot opheffing der speelbank. De Electrical Rikiew deelt een eigenaardig ongeval mede, dat onlangs* plaats greep op een electrischen tramweg in de nabijheid van Dublin. De stroom wordt hier geleid langs een koperdraad, die, op 11/2 voet boven den grond gehecht aan sterke geïsoleerde palen, met den eenen pool der stroomgevende dynamo-machine verbonden is, terwijl de andere pool met de rails in verbinding staat, zoodat dus de stroomloop plaats heeft over de rails en bovengenoemde draadgeleiding. In weerwil van het verbod der politie maken de boeren, die van hun nabijgelegen landen terugkeeren, dikwijls van deze inrichting gebruik orn, met behulp van de 1% voet hooge palen, gemakkelijk te paard te kunnen stijgen. Een landbouwer, die daarvan ook gebruik wilde maken en daartoe zijn paard dwars over de rails plaatste, ondervond al het gevaarlijke eener dergelijke handelwijze. Op het oogenblik toch, dat hij zijne handen op den rug van het paard legde en zijne voeten op een paal zette, kreeg het paard zulk een hevigen schok, dat het neerviel en op de plaats dood bleef. Het merkwaardige van het geval was, dat de electrische stroom, die het dier onmiddellijk doodde, toch ook het lichaam van den boer passeerde en door dezen nauwelijks gevoeld werd. Elf werklieden waren in de rue Ney te Boideaux afgedaald tot reiniging van de riolen. Ten gevolge van het barsten van een der pijpen ontwikkelden zich gassen; 6 van de 11 maakten zich uit de voeten, maar de 5 overigen vielen half gestikt neer4 werden nog levend er uitgehaald; hun toestond is zorgelijk De 5e, een man van 70 jaren, werd dood gevonden" B u i t e n 1 a n d. De cleriOsViii ^Mdenten zijn tot betere ge dachten gekomen efi -ïréoben op raad van den minister de contra-manifestatie tot 7 September uitgesteld. Dezelfde deputatie, die bij den burgemeester Woensdag geweest is om toestemming tot liet houden der manifestatie op Zondag j.l. te vragen, kwam Zaterdag middag weder op het stadhuis om het bovengemeld besluit aan het hoofd der gemeente mede te deelen. De heer Buis zeide, dat hij verheugd was over deze beslissing, welke tot eer van de inrichters der mani festatie strekte. 1-lij zeide verder, dat hij juist uit het kabinet van den minister Jacobs kwam, die hem reeds van 's ministers tusschenkomst had in kennis gesteld. De burgemeester deed vervolgens voorlezing van de bepalingen, waaraan de liberale manifesteerders zich hadden onderworpen, en die ook door de clericalen in acht genomen moesten worden. TP i- a n lx i« ij Ir. De krijgsverrichtingen in China maken het eenige onderwerp uit, waarmede het Fransche volk zich thans, tijdens de parlementaire vacantie, bezig houdt. Algemeen is men opgetogen natuurlijk, over den gunstigen uit slag der eerste operatiën van admiraal Courbert, en naar de laatste uit het Oosten aangekomen berichten te oordcelen, zijn in de eerste dagen geen tijdingen omtrent vijandelijkheden te wachten. Men seint althans uit Shangaï, dat de Fransche vloot de rivier Min Vrijdagmorgen verlaten heeft. De bestemming der vloot is onbekend, doch men gelooft, dat zij zich naar Yantse-Kiang zal begeven. Te Shangaï zelf houden de Europeanen zich zeer kalm, doch velen Chineezen daarentegen is de schrik om hot hart geslagen, zoodat zij in grooten getale de stad verlaten. De gezamenlijke consuls te Fao-Fai hebben den Chineezen den raad gegeven te blijven en zich niet te beangst te maken, daar de Franschen niet van plan zijn Shangaï en Woosung aan te tasten. De Chineesche autoriteiten ontvingen een zeer be langrijke dépêche uit Peking, waarin het gerucht wordt gemeld, dat China geneigd zou zijn in onder handeling te treden. Een zonderlinge wijze heeft de Chineesche regeering bedacht om in het bestaande geldgebrek te voorzien. Op last van den souverein is een lijst opgemaakt van alle tot de vierde klasse en tot de hoogere klassen behoorende burgerlijke ambtenaren, die een berisping ontvangen hebben of in rang verlaagd zijn geworden. Aan ieder hunner wordt een zware geldboete opgelegd, gedurende dertig achtereenvolgende jaren te betalen, en aangezien negen tienden van het geheele aantal ambtenaren in den aangeduid en toestand verkeeren, zal de schatkist althans voor een deel gevuld zijn. Nog een ander middel om geld te krijgen zal worden aangewend. Er is nl. besloten om, indien Frankrijk oorlog voert met China, van al de koopwaren welke met Fransche schepen in China ingevoerd worden en van al de Fransche koopwaren, met schepen eener andere natie, welke ook, aangebracht, het drievoudig bedrag van het gewone tarief aan rechten gelieven, en dat, ingeval van poging dit voorschrift te ontduiken, de voorwerpen verbeurd verklaard zullen worden. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. De volgende zonderlinge huwelijksaanvraag, of handige reclame, kwam dezer dagen in de Voss. Ztg. voor»Een kinderlooze weduwnaar, tussclien 30 en 40 jaar oud, ambtenaar, is verliefd op het vrouwen portret (Margarethe), dat voorkomt in No. 12 van de Berlijnsche Gartenlaube. Hij zou gaarne met een dame, die op dat portret gelijkt, in het huwelijk treden. Gelijkenis is het eenige vereischte! Adres enz. In Noorwegen heeft men goud in den grond ontdekt, en wel op het eiland Boemmel, provincie Drontheim. Er werden kwartsblokken gevonden met korrels en klompen goud van verschillende grootte, sommige dicht onder de oppervlakte van den grond. Er bestaan daar te lande geen wetten betreffende het gouddel ven, en men vreest dat de pas ontdekte schatten aanleiding zullen geven tot allerlei geschillen over eigendom en huur van gronden enz. en tal van processen, zoodat een groot gedeelte van het goud misschien in handen der advocaten zal komen. Een Engelsch blad deelt het volgende mede: Op een algemeene vergadering, welke voor eenige dagen gehouden werd, ter bespreking van het stem recht voor vrouwen, riep de fameuse llubertine Auclert, die aan het woord was, het volgende uit: »Ja, de vrouw behoeft in geen enkel opzicht voor den man onder te doenHaar onverschrokken dapper heid en heldenmoed zijn van algemeene bekendheid en Op dit oogenblik komt op de estrade een muis aan- loopen in de richting der spreekster. Met een luiden gil springt deze op eene tafel, die voor haar staat, en alle dames die haar aanhooren, klimmen onder het grootste misbaar op stoelen en banken. Hoe cöurageus! Welk een heldhaftigheid! Aan de Amerikaansche Noordpool-expeditie onder leiding van luitenant Greely is ook deelgenomen door een 22jarige apotheker uit het dorp Sudeck in het vorstendom Waldeck. Hij maakte als ziekenoppasser deel der expeditie uit en daar zijne familie geen be richt van hem ontving, meende zij dat hij tot diegenen behoorden, die den hongerdood gestorven hadden. Onverwacht kwam dezer dagen te Sudeck een brief van den doodgewaande aan. De jonge man schreef, dat van de 25 man '19 personen in den afgeloopen winter van honger waren omgekomen. Wij de over gebleven 6 man, zoo ging hij voort voedden ons in den laatsten tijd alleen met zeehondenvellen, die ons en onze overleden makkers tot kleeding dienden. Wij sneden de vellen in repen en kookten ze. Op deze jammerlijke wijze rekten wij ons leven en wij waren ten slotte zoo verzwakt, dat wij niet meer in staat waren onze hutten te verlaten, om voedsel te zoeken. Den 2'1 Mei kwam eindelijk het schip, dat ons redde en ons voor een zekeren hongerdood bewaarde. De koning van Zweden heeft op zijn laatste reis naai' Engeland meermalen in levensgevaar verkeerd. Bij het vertrek uit Gothenburg had de stoomboot met zwaren storm te kampen. Later kwam de boot op de Engelsche kust in aanvaring met een zeilschip. Te Edinburg bezichtigde de koning tijdens een zwaar on weder het oude koningsslot Holyroad. Toen hij aan een open venster stond, sloeg een bliksemstraal dicht langs hem heen in een naast het kasteel gelegen ruïne. Op denzelfden tocht trof de bliksem het rijtuig van den koning, terwijl het ledig voor het nieuwe kasteel van Edinburg stond en op den koning en zijn gevolg wachtte. De bliksemstraal ging dwars door het rijtuig. Gelukkig zat de koetsier niet op den bok, hij was afgestegen om de onrustig geworden paarden bij den kop te houden, De ontworpen internationale tentoonstelling van kinderen te Parijs heeft niet te klagen over gebrek aan deelneming. Er zijn reeds 1800 lievelingen inge schreven. De tentoonstelling zal vier afdeelingen tellen 1°. kinderen van 1 jaar tot 18 maanden! 2°. van 18 maanden tot 2 jaar; 3°. van 2 jaar tot 30 maan den; 4°. van 30 maanden tot 3 jaar. Voor elke afdeeling zullen afzonderlijke jury's gevormd worden. De jury's zullen bestaan uit geneesheeren en uit kunstenaars; de eersten zullen de gezondheid en de laatsten de schoonheid der kinderen te beoordeelcn hebben. Elk kind krijgt een volgnummer. Bij het op roepen van het nummer zal het in een der nevenzalen gebracht worden, waar het in tegenwoordigheid der ouders en der min zal worden onderzocht. Omtrent den moordaanslag op den kapitein dei- gendarmerie te Odessa door een jong meisje, welke onlangs is gepleegd, verneemt men nader: Tegen 12 uur 's middags kwam een 17- a ISjarige jonge dame, de koopmansdochter Maria Kaljuschny in de woning van den kapitein der gendarmerie Katanski en ver langde dringend hem te spreken. Zonder eenig kwaad te vermoeden, noodigdc de kapitein de jonge dame in zijn kabinet, nam aan een tafel tegenover haar plaats en vroeg wat zij van hem verlangde. Het meisje begon stotterend te spreken, haalde met de linkerhand een zakdoek en tegelijkertijd met de andere hand een revolver voor den dag, waarmede zij op Katanski een schot loste. De kogel ging rakelings langs het linkeroor van den kapitein, waardoor het licht gewond werd. Een oogenblik was Katanski als verdoofd; terstond kreeg hij zijn tegenwoordigheid van geest terug, wierp zich op de misdadigster en rukte haar den revolver uit de hand. In hetzelfde oogenblik schoten de bedienden van Katanski toe en maakten zich van haar meester. Het meisje zeicle, dat zij om politieke redenen den moordaanslag had gepleegd. In hare woning werden een aantal brieven van Zuid-Russische nihilisten wapens, valsche baarden en andere voorwerpen ge vonden, die voor nihilistische doeleinden noodzakelijk zijn. Reeds meermalen had het ISjarige meisje met de politie kennis gemaakt. In 1882 werd zij te Odessa in hechtenis genomen, tegelijk met den beruchten Degajew, bij wien zij onder een valschen naam als keukenmeid diende. Hierop naar Petersburg gebracht, werd zij weder in vrijheid gesteld en keerde naar Odessa terug, waar zij van toen af ongehinderd woonde. De te Petersburg veroordeelde Iwan Kaljuschny is een broeder van haar. Niet zelden, zoo merkt een Amerikaansch blad op, hoort men zeggen: »Waar blijft toch het hout uit de bosschenEen tak van het verbruik willen wc hier slechts mededeelen, en men zal kunnen oordeelen. De gemiddelde duur van een spoorwagen is tien jaar. Men schat dat er in dit land (Amerika) 500,000 wagens zijnderhalve moeten er elk jaar 50,000 gemaakt worden om in de behoefte te voorzien. Men rekent 3000 voet voor eiken wagen, dat is dus 150.000.000 voet in 't jaar. De liggers voor 131,732 mijlen spoor, tegen 2600 per mijl, eischen 1.035.377.056 voet plankmaat, elk jaar. Dus, weg en wagens in stand te houden, vordert 1.785.277.056 voet hout, 't welk bijna een vierde is van wat de zaagmolens in 't Noordwesten en bijna een twaalfde van wat al de molens in de Vereenigde Staten uitleveren. Wanneer we hier het groot bedrag bijvoegen voor locomotieven, bewaarplaatsen, afsluitingen, hokken voor 't vee enz., en op de brandstof op vele sporen, om niets te zeggen van boschbranden, ontstaan door de vonken uit de machines, dan kunnen we zien, hoeveel hout er door de spoorwegen alleen verslonden wordt. Adelina Patti, die in 1859 voor het eerst en wel te New-York, de planken betrad als Lucie, zal in November van dit jaar te New-York haar 25-jarig jubilé als zangeres vieren en in dezelfde opera. De Edgardo van toen, Brignoli, zal haar ook bij die ge legenheid terzijde staan. De jonge man, die een moordaanslag deed op den wachter bij het Licht weisshöh le bij Wiesbaden en zich naderhand op het politie-bureau te Bingen dood schoot, blijkt iemand te zijn van een geachte Hamburger familie. Zijn broeder is thans te Wiesbaden om de schulden te betalen en aan den ongelukkigen wachter zooveel mogelijk goed te maken. Men vermoedt, dat de zelfmoordenaar krankzinnig was. Het vijfde Oud-Katholieke congres is Vrijdag te Crefeld geopend. Tot voorzitter werd benoemd prof. Schulle van Bonntot plaatsvervangend voorzitters advocaat Rissart uit Keulen en prof, Laible van Konstanz. Aan het congres neemt ook deel bisschop Reinkens. Er zijn opgekomen 50 afgevaardigden uit 41 gemeenten van Duitschland, Oostenrijk, Nederland, Engeland, Zwitserland en Amerika. Men spreekt van oplichterijen in het Ministerie van Financiën te Kaïro tot een bedrag van 80,000 pd. st. Verscheidene hooggeplaatste buitenlandsche ambtenaren zouden daarbij betrokken zijn. 3?ux1- De hygiënische commissie/ d*y ^ransche Academie van Geneeskunde, belast, pfet een onderzoek naar dc tot wering der cholera' dienstige maatregelen, heeft door Brouardel rapport uitgebracht. Daaruit blijkt, dat naar het oordeel der commissie een onverwijlde officiëele enquête wenschelijk zou zijn, zonder een van te voren aangenomen meening, ten einde de waarschijnlijke oorzaken der cholera-epidemiën te Jeeren kennen. Voorts wenschfc de commissie het drinkwater onder toezicht van plaatselijke gezondheids- comité's te stellen en alle bescheiden betreffende den gezondheidstoestand van elke gemeente te verzamelen. Dringend noodig keurde zij de benoeming eener commissie, welke alles, wat met de cholera in be trekking stond, zou moeten verzamelen. Deze laatste commissie is dan ook terstond door de Academie bij stemming benoemd; lid daarvan is o. a. Pasteur. De vier en tachtigjarige Guérin hield een heftige rede, ten betooge dat de cholera niet ingevoerd, maar in het land zelf ontstaan was en dat het onderscheid tussclien inheemsche en Aziatische cholera een inbeel ding was.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 2