ZIERIKZEESCHE COURANT. DAM )ON 1% 1884. No. 68. Woensdag 3 September. 87ste jaargang. NIEUWS- en AVDERTENTIE-BLAD voor hel arroodis- scinenl Zierihzee. NB. -1 I der deposito's (jnderpand op GENEZING Ivordt overeen- »r na genezing. der patiënten van breuken. gezette koude, 'ezette klieren II tijd baat ge- 'Ug ijverig te g. Zij dringt ke dompigheid p'meerdert aan- ieel- en borst- goed gebruikt "evaarlijke en poedig beslist en gebruiken, n verwijderen jzonder middel zij Jijden aan de kindsheid ietigen zij de ,85, f 3.-, aanvrage a in Holland, Londen, 533 SEN. ven. tterdam 'sm. dl.u. 10.30 10.30 11.— 10.30 10.30 •11 10.30 10.30 11.— 10.30 10.30 11.— F. kaarten. f 3— 2.50 1.50 J. A. v. D. Pauwensteeg eteur STEL. Zierikzee. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden Franco per post fi,—. Afzonderlijke nommei's 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Cfc. Alle stukken, tie redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAlï. Bij deze tionraut behoort een Bijvoegsel. Binnenland. ZIERIKZEE, 2 September '1 88 4. De Postduiven-verceniging »Excelsior" hield Zondag j.l. een wedvlucht voor jonge duiven van Amiens. De wedstrijd van oude duiven, die reeds in Juni had moeten plaats hebben, was wegens het groote verlies van duiven en den kouden voorzomer mislukt. De oefeningsvluchten der jonge duiven waren in de laatste weken door prachtig zomerweder begunstigd en waren zeer naar wensch afgeloopen. Het was voor de sociteit- leden eene bittere teleurstelling den dag te zien aan breken met onheilspellende zware donkere luchten, waarop om 7V2 uur een bijna onafgebroken regen met vrij harden wind volgde. Niettemin kwam in den voormiddag de telegram dat om 7 uur de duiven van Amicns waren losgelaten met Zuidenwind en bedekte lucht. Vervuld met de vreeze, dat de geheele zending- duiven öf geheel verloren zou gaan, öf zeker niet op den eersten dag zou terecht komen, werden de wacht posten betrokken. De uitkomst was echter verbazing wekkend. In weerwil van den dichten regen en den wind begonnen reeds over 11uur reizigers aan te komen, die dus met het hoogst ongunstige weder in 4i/2 uur tijds 223 Kilometers hadden afgelegd De prijzen zijn behaald als volgt No. 1. bestatigde tijd 11.38.P. O. Olivier. 2. 11.42.35 Idem. 3. 11.49.40 J. Hogerheijde. 4, 12.19,32 W. van Westen. 5. 1.16.35 J. van Os. G. 1,30.55 P. O. Olivier. 7. 1.41.40 W. J. Rensen. 8. 1.54.30 J. van Os. 9. 2..10 J. Hogerheijde. 10. 2.01.Idem, 41. 2.22.40 J. van Os. Deze uitslag mag, de omstandigheden in aanmerking genomen, voor «Excelsior" schitterend genoemd worden. Naar wij vernemen is door liet Dagelijksch Bestuur van het Waterschap Schouwen benoemd tot Dijkbaas in het District Zuidhoek, de heer I. van de Klippe van -Serooskerke, thans geplaatst als opzichter bij de buitengewone oever werken aan den polder Oud- en Nieuw-Noord-Beveland. In de heden gehouden raadsvergadering is tot Wet houder der gemeente Zierikzee herbenoemd Jhr. Mr. J. W. D. Schuurbeque Boeije. De commissie tot regeling van het XVIe Ned. nationaal zangersfeest heeft aan heeren medewerkende leden aan de uitvoering op 5 Augustus een vleiend schrijven gericht voor hunne voortreffelijke medewerking, met bijvoeging tevens van de bijzondere tevredenheid der directeuren, o. a. van den heer Benoit, die bij meer dan eene gelegenheid getuigde, dat, bij de opvoering van «Lucifer" te Parijs, hij lang niet de muzikale ontwikkeling vond, die hij te Rotterdam in koren en orchest te roemen vond. Men schrijft uit het noordoostelijk gedeelte van Noord- Brabant: Deze landstreek, het classieke land der overstroo mingen, lijdt thans zoodanig gebrek aan water, dat men, in anderen zin clan de gewone, van watersnood zou kunnen spreken. Ten gevolge van den langdurigen zeer lagen stand van de Maas zijn de meeste pompen lens en alle slooten en weteringen droog. Zij, die zoo gelukkig zijn in de nauyheid der rivier te wonen, kunnen zich met eenige moeite nog drinkwater voor zich en hun vee verschaffen, maar de bewoners van den dusgenaamden heikant zijn er treurig aan toe. Men verzekert dat sommige landbouwers onder Hees, (j'ei/ehNieuwland en Ros malen een uur moeten loopen om water te krijgen. De augurkenoogst is in den omtrek van Amsterdam door de langdurige warmte zoo overvloedig geweest, dat er geen volk genoeg te krijgen was om te plukken, en plukkers van 2 a f 2,50 daags verdienen konden. Wij hebben nooit augurken geplukt en weten dus niet of liet een bijzondere handigheid vereischtanders moet die augurkenoogst wezenlijk onvergelijkelijk rijk zijn geweest, want als in Amsterdam, waar zoo over werkgebrek geklaagd werd, geen werkvolk meer te krijgen was, dan heeft dit nog al wat te beteekenen. Ingaande September, wordt te Rotterdam een Rijks- hulptelegraafkantoor gevestigd aan de Boompjes, hoek Terwenakker, in hetzelfde lokaal, waar tot nu toe het kantoor der Rotterdamsche Telegraafmaatschappij was gevestigd. Het zal geopend zijn van des morgens 7 tot des avonds 9 uur. De algemeene vergadering der openbare onderwijzers in het arrondissement Dordrecht, op Zaterdag C Sep tember aldaar te houden, belooft dit jaar niet zeer belangrijk te zullen zijn. Behalve de huishoudelijke werkzaamheden is alleen de bespreking van het vol gende punt aan de orde: »Hoe zal men, waar het onderwijs in de nuttige handwerken voor meisjes in de gewone schooluren wordt gegeven, den storenden invloed daarvan op den gang van 't klassikaal onderwijs zooveel mogelijk kunnen verminderen?" Indien men de Rassegnct mag gelooven waarom niet? Gelooven staat vrij! zouden er in Calabrië afstammelingen van het huis Oranje leven. Ten gevolge van het edict van Cromwell, waarbij het geslacht van Oranje uit Holland werd verdreven en de Hollanders werden gedwongen onder"eede te beloven, nooit weer de hoogste macht aan die familie te veileenen, vestigde een jongei-e zoon uit het huis van Oranje zich in Calabrië, in het dorpje Piano Crato, in de provincie Cosenza en kocht daar eene heerlijkheid, die op zijne nakomelingen overging tot op Marius Chalon van Oranje, die prins van Genève was en de laatste bezitter dier heerlijkheid. Marius volgde Ferdinand IV naar Sicilië ten tijde van de verovering van Napels door het huis van Anjou. Tijdens de revolutie werd het wapen van Oranje te Cosenza afgerukt en werden de paleizen, die de prins daar bezat, verbrand. De wet van 1800, die de heer lijke rechten afschafte, beroofde voor altijd de prinsen van Oranje van hunne bezittingen in Calabrië en dompelde hen in bittere armoede. Zij voerden een proces tegen het domein, maar zonder het minste succes» Laatstelijk bestond de Calabreesche tak der Oranjes uit drie broeders en vier zusters. Jan Baptiste en Hendrik van Oranje zijn dood. De laatst overgeblevene, Jan Victor, woont tegenwoordig te Cosenza, maar hij heeft geen mannelijke nakomelingen. Hendrik van Oranje, die vele jaren te Cosenza eene betrekking bij de posterijen heeft bekleed, heeft eene dochter, nog een kind, nagelaten met uitstekende geestesgaven. De familie is den '16 April 1875 in de aartsbroeder schap van den adel der stad Cosenza ingeschreven. De inschrijving luidt als volgt: «Gezien het verzoek der heeren Chalon van Oranje; gezien art. 1 van het reglement van 1793 en overwegende dat door de overgelegde en nauwkeurig onderzochte documenten, de adel hunner geboorte voldoende is gebleken, hebben de vergaderde broeders toegelaten tot deelneming aan de aartsbroederschap der edelen den heer Jan Baptist enz. Chalon van de prinsen van Nassau en Genève, evenals hunne familiën en hunne wettige nakomeling schap". De laatste afstammelingen van den uitgeweken tak moeten herhaalde malen hebben gepoogd, zich te doen erkennen door de Oranjes, die in Holland zijn terug gekeerd, en van hen gelclelijken onderstand te krijgen, maar te vergeefs. In 1827 hebben dames van die familie, die zich in het klooster Santa Chiara te Palermo hadden teruggetrokken, eene memorie doen opstellen, gelegaliseerd en gezegeld door kardinaal Gravecini, aartsbisschop dier stad en door den Neder- landschen consul; de memorie is gezonden aan den koning van Holland. De koning liet door tusschenkomst van den heer Dainhold, die toen de buitenlandsche politiek bestuurde, antwoorden, dat hij bereid was, dien tak van zijne familie te erkennen, indien men overtuigender bewijzen kon bijbrengen. Toen de koning van Holland in 1852 op reis, Napels aandeed, bood men hem nieuwe documenten aan, maar het schijnt, dat zij evenmin als de vorige overtuigend waren. Men zegt, dat naar aanleiding van de laatste voorvallen, de nog levenden stappen doen om hunne wettige afstamming van de oude prinsen van Oranje te bewijzen. :t Is jammer, dat die onbekende vorstenkinderen altijd in .de eerste plaats om geld komenzelfs den lichtstgeloovige moet dit verdacht voorkomen. Vooral nu er van dien verborgen tak nog slechts êéne dochter en een bejaard man over is, vreezen wij dat slechts weinigen zich warm zullen maken voor de ontdekking der Rctssegna. De toevallige overeenstemming van de vertegenwoordigers van den bekenden tak onzen koning en de kleine prinses met de vertegenwoor digers van dien onbekenden tak Jan Victor en de dochter van den ex-postambtenaar te Cosensa wettigt eenigszins het vermoeden, dat die onbekende tak van den bekende slechts een luchtspiegeling is. Een fata morgana is altijd een merkwaardig ver schijnsel, daarom maken wij ook van deze melding. Rott. NbL Over het letterkundig Congres te Brugge velt de correspondent van het Handelsblad in de laatste periode van zijn verslag het volgende oordeel. Na gewag te hebben gemaakt van de sluitingsrede des voorzitters, zegt de verslaggever: «Van zijne lippen kon moeielijk de verklaring komen, dat zelden een Nederlandsch Congres zulke onbeteeke- nende algemeene vergaderingen, die zich door allerlei kleingeestige dingen liet ophouden en afleiden, heeft gehouden als het 49e Congres te Brugge. «Moge een volgend Congres zich zacht aan dit spiegelen, opdat die algemeene vergaderingen slechts letterkundig genot en geene ergernis en verveling opleveren". Een ander verslaggever lascht in zijn verslag de volgende scène, die een schoon beeld geeft van de orde op de sluitingsvergadering. «De heer Mervilly vraagt het woord in het West- Vlaamsch dialect, waarop de' heer Paul Frédéricq het bestuur in bedenking geeftniemand het woord te gunnen, die geen helder Ilollandsch spreekt. Uit deze ontboezeming vloeit een Babylonisch tumult voort en de heer Mervilly, die telkens spreken wil, wordt aan houdend in de rede gevallen, met name door de heeren Vuylsteke en Prayon van Zuylen, die Paul Frédéricq ondersteunener wordt eene motie van orde ingesteld, de vergadering bekreunt zich daarom niet. Den heer Mervilly wordt eindelijk de gelegenheid aangeboden, zich in den katheder te verdedigen, waarvan door hem gebruik gemaakt wordt om den wensch uit te drukken, dat die verdediging als protest in de notulen verschijne. Een daverend applaus volgt op die weinige woorden. «De heer Max Rooses tracht nog even op het parti cularisme in verband met de wei'kzaamheden der le afdeeling terug te komen; de heer dr. J. Verdam herhaalt zijne motie van orde. Max Rooses gaat voort de president laat de bel luidennieuwe verwarring, eindelijk en ten langen leste vrede in de ge moederen. Doch neen, opnieuw treedt een spreker, de heer van Rijswijk, te voorschijn, die zich beslist ver klaart tegen den lust van sommigen, om op het Vlaamsch te schimpen en warm geholpen wordt door den heer Scherpenseel. Deze ontvouwt nog eens hetgeen hij reeds in de vierde afdeeling gesproken heeft met betrekking tot de Franschen, die de gewoonte hebben over al wat Vlaamsch heet en Vlaamsch wil, met minachting te spreken. Zijne voordracht wordt i'rldê toegejuicht". j Rott. N.bl. Het orgaan van Algemeen Stemrecht weet de motie mede te deel en, die «bestemd is om in de verschillende vergaderingen op 7 September te worden aangenomen." Daar de motie nu reeds bekend wordt gemaakt, komt het ons, zelfs van het standpunt der voorstanders van Algemeen Stemrecht, vrij overbodig voor, nog meetings te beleggen. Bedoelde motie, die «bestemd is om aangenomen te worden", luidt aldus: «De vergadering, overwegende dat bij het tegen woordige kiesstelsel een behoorlijke behartiging van ware volksbelangen niet mogelijk is dat ze alleen verkregen kan worden door het geheele Nederlandsche volk invloed te geven op 't Staatsbestuur, is van oordeel, dat ten spoedigste het Algemeen Stemrecht, bij de Grondwet gewaarborgd, moet worden verleend". Zooals reeds is medegedeeld, heeft de Minister van I Waterstaat, Handel en Nijverheid de hoofdcommissie voor de behartiging der Nederlandsche belangen op i de internationale tentoonstelling te Antwerpen Donderdag I 21 Augustus j.l. geïnstalleerd met een rede. I De Minister deed hierin uitkomen, dat deelneming in de periodiek terugkeerende tentoonstellingen be zwaarlijk op den duur mogelijk is, tenzij ze geacht j kan worden in de eerste plaats te zijn het belang, I de zaak en de zorg van de rechtstreeksch-belang- i hebbenden van de inzendersniet in de eerste plaats j de zaak en de zorg van de Regeering. Het particulier j initiatief zal handelend moeten optreden. Had men J zich gedurende eenigen tijd kunnen vle^n met de j verwachting dat voor deze tentoonstelling uit den boezem van de nijverheid zelf «h* .^aveeniging zou ontstaan, welke de taak issifcik der deel neming zou aanvaarden, die ^\aë^.3chting werd niet verwezenlijkt. In dien stand van zaken was het den Minister aangenaam, dat een handelsvereeniging, wel niet staande in, maar toch terzijde van en in aanraking met de nijverheid, tot de Regeering kwam met het voorstel om de deelneming van Nederland aan de tentoonstelling te organiseeren met eigen middelen en op eigen risico. Zoo werd de zaak toch ter hand ge nomen door bijzonder initiatief en de zorg van de Regeering ten opzichte van de deelneming aan de tentoonstelling kon worden beperkt. Doch ook werd het mogelijk de organisatie van de deelneming dadelijk voortgang te doen hebben zonder te moeten wachten op het verleenen van een crediet door de Wetgevende Macht. De Regeering meende, dat dit aanbod door haar in ernstige overweging moest worden genomen en koestert de hoop dat de commissie haar op dien weg zal kunnen volgen.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1