Buitenland. geboortig uit Raw, maar floor zijn huwelijk nauw verwant aan het oude Atjehsche Sultanshuis. Hij zelf moet niet heel dapper zijn, maar aangezet worden door zijne vrouwdie een zeer fanatiek persoon moet zijn. Kunst, Wetenschap en letteren. Zooals bekend is, wil men te Parijs een standbeeld oprichten voor den beroemden scheikundige Dumas. De Holl. Maatschappij van Wetenschappen schonk voor dat doel vijftig gulden als bijdrage. Dinsdag is te Belfort liet gedenkteeken aan Thiers en den overste Denfert-Masereau gewijd, onthuld. De heer Ferry werd hierbij door zijn ordonnance-officier- majoor Fayet vertegenwoordigd. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Herhaaldelijk worden in den laatsten tijd te Schoon hoven, vooral tegen den avond, verzilverde centen en halve centen voor kwartguldens en dubbeltjes in be taling gegeven. Naar men meldt, is de stationschef te Voorschoten van den IJselstoomtramweg met de noorderzon ver dwenen, de gelden uit de kas, ongeveer f 200 mede nemende en na verschillende personen voor belangrijke sommen opgelicht hebbende. In zijn plaats wordt voor- loopig voorzien door den heer Sevenhuysen. Van de drie vuurwerkmakers, die bij de ontploffing in het Kleine Veentje te 's llage zoo deerlijk verwond werden, zijn de 13jarige II. W. Wagner en de 22jarige J. Kau, onder de hevigste smarten in het Ziekenhuis overleden. Er schijnt kans te bestaan op het behoud van het leven van den derden verwonde, J. Roel, 22 jaren. Jaloerschheid was naar alle waarschijnlijkheid Dinsdag te Nieuw-Amsterdam de oorzaak van een moord. Een meisje, dat vroeger verkeering met een jongen liad en dezen zijn afscheid had gegeven, was nu in ge zelschap van een ander. De afgewezene, hierover in drift ontstoken en buitendien alles behalve nuchter, stak zijn medeminnaar onverwacht met een mes in 't hart, zoodat het ongelukkige slachtoffer van minnenijd bijna oogenblikkelijk dood nederzeeg. Weder heeft een leerling der militaire school te Brussel geduelleerd. Ditmaal is het de jongste 1 Qjarige zoon van den heer Rolin Jaquemyns, oud-minister van binnenlandsche zaken. Hij is door een pistoolschot in de zijde getroffen en hoewel de kogel niet verwijderd is kunnen worden, is zijn leven niet onmiddellijk in gevaar. De gekwetste weigert elke inlichting omtrent de reden van het duel te verschaffen, als ook den naam van zijn tegenstander bekend te maken. Zaterdagmorgen ontving de heer Rolin Jaquemyns door een anoniemen brief, onderteekend door »een huismoeder"kennis van hetgeen gebeuren zou doch zijn zoon had toen reeds het huis verlaten en alle nasporingen bleven vruchteloos. Eenige uren later werd zijn zoon per rijtuig thuisgebracht, nadat hij reeds door een dokter der militaire school was ver bonden. In Mei kreeg de wijnhandelaar D. te Parijs twist met een zijner bedienden. Deze ging zijn patroon te lijf en beet hem in den duim van de rechterhand. De wonde genas spoedig, maar een paar dagen geleden begon de duim weer te zwellen en D. is thans aan een aanval van tetanus bezweken. Er is een onderzoek ingesteld. In Holborn Theatre te Londen kon Zaterdagavond de aangekondigde voorstelling niet doorgaan en de direc teur liet annonceeren, dat zij, die hun geld terug verlangden, dat konden krijgen. Een deel van het publiek was niettemin erg boos en begon een aanval op de «roerende" goederen in het gebouw: lampen, stoelen enz.eenige beambten werden mishandeld en de politie moest eenige personen arresteeren. De Italiaansche Regeering heeft 3000 lires uitge loofd voor de ontdekking der lieden, die bij Oriolo twee karabiniers hebben doodgeschoten. Omtrent den moord van den advocaat Basile bij Monte Rotondo verneemt men nader, dat de vermoorde Woensdag ochtend was uitgegaan om een uitstapje te voet te doen. Het lijk had een pistoolkogel in het hoofd en een in den schouder, en er had blijkbaar een worste ling plaats gehad. "Volgens bericht uit Sophia zijn 3 Christenen in het dorp Negilovo (Macedonië) door Turken levend gevild en werd 1 Christen in het dorp Podles door een Turk vermoord. Dinsdag-avond brak te Amsterdam weder een zware brand uit in een manufactuurwinkel op den hoek van de Tuinstraat en 'le Tuindwarsstraat 18. De brand ontstond door het vlam vatten van goederen in de winkelkast. In een oogwenk stond het geheele perceel» dat door vier huisgezinnen werd bewoond, in lichter laaie. Spoedig was ook het daarnaast gelegen huis aangetast en brandde het bovengedeelte daarvan geheel uit. Van het perceel, waarin de brand uitbrak, is zoo goed als niets over. Verschillende bewoners werden met moeite gered, o. a. acht kinderen, wier moeder naar het vuurwerk was gaan kijken. f r a n k i* ij Ir. Aan de Times is over het bombardement van Foochow door haar correspondent, die het aan boord van het Engelsche pantserschip «Champion" bijwoonde, een voor de Franschen niet zeer vleiend verslag gezonden, waartegen de Fransche bladen met kracht protesteeren. Hij seint, dat de beschieting een stuitende en afkeer wekkende zaak was. Van acht zware schepen openden de Franschen te twee uur het vuur op Foochow, dat het tuighuis en de batterijen slechts flauw beant woordden. Elf Chineesche kanonneerbooten onderhielden gedurende vijftien minuten dapper haar vuur, dat echter nutteloos was, aangezien zij terstond ontredderd werden, waarna de. overgebleven- bemanning overboord sprong. Het betere geschut der Franschen gaf den doorslag binnen weinige minuten, en maakte den on- gelijken strijd louter tot eene moordpartij. De Franschen zetten tot vijf uur het beschieten van het tuighuis, de naburige barakken, batterijen, forten en dorpen voort, hoewel de Chineezen geen weerstand meer boden. Volgens Fransche opgaven beliepen de verliezen der Franschen slechts zes man. Chineesche soldaten in uniform plunderden het Fransche consulaat; maar overigens bleef het te Foochow rustig en de vreemde lingen bleven er ongedeerd. De tooneelen op de rivier vóór Foochow gedurende het bombardement, waren verschrikkelijk. De Franschen gingen voort met schieten, lang nadat alle verzet geheel had opgehouden. Massa's dooden en gekwetsten dreven de rivier af. De Franschen lieten de lager aan de rivier gelegen schansen onbeschoten. Tengevolge der bedreigingen, dat Chineesche troepen in Tonkin zouden vallen en alles verwoesten, heeft de minister van marine aan generaal Millot bevel gezonden zich in gereedheid te houden, den inval af te wenden. Generaal Millot antwoordde onmiddellijk, dat alle maat regelen genomen waren om met succes een inval der Chineezen af te weren. De geheele Fransche pers is verontwaardigd over de partijdigheid der Engelsche bladen en inzonderheid over de uiterste partijdige berichten in de Times over het bombardement van Foochow, waarbij, volgens ge noemd blad, de Franschen zich onmenschelijk zouden gedragen hebben. Hoewel de officiëele berichten van admiraal Courbet eerst later verwacht konden worden en het dus niet mogelijk was een juist oordeel over het gebeurde te vellen, meent de gezamenlijke Fransche pers, dat Engeland het minste recht heeft om van humaniteit te spreken en op het bombardement van Foochow te schimpen, nadat het Alexandrië zonder de aldaar wonende Europeanen te sparen, beschoten en in den asch heeft gelegd. Behalve vele Kamerleden, zouden ook, volgens de bewering van den correspondent der Köln. Zeit., de heer Grévy en de heer Brisson, president der Kamer, de bijeenkomst der Kamers noodzakelijk achten, wanneer ten minste China, na de vernieling van liet arsèwaal, niet onmiddellijk aan de eischen van Frankrijk toegeeft. De genoemde staatslieden achten het gevaarlijk de verantwoordelijkheid van verdere gebeurtenissen op zich te nemen, vooral met het oog op de weinig vriend schappelijke houding van Engeland. Het vertrek van den Chineeschen gezant met het geheele gezantschapspersoneel uit Parijs werd tot het laatste oogenblik geheim gehouden, omdat de gezant mishandelingen van de zijde van het publiek vreesde. Toen het gezantschap het hótel verliet, stonden on geveer 200 personen voor het huis, doch er werd weinig rumoer vernomen. Aan het station hoorde men eenig fluiten, doch tot een demonstratie is het niet gekomen. Een telegram van Courbet uit Foutscheou van 24 Aug. luidt: De eerste dag liep goed af. Wij openden het vuur den 23en te 2 uren des namiddags. Te 6 uren waren 9 Chineesche schepen en '12 oorlogsjonken gezonken. Een Fransche torpedoboot had een grooten Chineeschen kruiser doen zinken. Het vuur van de Krupp-batterij, dat het arsenaal bestreek, was uitge doofd. Twee vijandelijke schepen, die nog gebleven waren, vluchtten naar de bovenrivier, waar geen onzer kanonneerbooten hen kon achtervolgen wegens haar diepgang. Aan de operaties namen deel de volgende schepen: Volfa, waarop mijn vlag wapperde, Du Gay Throrick, Triomphante, Villars, Destaing, Aspic, Lynx, "Vipère en de torpedobooten No. 45 en 46. Wij telden 6 dooden en 27 gewonden, waarvan 14 licht gewond werden. De schepen hebben alleen averij bekomen, die zij zelf kunnen herstellen. Van de torpedoboot No. 45 sprong de stoomketel door een kogel. De verliezen der Chineezen waren zeer aanzienlijk. Gedurende den nacht van 23 op 24 Aug. werden wij voortdurend lastig gevallen door drijvende batterijen en vervolgens door tegen ons gerichte branders en booten, die torpedo's aan boord hadden, maar wij zullen ons van al die werktuigen afmaken en daarna zal ik het arsenaal bombardeeren. Ik denk niet vóór 29 of 30 Au<*. uit de rivier Min te zullen komen. Onder den staf en de bemanning van de schepen heerscht een voortreffelijke geest. Oixitsclilancï. Langzamerhand begint men zich met de aanstaande verkiezingen voor het Parlement bezig te houden. Zoowel de conservatieven als de nationaal-liberalen zochten reeds naar een argument om de liberalen te bestrijden. Zij schijnen dit gevonden te hebben in de koloniale politiek. Men wil de meening van de heeren Eugène Richter en Bamberger voorstellen als onpatriottisch en gekant tegen de uitbreiding der grootheid en macht van Duitschland aan de overzijde van den Oceaan. De Fransche gezant bij het Duitsclie hof, baron De Courcel, is onmiddellijk na zijn terugkomst uit Parijs, naar Varzin doorgereisd, om prins Bismarck te bezoeken. Naar men verneemt, wordt zoowel door China als door Frankrijk de tusschenkomst van Duitschland ge- wenscht in het tusschen beide Staten bestaande conflict. B e 1 g- i e. Een overgroote menigte was Zondagavond aan het station te Brugge bijeen om de leden van het 19e Nederlandsch taal- en letterkundig Congres af te halen en na een wandeling door de stad met allerhande lampions en onder het zingen van feestelijke liedeven door de verschillende vereenigingen, die den stoet ver gezelden, kwam men op het stadhuis aan. Hier werden de congresleden welkom geheeten door den burge meester van Brugge, waarna namens de Belgische regeering de heer Del Croix het woord voerde. Voorts werd nog gesproken door prof. Jan Ten Brink, pastoor Brouwers en den heer De Geiter, die de Zuid-Afri- kaansche Republiek op het Congres vertegenwoordigt. Maandagmorgen werd het Congres geopend door den president der regelingscommissie, den heer mr. De Pauw. die in zijne rede op de beteekenis en de ge schiedenis der Congressen wees. Op voorstel van den heer De Pauw werd jhr. A. de Maere Limmander tot voorzitter benoemd, terwijl de heer De Pauw zich het eere-voorzitterschap liet welgevallen. Zoowel Koning Willem III als Koning Leopold II heeft het beschermheerschap aanvaard. Maandagavond werd den leden van het letterkundig Congres te Brugge een groot concert aangeboden, dat te 7 uur begon en tegen middernacht geëindigd was. Onder de voornaamste uitgevoerde werken behoorde de «Kinder-Cantate van P. Benoit, onder leiding van den componist ten gehoore gebracht. Vervolgens heeft de hier zeer gunstig bekende bariton, de heer Blauwaert, den congresleden een welkomstlied toegezongen, gecomponeerd door den heer Bisschop. Onder de vele belangrijke punten, die Dinsdag op het Congres behandeld zijn, behoort de vraag van den heer F. S. v. d. Pavord Smits van Leiden: Wat kan er gedaan worden om de Zuid-Nederlandsche boeken, vooral die der vorige eeuwen, meer onder de oogen der belanghebbenden te brengen?" Na een korte be spiegeling besloot spreker met het voorstel om ter bereiking van het doel in quaestie een catalogus op te maken van zooveel mogelijk alle boeken in België verschenen. Aan het debat werd deelgenomen door de heeren Gosler, Vuylsteke, Sleekx, Jac. G. Robbers enz. Des avonds is den congresleden een feest door den Graaf van Vlaanderen aangeboden. Voor Brussel is tot lid van den Senaat, in plaats van het onlangs gestorven lid den heer Piron Vanderton, met algemeene stemmen gekozen de heer Alfred de Brouckère, liberaal. Van de 20,000 stemgerechtigden zijn slechts 2534 opgekomen; 151 biljetten waren niet geldig, terwijl de overige 2383 biljetten den naam van De Brouckère droegen. De clericalen en indepen- denten hebben zich van stemming onthouden. De manifestatie der liberalen, die a.s. Zondag gehouden zal worden om te protesteeren tegen de aanneming der schoolwet door de Kamer van Volks vertegen wooi'digers, belooft buitengewoon te zullen zijn. Ook de spoorwegmaatschappijen zullen de manifesteerders in de provincie tegemoet komen door hun, die aan de manifestatie gaan deelnemen, 50 °/0 reductie op den gewonen vrachtprijs te verleenen. Ook de clericalen maken zich gereed voor een tegen- manifestatie en zij zullen eveneens op de spoorwegen dezelfde reductie genieten. Men is echter nog in twijfel, of de burgemeester van Brussel zal toestaan, dat de beide partijen op denzelfden dag een manifestatie houden. Dinsdag is reeds een deputatie der clericalen en onafhankelijken aan het stadhuis geweest om met den heer Buis te spreken, doch wegens afwezigheid van den burgemeester is het onderhoud uitgesteld.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 2