voor het arrondis- sement Zierikzee. 1884. No. 65. Zaterdag- 23 Augustus. 87ste jaargang. NIEUWS- en AVDERTENTIE-BLAD Binnenland. Zll IHkZI I SI IU: coi«w r. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. P r ij s per drie maanden '1Franco per post f '1 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel '10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 1G regels GO Cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LVKEVMAIV. ZIERIKZEE, 22 Augustus '1 8 8 4. De tijd der voorbereiding van de Landbouw-Tentoon- stelling begint op te schietenMaandag wordt zij geopend en alles belooft dat ze dan ook gereed zal zijn. Het Rott. Nieuwsbl. geeft daarvan de volgende beschrijving Voor het oogenblik is de uitgebreidste inzending die van den heer van den Bosch, te Goes, in de zijzaal, rechts van den ingang. Zij bestaat uit twee muur vlakken, elk van 20 M. en een tafel van 28 M. oppervlakte. Aan de eene zijde vindt men granen en peulvruchten, deze laatste niet alleen gedorscht en in schoven, maar ook in potten, waarin men den groei kan nagaan. De andere zijde is ingenomen door zaden, waarbij ongeveer honderd soorten gras- en klavergewassen in potten. Onder de monsters zijn er met garantie-cijfers van de Engelsche, Zweedsche en Zwitsersche proef stations. De tafel in hét midden bevat de sedert '1869 door deze firma nieuw ingevoerde gewassen, waarbij op merking verdienen de Amerikaansche paardentand-mais van 3 M. lengte, de baard tarwe voor lichte gronden, de Kentsche reuzen tarwe van omstreeks 2 M. lengte, voorts het Noorsche winterzaad, hetwelk in de laatste jaren zulk eene belangrijke rol heeft vervuld bij de drooglegging van onze groote nabijgelegen polders. Een andere tafel is inzonderheid voor de Zweedsche granen ingericht, waaronder voornamelijk de verschil lende haversoorten belangrijk zijn. Naast deze omvangrijke inzending zijn de gewassen tentoongesteld van de afdeeling Heinkenszand der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouwvan de Rijks- Landbouwschool te Wageningen, behalve het aantal platen voor het aanschouwelijk onderwijs, een ver zameling gerst en andere zaden, botanische modellen in papier en was, spiritusprseparaten van botanische voorwerpen enz. Het Rijks-proefstation te Wageningen zond een aantal proeven in van vervalsching op het gebied van zaad- en meststofhandelvoorts grassen, zaden en tarwe. De firma van Overvoorde 8c Zn., te Delft; de Land- bouwvereeniging Nieuw- en St. Jooslandde Yereeniging Wilhelmina-polder, de afd. Goedereede en Omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, de Anna Pauwlonapolder e. a. zonden mede belangrijke zaad- en graansoorten, aardappelen, wortelen, kool, enz. in. Daar te midden vindt men de inzendingen van de Ned. Maatsch. ter bevordering der vlas-industrie, en garens van Gebr. Gorter te Dokkum. In de zaal links vindt men een keurige verzameling boomvruchten en aardappelen van de Tuinbouwver- eenigingverduurzaamde groenten en vruchten van de firma Sluiter en Co. te Beverwijk. Iets verder de landbouwvoortbrengselen uit den Legmeerpolder, voor namelijk haver, ingezonden door den heer J. R. M. Wiegel, die deze plassen heeft drooggemaakt. Aan de modelverzameling hoeven van de Rijksvee artsenijschool te Utrecht, is die van tanden verbonden, ingezonden door den heer A. T. Verheer, protector aan die school. In wording zijn de inzendingen van de Ned, Maatsch. voor kaas en roomboter, J. Van der Breggen, te Wad dingsveen (kaas) en »Hollandia", Holl. fabriek van melkproducten te Vlaardingen. Iets verder vindt men weder granen en zaden, in fraaie houten bakken tentoongesteld door de firma Wed. J. Leupen Zn., te Haarlem, de inzendingen der Vereen, tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier, en tabaksoorten in natuur en gedroogd van M. Mouw, te Nijkerk. Een en ander wordt afgewisseld door een omvang rijke uitstalling en tropee van zadels, tuigen, arre- sleden, enz. van D. Koring, te Gouda, en een meer bescheiden inzending van gelijken aard van W. Gal- jaard te 's Hage. Voorts rietmatten van W. van der Donk Co. te Gorinchem, en van de Maatsch. van Weldadigheid stoelen en mandenwerk. Het achter-middengedeelte tusschen deze beide zalen wordt grootendeels ingenomen door de uitgebreide inzendingen van de firma Valk en de Bussy, te Utrecht, welke ongeveer 60 M. grondslag beslaat. Naar aan leiding van de prijsvraag der vereeniging tot bescher ming van dieren heeft zij ongeveer duizend woningen voor verschillende inlandsche stand- en trekvogels ingezonden, welke naar men zich kan voorstellen, een alleraardigste muurversiering uitmaken. Als antwoord op een andere prijsvraag derzelfde Vereeniging heeft zij ook voederzakken met luchtge- leiding ingezonden. De verschillende, vaak zeer vernuftig gevonden, land- en tuinbouw-artikelen, hier door deze firma tentoongesteld, zijn meer dan 1600 in getal. Op de Internationale Landbouw-tentoonstelling te Amsterdam zal te bezichtigen zijn een model-land- bouwschuur, vervaardigd op x/w der natuurlijke grootte. De inzender is de oud-directeur van de »'sGraven- haagsche Vleeschhouwerij", de heer II. J. Van de Kamer, die de schuur heeft ontworpen en onder wiens leiding het verkleinde model in vrijen tijd is ver vaardigd door J. J. Van der Stall en H. Hageman, beiden werkzaam bij de heeren StefFens en Wennekers te 's Hage. De schuur is ontworpen met het oog op de behoeften van een boer in de kleistreken, die een honderd bunders land bezit en die behalve landbouwer ook veehouder en veefokker is. Door jarenlange ondervinding bekend geworden met de veelal weinig doelmatige inrichting van vele boer derijen, tengevolge waarvan veel grond, tijd, werkkracht en meststoffen doelloos verloren gaan, heeft de ont werper geluisterd naar de lessen zijner ervaring en getracht in deze modelschuur een voorbeeld te geven hoe zulk een gebouw moet zijn ingericht om het meeste voordeel, nut en gemak te kunnen opleveren. Om dat practisch oogmerk te bereiken, heeft de ontwerper van zijn modelschuur een gebouw gemaakt, waarin het geheele landbouw- en veebedrijf wat de werkzaamheden binnenshuis betreft, uitgeoefend kan worden. Het oordeel of en in hoeverre de heer Van de Kamer hierin is geslaagd, blijve aan de jury van beoordeeling. In elk geval heeft hij een sprekend bewijs van belang stelling gegeven in een bedrijf, dat ten onzent tot een der belangrijkste behoort. En die belangstelling verdient waardeering. Naai' men verneemt, zal Z. M. de Koning toch nog een bezoek brengen aan de Internationale Landbouw tentoonstelling te Amsterdam. Waarschijnlijk zal II. M. de Koningin den Koning daarbij vergezellen. Naar aanleiding eener voorloopige vergadering, ge houden te Rotterdam op 7 Aug. 1.1., worden alle belangstellende adsistenten en dames in Nederland in het Pharm. Weekblad opgeroepen tot het bijwonen eener algemeene vergadering op Donderdag 18 Sep tember a.s., 's namiddags half 3 uur, te Rotterdam, ten einde met vereende krachten een bond te stichten, ten doel hebbende om door leden, gesteund door be gunstigers, aan weduwen van adsistenten een uitkeering te verzekeren, waardoor de weduwen in staat gesteld worden in haar aanvankelijke behoeften naar behooren te kunnen voorzien. Bij overeenkomst tusschen Nederland en Frankrijk is bepaald, dat de schadeloosstelling voor het redden van netten van wederzijdsche onderdanen zal bedragen 2 fr. of f '1 per net. De verbrande Nederlandsche oliefabriek bij Delft was bij verschillende maatschappijen verzekerd. Er zijn daarbij ongeveer 450,000 liter olie verbrand en ver loren gegaan. Blijkens mededeeling van den consul-generaal der Nederlanden te Kopenhagen, zijn in Denemarken quarantaine-maatregelen voorgeschreven voor de schepen komende uit Italiaansche havens, gelegen aan de Golf van Genua en de Toscaansche Zee, alsmede voor de schepen, die in aanraking zijn geweest met van daar komende vaartuigen. Bovendien mag met schepen, komende uit gemelde of uit Turksche havens, in Denemarken niet ingevoerd wordengedragen linnengoed, gebruikte kleederen en beddegoed voor zoover een en ander niet tot de bagage van reizigers behoort, lompen, gebruikte watten, ruwe wol, papiersnippers, haar en kruiden. Blijkens mededeeling van Zr. Ms. gezant te Berlijn heeft de Duitsche Regeering de havens van Noorwegen verklaard van met cholera besmet te zijn. Vele vruchtboomen lijden aan kleine vruchten, ofschoon de boom flink en gezond is. De oorzaak daarvan is dikwijls, dat men niet op de hoogte is wanneer de vruchtboomen moeten gemest worden. De bemesting kan het geheele jaar door geschieden, doch niet wanneer de grond bevroren is. Men dient echter te letten op de verschillende doeleinden bij dat mesten en het maakt een groot verschil wanneer dat geschiedt. Om de groeikracht te bevorderen, mest men 's winters en des voorjaars met gier en compostom daarentegen den bloei te bevorderen, in de tweede helft van den zomer met dezelfde mestsoort; eindelijk om den smaak te verbeteren en de vrucht tot vollen wasdom te brengen, in den voorzomer met vloeibaren mest en gier. Daarbij is, opdat de mest de vooruitloopende wortelen bereike, aan te raden, gaten van 50 a 60 duim diep in den grond om den boom heen te graven. Men is thans, naar wordt gemeld, in het visschers- dorp Volendam bezig een nieuwe onderneming in het leven te roepen. Men wil n.l. daar een gebouw op richten, voorzien van de noodigekook- en inlegtoestellen, om de garnalen gekookt, gepeld en ingelegd in het groot naar het buitenland te kunnen verzenden. Verschillende steenfabrikanten langs de Waal hebben het werk gestaakt. De gevormde steenen zullen nog gebakken, doch er zullen geen nieuwe meer gevormd worden. Er is bijna geen aftrek. Ongelukken; Rampen, Misdaden, enz. In de gevangenis van Galway heeft zekere Bassett, die wegens diefstal een poosje gevangen moest zitten, zich in zijn cel opgehangen met een ketting, die aan het raam hing. Dit is de derde zelfmoord in dezelfde gevangenis binnen drie maanden. De goederentrein van Liers liep Maandagavond te Luik op den personentrein van Eindhoven. Vijf personen werden zwaar en vele reizigers licht gekwetst. De oorzaak was, dat het afstandsein op veilig" was gezet terwijl de reizigers aan het uitstappen waren. In een school in het graafschap Middlesex stierf een kind wegens bloedvergiftiging, het gevolg van bedorven lucht in de schoollokalen.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1