W I van chte 'arijs ;s te die nog graaf een ische nden ugde, oten ïoeid »ede- ïning iicaan. niet [emiek in een unnen lingen on- de an zaken Somen, mar •ck zoodat oedens r aan t der dt het ikomst ebben. ebb ,ri tot wereld- tegen I in de in dit ïometer 97 graden Fahrenheit in de schaduw en 150 in de zon. Vele personen bezweken aan zonnesteek. In vele fabrieken, waar met stoom gewerkt wordt, moest wegens de drukkende hitte meermalen het werk ge staakt worden. Maandagmorgen daaropvolgende tegen vijf uur brak een hevig onweder los boven Londen en omstreken, waardoor de atmosfeer een weinig verkoeld werd, doch tegen den middag bereikte de hitte weder ongeveer 80 graden in de schaduw. Vrijdagmiddag gelukte het een leeuw in de Dier gaarde te Posen, terwijl zijn hok werd schoongemaakt, te ontvluchten. Men had hem in een aangrenzend hok gedaan, doch door een verzuim was de deur open gebleven. De ongewone vrijheid scheen het dier toch niet te bevallen, want nadat hij eerst overal eens had rondgezien, nam hij in een sprong plaats op een boom tak. De tak was echter niet sterk genoeg en zwichtte onder het gewicht, zoodat de leeuw onverwacht op den grond viel. Van dit oogenblik maakten de be wakers gebruik de leeuw door middel van strikken te vangen en naar zijn hok terug te brengen. Het gevaar was dus spoedig voorbij. Een bestuurder van een kar, gevuld met lampen glazen, kwam onlangs in een der drukste straten van Londen in botsing met een rijtuig, zoodat het grootste gedeelte van de breekbare waar verbrijzeld op de steenen terecht kwam. De bestuurder stond tamelijk bedremmeld te kijken, toen een oude heer op hem toetrad met de woorden: »Arme man, dat is een groote schade voor je, geef me je hoed dan zal ik wel eene vergoeding voor je krijgen, en het hoofd deksel nemende, wierp hij daar een shilling in en ging bij de verzamelde omstanders rond. Menigeen, door medelijden bewogen, wierp wat geld daarbij en de oude heer had spoedig een aardig sommetje bijeen, dat hij den voerman ter hand stelde. Deze, het dank baar aannemende, zei zachtjes tegen een naast hem staande kennis: »Is 't geen slimmert die oude, hij is mijn patroon Dezer dagen werd te Londen de bekende menagerie van Wombwell in veiling gebracht. Womb well, die de stichter ervan was en aan wien de verzameling haar naam dankt, had in het begin dezer eeuw zijn schoenlappers werkplaats vaarwel gezegd en was zijne carrière als dierentemmer met twee slangen begonnen, die hij voor vijf en zeventig pond sterling verworven had. Toen de man stierf, had hij, door het rondreizen met wilde dieren, een groot ver mogen bijeen verzameld. Zijne verzameling zat dan ook goed in elkander en hij had nimmer bezwaar tegen den prijs, dien men voor een dier vroeg, op voorwaarde, dat het een fraai exemplaar was. Zoo gaf hij eens driehonderd guinjes voor een Ben- gaalschen tijger uit en gelijke som voor een leeuw, die bijzonder mooie manen had. Thans is een der fraaiste leeuwen van de menagerie, die in de bosschen van Afrika geboren en opgevoed is, voor eene som van honderd vijf en zeventig pond toegewezen en een beer uit Thibet werd voor zeven pond verkocht. Boa constrictor's brachten drie guinjes op, wat nauwelijks de vrachtprijs is, die het vervoeren der dieren van Zuid-Amerika naar Engeland kostte, en een prachtige hyena werd voor vier pond en acht shilling van de hand gedaan, niettegenstaande de catalogus vermeldde, dat het dier »alle geschikte eigen schappen bezat, om het tot de lieveling eener dame te maken." Een reusachtige Afrikaansche olifant, die naar den naam Emperor luistert, bracht honderd pond op, wat zou doen vermoeden, dat er een overvloed van deze dikhuidige dieren aan de markt is. Sommige dieren werden beter verkocht en zoo o. a. een gedresseerde leeuw voor 275 pond, een baviaan voor 140 pond, een mooi sommetje voor zulk een leelijk dier, en een paar zebra's, die zeer geschikt waren »om voor een wagentje te spannen", voor 125 pondde vogels brachten over het algemeen hooge prijzen op. Er zijn verschillende oorzaken, waarom de prijzen van wilde dieren, voor menageriën eene sterke daling hebben ondergaanin de eerste plaats wordt dat ver oorzaakt door het gemak, waarmede zij in onze dagen verkregen en vervoerd worden en dan ook is de markt overvoerd. Van dit laatste feit kan men zich door een bezoek te Ratcliffe-Higliway, het groote zoölogisch entrepöt van Londen, overtuigen, waar men allerlei soorten van dieren vindt, van leeuwen en olifanten af, tot schildpadden en kikvorschen toe. Volgens het Petit Journal heeft Hyacinthe Loyson zijn functies van rector der Katholiek-gallicaansche kapel, rue d'Assas, neergelegd en is hij vervangen door zijn eersten vicaris Larhgout, Hyacinthe behoudt den titel en de functie van «vicaire épiscopal". Een reisavontuur. De volgende geschiedenis wordt j onder voorwaarde van stipte geheimhouding medege- j deeld. Een ziekelijk heer en diens vrouw hadden een bed genomen in een slaapwagen van een spoortreinj tegen middernacht ontwaakte de zieke onder hevige pijn in den rug en verzocht hij zijne vrouw om hem spoedig een mosterd pleister gereed te maken. De dame doet wat haar gevraagd is en loopt daarna naar het andere eind van den wagen, om de pleister bij 'tlamplicht te verwarmen, opdat zij goed zal trekken. Op den terug weg naar den zieken echtgenoot komt de kleine vrouw ongelukkig bij het verkeerde bed, waarin een dikke wijnhandelaar rust. Snel schuift zij de gordijnen weg, slaat de dekens op en flapde pleister zit op den rug van den reiziger. Op hetzelfde' oogenblik roept de zieke uit zijn kooiMaar Marie, waar blijft gij dan toch?" Nu eerst bemerkte de arme vrouw hare vree- selijke vergissingin een paar stappen is zij bij het bed van haren echtgenoot en fluistert hem het ongeval in 't oor. Ondanks zijn pijn barst deze in een schater lach uit en lacht zoodanig, totdat hij zijn pijn vergeten heeft. Het is een oogenblik doodstildaar hoort men in het bed van den wijnhandelaar luide vloeken en smartkretenMenschen, help mijwat zit daar op mijn rug? De hemel zij mij genadig! O! wat brandt dat! Water! Vuur! Au! O wee! Mijn rug! Het bed brandtHemel en aardeBreng waterMijn rug enz. enz. Met den sluier der naastenliefde omhullen wij het verder verloop van de geschiedenis. '1400 leden van het medisch congres te Kopenhagen namen de vorige week deel aan een diner. Daarna ging men naar Tivoli varen, waar alles schitterend geïllumineerd was en een prachtig vuurwerk werd afgestoken. Op voorstel van sir William Gull is be sloten een internationaal comité voor gezamenlijke internationale pathologische" onderzoekingen te be noemen. Onlangs heeft de heer B. Morton, directeur-generaal der vuurbaken op de noordoost-kust van Engeland, zeer belangrijke mededeelingen gedaan aangaande het electrische licht, aangewend ten behoeve van de kust lichten. Als maatstaf hierbij aannemende een Fresnel- lamp met 4 pitten en een vaste dioptrische lens, van een lichtsterkte van 100 standaardkaarsen, dan ver krijgt men de volgende lichtkrachten met de ver schillende soorten van lampen bij de vuurbaken in gebruik: '1°. dioptrisch vastlicht, lamp met 4 pitten 100 kaarsen, 2°. dioptrisch vastlicht, lamp met 0 pitten s= 220 k.3°. draaiend licht naar 6 richtingen, met 6 pitten, 1887 kaarsen; 4°. dubbel- glans, zes lampen, met 6 pitten enkelvoudig toestel, 1265 k,5°. dubbelglans, zes lampen met 6 pitten, dubbele toestel, 2560 k.6°. electrisch vastlicht, op South Foreland, '1691 k.7°. electrisch vastlicht, op kaap Lizard, 3783 k.8°. electrisch draaiend licht op Souterpoint, 7797 k. Uit het medegedeelde blijkt ten duidelijkste, dat de lichtkraclit der kustvuren niet door de intensiteit van het licht, maar door het aanwenden van verbeterde lensen zoo aanmerkelijk wordt verhoogd. De intensiteit van het electrische licht was 2520 met een maximum van 3040 op Souterpoint, 3050 op Foreland, 3620 op kaap Lizard. En hoewel de intensiteit van het kustlicht op Souterpoint geringer is dan van kaap Lizard, overtreft toch het eerstbedoelde dat van kaap Lizard met meer dan '100 percent, dewijl het geen vast licht is. Op kaap St. Catharine van het eiland Wight is thans een vuurtoren in aanbouw, waarvan het elec trisch licht volgens de genomen proeven, zoodra het hier in functie treedt, de schoonste waarneming zal behalen, waarop deze nieuwe vinding mag bogen. Onberekenbaar is het nut, dat het hier zal kunnen stichten. Zelfs bij nevelig weder zal dit nieuwe kust licht vijf mijlen ver aan de scheepvarenden zichtbaar zijn. Het zal worden verkregen door middel van dynamo's, volgens het stelsel Meritensmet een enkele machine zal een lichtkraclit worden opgewekt van 30,000 k., en met twee machines een intensiteit van 60,000 k. Een geheel nieuwe manier van vervaardigen van postzegels is thans in België aangevend om het ver- valschen er van te verhinderen. Dit vefvalschen geschiedt namelijk sinds den laatsten tijd veel door middel van de photographie en daarom zijn in België proeven genomen op een postzegel twee zulke kleuren aan te brengen één voor de teekening en ééne voor den ondergrond dat ze door middel van de photogra- pheerkunst niet verveelvoudigd kunnen worden. De proeven zijn na lang zoeken gelukt en als resultaat er van zijn de twee postzegels van 10 centimes en eenen franc als eerstelingen van eene geheel nieuwe serie dezer dagen verschenen. De gekozen kleuren zijn karmijnrood op lichtblauwen en bruin op groenen ondergrond. Te New-York zijn drie Duitsche socialisten in hechtenis genomen, omdat zij op verschillende plaatsen een adres van een nihilistisch comité aanplakten, waarin de anarchist Steilmacher, die verleden week te Weenen is terechtgesteld, verheerlijkt en de sociale revolutie gepredikt werd. De te Aspinwal (Zuicl-Amerika) aangekomen stoomboot »Aeon" had een gedeelte der bemanning van het Britsche stoomschip «Mediator" aan boord, dat in de haven van Curasao door de »Thuringia" van deHamburg- Amerikaanscbe stoomvaart-maatschappij in den grond is geboord. Het volgend bedrog, ofschoon Amerikaanscb, klinkt schier ongelooflijk. Een der groote maatschappijen, die den spoorweg bouwen van de Stille Zee naar den Atlantischen Oceaan, heeft sedert eenige jaren meer dan 100 millioen dollars dividend uitgedeeld zonder een cent van hetgeen zij den Staat aan patent ver schuldigd is te voldoen. Dit moest worden gestraft met een gevangenisstraf van hoogstens 1 jaar en een boete van hoogstens 10,000 dollars, en deze straf is niet alleen toepasselijk op de directeuren, maar zelfs ook op de aandeelhouders. De maatschappij is thans 33,539,512 dollars aan den Staat schuldig en de interesten, op deze schuld niet betaald, beloopen 19,057,689 dollars. De Staat heeft in 't geheel 1.333,000,000 dollars van de maat schappij te goed, of een som groot genoeg om drie keeren den spoorweg te betalen. De Staat heeft thans vervolgingen ingesteld tegen de maatschappij en de hand gelegd op al haar inkomsten. Jaren zullen verloopen eer deaandeelhouders een cent van hun geld zullen trekken. De eigenaar-administrateur-redacteur-directeur van een Amerikaansch blad lag dezer dagen rustig te slapen, toen hij eensklaps door eenig gedrqisch ont waakte en bemerkte, dat een dief zijn kamer was binnengedrongen en die op de nauwkeurigste wijze doorsnuffelde. De journalist pakte den schavuit beet en wist hem door middel van een revolver in toom ie houden. «Schiet me niet dood!" schreeuwde de dief, »ik heb niets weggenomen en ik heb dan ook niets anders gevonden dan een reeds gebruikt spoorwegkaartje." »Zou je denken," zei de redacteur, «dat ik je maar stilletjes zal laten loopen? Mis man, ik schiet je zoo dood als een pier, en krijg zoodoende een prachtig gemengd bericht voor mijn blad." »Daar heb je puur niemendal aan," antwoordde de inbreker, »het is vandaag Dinsdag en je blad komt eerst Zaterdag uitde Thursday News verschijnt reeds Donderdag en zou het nieuwtje dus allereerst hebben." «Sakkerloot, dat is waar," sprak de redacteur, «ga maar heen, ik schenk je genade." De Chineezen hebben den uitvinder van de inkt eene plaats aangewezen onder hunne goden en hem de taak opgelegd aanteekening te houden van elk verkeerd gebruik, dat er van deze nuttige vloeistof gemaakt wordt. Schrijft men nu hier of daar een leugen of een beleedigend woord op papier, zoo maakt, volgens het Chineesch bijgeloof, de God van de inkt in zijn boek terstond een zwart teeken naast den naam van den schrijver. Te Londen stierf den 5den dezer de «eerste kleer maker der Wereld", Izaak Moses. Hij hield er een eigen dichter op na, die zijn advertentiën op rijm bracht. Moses ontving zijn cliënten steeds in gala, noodigde hen in zijn bureau en diende hen champagne, sherry, oesters enz. In de aangrenzende zalen bevonden zich een bibliotheek, een verzameling opgezette dieren en schilderijen om de wachtende klanten den tijd te doen verdrijven. De koninklijke prinsen lieten kransen en bloemen op de lijkkist van hun kleermaker leggen. Moses laat verscheidene millioenen na. In de vorige week zijn de vier eerste echtscheidingen te Parijs uitgesproken door het burgerlijk gerechtshof. Een der vier paren leefde reeds 50 jaren gescheiden. In de afgeloopen zitting van het Engelsche Parle ment van 5 Febr.14 Aug. ('128 dagen zitting, te zamen 1086 uren) werden 54 wetsontwerpen, door de Regeering ingediend, tot wet verheven, van de 148 ontwerpen van leden slechts 27. Delaunay voorspelt storingen in den dampkring op 17, 20, 23, 27 en 29 Aug. K erknieuws. Te Kerkwerve is j.l. Zondag toezegging van beroep gedaan aan den heer J. Rijnenberg, predikant te Kollumerzwaag (Friesland).

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 3