Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor liet arrondis- Ajfex sement Zierihzee. 1884. No. 64. Woensdag 20 Augustus. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. De Landbouwtentoonstelling. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie ma «inden f '1,Franco per post fi, Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. H u w e 1 ij k s-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEN9IAN. Wat kan Zeeland liet land van landbouw en veeteelt bij uitstek wel meer belang in boezemen dan de aanstaande kolossale tentoon stelling voor landbouw en veeteelt, die eerlang te Amsterdam geopend zal worden. Ja! de Provinciale tentoonstellingen van de Maatschappij van Landbouw hebben heel wat te zien en heel wat te genieten en te bewonderen gegeven de firma's de wed. J. C. Massee en Zoon en Landré en Glinderman hebben uit Engeland en Amerika tentoongesteld het beste wat er op liet gebied van landbouwwerktuigen te krijgen was, en wie ooit bet bijzonder voorrecht bad de Wilhelmina-Polder in zijn geheel en in alle deeleu van werkzaamheid te zien, moet on willekeurig uitroepen: „Wat kan men ons op eene internationale landbouwtentoonstelling nog voor nieuws te zien geven?" En inderdaad, er is toch nog heel wat nieuws en heel wat buitengewoons, dat te Amsterdam te zien zal zijn en waarvan de meest ontwik kelde Zeeuvvsclie landbouwer zelfs niet alleen voordeel kan trekken, maar waarvan bij zelfs geen denkbeeld beeft. We schatten den Zeeuw- schen landbouwer boog in zijne ontwikkeling, maar dat neemt niet weg, dat bij te Amsterdam zeer veel zal kunnen zien en leeren. Uit wie weet hoeveel landen der wereld zullen de be langrijkste zaken bijeengebracht worden en om maar ééne zaak te noemenbonderden bij hon derden van de schoonste koeien en paarden, alles van de beste en edelste landbouwrassen zullen te zien zijn. Wie de tallooze bijna on afzienbare stallen ziet, thans op de terreinen der tentoonstelling gebouwd, zal een kleine voor stelling krijgen van den rijkdom van vee, die men op de tentoonstelling te wachten beeft. Maar van meer belang nog dan de tentoon gestelde dieren, werktuigen, zaden enz. zijn de menschen, die medekomen. Daar komen uit alle boeken van den aardbodem bekwame, be langstellende mannen, die landbouw en veeteelt kennen en die in den regel den landbouw met goed gevolg hebben uitgeoefend. Bij alles wat dus de tentoonstelling te zien geeft, komt na tuurlijk nog veel meer, van wat ze te hooren geeft, van wat ze aan ervaring, leering en onderricht aanbrengt. Trouwens, dat de heer E. van den Bosch bet lidmaatschap der jury beeft willen aannemen, is bewijs genoeg, dat we hier niet te doen hebben met eene tentoon stelling, die veel van een kijkspel beeft, maar van eene, die goed aangevat en met verstand bezocht den landbouw in ons vaderland vooruit kan helpen en voor tal van personen, dat is voor alle personen, die willen, van het hoogste gewicht kan zijn. I-Iet is bier de plaats om met nadruk te wijzen op de volstrekt verkeerde manier, waarop mannen van het vak eene tentoonstelling be zoeken. Op elke tentoonstelling bestaat de meerder heid der bezoekers uit personen, die bet geheel als een pretje beschouwen en als eene gereede aanleiding om alle restaurants en café's af te loopen en te eten en te drinken, wat ze tot dusverre nooit gegeten en gedronken hebben. We misgunnen dien heeren bun genoegen niet. Integendeel, hunne onbeduidende persoonlijk beden maken bet houden van tentoonstellingen mogelijk. Hun bezoek en hunne verteringen dragen belangrijk bij in de ontzettende kosten der tentoonstelling. Maar de mannen van het vak hebben andere plichten te vervullen, zij hebben op andere wijze de tentoonstelling te bezoeken. Veronderstellen we eens, dat zij begonnen met kennis te maken met de personen, die daar hun vee, bun land bouwproducten enz. tentoonstellen, dat ze zich met hen onderhielden over de wijze, waarop in bun land deze en gene zaak wordt aan gepakt, deze en gene bouw volbracht en ze zouden van de tentoonstelling terugkomen met heel wat meer kennis dan men gewoonlijk van tentoonstellingen meebrengt. Nog altijd be schouwt men eene tentoonstelling te veel als een kennis en de bedendaagsche inrichting geeft wel een beetje aanleiding tot die beschouwing, maar er is geen enkele reden, waarom een verstandig man de zaak ook niet verstandiger zou beschouwen, en zij die dat doen, zullen zich zeer zeker niet beklagen. Hopen we dus, dat de aanstaande tentoon stelling-bezoekers de zaak van dien kant zullen bekijken. Zij zullen zich evengoed amnseeren, ja, zelfs nog beter; want er ligt een eigenaardig genot in, nieuwe kennissen te maken, ze zullen der tentoonstelling nauwkeuriger en beter zien, maar bovendien zullen ze voor hunnen bandel en voor bun bedrijf heel wat gewonnen hebben, ze zullen voordeel kunnen doen met de kennis en de ervaring van de meest ontwikkelde land bouwers uit bet buitenland. En al zou het ook zeer dom zijn blindelings al hun wijsheid over te nemen en hun wijze van werken onveranderd op Nederland toe te passen, we hebben genoeg vertrouwen in den Nederlandscben landbouwer in bet algemeen en in den Zeenwschen in bet bijzonder, om te gelooven, dat bij met oordeel zal overnemen, wat hem past, bij andere nieuwig heden het een en ander zal vinden, dat bij beproeftwaarvan bij door proeven de meerdere of mindere waarde zal bepalen en de rest als onvruchtbaar overboord zal werpen. Zoo opgevat zal hem de tentoonstelling een ware leerschool zijn en zal bij zeker zijn bezoek aan Amsterdam in Augustus 1884 zich in geen enkel deel beklagen. ZIERIKZEE, '19 Augustus '1 88 4. Wegens vestiging te Amsterdam, heeft de heer A. L. J. Goeth als Rijks- en Prov.-veearts te Cortgene tegen 1 October a.s. ontslag uit deze betrekking aan gevraagd. De directeur der gemeentereiniging te Amsterdam roept jongens van 12 jaren en ouder op, die opgeleid wenschen te worden in de kunst" der gemeente reiniging, als straatvegengoot- en rioolscheppen Multatuli was zijn tijd vooruit, toen hij van een «specialiteit" in het straatvegen sprak; de naaste toekomst zal ze ons brengen en op den koop toe specialiteiten in het gootscheppenhet rioolscheppen en dergelijken. Wie weet of we er mettertijd niet nog een vakschool voor zien verrijzen Merkwaardig: In een postscriptum van een brief van Huig de Groot, dato 5 April 1631, leest men Les marchands icy s'occupent a obtenir des privileges et immunity pour sècher ce grand lac que vous verrez en la carte d'Hollande entre Haerlem et Leiden, portant le nom des dittes deux villes. Je ne croy pas que jamais les mains des hommes ayent entrepis un tel changement en si grand espace. Ruim 200 jaar daarna heeft men een begin gemaakt met de droogmaking van het Haarlemmermeer; wel een bewijs dat de Hollanders niet over ijs van eenen nacht gaan. Bij Koninklijk besluit is ingesteld eene hoofdcom missie voor de behartiging der Nederlandsche belangen op de internationale tentoonstelling te Antwerpen. Tot voorzitter is benoemd mr. 0. J. E. graaf Van Bijlandt, lid der Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland tot penningmeester mr. W. A. baron van Verschuer, Raad-adviseur bij het departement van waterstaat tot secretarissen Jhr. mr. E. W. Berg en M. Hijmans van Wadenoijen, allen te 's Gravenhage. Tot verdere leden: dr. A. T. Van Aken, I. P. De Bordes, C. Bos- scher, J. F. W. Conrad, Jhr. A. C. Van Ilaeften, allen te 's Gravenhage; dr. P. J. Kaiser te Leiden; L. C. Van Kerkwijk, oud-luit.-kol. der genie, te 's Gra venhage; E. Koechlin te Rijswijk; J. H. Krelage te Haarlem; A. E. Maas te ScheveningenJ. F. Metze- laar, dr. J. Th. Mouton te 's Gravenhage; C. J. Van der Oudermeulen te Wassenaar; M. C. J. Piepers te 's GravenhageF. C. Tromp te Amsterdamdr. E. Van der Ven te Haarlem; R. Van de Walbake te Amsterdam en D. L. Wolfson te 's Gravenhage. Een speculant. Voor een tapperij in een onzer havensteden stonden dezer dagen vele sjouwers en varenslieden druk te praten. Toen de kastelein een koopman nieuwe haring zag venten, riep hij den man achteraf en verzocht hem in stilte, om, voor zijne rekening, aan al die mannen een haring te geven. De koopman voldeed gretig aan het verzoek en deelde de haring uit met de woorden: «Hier, vrienden, eerst mag je ze proeven en dan kan je ze morgen koopen." Het hartig beetje werd gaarne aangenomen en terstond gebruikt. Geen kwartier daarna werden alle haringeters door een ergen dorst gekweld, zoodat de een na den ander de herberg inwipte om een glas bier te drinken. 's Avonds had de kastelein viermaal zooveel bier verkocht als op andere dagen en lachte in zijn vuist over zijn welgelukte speculatie. Bij de algemeene vergaderingen van het Geneeskundig Congres, die op 21, 22, 23, 25, 26 en 27 dezer, des namiddags te 3 uren, te 's Hage in Diligentia gehouden zullen worden, zal een gedeelte der tribune van de groote zaal voor het publiek toegankelijk zijn (ingang Hooge Nieuwstraat), op vertoon van een kaart, die voor eiken dag afzonderlijk zal worden verkrijgbaar gesteld, kosteloos, in het bureau van den Algemeenen Secretaris (antichambre der Eerste Kamer op het Binnenhof.) Die kaarten zullen uitgereikt worden, het eerst op den 20n dezer, des namiddags halftwee, en verder op den 21, 22, 23, 25 en 26 dezer, op het zelfde uur. Algemeen Secretaris is, gelijk reeds gemeld werd, prof. Van Overbeek de Meyer. Hem staan ter zijde de doctoren L, van der Hoeven, W, J. de Meyer en

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1