Buitenland. BEURS- EN MARKTBERICHTEN. Door verschillende bijbelgenootschappen zijn in deze eeuw reeds 150,000,000 bijbels in 226 talen gedrukt en verspreid. Te Rotterdam zijn gearriveerd en zullen trachten gedurende de kermis werkzaam te zijn, de beruchte kwartjesvinders. Maandag werd reeds een poging om een schipper van het overtollige geld te ontlastten beproefd, maar mislukte doordien de schipper wel voor rekening der heeren een glas spuitwater dronk, maar van spelen niets wilde weten. Men schrijft aan het U. D.Een paar dagen geleden meldde ik, dat de commissaris-generaal voor Frankrijk bij de Wereldtentoonstelling te Antwerpen een ver minderd tarief heeft weten te verkrijgen voor de Fransche inzenders. Daarbij zijn de kosten der alleenstaande etalages in het hoofdgebouw teruggebracht van 150 francs per meter tot 80 francs. Bovendien zullen de Fransche inzenders geen ver hooging van 25 pCt. te betalen hebben voor inzen dingen in de midden-galerij, evenmin als de verhooging van 15 pCt. voor aan die galerijen grenzende etalages of voor afzonderlijke salons. Volgens het algemeen tarief zal b.v. een inzender voor een op zichzeif staande inzending in een midden galerij per meter te betalen hebben 150 frs. met 25 pCt. verhooging, dus frs. 187,50, met inbegrip van manutentie. Een Fransche exposant daarentegen zal voor zulk een plaats niet meer dan veertig francs te betalen hebben zonder manutentie. Ook in de machine-galerij is de plaatsruimte voor de Franschen van 70 francs per meter verlaagd op 40 francs p. m. Alleen voor in werking zijnde machines zullen de Franschen iets meer te betalen hebben dan anderen. Het algemeen tarief geeft voor deze een reductie van 50 pCt. De 70 francs worden dus 37,50. In het Fransche tarief is echter van geen verlaging sprake, zoodat voor machines in werking evengoed als voor andere inzendingen 40 frs. p. m. voldaan moet worden. Eindelijk moet volgens het algemeene tarief de aangevraagde plaatsruimte voor inzenders uit Europa reeds den 15n der volgende maand betaald woeden. De Franschen daarentegen hebben eerst dén 15 November a.s. de helft en den 15 Maart des volgenden jaars de wederhelft te voldoen. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Drie jongens, die Zaterdag te Leiden eene geld lade hadden gelicht en met de buit gemaakte negen gulden een uitstapje naar Katwijk maakten, werden, door hun veel geld verteren de opmerkzaamheid trekkende, door de politie aldaar in hechtenis genomen en Dinsdag middag per tram weder naar Leiden getransporteerd. Van liet gestolen geld was al heel wat verteerd en een halve flesch jenever, welk het drietal zich vóór de reis had aangeschaft, deed hen zoo luidruchtig worden dat zij aan hunne medereizigers vertelden dat zij het geld in verhouding van hun ouderdom verdeeld hadden. Ze zijn nu in voorloopige politiebewaring gesteld. Tevens is proces-verbaal opgemaakt tegen de dochter van den tapper, die den sterken drank aan de jongens heeft verkocht, niettegenstaande dezen den leeftijd van 16 jaar nog niet hadden bereikt. Ze tellen namelijk pas 41, 12 en 13 jaren. Een geweldige brand, de vierde van dit jaar, heeft weder een groote uitgestrektheid van het bosch te Fontainebleau vernield. Twee broeders, Mozes en Gittel Ritter, zijn te Krakau gearresteerd onder beschuldiging van moord op een Christen meisje gepleegd. De geheele zaak schijnt een tweede Tizza-Essler proces te worden. De acte van beschuldiging beslaat 64 folio bladzijden druks het rechtsgeding zal, naar verwacht wordt, drie weken duren en zeven-en-veertig getuigen zijn gedagvaard. De gezagvoerder van een schip dat te Saint-Pierre op Martinique in reparatie lag, gaf aan de justitie kennis, dat een zijner matrozen in zee was gesprongen. De kapitein schreef die wanhopige daad aan een aanval van woede of waanzin toe, daar de man eenigen tijd te voren wegens rebellie in de boeien was geslagen geweest. Eenige dagen later evenwel spoelde het lijk van den vermisten matroos aan het strand aan, en wel met gebonden handen en voeten, terwijl het lichaam tal van messteken vertoonde, zoodat de on gelukkige blijkbaar vermoord en daarna in zee geworpen was. Onraiddelijk na die ontdekking werd de gezag- voeder met de geheele bemanning in hechtenis genomen. In Krawang is voor eenigen tijd een moord gepleegd, die den invloed van den geldduivel wel aantoont. Terwijl een erftante, wier verscheiden met ongeduld door twee barer neven werd afgewacht op sterven lag, ontstond er tusschen hen een twist over de ver deeling van de nog niet opengevallen nalatenschap, die alras in eene bloedige vechtpartij ontaardde, bij welke een hunner, geholpen door zijn zoon, met een stuk ijzer den ander zoodanig heeft toegetakeld, dat hij aan de gevolgen is overleden. De vechtenden moeten zeer bemiddelde Chineezen zijn. De zaak is in handen van den Resident. Een intendant van prins Torlonia is bij Ceri door drie movers weggevoerd; zij namen ook den koetsier gevangen, die den wagen reed en dwongen hem een brief te schrijven aan zijn broeder, waarin zij 3000 lires losgeld eischen, dat door dezen in persoon moet worden gebracht. Een krankzinnige te Grullich (Moravië) heeft zijn zoon, oud 26 jaren, met een bijl gedood en daarna het lijk in stukken gesneden, zeggende, dat hij van plan was die in te leggen om ze later op te eten. De daad werd gepleegd in tegenwoordigheid van de moeder, die kreupel door de jicht niet bij machte was den gruwel te verhinderen, te minder omdat het huis, waarin zij woont, afgelegen was. Eerst twee dagen later kon de ongelukkige moeder een voorbijganger op de hoogte stellen van het gebeurde. De krankzinnige vader, die zich inmiddels had opgesloten, werd met moeite gepakt. Uit Antwerpen wordt bericht, dat te Wilryck een vechtpartij plaats had tusschen soldaten en burgers, met het noodlottig gevolg, dat zekere Geens werd gedood en 3 personen werden gewond. Grr oot-Br ittan j e. De stad Manchester heeft Zaterdag j.l. de eer gehad, dat tusschen hare muren een meeting dei- conservatieven is gehouden om de Egyptische toestanden te bespreken en de regeeringspolitiek te laken. Met veel ophef was door middel van monsterachtig groote aanplakbiljetten, waarop de woorden. «Engeland en Egypte. Twintigduizend menschenlevens opgeofferd!" deze meeting aangekondigd, die in den tuin Pomona plaats had. De aanwezigen verdeelden zich in groepen en in die groepen, elk een meeting op zichzelve, voerde een der leden het woord. Lord Salisbury, sir Richard Gross, lord Randolph Churchill, sir Hicks Beach en de heer Chaplin behoorden tot de redenaars. Vooral eerstgenoemde onderscheidde zich door scherpe aanvallen. Hij zeide ten slotte, dat de lords verlangen dat het volk zich bij hen aansluite in hun verzet tegen een ministerie, dat den moed niet heeft zijne handelingen aan het oordeel der natie door middel van het algemeen stemrecht te onderwerpen. De resolutie, die aangenomen werd, houdt in de verzekering, dat het Hoogerhuis krachtig ondersteund zal worden in zijn verlangen naar een volledig ontwerp van kiesher vorming. Een der helden van den Krimoorlog, generaal William Codrington, is in den ouderdom van 80 jaar overleden. Hij was een zoon van den niet minder beroemden admiraal van dien naam, die deel nam aan den slag bij Trafalgar. William Codrington onderscheidde zich voornamelijk in den slag bij de Alma, waar hij gevaarlijk gekwetst werd en bij den eersten aanval op de schansen van Sebastopol. Na gouverneur van Gibraltar gedurende zes jaren geweest te zijn, nam hij van 1857 tot 1879 een zetel in het Parlement in. Belgie. De algemeene beraadslaging over het ontwerp be treffende de schoolwet werd afgebroken door de repliek van den heer Rolin-Jaquemyns op de redevoering van den minister van binnenlandsche zaken in eene vorige zitting waarin hij zich over de terugroeping van den heer Heyvaert. gouverneur van Braband, trachtte te rechtvaardigen. Vervolgens hoorde de Kamer het einde der rede voering aan van den Afgevaardigde uit Luik, den heer Hanssens, welke hij reeds in de vorige zitting had aangevangen, over het schoolwet-ontwerp, waarna de heer Sadelaar uit Aalst het ontwerp verdedigde, omdat het zijns inziens een constitutioneel karakter draagt in tegenstelling met de wet van 1870. Wegens het zware on weder en de stortregens waren er Dinsdag weinig nieuwsgierigen in den omtrek van het Parlement op de been. Gemeogd Buitenlandsch Nieuws. De zoon van den Engelschen consul te Rodasto, die voor eenigen tijd door roovers was ontvoerd, is voor een losgeld van 4000 pd. st. vrij gelaten. De roovers hadden eerst 7000 pd. st. verlangd. Uit Alexandria wordt thans bericht, dat de Nijl goed staat en dat de katoenoogst op 3 millioen cantars wordt geschat. Van de bierbrouwers, die voor de rechtbank van Memmingen (Beieren) hebben terecht gestaan, wegens het vervalschen van bier, zijn 26 beschuldigden ver oordeeld van 20 dagen tot 6 maanden gevangenisstraf. Verscheidene andere bierbrouwers hebben nog alleen geldboeten beloopen. Gelijk thans weder uit Philadelphia aan de Times wordt getelegrafeerd, heeft de Amerikaansche emigratie commissie weder een twintig Russische Joden, die met de boot «Polynesia" van Hamburg te New-York aan gekomen waren, verboden aan land te gaan. Op het bericht dat de Israëlitische vereeniging in Europa on bemiddelde geloofsgenooten in groot aantal naar Amerika zenden, zijn door de emigratie-commissie srrenge maat regelen uitgevaardigd. Het internationale congres van doctoren is Zondag in tegenwoordigheid der Deensche koninklijke familie, den koning en de koningin van Griekenland, de mi nisters, den president van den Rijksdag enz. geopend. Professor Panum heette de aanwezigen welkom. Sir James Paget, professor Virchow en Pasteur brachten hun dank uit voor de hartelijke ontvangst. Onder de deelnemers aan het congres bevonden zich 350 Denen, 150 Zweden, 100 Noren en 800 personen van ver schillende nationaliteit. Tot president van het congres is professor Panum gekozen. Volgens de Moniteur universal hebben de kapitein van de genie Renard en de kapitein Arthur Krebs het probleem van het sturen van luchtballons opgelost. Met een kleinen ballon gingen zij bij Meudon op en na een reeks manoeuvres keerden zij, ondanks den wind, weer naar hun punt van uitgang terug. De New-York Times bericht, dat de overblijvenden van Greely's expeditie zich alleen in het leven hielden door de lijken van hun doode makkers op te eten een hunner, Henry, had zich meer dan zijn portie menschenvleesch toegeëigend en werd op grond daarvan doodgeschoten; het lijk van Henry waarop onder de overblij venden verdeeld. Het bericht wordt door sommige officieren van de reddings-expeditie tegengesproken. Pasteur hield op het congres te Kopenhagen een rede over de kleine ziekteveroorzakende organismen en vaccinatie, terwijl hij bovendien zijn proeven be treffende de hondsdolheid beschreef. Hij verklaarde, dat tot hiertoe geen der door hem geïnoculeerde honden was gestorven. Sadyk Pacha, vroeger Turksch Minister van Financiën, is te Smyrna aan het gerecht overgeleverd hij was daar onder toezicht der politie wegens onwettige beursspeculaties ten nadeele van den Staat. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 14 Aug. 1884. Nederland, Werkelijke Schuld dito dito dito dito dito dito 1878 Premie-Leening Stad Rotterdam 3 België, dito Stad Antw. '74 3 Spanje, Obligatiën Buitenl. 4869/70 l1//, dito dito 1876 2 Portugal, dito Buitenl. 1853/80 3 Rusland, Obl. Hope Co. 1798/1815 4 Cert. Inschr. 6e S. 1855 5 Obligatiën 1866 f 1000 5 dito 1860 2e L. 100 4»/» Obl.-Leen. 1867/69 4 Staatsleening 1866 5 Oostenrijk, Obligatiën in papier 5 dito dito 5 dito in Zilver 5 dito dito 5 dito in Goud 4 Staatsleening 1864 Inschrijving 5 Obl. Alg. Schuld 1865 5 Obligatiën Lond. 1865 5 dito 1851 3 2i/a pCt. 689/le 3 4 IOI8/4 573/Ie 505/,, 1001/3 82'/i. 90'/. 81'/, 66"/u 67»/J6 Italië, Turkije, Brazilië, Mexico, Rusland, Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. 5 BaltischeJSpoorw. Aand. 8 Jeles Griasi Obligatiën 5 Orel-Vitebsk Obligatiën 5 Poti Tiflis Obligatiën f 1000 5 Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 Italië, Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën 3 Amerika, Illin. Cert. van Aandeel PRIJZEN VAN COUPONS. Oostenr.in papier f 20,82l/2 I Russen in Z. R. dito in zilver - 20,82*/a Amerik, Dollars Eng. Div. per - 11,60 Papier 911/4 8'5/i« 981/, 23'/, H8'/,e 55'/, 90'/,s 88 93'/, 57 f 1>21

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 2