Z1ERIKZEESCHE (OI HAM. :;d, 1884. No. 63. Zaterdag 16 Augustus. 87ste jaargang. n: gave cte. appij. a s te zen zee. fl LEK I Erven list IIS Inieuw- Irs, 2 'LOEG, iLEDE, EKEN STAL- eene WEI- JOl en UREN im n. am: 12.u. 12.— 12.— 12.— 12. 12.— 12.— 12.— dam It.—u, 11. I -12.— 1) I 11.— - 11.— x 12.— 11.— 11.— Binnenland. ZIERIKZEE, -15 Augustus 1 88 4. De deelnemers aan het groote Turnfeest, door het Nederlandsch Gymnastiek-verbond den 7 September a.s. in het Malieveld te's Hage te geven, trekken den avond te voren in optocht met fakkellicht door de voornaamste straten van de stad. De optocht vangt te omstreeks 8 ure aan, nadat cle stoet in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen zal gevormd zijn, en neemt den volgenden wegZwarte- weg, Heerengracht, Korte Pooten, Plein, langs de Witte Sociëteit, Binnen- en Buitenhof, Kettingstraat, Veene- straat, Vlamingstraat, Nieuwstraat naar het Stadhuis. Aldaar gaan de-vaandrigs met de banieren het Raadhuis binnen en worden door Burgemeester en Wethouders ontvangen. Onderwijl staan de verschillende vereenigingen op het Kerkplein rondom de Groote Kerk en een gedeelte van het Stadhuis geschaard. Nadat de banierdragers wederom in den stoet hebben plaats genomen, gaat deze o. a. langs de Groenmarkt, Hoogstraat, Noordeinde, Paleisstraat enz. naar den Zoöl. Tuin, ten minste wanneer de onderhandelingen, die met het bestuur van den Tuin gevoerd worden, in het plan van het Bond geen verandering zullen brengen. De optocht zal door verschillende muziekkorpsen worden opgeluisterd. De Amerikaansche gezant bij ons Hof is in het laatst der vorige week naar Limburg vertrokken, om persoonlijk onderzoek te doen naar het Amerikaansche meisje, dat volgens bewering van eenige Amerikaansche bladen, aldaar in een klooster wordt opgehouden. Ofschoon wij vertrouwen, dat dit onderzoek wel eenige overdrijving in de berichten uit Amerika aan het licht zal brengen, kan deze reis van den Amerikaanschen gezant het Ilaagsche Dagblad echter overtuigen, dat er geen grond bestond om onze mededeeling dien aangaande tegen te spreken. Rott. Nbl. In een wetsontwerp is aan de Tweede Kamer de goedkeuring gevraagd eener op 6 Maart j.L tusschen den Staat en xVmsterdam gesloten overeenkomst, waarbij die gemeente, onder nadere goedkeuring van de Wet- gevènde Macht, de aan haar toekomende helft van de Trippenhuizen aan het Rijk in eigendom afstaat onder voorwaarde, dat, wanneer het Trippenhuis niet langer door de Academie van Wetenschappen gebruikt mocht worden, die helft door haar voor f '100,000 kan worden teruggekocht en zij ook de andere helft tegen een nader door deskundigen te bepalen prijs zal mogen overnemen. Tegenover dezen eigendomsafstand ziet dan het Rijk af van de betaling der som van f 100,000 door de gemeente Amsterdam ter zake van den bouw van het nieuwe Rijks-museum bij raadsbesluit toege zegd. Op deze wijze wordt de zaak met gesloten beurzen afgedaan, en kan het Rijk over de geheele Trippen huizen ten behoeve der Academie van Wetenschappen beschikken, ten ware aan een gedeelte van die gebouwen nog- eene andere bestemming mocht zijn te geven, hetgeen echter niet waarschijnlijk is. Een bedrag van f 150,500, tegen welken koopprijs Amsterdam zich aanvankelijk tot den afstand van het haar toekomende gedeelte aan het Rijk bereid verklaarde, werd indertijd niet aannemelijk geacht. In' den nacht van Zondag op Maandag ontsliep aan de gevolgen van een hevige beroerte, in den ouderdom van 53 jaren, dr. C. P. Hofstede de Groot, kerkelijk hoogleeraar te Groningen. Zijn grondige geleerdheid, groote humaniteit, vurig streven naar en krachtig ijveren voor alles wat hij goed en nuttig oordeelde, schonken dezen man de algemeene achting en de vriendschap, zoowel van tegenstanders zijner beginselen als van geestverwanten. In den tijd van nog geen vier jaar is dit reeds het vierde verlies dat de Groningsche Universiteit moest lijden. Freseman Viëtor, Modderman, Rink en nu De Groot, allen mannen, van wie de wetenschap nog veel mocht verwachten, die in de kracht huns levens zijn weggerukt. Naar het D. v. N. verneemt, is zoowel op het casco als op de vrachtpenningen der »Nisero" de geheele verzekerde som afgedaan. Reeds vroeger is medegedeeld, dat de assurantie van de lading was uitbetaald. Een zeer uitvoerig tevens belangrijk verslag dei- Maatschappij tot Nut van 't Algemeen over 1883/84 werd Dinsdag op het Eeuwfeest uitgebracht. Het aantal departementen is iets verminderd en bedraagt thans 341. Het ledental verminderde mede eenigszins. De financiëele toestand is er niet op achteruitgegaan. Het Hoofdbestuur heeft moeten afzien van het slaan van medailles ter herinnering aan het eeuwfeest, wijl de ontvangen bestellingen te gering in aantal waren. De uitkeering van f 2500 aan het Departement van Monnikendam voor de reorganisatie van zijn bewaar school kon, wegens het gemis van overeenstemming met dat departement, nog niet plaats hebben. In het belang der kunstnijverheid is het Hoofdbestuur met verblijdenden uitslag werkzaam geweest. Minder be vredigend was de uitslag van het examen voor hen, die een diploma begeerden, waarbij de bevoegdheid, om aan het hoofd eener bewaarschool te staan, vanwege de Maatschappij werd erkend. Óok ditmaal werden verschillende subsidiën verleend aan departementen, die voor de instandhouding van eeiiigen tak van onder wijs, ondersteuning behoefden. Het jaarverslag werd gearresteerd. De rekening, sluitende met een kassaldo ad f 1226,64, werd goed gekeurd. Op voorstel van Middelburg wordt het vraag stuk, omtrent het voortbestaan van den volks-almanak tot de volgende algemeene vergadering aangehouden. Dit jaar blijft hij inmiddels nog bestaan. Het Hoofdbestuur brengt thans het volgend voorstel ter tafel '1 de Maatschappij aanvaarde het lidmaatschap der Nederlandsche pensioen-vereeniging voor werklieden 2(). zij neme deel in het waarborgfonds van het Nederlandsch werkliedenfonds door inschrijving eener som van f 5000 2ya pCt. Grootboek der Nederl. Werkel. schuld, met dien verstande, dat deze gelden nimmer zullen mogen dienen tot verhooging van pen sioenen 3°, zij verklare zich bereid, gedurende tien jaren bij te dragen in de administratiekosten van het Neder landsch Werkliedenfonds, in dezer voege, dat die bijdrage het eerste jaar op f 500 bepaald en elk volgend jaar telkens met 10 pCt. van het hoofdbedrag verminderd wordt. Na een korte discussie vereenigde zich de vergade ring bij acclamatie met dit voorstel. Eveneens wordt bij acclamatie besloten, dat de in de bibliotheek der Maatschappij aanwezige schoolboeken en verdere werken, die uit een bistorisch-opvoedkundig oogpunt waarde hebben, ten geschenke worden aan geboden aan het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap, ter plaatsing in zijne peedagogische bibliotheek. Zonder beraadslaging werd besloten het Hoofdbestuur uit te noodigenpogingen aan te wenden om de werkkring der Maatschappij ook uit te breiden over onze koloniën. Als gevolg van de genomen besluiten wordt besloten van het kapitaal der Maatschappij f 8200 te verzilveren. Na een welvolbrachten arbeid heeft men de dag besloten met een feestviering in het Paleis voor Volks vlijt. Deze feestviering is Dinsdagavond in allen deele voortreffelijk geslaagd, dank vooral aan de gelegenheids cantate van den heer Daniël de Lange. De tekst schildert de maatschappij in het laatst der vorige eeuw met de omwenteling waarmede deze gepaard ging. Bij het bedaren van dien storm verrees het Nut en het gedicht wordt nu een lofzang op de Maatschappij. Mendelssohn's Lobgesang besloot den feestavond. Woensdag heeft te Rotterdam een proefneming met asbest verf plaats gehad. Tegenwoordig waren verschil lende autoriteiten, als het stadsbestuur, de brandweer, ingenieurs, assuradeuren enz. De heer James Willing verwelkomde de aanwezigen en daarna werd de proef genomen. Een gebouw half met asbestverf bestreken en half niet, en met krullen, overgoten met petroleum, gevuld, werd juist te drie uren aangestoken en na een kwartier was de helft verbrand, de andere helft wel wat geblakerd, doch overigens ongeschonden. De proef was alzoo goed geslaagd. Op het terrein was nog tentoongesteld een collectie asbest en asbestvoor- werpen bij de industrie in gebruik. Vóór, tijdens en na den brand werden photographieën van het gebouw genomen. Van den Koning is bericht ontvangen, dat Z. M. de opening der Landbouwtentoonstelling niet zal komen bijwonen. Omtrent de Internationale Landbouwtentoonstelling, te Amsterdam te houden, wordt gemeld, dat de jury zich den 23n dezer zal constitueeren. Den volgenden dag Zondag 24 Aug. zal de president van het uitvoerend comité, mr. C. J. Sickesz, aan buitenlandsche commissiën, de juryleden en andere autoriteiten een soiree aanbieden in het Maison Couturier. Het publiek zal den 25n ï-eeds toegelaten worden. De plechtige opening der tentoonstelling zal evenwel eerst den 26n plaats hebben. Van 26 tot 31 Augustus hebben de tentoonstellingen plaats van de afdeelingen 1 tot en met 10, omvattende paarden, rundvee, wolvee, varkens, boter, kaas, be waarde melk enz., werktuigen en gereedschappen, leer- en hulpmiddelen voor het landbouwonderwijs en voor het landbouwbedrijf, bijenteelt, dierenbescherming en akkerbouwgewassen Op den 2n September volgt dan de tentoonstelling van remontepaarden. Den 4, 5 en 6 September hebben harddraverijen plaats op het tentoonstellingsterrein. Daarop volgt dan de tentoonstelling van pluimge dierte en wel op 7, 8 en 9 September. De tentoonstelling van de afdeeling 5 tot 10 blijft tot 9 September intact, ook nadat de paarden en het vee weder zullen zijn weggevoerd. Die afdeelipgen, dat is alzoo boter, kaas, bewaarde melk, enz., werk tuigen en gereedschappen, leer- en hulpmiddelen voor het landbouwonderwijs en voor het landbouwbedrijf, bijenteelt, dierenbescherming en akkerbouwgewassen, vormen alzoo de doorloopende tentoonstelling, terwijl al het overige elkander vervangt en afwisselt. De entrée is aldus bepaaldWoensdag, den dag na de opening, f 1. Alle andere dagen 50 centen, met uitzondering van de dagen, waarop de harddraverijen plaats hebbeu, als wanneer de entree weder tot f 1 stijgt. Naar alle waarschijnlijkheid zal er buiten bet pro gramma ook een groot feest worden gegeven door de stad Amsterdam. De Tentoonstelling belooft niet uitsluitend in de hoofdstad, maai' ook in de landbouwende gedeelten van ons vaderland vertier te zullen geven. Niet minder dan 600 Engelsche en Iersche grond bezitters willen, volgens het N. v. d. D. ge zamenlijk de voornaamste landbouwstreken, en wat daar op dat gebied merkwaardigs te zien is, gaan bezoeken; terwijl een 400tal Deensche grondeigenaren, met datzelfde doel, met een extra stoomboot herwaarts komen. Wegens de benoeming van den heer A. de Monchy te Rotterdam tot commissaris der Nederl. Handel maatschappij werd daar in zijn plaats als commissaris- plaatsvervanger gekozen de heer John Veder. Maandag 18 Augustus zullen van de Nederlandsche expeditie tot onderzoek van de Zuid-Westkust van Afrika, per stoomschip »de Afrikaan" der Afrikaansche Han delsvennootschap van Rotterdam vertrekken, de heer P. J. Van der Keilen, voor de zoölogie, van het Mu seum van Natuurlijke Historie, en de heer L. J. God- defroy, van het Ethnographisch Museum, beiden te Leiden. Zij aanvaarden de reis alsdan met de bagage, allereerst naar Banana aan de monding van den Congo, om daar te wachten op het hoofd en den ontwerper der expeditie, den heer D. D. Veth uit Leiden, die eerst den SOsten Aug. van Amsterdam met de 'paarden naar Hamburg gaat, om vervolgens per stoomschip eveneens Banana te bereiken. Na zijne aankomst aldaar gaat men gezamenlijk met een mailschip naar Mossa- medes, een Portugeesche bezitting en de aanlegplaats van de Portugeeeche mailbooten. Vandaar uit wordt de eigenlijke onderzoekingstocht ondernomen, volgens het reisplan door den heer Veth in het Aardrijkskundig Genootschap indertijd medegedeeld. De commissie voor het »Nisero"-fonds te Londen vergaderde Dinsdag om te zien, hoeveel was bijeen gebracht. Na aftrek dei' advertentiekosten was dit 1109 pd. st., waarvan 601 pd. st. in Nederland was ingeschreven en 300 pd. st. door de schatkist was verstrekt. Men kan dus nagaan, hoeveel de Engelschen zelf hebben bijgedragen, niettegenstaande de publieke opinie zoo bezorgd en verontwaardigd heette. De com missie besloot aan de betrekkingen der gevangenen verschillende sommen van 60 tot 20 pd. st. ter hand te stellen en 500 pd. st. achter te houden voor mogelijke eischen van de Zweedsche, Italiaansche en Duitsche leden der bemanning. ierikzee.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1