BEURS- EN MARKTBERICHTEN. ONDERWIJZER reeds als diplomatiek agent werkzaam, en de tweede, kanselier der schatkist, was voorzitter der Fransche commissie in de mislukte Conferentie. Lord Northbrook, eerste lord der admiraliteit (minister van marine), is 58 jaar oud en was tot 1857 secretaris van verscheidene ministeriën. Als lid van het Lagerhuis verdedigde hij daar de belangen der liberale partij, totdat hij door den dood zijns vaders (I860) een zetel in ligt Hoogerhuis kreeg. Vervolgens was hij minister voor Indië en minister van oorlog, en nadat graaf Mayo was vermoord geworden werd hij onder koning van Indië. De uitstekende diensten, door hem aan zijn land bewezen, verschaften hem de titels van «Viscount Baring of Lec" en «Earl of Northbrook." In '1880 nam hij als minister van marine zitting in het kabinet-Gladstone. Gemengd Buitenlamlsch Nieuws. Arnerikaansche levensbeschcuiuing. De hofdichter van Engeland kan een waardeloos vel papier nemen en het door er een gedicht op te schrijven 65,000 dollars waard maken. Dat is genie. Van der Bilt (de spoorwegkoning) kan eenige woor den op een stuk papier schrijven, en 't zoo een waarde geven van 5,000,000 dollars. Dat is kapitaal. De Vereenigde Staten kunnen een en een kwart ons goud nemen, er een arend op stempelen en geven het een waarde van 20 dollars. Dat is geld. De werkman kan grondstof nemen ter waarde van 5 dollars, en haar maken tot een uurwerk dat 1000 dollars geldt. Dat is bekwaamheid. De koopman kan een artikel nemen van 25 cents 0,625) en 't verkoopen voor een dollar. Dat is handel. Een dame kan een zeer goeden hoed koopen voor 10 dollars; maar zij betaalt er liever 100, Dat is dwaasheid. De slootgraver werkt 10 uur per dag en schept twee of drie ton aarde uit voor 2 dollars. Dat is handenwerk. Een lid van een liefdadigheids-commissie verslijt zijn hoofd, kwelt zijn geest, stuurt zijn zenuwen in de war, droomt onrustig, wordt overal beleedigd en door ieder miskend. Dat is een feit. De puntjes op de i's dagteekenen van het begin der zestiende eeuw of eigenlijk van het tijdstip, waarop de gothische letterteekens in gebruik kwamen. Daar men twee z's somtijds met een u verwarde, onder scheidde men ze door klankteekens van de linker- naar de rechterzijde getrokken en dit gebruik strekte zich tot de enkele i uit, ofschoon deze er volgens den samensteller van de Dictionnciire diplomatique, wel buiten kon. De verandering van klankteekens in punten werd in 't begin der zestiende eeuw door sommige copiïsten in de mode gebracht. Eerst schijnt hierover nog al strijd gevoerd te zijn, maar de voorstanders van de puntjes hebben het terrein behouden en het zelfs zoo ver gebracht, dat het thans in tweeërlei zin een aanbeveling is, wanneer men de puntjes goed op de z's weet te zetten. Ofschoon men over 't algemeen zegt, dat de kunst van den tooneelspeler niet gunstig op den levensduur werkt, daar zoowel geestelijk als lichamelijk de krachten te veel overspannen worden, ontbreken hierbij de uit zonderingen niet. De oudste tooneelspeler was Jean Noel, die den 13 Januari 1829 te Parijs in den ouder dom van 118 jaren is overleden, en nog op zijn 100ste jaar is opgetreden. Van zijn 8ste jaar heeft hij zijn kost op de planken verdiend, zoodat hij in 92 jaren 2760 rollen heeft gespeeld. Hij is 28,010 maal opgetreden, '1040 maal gestorven, 130 maal koning, 920 maal een eerlijk man en '13,500 maal een schurk en een ongelukkig man geweest. Voor het schimken heeft hij 27,600 francs uitgegeven en aan salaris 138,000 francs ontvangen. Het kan in onze dagen, nu zelfs de kleinste plaatsjes in het telegraafnet zijn opgenomen, niet onbelangrijk worden geacht om de opening van de eerste telegraaf lijn (tusschen Baltimore en Washington), die 41 jaar geleden door den uitvinder van de telegraaf Morse plaats vond, in de herinnering terug te roepen. Het verzoek om een subsidie van dertig duizend dollars voor het aanleggen dezer proeflijn te ontvangen, lokte in Washington harden strijd uit en werd slechts met 90 tegen 82 stemmen toegestaan. Aanvankelijk werd het toestel te Washington per soonlijk door Morse bediend en dat te Baltimore door zekeren Mc. Vail, terwijl de eerste officiëele dépêche de keuze van een president voor de nationale conventie te Baltimore betrof. Dit lichaam wilde niet gelooven, dat de mededeeling werkelijk zoo spoedig kon overkomen en moest door verschillende proeven overtuigd worden, dat er geen bedrog in het spel was. De lijn werd den eersten April 184-3 voor het publiek opengesteld en het tarief was op een dollarcent voor elke vier letters bepaald. De eerste vier diagen bedroeg de ontvangst ook telkens slechts een cent, afkomstig van iemand, die eene betrekking zocht en die aanvankelijk het toestel gratis wilde doen werken maar, toen hem onder het oog werd gebracht, dat die wensch niet vervuld kon worden, er toe overging om twee cijfers te seinen, zoodat het telegraafkantoor eene dagelijksche over winst van een hal ven cent had. Den vijfden April bedroeg de ontvangst 12*4 cent, den zesden kwam er niemand, maar den zevenden was het cijfer 60 cents en den achtsten zelfs een dollar en 32 centen om, na deze buitengewone ver meerdering, den negenden April weder tot een dollar en 4 centen te dalen. Men zoude tegenwoordig deze opgaven voor verzonnen kunnen houden, maar de officiëele boeken, die nog bestaan, leveren het bewijs dat zij volkomen waar zijn. Met betrekking tot den kringstorm, die Zaterdag 12 Juli in Alleghany county, New-York, geheerscht heeft, wordt het volgende o. a. meegedeeldZekere Mead, een boer in de nabijheid van Richburg woon achtig, stond in de deur van zijn huis te praten met een ander, terwijl zijn vrouw in het huis bezig was haar werk te doen. Plotseling hoorde men een geweldig geluid in een zuid-westelijke richting van het huis, en Mead opziende zag een aantal boomen in de lucht vliegen en op zijn huis aankomen. Een halve seconde later waren bijna alle boomen van zijn appelhof mede opgenomen en met groot geraas, vergezeld van een donkere wolk, kwam de massa met vreeselijke snelheid op het huis aan. Mead wilde nog gauw zijn vrouw waarschuwen voor het dreigende gevaar, doch werd mede opgenomen en ongeveer honderd el in een roggeveld nedergeworpen. Tegelijkertijd werd het huis en de schuur medegenomen en verbrijzeld. De wervel wind duurde niet langer dan vijf seconden. Mead was niet gekwetst en keerde met spoed naar zijn huis terug, verwachtende dat zijn vrouw gedood of door den wervelwind was weggenomen. Aldaar komende, vond hij haar in den kelder, waar zij haastig was heengespoed bij de ontdekking van het gevaar en was niet in het minste gekwetst. Slechts een gedeelte van het huis was nog te vinden, en alle meubelen waren langs den weg, tot vier mijlen van het huis, verstrooid. De onlangs te Buenos-Ayres gestorven Nikolaas Auchorena, zal wel de rijkste pachter der wereld zijn geweest. Zijne nalatenschap bestond uit 1760 vierk. mijlen land, 152,000 koeien en 410,000 schapen. Hij bezit bovendien te Buenos-Ayres verscheidene huizen; zijn geheele nalatenschap wordt op 28 millioen gulden geschat. Dertig jaren geleden erfde hij van zijn vader 2ï/a millioen. Het Fransche Journal officiel deelt het rapport mede van de commissie, die Pasteurs proeven betreffende hondsdolheid onderzocht. Het rapport bevestigt de theorieën van Pasteur en zegt dat deze niets heeft aangevoerd dat niet door de proefnemingen volkomen wordt gestaafd. Prins Benjamin de Rohan, de Oostenrijksche vorst, die nog voor eenige jaren het domein van Lissa in Bohemen bezat, maar verleden jaar, na zijn fortuin te hebben zoekgemaakt, met zekeren Oldenschloeger de toevlucht nam tot het uitgeven van 100,000 Marks wissels, die zij wisten niet te kunnen betalen, heeft te Berlijn terechtgestaan. Het Openbaar Min. eischte voor beiden 3 jaren gevangenisstraf, doch de rechtbank sprak den Prins vrij en veroordeelde zijn medeplichtige alleen tot negen maanden gevangenisstraf. De Engelsche Regeering vroeg bij het Lagerhuis 2735 pd. st. aan voor kosten, gemaakt bij de begrafenis van den Hertog van Albany. Labouchere stelde voor dien post met 2700 pd. st. te verminderen en zeide, dat dergelijke aanvragen de koninkl. familie deden dalen in de openbare meening. Het Huis verwierp het voorste] met 69 tegen 23 stemmen. De Khedive liet eenige notabelen van Cairo bij zich komen om hen te berispen wegens een brief, gepubli ceerd in het blad Ahram, waarin Engeland werd uitgescholden. De Khedive zeide, dat Engeland het welzijn van Egypte beoogde en dat hij en zijn Regeering het meest mogelijke vertrouwen hadden in de goede bedoelingen en goede trouw van Engeland. Hij voegde er bij, dat bladen als de Ahram veel kwaad stichtten. Men gaat aan de Kaspische Zee beetwortelsuiker fabriceeren. In Lenkoran is een vennootschap met 800,000 roebels kapitaal opgericht om beetwortels te verbouwen en te verwerken. De bodem moet er zeer geschikt voor zijn. Naast vervalschte levensmiddelen zijn nu ook ver- valschte kussen op het tapijt gekomen. Jonge en coquette Arnerikaansche dames bestrijken hare lippen met eene soort honingzalf. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 11 Aug. 1884.-. Nederland, Werkelijke Schuld 2i/a pCt. 683/ls dito dito 3 803/,c dito dito 4 10111/16 dito dito 1878 4 10H3/16 Premie-Leening Stad Rotterdam 3 100J/o België, dito Stad Antw. '74 3 99 Spanje, Obligatiën Buitenl. 1869/70 11//4 573/16 dito dito 1876 2 45i/2 Portugal, dito Buitenl. 1853/80 3 50 Rusland, Obl. Hope Co. 1798/1815 4 100i/4 Cert. Inschr. 6e S. 1855 5 82l/a Obligatiën 1866 1000 5 983/g dito 1860 2e L. 100 4«/2 90>5/ie Obl.-Leen. 1867/69 4 813/4 Staatsleening 1866 5 1293/,, Oostenrijk, Obligatiën in papier 5 6611/le dito dito 5 67 3/le dito in Zilver 5 679/16 dito dito 5 öP/g dito' in Goud 4 Staatsleening 1864 Italië, Inschrijving 5 91 !/4 Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 813/le Brazilië, Obligatiën Lond. 1865 5 Mexico, dito 1851 3 23,/4 Rusland, Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. 5 120u/le Baltische Spoorw. Aand. 3 543/,, Jeles Griasi Obligatiën 5 Orel-Vitebsk Obligatiën 5 88'/8 Poti Tiflis Obligatiën f 1000 5 933/,, Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 Italië, Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën 3 565/3 Amerika, Illin. Cert. van Aandeel 128 PRIJZEN VAN COUPONS. Oostenr. in papier f 20,82l/2 dito in zilver - 20,821/2 Eng. Div. per - 11,60 Russen in Z. R. f l,20'/2 Amerik. Dollars - Papier - 2,47 ROTTERDAM, 11 Augustus 1 884. Tarwe. Met kleinen aanvoer langzaam te plaatsen. Puike soort tot flauw vorige prijzen. Mindere 20 a 25 ct. lager, kon niet opgeruimd worden. Van Nieuwe waren een paar partijtjes aangevoerd, die grootendeels droog en zwaar van gewicht waren. Puike Zeeuwschef 8,30 a f 9, Mindere- 6,30 - 6,75 Rogge. Jarige weinig meer aangebracht en niet meer gevraagd. Nieuwe met meer aanvoer dan vorige week, die over 't algemeen droog en mooi van stuk waren en waar voor goede vraag bestond, zoodat die vlug opruimde. Puike Zeeuwschef 6,30 a f 6,80 Mindere- 6,- 6,40 Jarige naar kwaliteit- 5,50 - 6,60 Gerst. Jarige komt nagenoeg niet meer voor. Puike Nieuwe Winter- tot vorige prijzen vlug verkocht. Een paar aangevoerde partijtjes Nieuwe Zomer-, die grootendeels goed droog en groot van stuk waren, werden als genoteerd verkocht. Puike Nieuwe Winterf 5,25 a f 5,60 Zomer- 5,- 5,20 Jarige Zomer- 5,- 5,30 Mindere- 4,20 - 5,25 Have r. In de blanke zware soorten, die evenwel zeer weinig voorkomen, vlug verkocht. Mindere moeielijk te plaatsen. Inlandsche kortef 5,a f 5,60 lange- 4,30 - 4,80 Blauwe Erwten. Jarige nagenoeg niet getoond. Nieuwe, waarvan kwaliteit en droogte nog al te wenschen overliet, waren meer gezocht en konden f 9,50 a f 10 opbrengen. Mindere f 8,75 a f 9,25. P a a r d en b o o n e n. Nagenoeg niet getoond. Onveranderd. Puike hardef 6,60 a f 7,20 Mindere- 6.- 6,50. ADVERTENTIEN. G-etrouwd ARIE VAN DUIN, van Hoorn, e n JOHANNA ANKER, die tevens namens wederajdsche familie hun liarte- Iijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling ondervonden. Zierikzee, 6 Augustus '1884. Aan de AMBACHTSSCHOOL, te KIEKIHKEJE wordt gevraagd een op eene bezoldiging van f 5SO. Zij, die in aan merking wenschen te komen, gelieven zich vóór 81 Augustus bij het Bestuur aan te melden. Behalve practische bekwaamheid in het timmeren is kennis van het bouwkundig teekenen een vereischte. Namens het Bestuur: De Secretaris, J. A. DE BRUIJEE.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 3