Buitenland. van den sterfdag des Prinsen af, in het genot zal blijven van het volle tractement, tot dusver genoten en verder levenslang een pensioen zal ontvangen naar gelang van het aantal dienstjaren door hen vervuld en naar den maatstaf van één twintigste van het tractement voor elk dienstjaar. Zierikzee, 12 Aug. Heden middag woedde boven deze stad en omstreken een hevig onweder. De bijzonder felle bliksemstralen met hevige donderslagen, vergezeld van zwaren regen en hagel hielden een geruimen tijd zonder ophouden aan. De bliksem sloeg in een hooi- klamp, gelegen aan den Korten Blokweg, welke hooi- klamp een prooi der vlammen is geworden. Deze brand gaf in de stad nog aanleiding tot eenige beweging, daar de meesten in de veronderstelling verkeerden, hij binnen de kom der gemeente woedde. Wij konden ons bij deze gelegenheid wederom overtuigen van de flinke activiteit onzer brandweer, daar in een oogen- blik reeds een paar spuiten gereed stonden. Naar wij vernemen is de bliksem geslagen fh de hofstede van den heer O. v. N. te Brouwershaven, welke hofstede met al het zich daarin bevindende graan, zoomede een vijftal kleine huisjes, een prooi der vlammen is geworden. Ook moet, naar men ons verzekerd, te Scharendijke de bliksem in een hofstede zijn geslagen, welke mede totaal is afgebrand. Een middel tegen het uitvallen der veeren bij ge vogelte. Kippen verliezen dikwijls hare vederen, wanneer zij te veel maïs of boekweit gegeten hebben. Als middel geve men haar fijn gesneden kool of rapen te eten, of wel, men late de kippen eenige dagen op een grasveld rondloopen. Eene kleine theelepel racinisolie is ook een uitstekend middel. Het onderstaande is een fragment uit een gesprek tusschen Franciscus Ridderus, in leven predikant te Rotterdam, en zijn dokter, anno 1665, voorkomende in een indertijd te Stadskanaal uitgegeven werk, getiteld: «Historisch Sterfhuis of eene zamenspraak uit gewijde, kerkelijke en wereldsche geschiedenissen over allerlei voorvallen met zieken en stervenden, door Fr. Ridderus, in leven predikant te Rotterdam". Dominé Wie kan het gelooven, dat de zieken te Aix in Frankrijk elkander door het gezicht met de pest zouden besmet hebben? en dat te Venetië een hoofdkussen in een pesthuis in den hoek geworpen zijnde, en na zeven jaren opgenomen en losgemaakt, allen die haar aanraakten terstond met de pest besmette? dat te lnstinopel eenige touwen aldaar verkocht, waarmede men voor twintig jaren aan de pest ge storvenen had gedragen en zieken naar het pesthuis gebracht, de omstanders en koopers zoodanig zouden hebben besmet, dat de geheele stad daardoor aan de pest leed en er wel tienduizend menschen stierven. Ik oordeel dat het beter is, dat men die dingen voor fabels houdt, want anders worden de lieden zoo bevreesd, dat zij nauwelijks de ziekte hooren noemen of er gaat hun een schrik over het lijf; het moeten sterke geloovigen zijn, die zulke vertellingen voor waarheid aannemen. Dokter. Jawel, het kan nog erger uitvallen dan schrik op het lijf te jagen. De geneesheer Sinnertus schrijft, dat hij zelf ondervonden heeft, dat geringe lieden de pest kregen, als zij maar den wagen hoorden, of zagen dat men de dooden naar het graf voerde maar zulks deed de wagen niet, maar de schrik en vrees. Echter moet men met verwondering opmerken, dat die lieden niet schrikken voor het rammelen van geld, dat uit de pesthuizen komt. Op een vergadering te Rotterdam is het volgende feit medegedeeld Voor eenigen tijd was door een Nederlander een haard te Parijs aangekocht voor f 120, doch zonder pijpen. Toen de kooper de pijpen daarvoor bestelde bij zijn gewonen Nederlandschen fabrikant, die inmiddels dezen haard beschouwde, zei deze, dat is een haard van mijn fabrikaat, welke door mij wordt geleverd, zóó uit het magazijn, voor f 80. De zaak werd opgelost door het wegschuiven van een ijzeren plaatje, waarop een koper te voorschijn kwam met den naam van den bedoelden fabrikant. De in de Gothische zaal te 's Gravenhage gehouden verkooping van de rijtuigen, paarden, tuigen enz., uit makende de equipage van Z. K. H. den Prins van Oranje, heeft ruim f '10,000 opgebracht. De paarden (9 stuks) hebben daarbij gezamenlijk opgebracht 2770. Aan het strand te Scheveningen Badgast: Over hoeveel ezels kunnen jelui beschikken? EzeljongenDat hangt van het aantal badgasten af. Te Noordwijk zijn de aardappelen zoo goedkoop als sedert jaren niet bekend is; men kan daar 50 centen voor een mud maken, doch dan wil de kooper, zooals een Noordwijker ons vertelde, er nog spek op toe hebben. Aan een particulier schrijven van iemand, die belast was met het instellen van een onderzoek naar de ge volgen der ramp van Krakatau, ontleent de Arnh. Ct. het volgeude: «Tegen vier uur bereikten wij eindelijk het booze eiland Rakata. »Men kan zich niet voorstellen, welk een indruk dit op mij maakte; daargelaten nog de merkwaardige verandering, die het ondergaan had. De gedachte vooral, dat het zooveel onheil gesticht heeft, werkte mede om alles weder in mijne herinnering te brengen. Het was dan ook of ik dien vreeselijken tijd weder van voren af aan moest doorleven. Maar welk eene droeve stemming het ook in mij opwekte, ongaarne zou ik dit tochtje niet hebben medegemaakt. «Welk een schouwspel leverde het eiland zelf op. Verbeeld u een eiland tot de dikte van wel 3 meter bedekt met eene grauwe asch, terwijl van den top af, dien ik wel een 4000 voet hoog schat, tot aan de zee het overlangs is afgebroken, waardoor een rotswand is ontstaan, zoo steil als men nergens in de wereld zal aantreffen. Op de plek, waar we thans zeilden, waren vroeger nog twee bergtoppen van het eiland, de Perboewattan en de Pensaboengan, terwijl er nu eene diepte van 300 meter gepeild werd, en de grootste schepen zelfs tot een meter afstand den rostwand kunnen naderen. «Uit dien rotswand steeg nog een dichte rook op, maar waaraan dit is toe te schrijven, heb ik niet kunnen onderzoeken, daar wij, wegens de diepte, na tuurlijk niet konden ankeren. Of dit dus aderen zijn van het water welke nog van vroeger zijn overgebleven, of wel bepaalde sulfatara's weet ik niet. Ik hoop, dat de resident een nader onderzoek zal doen instellen. «Nadat wij dit alles nauwkeurig hadden in oogen- schouw genomen, zetten wij den tocht voort naar het eiland Sebesie, waar wij in den nacht aankwamen en den volgenden morgen aan wal stapten. «Men stelle zich voor een prachtigen bergtop, blijk- baai- van vnlkanischen oorsprongte oordeelen naai' zijn kegelvorm en afgebroken kraterwand, welke zich statig uit de zee verheft. Deze was ook tot eene dikte van ongeveer 3 meter met asch bedekt. Geen enkele boom is daarop meer te bespeurenslechts hier en daar steekt nog een bladerloos stokje uit. Merkwaardig echter is het hoe spoedig de tropische natuur zich weder tracht te herstellen, want overal begon toch weder wat gras, pisang en jong hout op te schieten en dit gaf aan het eiland nu reeds niet meer dat akelige, kille, doodsche voorkomen, hetwelk het kort na de ramp vertoonde. Op het eiland Rakata echter was nog geen sprietje te ontdekken, zeker wegens den gloeienden toestand, waarin daar de asch verkeerd heeft, ten gevolge waarvan alle kiemen gedood zijn. «Die aschkorst was reeds overal op de grilligste wijze doorsneden door diepe uithollingen, door de aan houdende regens veroorzaakt, zoodat wij, om verder te komen, telkens moesten slootje springen. «Bekoord door het gezicht van eenige pisangstammen, welke zeer weelderig stonden, gingen wij een eind het land in, in de hoop ons daarmede eens heerlijk te verfrisschen. Maar hoe werden wij teleurgesteld Toen wij naderbij kwamen, bespeurden wij, dat deze geen vruchten droegen, maar in plaats daarvan werden wij getroffen door den aanblik van een tweehonderdtal geraamten. Mijn gemoed schoot vol. Op de plek toch waar zij lagen was eenmaal een welvarend gehucht, zooals bleek uit het huisraad en andere voorwerpen: hier lag eenmaal Oemboel tram at. Hoe vreeselijk moeten die menschen geleden hebben zij zijn levend verbrand of liever begraven onder de gloeiende asch zonder eenige kans op redding, daar zij het eiland niet verlaten konden. Van deze geraamten waren er verscheidene geheel en al in dekens of kleederen gewikkeld, die voor een deel weggeschroeid waren. «Wij zijn dan ook maar niet verder doorgedrongen uit vrees eene herhaling van hetzelfde tafereel te ontmoeten. De lijken waren opgegraven door personen, die aangetrokken werden door hetgeen er aan waarde bij hen gevonden zou worden, ten einde dit te stelen. Dit moge vreeselijk klinken, het is verschoonbaar als men bedenkt wat de menschen hier verloren hebben. Niemand is dan ook te Sebesie gered geworden en men schat op 4000 het getal van hen, die er zijn omgekomen. Het eiland zelf telt 3000 bewoners, maai er zijn altijd wel een 1000 vreemdelingen van het vasteland, welke daar hunne pepertuinen verzorgen. De gids, dien we bij ons hadden, had alleen '19 familie leden hier verloren. «Opmerkelijk was het, hoe door gemis aan geboomte op het gansche eiland, dat vroeger zeer waterrijk was, goen enkel riviertje meer werd aangetroffen. Wel hoorden wij dienzelfden nacht een hevige banjir, ten gevolge van een regenbui, maar na een uur was die voorbij en toen waren de rivierbeddingen weder ge heel droog". ]n de Köln. Ztg. komt een brief voor over het bezoek, dat de «Hansische Geschichtsverein" aan Amsterdam heeft gebracht. De briefschrijver is zeer voldaan over de gastvrije ontvangst, maar onze hoofd stad kan hem volstrekt niet behagen. Een bezoek van 24 uren is voor hem voldoende er een oordeel over te vellen. «In Amsterdam ist alles gleich smucklos, einförmig und diister." De grachten zijn melancholiek, en alle huizen en straten vertoonen een zelfde beeld. Het inwendige der woningen beviel den schrijver beter in de rijkere heerscht een aangename weelde en vooral is een goede tafel in eere. Ook houden de Amster dammers veel van bloemen binnenshuis, maar daarbij geven zij veel om kleuren, niets om geuren. Men moet het maar weten Kunst, Wetenschap en Letteren. Den 34 Aug. zal te Belfort het gedenkteeken worden onthuld voor Thiers en kolonel Denfert. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Eene curieuse poging tot diefstal werd onlangs te Mexico gepleegd. Het is daar niet ongewoon, begrafe nissen bij het krieken van den dag te doen plaats hebben. Zoo werd de pastoor der kerk «Soledad de Santa Cruz" uitgenoodigd om des ochtends te vier eene lijkplechtigheid te houden, en hij gaf vergunning om de kist met het lijk den avond te voren in de kerk te plaatsen. In het holle van den nacht echter werd de koster wakker door het aanslaan zijner honden. Hij begaf zich in de kerk en had nog even den tijd om iemand te zien vluchten. De kist bevatte geen lijk, maar verscheiden reeds geroofde kostbaarheden. Groote misdaden door soldaten gepleegd, schijnen in Italië geen zeldzaamheid meer te zijn. Nog zijn de moorden door Misdea in de kazerne te Napels gepleegd niet uit het geheugen of thans wordt uit Cropani, een kleine stad bij Catanzaro in Calabrië, het volgende gemeld. Den 49 Juli gingen om êén uur des namiddags twee karabiniers, De Matteis en Servini naar het station van Cropani, om als naar gewoonte, de brieven af te halen. Aan het station ontmoetten zij hun brigadier en met hun drieën gingen zij naar Cropani terug. Nauwelijks hadden zij 600 meters afgelegd, of De Matteis verliet eensklaps zijne kameraden en sloeg een zijweg in. Op het roepen van zijn brigadier om met hem voort te gaan, antwoordde hij met vier geweerschoten, die gelukkig niet troffen. Wanneer de brigadier hem achtervolgd had, om hem met geweld te dwingen met hen den weg te vervolgen, zooals zijn plicht was, zouden tal van ongelukken zijn voor komen en de brigadier zelf zou niet met degradatie wegens zijne lafheid gestraft zijn. De karabinier De Matteis was, naar het schijnt, eensklaps krankzinnig geworden en zijn loop op goed geluk af voortzettende, ontmoette hij een arme boerin, die naar haar werk ging. Door den waanzinnige ge sommeerd om te blijven staan, gehoorzaamde de onge lukkige vrouw, die onmiddellijk een schot in de borst ontving, zoodat zij dood nederviel. Vervolgens wondde hij een achtjarig meisje met zijn bajonet en doodde een pachter. Op korten afstand vandaar brak hij den arm van een jongen en schoot naar rechts en links. Eindelijk toen men jacht op den woedenden krankzin nige ging maken en hij zich in 't nauw gebracht zag, schoot hij zichzelf dood. In 't geheel waren dus drie dooden en verscheidene gewonden gemaakt. Gri-oot-Britta.ii j e. In Engeland is het, na het mislukken der Conferentie, de Egyptische quaestie, waarmede de bladen zich in hoofdzaak bezig houden. In de Times heeft sir Samuel Baker een brief openbaar gemaakt, handelende over den tegenwoordigen toestand van Egypte en in overeenstemming met het door sir Baker aangevoerde, bevat de Times een hoofdartikel over dit onderwerp. In zijn schrijven zegt sir Baker: «Wij moeten onmiddellijk een nieuw besluit nemen, anders kon Frankrijk of een andere mogendheid wel eene nieuwe conferentie bijeenroepen om den toestand van Egypte tegenover Groot-Britanje te onderzoeken. Noch protectoraat, noch annexatie moet ons doel zijn: een of- en defensief verbond met den Khedive zou voldoende zijn. Engeland moet tot eiken prijs Egypte uit de financiëele moeielijkheden, waarin het land verkeert, reddenreductie van de rente is daartoe het middel. Iedere aarzeling van Engeland zou noodlottig tot gevolg kunnen hebben den val van Khartoem; dit zou Engelands schande zijn. Gordon zelf zou zich ongetwijfeld wel weten te redden, maar niet zijn garnizoen, dat toch getrouw en loyaal geblevenis, met hem." Op zijn reis naar Egypte zal lord Northbrook waarschijnlijk vergezeld worden door sir Evelyn Baring en den heer Childers. De eerste was in dat land

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 2