HOFSTEDE. BEURS- EN MARKTBERICHTEN. &1'» 1 Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIEN. VRUCHTEN TE VELDE, Openbare Verkooping WEILAND in Kerkwerve. BOUWLAND in Haamstede. De beroemde hoogleeraar Pettenkofer komt in een uitvoerig artikel in de Allg. Zeit. op voor de steeds door hem verdedigde theorie, dat alle epidemieën, ook de cholera, voor haar verbreiding gebonden zijn aan plaatselijke en tijdelijke voorwaardenhij bestrijdt het gevoelen zoowel van Virchow als van Koch, dat de besmetting alleen wordt verbreid door persoonlijke overbrenging. Volgens Pettenkofer is waarschijnlijk de cholera-kiem reeds geruime» tijd geleden in Toulon geweest, wellicht een half jaar geleden en ontwikkelde zij zich eerst ten gevolge van bijzondere omstandigheden. De strengste quarantaine kan daarom de cholera niet weren, want in den regel komt de afsluiting te laat en vermoedelijk zal de cholera te Napels en te Brindisi uitbreken onverwacht, in weerwil van de allerstrengste maatregelen der Italiaansche Regeering. Pettenkofer houdt nog altijd voor het beste middel tot bestrijding van de cholera, het zuiver houden van den grond, het opruimen van alle mestverzamelingen bij de huizen, drink- en waterleidingen, zindelijkheid. Pettenkofer vertrouwt, dat het Virchow niet zal gaan als den Franschen geneesheer Fauvel, die beweerde dat de cholera geweerd kon worden, wanneer men slechts strenge quarantaine hield aan de grenzen, en die, toen de strengste quarantaine niet baatte te Toulon, volhield, dat er hier geen cholera asiatica, maar slechts cholera nostras was. Prof. Vulpian heeft aan de Académie des Sciences rapport uitgebracht over de 250-tal geneesmiddelen of wijzen van behandeling tegen de cholera, die hem ter mededinging naar de prijsvraag-Bréant (100,000 frs.) uit alle oorden der wereld waren toegezonden. Eenige uitvinders vroegen reisgeld, om te Marseille hunne geneesmiddelen, die geheim moesten blijven, te beproeven. Behalve een aantal gewone, als warm water, koud water, benzine, petroleum, olie, enz. bevatte de ver zameling, alle kwakzalvers-recepten, ook een aantal van de onzinnigste en walgelijkste voorschriften. Prof. Vulpian heeft geen dezer geneeswijzen voor den prijs voorgedragen. Zijn eigen stelsel, salicylzuur en bismuth- salicylaat, is bekend; hij brengt dit echter niet in mededinging. Door de Petit Marseillais wordt een feit medege deeld, dat streng onderzocht behoort te worden. In het dorp Berre zou namelijk een man levend begraven zijn. Hij was in dronken toestand van Rognal te Berre aangekomen, waar hij na het gebruik van nog een vrij groote hoeveelheid absinth op straat buiten be wustzijn nederviel. Onmiddellijk was het gerucht in omloop, dat de beschonken man een choleralijder was en daar hij geen teeken van leven gaf, hield men hem voor dood. De politie was spoedig ter plaatse en liet kalkzuur over het aangezicht en zelfs in den mond van den doodgewaande gieten. Daarna gaf zij bevel hem onmiddellijk te begraven, zoodat de ongelukkige een half uur later reeds onder de aarde lag. Het uurwerk in den toren van het Westminster- paleis te Londen is het grootste der wereld. De vier wijzerplaten der klok hebben 22 voet in omvang, terwijl de tusschenruimte van de eene minuut tot de andere 7 duim bedraagt. De klok loopt 8'ys dag, doch slaat slechts 7 dagen, zoodat zij derhalve zelf aantoont, wanneer zij moet worden opgewonden. Het opwinden van het slagwerk duurt twee uren. De slinger is 15 voet lang en de raderen zijn van gegoten ijzer. De uurklok is 8 voet hoog en heeft een middellijn van 9 voet, zij weegt bijna 15 ton en de hamer alleen heeft een gewicht van meer dan 400 pond. De klok slaat elk kwartier, en de stenografen in het parlement regelen daarnaar hun arbeid, dewijl bij eiken slag de eene stenograaf door een anderen wordt afgelost. Het congres van het «Vredebond" werd Maandag door het lid van den Zwitserschen Bondsraad, den heer Ruchonnet te Bern geopend. Hij opende het con gres met een welkomstgroet aan de leden en drukte den wensch uit dat het streven van het Verbond met goeden uitslag zou worden bekroond. Onder stormachtige toejuichingen deelde Bülher uit Stuttgart mede, dat 50 Duitsche afgevaardigden hun instemming met het doel van het congres schriftelijk hebben verklaard. De heer Pratt, president van het Engelsch Vredebond, bracht daarna een verslag uit over de werkzaamheden van de Vereeniging. Hij betuigde er leedwezen over, dat de deelneming van de Fransche afgevaardigden ditmaal zoo gering was, een gevolg van de Nationale Vergadering te Versailles voor de herziening der con stitutie. Het geheele congres is slechts een 30-tal leden sterk; ook eenige dames nemen daaraan deel. Michelis, uit Freiburg, riep in de eerste vergadering de oud-Katholieken vooral op om het congres te steunen. Men meldt, dat de vrederechter Dobrowolski, die bij de ontdekking van het Warschauer complot is gear resteerd, tegen een cautie van 5000 roebels voorloopig in vrijheid is gesteld. Daar verschillende aanzienlijke mannen uit Amerika en elders door vrees voor de cholera bezwaar maken naar Europa over te komen, is het Congres van de «Association for the reform and codification of the laws of nations", dat van 1922 Aug. aanstaande te Hamburg zou plaats hebben, tot het volgend jaar verdaagd. Het reuzenstandbeeld van de vrijheidsgodin, door Bartholdi ontworpen en voor de Amerikanen bestemd, zal in het klein te Parijs komen. Er heeft zich een comité gevormd van invloedrijke Amerikanen in de Fransche hoofdstad, die 100,000 fr. zullen bijeenbrengen om een kleine kopie er van te laten maken voor een der pleinen van Parijs. Drie lotelingen wandelden 's avonds te Parijs bij het Hótel de Ville, de Marseillaise zingende. Zij liepen bij ongeluk tegen een agent van politie aan, den Corsikaan Benelotti. Deze gelastte hun met zingen op te houden en dreigde met arrestatie, toen zij dat weigerden. Er vormde zich een oploop om hen. Benelotti werd woedend, trok zijn zwaard en toen men hiertegen protesteerde, nam hij een geladen revolver uit zijn zak en richtte dien op de naastbij staande personen. Het volk wilde nu den heethoofdigen agent te lijf gaan; gelukkig werd hij door eenigen zijner collega's ontzet. In den oploop werd een gendarme gewond. Het bleek later, dat Benelotti dronken was. Tusschen de Republiek Salvador en de Hamburger Kosmos-lijn is een overeenkomst gesloten voor een geregelden stoomvaartdienst. De Republiek keert aan de Maatschappij een subsidie uit, waardoor althans voor een jaar een geregelde dienst is verzekerd tusschen de Republieken van Centraal-Amerika en Duitschland. De internationale commissie, belast met het onder zoek van de eischen om schadeloosstelling, door Zwit- sersche onderdanen gedaan, die verliezen leden bij het bombardement van AlexandriëJ heeft 'J .062,000 frs. toegestaan. 17 eischen werden verworpen. Uit Petersburg wordt bericht, dat de Czaar, om niet per spoor te reizen, over zee naar Dantzig zal gaan, en dan langs den Weichsel naar Skiernivits, waar de militaire manoeuvres zullen worden gehouden. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 7 Aug. 1884. Nederland, Werkelijke Schuld 2J/a pCt. I dito dito 3 dito dito 4 dito dito 1878 4 Premie-Leening Stad Rotterdam 3 België, dito Stad Antw. '74 3 Spanje, Obligatiën Buitenl. 1869/70 11/4 dito dito 1876 2 Portugal, dito Buitenl. 1853/80 3 Rusland, Obl. Hope Co. 1798/1815 4 Cert. Inschr. 6e S. 1855 5 Obligatiën 1866 1000 5 dito 1860 2e L. 100 4'/j Obl.-Leen. 1867/69 4 Staatsleening 1866 5 Oostenrijk, Obligatiën in papier 5 dito dito 5 dito in Zilver 5 dito dito 5 dito in Goud 4 Staatsleening 1864 Inschrijving 5 Obl. Alg. Schuld 1865 5 Obligatiën Lond. 1865 5 dito 1851 3 80'/,s 1023/le 1001/i 983/ 49i=/ie ioov,6 82i/4 81"/,. Italië, Turkije, Brazilië, Mexico, Rusland, Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. 5 Baltische Spoorw. Aand. 3 Jeles Griasi Obligatiën 5 Orel-Vit.ebsk Obligatiën 5 Poti Tiflis Obligatiën f 1000 5 Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 Italië, Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën 3 Amerika, Illin. Cert. van Aandeel PRIJZEN VAN COUPONS. Oostenr. in papier f 20,82l/2 dito in zilver - 20,82 !/2 Eng. Div. per - 11,60 Russen in Z. R. Amerik. Dollars Papier Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 7 Aug. 1884. Per Hectoliter. 671/. 67»/,. 86 141'/. SU/a 8'5/,. 98'/. 22»/, 121'/,. 90 93 56"/,. 129'/,. f 1,20 2,47'/2 Jarige Tarwe f 7,50 a f 8, Nieuwe dito 1884 - 8 a - 8,25 Zomertarwe - a - Rogge 1884 - b, a - 6,25 Maartsche Gerst 1884 - 4,75 a - 5,— Winter dito 1884 - 5 a - 5,25 Zomer dito 1884 - 4,75 5 a - 5,- Haver 1883 a - Paardenboonen a - Witte boonen 1 a - j Bruine dito 1884 a - j Schokker-Erwten 1 a - j Kleine dito 1884 - 9,- a - 9,25 Koolzaad a - Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 7 Aug. 1884. Boter laagste koers 0,60 per 5 ons. hoogste - 0,65 5 Kip-Eieren laagste - 0,92J/2 25 stuks. hoogste - 1,25 Van 1 8 Aug. Geboren: Een zoon van A. Cappon en J. van der Male. Gehuwd J. A. van Heel, 29 j., jm. en C. J. de Bruijne, 24 j., jd. A. van Duin, 26 j., jm. en J. Anker, 21 j., jd. M. Klink, 24 j. jm. en J. IJuigens, 26 j., jd. Overleden: K. Phaff, 66 j., man van A. de Vos. A. Vermunt, 51 j., ongeh. z. K. Th. C. van Woerkens, 16 j., jd. G. W. Leijdekker, 4 m., d. ZEETIJDINGEN. VERTROKKEN: 7 Aug. «Enterprise", kapt. Cusick, van Dordt naar Londen. Getrouwd. ARIE VAN DUIN, van Hoorn, en JOHANNA ANKER, die tevens namens wederzijdsche familie hun harte- lij Kim i dnuK betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling ondervonden. Zierikzee, 6 Augustus 1884. De Notaris Mr. J. C. VAN DER LEK DE CLERCQ zal, ten verzoeke der Erven van wijlen A. VERMUNTop Zaterdag; 9 Augustus 1881, des namiddags 1 */2 ure, in het Huis "van Nassau, te Zierikzee, PUBLIEK VERKOOPEN: EENE PARTIJ bestaande in: Tarwe, Kogge, Haver, Gerst, Ajuin, Erwten, PaardenboonenSuikerbieten, Mangel wortels, Aardappelen, Meede en Klavers, te velde staande in de landerijen van voornoemden A. VERMUNTaan het 2e weegtjeKromme Kooiweg Jannisseweg, aan den Boomdijk in Sluisbevang, aan Slikweg, in den Zuidhoek en in Zuidnieuwland onder Zierikzee eener kapitale De Notaris Mr. J. MOOLENBURGH te Zierikzee, zalop nader te bepalen dag in de maand Augustus 18841, publiek presenteeren te verkoopen: EENE KAPITALE met 8J Hectares 68 Ares Erf, Boomgaard, Tuin, Bouw en Weiland, in de gemeente Serooskerkealsmede 3 Heet. 96 Ares 30 Cent. 3 Heet. 38 Ares SO Cent. Bouw- en Weiland in Noordwelle en O Heet. ¥3 Ares 60 Cent. Behoorende aan Mejuffrouw de Wed. S. WALING. Nader in perceelen bij verkoopboekjes te omschrijven.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 3