Z1ER1KZEESCHE 01 H A M 1884. No. 61. Zaterdag 9 Augustus. 87ste jaargang. Bnitenlandsch Overzicht. Binnenland. De Londensche conferentie, waarvan wel niemand zicli schitterende resultaten zal hebben voorgesteld, is mislukt. De zienswijzen van Engeland en Frankrijk waren geheel uiteenloopend; Engeland wilde allereerst voorzien hebben in de noodzakelijke uitgaven van het Egyptisch bestuur, en bleef er op staan dat er niets anders behandeld zou worden, dan de financiëele quaestie; het voorstel van clen Duitschen gezant om tot een herziening over te gaan van de reglementen tot bestrijding van besmettelijke ziekten in Egypte, werd dan ook door Engeland afgewezen, omdat het buiten het mandaat der tegenwoordige conferentie lag, terwijl de overige Mogendheden, ofschoon Engeland's bezwaar gegrond achtende, toch verklaarden het in beginsel met Duitschland eens te zijn. De conferentie is echter in zooverre van nut geweest, dat de Mogend heden de overtuiging gekregen hebben dat een leening ten behoeve van Egypte noodzakelijk is. Geen wonder dat de meeste Engelsche bladen juichen over deze mislukking. Nu die poging tot gemeenschap pelijk handelen niet geslaagd is, zeggen zij, schiet er voor Engeland niets anders op over dan dezelfde positie in te nemen als Frankrijk in Tunis, en zij raden de regeering aan thans de volle verantwoordelijkheid op zich te nemen, met moed en vastberadenheid te handelen. Zij is daarmede reeds op weg: Granville deelde in het Iloogerhuis mede, dat Lord Northbrook, de gewezen onderkoning van Indië, in den loop dezer maand naar Egypte zal vertrekken, om te onderzoeken, welke raad gevingen in de tegenwoordige omstandigheden aan de Egyptische regeering te geven zijn, en welke stappen moeten gedaan worden. Lord Northbrook wordt dóór den heer Baring vergezeld. Gladstone vroeg in het Lagerhuis een crediet van 300,000 pd. st. om eventueel een expeditie te zenden tot bevrijding van Gordon, hetwelk met 174 tegen 14 stemmen verleend werd. De premier verklaarde dat het hier slechts een crediet betrof, waarvan het werkelijke bedrag eerst kon worden vastgesteld zoodra do noodzakelijkheid van een expeditie bleek, en voor dat geval wenschte de Regeering de machtiging van hot Parlement te bezitten. De laatste berichten van Gordon luiden anders niet ongunstig; hij doet voortdurend uitvallen uit Khartoum, en weet zijn be lagers daardoor in ontzag te houden. Stanley, de Afrika-reiziger, aan wiens oordeel men eenige waarde kan hechten, verklaarde bij zijn aankomst te Plymouth, dat men zich over het lot van Gordon niet ongerust behoefde te maken, daar deze langs het Zuiden kan aftrekken; een expeditie naar Khartoum was in zijn oog echter een hachelijke onderneming, aangezien de Engelsche soldaten niet bestand zijn tegen het heete klimaat. Wat de Congo-quaestie betreft, men meldt uit Berlijn dat Frankrijk, Duitschland en de Vereenigde Staten in beginsel overeengekomen zijn om het Congo- gebied over te laten aan de Belgische Afrikaansche Vereenigingeerlang zullen onderhandelingen worden aangeknoopt over de uitbreiding en inrichting van den nieuwen Vrijstaat. De Fransche Kamers zijn te Versailles in congres bijeen om te beraadslagen over het door de afgevaar digden aangenomen voorstel tot Grondwetsherziening. Er werd een commissie benoemd, geheel uit Regeerings- gezinde leden bestaandeom rapport uit te brengen over het ontwerp; deze geheele zaak wordt met bui tengewone haast behandeld. Er zijn verschillende amendementen op het ontwerp voorgesteldwaaronder vermelding verdient, dat van den heer Barodet, die de verkiezing eener Constituante wil. Al deze amen dementen werden naar de commissie verzonden. De onderhandelingen tusschen Frankrijk en China zijn afgesprongen, daar de Chineezen geweigerd hebben de verlangde schadevergoeding te betalen; ook is het niet waarschijnlijk, dat er van de bemiddeling der Vereenigde Staten veel zal komen. In Amerika toch heeft men de meeste sympathie voor China; de Fran sche politiek in Azië wordt als een onrechtvaardige aanranding beschouwd. Ook is de poging van den Chineeschen gezant aan het Britsche hof, om bij Engeland steun te vinden, zoo goed als mislukt; Granville verklaarde, dat China van deze zijde op niets anders moest rekenen dan op het aanbieden van goede diensten. Engeland heeft dan ook de handen reeds vol genoeg, en de verhouding met Frankrijk is toch reeds min of meer gespannen; het begin der vijan delijkheden werd ongetwijfeld met niet weinig scha denfreude vernomen. Hoewel de Fransche admiraal Courbet de mariniers reeds heeft laten landen op het eiland Formosa; en de jimven en de mijnen van Kelung in bezit genomen hedft, zal men zich nog wel eens bedenken vóór men het bepaald tot een oorlog laat komen; Frankrijk is in eigen boezem te zeer verdeeld om een langdurigen, kostbaren krijg te be ginnen. En voor de kleinigheid van tweehonderd millioen franken, die als schadeloosstelling gevraagd werd men had van te varen wel kunnen begrijpen dat die som nooit toegestaan zou worden kunnen de Chineezen den oorlog eengeruimen tijd volhouden. Er hangt in deze veel van af, of deoorlogszuchtige dan wel de vredelievende partij aan het Chineesche hof de overhand heeft. De Belgische liberalen, die hun onmacht aan hun eigen onverschilligheid en gebrek aan samenwerking te danken hebben, betuigen op heftige wijze hun ontevredenheid met de besluiten van het clericale ministerie; vooral de schoolwet is hun een doorn in het oog. Herhaaldelijk hebben er in de groote steden opstootjes plaats; tegen aanstaanden Zondag wordt van liberale' zijde een monster-manifestatie op touw gezet, en de katholieke bladen dringen er op aan dat de clericalen met een contra-manifestatie zullen antwoorden. Doen zij dit, dan is het te verwachten dat Brussels straten het tooneel worden van moord en doodslag. Bij de Britsche regeering komen voortdurend klachten uit de Australische koloniën, dat Frankrijk zijn reci divisten, onder welke boeven van de ergste soort, naar Nieuw-Caledonië zendt, vanwaar zij dikwijls ontsnappen en dan de naburige koloniën onveilig maken. ..In het Lagerhuis daarover geïnterpelleerd, antwoordde Lord Derby, dat hij opnieuw vertoogen had gericht tot de Fransche regeering,die door haar welwillend waren beantwoord werd 'echter geen acht geslagen op de bedenkingen van Engeland, dan zou de Regee ring niet aarzelen de wetten te bekrachtigen, die door de koloniën vastgesteld zullen worden tot bescherming van haar grondgebied tegen de invallen der buiten- landsche misdadigers. De cholera, die heel Europa met haar doodelijken geesel dreigde, neemt voortdurend in hevigheid af; men kan het^gevaar zoo goed als geweken beschouwen. Men heeft Opgemerkt dal dank zij de vorderingen der wetenschap, elke epidemie minder slachtoffers eischt dan de voorgaande; dit geeft aanleiding tot de gegronde hoop, dat haar voorkomen in Europa met tertijd tot de zeldzaamheden zal behooren. Een groote menigte Russen, die te Berlijn wonen, hebben onverwachts van de politie aanzegging gekregen om de stad te verlaten. Algemeen vindt men dien maatregel zeer willekeurig, en niemand begrijpt er de reden van. Wel vermoedt men, dat hij in verband staat met de samenzwering te Warschau, doch hij wordt ook toegepast op gezeten burgers, die niet in het minst bij het nihilisme betrokken zijn. Van alle zijden wordt een verklaring geëischtde Duitsche politie is echter niet gewoon de beweegredenen van haar masgrecjeln aan het publiek te ontvouwen. ZIERIKZEE, 8 Augustus 188 4. Naar wij vernemen, heeft zich in den toestand van den heer Cremers, voorzitter van de Tweede Kamer, die in een particulier gasthuis te Ilalle verpleegd wordt, eenige dagen geleden een incident voorgedaan van hoogst bedenkelijken aard. Het gevaar is echter thans geheel geweken, en de geneesheeren gelooven, dat de heer C. binnen een paar weken geheel hersteld de terugreis zal kunnen aanvaarden. Het programma voor de viering van het eeuwfeest der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te Amster dam, luidt als volgt; '11 Aug., 's avonds 8 uur: Feestelijke bijeenkomst der afgevaardigden van de departementen, aangeboden door het departement Amsterdam, in het Vondelspark. 12 Aug., 's avonds 8 uur: Zanguitvoering in het Paleis voor Volksvlijt, onder leiding vmn den heer Dan. De Lange. ProgrammaFeestcantate van den dirigent en Mendelssohns »Lobgesang." Na afloop van de zanguitvoering concert in den tuin door de stafmuziek van het 7e reg. infanterie. 13 Aug. te half twee uur: Feestrede, uit te spreken door den algemeenen voorzitter der Maatschappij, den heer J. A. Böhringer, in de Koningszaal van «Natura Artis Magistra". Te drie uurKinderzanguitvoering, in de groote zaal van »Natura Artis Magistra", onder leiding van clen heer II. F. R. Brandts Buijs. ProgrammaBenoits Kindercantate, »De Wereld in", benevens eenige schoolliederen. Te half zes uurFeestmaaltijd voor afgevaardigden en leden der departementen in het gebouw «Stroucken." Door den heer J. Van Enst te Middelburg is een toestel vervaardigd, dat als watervélocipède dienst moet doen en oogenschijnlijk aan al de vereischten van zoodanig vervoermiddel voldoet. Maandagmiddag is het op het kanaal tusschen Middelburg en Vlissingen beproefd. De samensteller heeft dit toestel den naam Johanne Louise gegeven. Het bestaat uit twee aan de voorzijde spits toeloopende houten kokers, ongeveer 6 M. lang en 16 c.M. dik. De twee kokers worden door schotten in waterdichte afdeelingen gesplitst en zijn 0,96 M. van elkander verwijderd. Zij worden aan de beide einden door koppelijzers aan elkaar bevestigd. Midden op deze schoenen staat een spatbord, waarachter een krukas, die twee schepraderen als van een gewone raderstoomboot in beweging brengt.. Vóór die as vindt men een zitplaats voor twee passagiers, echter één voor den schipper. Van die plaats kan laatstgenoemde een midden onder den toestel aangebracht rad in beweging brengen. Het toestel kan uit elkaar genomen worden en is geheel met schroeven bewerkt. De malle maatregel omtrent den invoer van on- gewasschen lijfgoed heeft reeds ten gevolge, dat de Engelschen hun weg niet meer over Vlissingen nemen, wanneer zij eene reis naar het vasteland maken. De correspondent van de Haarl. Ct. zegtdat, terwijl de booten der Maatschappij «Zeeland" in den laatsten tijd tweemaal meer passagiers vervoerden dan er plaatsen beschikbaar waren, de stroom nu een anderen weg neemt. Hij voegt er bij, dat men in Engeland lacht over dezen maatregel, dien men wel van Frankrijk en Italië, maar nooit van Nederland zou verwacht hebben Het Uir. Dbl. verneemt dat de maatregelen, ge nomen ten opzichte van ongewasschen linnengoed, niet zullen worden toegepast op de bagage der reizigers, die via Vlissingen naar Duitschland doorgaat en slechts in geplombeerde wagens de spoorweglijnen in ons land transiteert. Deze bagage is namelijk van visitatie vrij gesteld. De ambtenaren der belastingen van de grenskan- toren hebben verder in ons land bij het onderzoek der bagage van reizigers, uit het buitenland in Nederland komende, met het oog op ongewasschen lijf- en bedde- goed, den reizigers zoo weinig mogelijk overlast aan te doen. Maandagmorgen zou een gevangene uit de gevangenis te Groningen met den celwagen naar het station worden gebracht, om met den trein naar Hoorn te worden getransporteerd, ten einde daar zijn straf te ondergaan; deze scheen daarmede echter niet gediend. Ten minste toen de deur der gevangenis werd geopend, wist hij zijn geleider te ontkomen en koos hij het hazenpad, na zich van hoed, jas en schoeisel te hebben ontdaan. Hoewel hij dadelijk werd achtervolgd, mocht het niet gelukken hem opnieuw in handen te krijgen. Na verschillende straten te zijn doorgerend, is hij de poort uitgegaan, in de richting naar Hoogkerk. In sommige Amerikaansche dagbladen komen be richten voor omtrent de gevangenhouding van eene Amerikaansche dame, miss De Hondiamont uit St. Louis, in een klooster te Breust (Limburg). Naar men ver neemt moet thans door den Amerikaanschen gezant te 's Hage bij de Nederlandsche Regeering zijn aan gedrongen niet op een onderzoek naar de juistheid dier berichten, maar op de invrijheidsstelling der dame. Men schijnt zich dus van de waarheid dier verhalen bij voorbaat verzekerd te houden. Van 's Rijks Landbouwschool zal ter internationale tentoonstelling te Amsterdam, behalve eene collecte opgezette vogels en zoogdieren, ook worden ingezonden eene verzameling modellen in was, ten gebruike bij het onderwijs in plant- en dierkunde en eene ver zameling preparaten op spiritus; eene collectie der meest karakteristieke aardsoorten van Nederlandeen aantal platen, boeken, enz. Z. M. de Koning heeft den Koning der Belgen schriftelijk zijn dank betuigd voor 's Koning deelneming

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1