Buitenland. waarin eerstgenoemde den ander voorloopig meedeelt welke plannen voor samenwerking in overweging zijn. Aan 't slot daarvan seinde lord Derby Meldt per telegraaf wat uwe meening is omtrent de wijze van om u met hem (den Radjah) in ver binding te stellen, schriftelijk of door een bode, en zoo dit laatste u het geschiktst voorkomt, kunt gij ons dan ook namen aan de hand doen? Is er gevaar, dat de bode zou worden gevangen gehouden?" Het antwoord daarop is voor 't oogenblik van geen belang; maar opmerking verdient, dat de gouverneur niet na kon laten om zelfs aan 't slot van deze dépêche te seinen: «het openen der havens wordt geacht met vrijen handel gelijk te staan." Men behoeft niet te vragen wat in de Straits Settlements de voornaamste zorg is De Londensche correspondent van het Hclb. deelt mede, dat de assurantie-penningen op het casco der «Nisero" nog niet ten volle zijn uitbetaald, aangezien sommige verzekering-maatschappijen eerst een onderzoek wenschen. Eigenaardig is, dat dit bericht nog door geen En- gelsch blad wordt vermeld. Trouwens het is ook geen zaak, waar Engelschen mee te koop behoeven te loopen want het bewijst dat er ook in Engeland twijfel ge koesterd wordt, of de stranding der »Nisero" wel een sinistre inevitable is. Waren wij mede-eigenaren van de »Nisero", dan zouden wij evenwel over die bezwaren van eenige assurantie-maatschappijen ons niet bezorgd maken. De zaak zal wel gesmoord worden door betaling der assurantie-penningener zijn in Engeland te veel partijen, die belang hebben bij eene geleidelijke, vooral geen geruchtmakende afwikkeling dezer zaak. Blijkens mededeeling van den consul-generaal dei- Nederlanden te Stockholm, heeft de Zweedsche Regeering quarantaine-maatregelen voorgeschreven voor de schepen afkomstig van alle consulaire districten in Frankrijk, waar gevallen van cholera zijn voorgekomen. Blijkens mededeeling van den consul-generaal der Nederlanden te Christiania, heeft de Regeering van Noorwegen bepaald, dat ook de Fransche havens aan de Atlantische Zee en aan het kanaal beschouwd zullen worden als besmet met cholera. Blijkens mededeeling van Zr. Ms. gezantschap te Konstantinopel heeft de gezondheidsraad aldaar bepaald, dat de schepen afkomstig van de Fransche kust der Middellandsche Zee, van Corsica, Algerië en Tunis, welke de inhoud van hun gezondheidspas ook zij, te rekenen van den 15den dezer, in het Turksche Rijk zullen worden onderworpen aan eene quarantaine van tien volle dagen in het lazareth van Clazomene bij Smyrna, Beyruth of Tripoli (Afrika.) Zij zullen tot geen andere Turksche havens worden toegelaten. De dagen der reis worden niet in aftrek gebracht bij berekening van den duur der quarantaine, die aanvang zal nemen bij de aankomst van het schip in de lazareth-haven. De ontsmetting der goederen kleederen en lijfstoebehooren der reizigers en beman ning, alsmede van de voor besmetting vatbare lading zal geschieden overeenkomstig de reglementaire bepa lingen. Blijkens mededeeling van hetzelfde gezantschap zijn de van Egypte afkomstige schepen, welke dat land na den '12den dezer verlaten hebben, in het Turksche Rijk onderworpen aan een waarnemings-quarantaine van vijf dagen, zonder ontscheping in het lazareth te Beyruth, Smyrna of Tripoli (Afrika). Blijkens mededeeling van den consul der Nederlanden te Gibraltar, is door den gouverneur dier plaats, met ingang van 40 dezer, het volgende bepaald: De schepen afkomstig van Fransche havens aan de Middellandsche Zee, zullen Gibraltar moeten verlaten; de schepen afkomstig van andere Fransche havens zullen aan een quarantaine van '14 dagen worden onderworpen, indien zij een schoonen gezondheidspas bezitten en de opvarenden in goeden gezondheids toestand verkeeren; de schepen van gene zijde van het Suez-kanaal zullen onder dezelfde voorwaarden een waarnemings quarantaine van 24 uren ondergaan alle schepen, die een vuilen gezondheidspas, hetzij wegens de cholera, hetzij wegens de gele koorts hebben, zullen de haven moeten verlaten de schepen van gene zijde van het Suez-kanaal, die op Malta quarantaine hebben ondergaan en in goeden gezondheidstoestand verkeeren, zullen worden toegelaten de stoomschepen zullen, voor zoover zij niet verplicht worden de haven te verlaten, toegelaten worden om steenkolen in te nemen. Personen en schepenafkomstig van Gibraltar, worden bij aankomst in Spanje aan een quarantaine van drie dagen onderworpen. Als een bewijs dat de wet op de desertie bij de visschersbevolking allerprachtigst werkt, kan liet vol gende dienen: Op een te Vlaardingen liggende schuit, te Scheveningen thuisbehoorende, weigerde een der matrozen aan boord te komen. Op een telegrafisch bericht van Vlaardingen, waarin werd verzocht hem op te sporen en met geweld aan boord te brengen, werd hij te Scheveningen door den waterschout opge roepen, die hem de wet voor oogen hield. De man begreep genoeg en vertrok uit eigen beweging naar boord. Indien de weersgesteldheid van dien aard blijft dus schrijft men uit Varseveld dat de nijvere bijen nog eenige weken achtereen ongestoord kunnen arbeiden, dan bestaat er veel kans dat de honigpotten nu eens gevuld zullen worden zooals in jaren niet heeft plaats gehad. In 't vorige jaar moesten omstreeks dezen tijd vele stokken nog gevoederd worden, terwijl sommige van honger waren omgekomen. Na al die jaren van tegenspoed geeft dit goede hoop voor de toekomst, en opent het vooruitzicht dat de edele bijenteelt opnieuw zal herleven. Omtrent de bearbeiding der diamanten te Amsterdam wordt o. a. het volgende geschreven Op ongekenden voorspoed is thans stilstand, neen, erger nog, gevoelige achteruitgang gevolgd. Velen, die nog voor korten tijd honderden guldens per week verdiendeu, loopen thans zonder arbeid rond en zijn arm geworden. De fabrieken staan stil, of werken slechts met een betrekkelijk gering aantal molens. Wel hebben enkelen gespaard tot rijk wordens toe, maar niet weinigen, beneveld door den zegen, die in de Afrikaansche diamantmijnen verscholen lag, hebben het hunne verkwist met dezelfde gemakkelijkheid, als waarmede zij sommen gelds verdienden. Reeds hebben zich sporen van gebrek en wanhoop hier en daar geopenbaard. De gevolgen worden natuurlijk in alle takken van nijverheid, maatschappelijk verkeer, uit spanning, belasting, huishuren en handel gevoeld. Het artikel trouwens is geen consumtie-artikel. De bespot telijke mode, om lichaam en kleed met schatten van diamant en andere kostbare edelgesteenten te omhangen, om te laten blijken hoe vermogend men was, die bespottelijke mode behoort reeds lang in geheel Europa tot het verledene. Indië en Amerika zijn tot verzadigings toe van het artikel «geslepen goed" vol. Er bestaat alleen nog maar de hoop, dat China zich voor den diamant zal openen. Die hoop is zwakmaar al wordt zij verwezenlijkt, dan nog zal de levendigheid, die daardoor aan het »vak" alhier zal worden gegeven, slechts van korten duur zijn. Ik spreek niet eens van d*/demoralisatie, waarmede de ongekende welvaart zekere klassen hier en daar heeft aangetast. Genoeg, de materiëele toestand is niet gunstig, en naar alle vooruitzichten zal hij dat in een tal van jaren niet worden. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Voor enkele dagen was een »knors" te Bodegrave bezig met het villen van een koe, die aan 't miltvuur was gestorven. De man had een wondje aan 't voor hoofd, waarvan hij met de hand 't zweet wegveegde. De wond is in hevige mate opgezwollen en ontstoken, met dat gevolg, dat de man in twee dagen een lijk was, In Noord-Wales is een kolenmijn plotseling over stroomd, ten gevolge waarvan 400 man zonder werk zijn. Een man verdronk. Zekeren J. D., eerst kortelings uit de gevangenis ontslagen, waar hij eene cellulaire straf van drie maanden onderging wegens valschheid in eene onder- handsche akte, mocht het gelukken weder arbeid te verkrijgen bij den fabrikant in minerale wateren, den heer R. te Leiden. Reeds 4 dagen daarna moest hij ten gevolge van dronkenschap ontslagen worden. Waar schijnlijk daardoor ontsticht, kwam hij op de gedachte om zonder machtiging gelden bij de klanten van den heer R. op te halen, waartoe hij zelfs geschrevene kwitantiën afgaf. Veel pleizier had hij er echter niet van, daar hij, spoedig in handen der politie, naar de gevangenis te 's Gravenhage is overgebracht, waar hij zich wegens deze oneerlijkheden zal hebben te verant woorden. De baron de C. te Parijs was dezer dagen op het punt de stad te verlaten. Hij ging het telegraafbureau van het Station du Nord binnen om een telegram te schrijven en legde zijn portefeuille, inhoudende 27000 francs, naast zich. Toen de baron het telegram ge schreven had, was de portefeuille verdwenen en nog is zij niet teruggevonden. Een vrouw te Berlijn, die een paar vechtende per sonen wilde scheiden door uit een 5e verdieping een kan water over hun hoofden uit te storten, is door den rechter tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld wegens manslag door onvoorzichtigheid. De kan was nl. gebarsten en, terwijl zij het oor in de hand hield, op het hoofd van een der strijders neergekomen, die ten gevolge daarvan acht dagen later overleed. Dezer dagen is op een boerderij te Montivilliers (Seine-Inférieure) een niet alledaagsch feit voorgekomen. Een vrij oud paard, dat steeds zeer mak was geweest, scheen eensklaps niet wel te zijn, ofschoon men niet wist wat het scheelde. Op een oogenblik richtte het zich op, begon te hinniken en beet alles wat het bereiken kon. Alles werd aan stukken gescheurd. Nadat het de staldeur had opengetrapt, vernielde het alles, wat op de binnenplaats op zijn weg lag. De zoon des huizes, die het dier wilde grijpen, werd flink in den arm gebeten. Door den veearts werd gecon stateerd, dat het paard dol was en deze beval het dood te schieten. Men vermoedt dat het paard door een hond is gebeten. Duitschland, De conservatieven en nationaal-liberalen hebben zich te Elberfeld dezer dagen voor het eerst aaneengesloten bij de verkiezing van een lid voor den Rijksdag. De heer Fabris, candidaat der vrij-conservatieven, is ook de door de nationaal-liberalen gestelde candidaat. De mogendheden hebben zich volgens de Köln. Zeit, vereenigd, om zich tegen het verzoek van de Forte te verzetten betreffende de sluiting der buiten- Iandsche postkantoren, die in Turkije bestaan. Men is van meening, dat deze maatregel niet wettig is en maatregelen zullen genomen worden om het sluiten der bureaux te beletten, waarmede de Porte de vreemde mogendheden dreigt. Rusland. De geruchten omtrent het ontdekken van samen zweringen tegen het leven van den Czaar houden niet op. Thans wordt aan de Times gemeld, dat te Peters burg weder een dergelijke ontdekking is gedaan. Een sergeant van de garde, die in het park nabij het Einlandsche spoorweg-station wandelde, bemerkte drie goed gewapende personen, die, naar het scheen, op de loer lagen. Ilij naderde om hen neer te vellen, maar werd in de worsteling gevaarlijk gewond. Men vermoedt dat die mannen den Czaar afgewacht hadden, toen deze, vóór zijn reis naai' Polen, naar Finland zou vertrekken. Als zeker wordt gemeld, dat Alexander III niet heeft afgezien van zijn voornemen Warschau te bezoeken, om aan zijne Poolsche onderdanen zijn troonopvolger voor te stellen. Bij deze gelegenheid zal generaal Gurko weder optreden als goüverneur-generaalmen weet, dat hij thans met een hem onverwachts ver leend verlof, afwezig is. Yereenigde Staten. In zijn schrijven aan de dagbladen, waarin de heer Logan mededeelt, dat hij de candidatuur voor het vice-presidentschap aanneemt, zegt hij, dat hij volkomen instemt met het politiek programma van den heer Blaine, den Republikeinschen candidaat voor het presi dentschap. Hij verklaart te zijn protections'*: en zegt, dat het beschermen der Amerikaansche nijverheid de grondslag moet zijn bij de verkiezing van den presi dent en den vice-president der Unie (in November a.s.) Wat den fiscus betreft, verlangt hij geen radicale hervorming, hij acht hooge tarieven volstrekt noodig in het belang van 's lands nijverheid. De buitenlandsche politiek moet blijken geven van beleid en doorzicht, en internationale geschillen behooren door scheid rechters te worden beslecht. Het is de plicht der regeering de vriendschappelijke betrekkingen, welke met de zuster-republiek van het Amerikaansche vasteland bestaan, te handhaven. De rechten der Amerikaansche burgers in het buitenland mogen niet gekrenkt en moeten in alle deelen der wereld beschermd worden. Een aanzienlijke vei'sterking van de vloot der Unie is een hoofdvereischte, om de kusten te beschermen en Amerika in het buitenland waardiglijk te vertegen woordigen. Het muntstelsel der Vereenigde Staten beschouwt hij als het beste, en ook 's lands krediet is bij geen elders te vergelijken. Met betrekking tot de landverhuizers is hij van meening, dat geene anderen moeten toegelaten worden dan dezulken, die in Amerika komen om zich voor goed daar te vestigen en zich laten naturaliseer en. Frankrijk. De algemeene beraadslaging over het grondwets- herzienings-ontwerp is Vrijdag reeds door den Senaat ten einde gebracht, nadat de heer Jules Ferry de sprekers van den vorigen dag had beantwoord. Hij drukte er vooral op, dat de grondwetsherziening geen zaak was, welke door de regeering licht werd opge nomen en dat zij evenmin in 't leven was geroepen om als kiesmanoeuvre te dienen, gelijk een der sprekers van den vorigen dag had beweerd, maar dat zij door 330 mandatarissen der kiezers wordt verlangd. De heer Ferry zeide vervolgens, dat hij het besluit der Kamer van Afgevaardigden om de herziening te beperken, als een garantie voor den Senaat beschouwde. De heer Jules Simon antwoordde, dat deze waarborg

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 2