Z1ERIKZEESCHE COURANT. 1884. No. 58. Woensdag 30 Juli. 87ste jaargang. ZONDAGSRUST. Iu theorie schijnbaar een aannemelijk iets, in praefcijk minder uitvoerbaar. Partijen staan, in vrij groote uitersten, ook hier tegenover elkander; deze wil volstrekte Zondagsrust, gene volstrekte vrijheid in de wijze van Zondags- viering. De Zondagswet zelve bewandelt in deze den galden middelweg, „Staakt de middelen van vervoer, beperkt „hun loop desnoods!" is de kreet aan deze zijde„waartoe zoovele menschen aan den „arbeid gehouden en hun de rust niet gegund, „die hun toekomt?" Doch vergeet men dan, dat jnist op Zondag de groote menigte eerst gelegenheid vindt zich van stad tot stad, van dorp tot dorp te verplaatsen, dat wederom hierdoor zoovelen het noodige brood wordt verschaft? Waar zou liet heen, indien men de spoortreinen, stoombooten enz. eenvoudig op Zondag tot een far nienle doemde? Menig handelsman, menig particulier, die in de week hoegenaamd geen tijd bezit om zijne woonplaats te verlaten en vrienden of kennissen te bezoeken, zou zich zelfs op den hem eenig vrijen dag dan daarin ook gedupeerd vinden?! Eu beper king zou minstens even groote bezwaren op leveren dan toch zouden eenigen moeten werken, waar deze toch even goed als allen recht hadden op rust. Bij dat alles nog niet gerekend de tinantiëele verliezen, geleden door de onder nemers van publieke vermakelijkheden, her bergiers, uitspanningen enz., die ieder voor zich er op uit zijn vermaak te verschaffen aan hen, die iu groot en getale van heinde en verre hun lokalen komen bezoeken. Zondag de dag dat ieder zooveel mogelijk zijn bedompt studeervertrek verlaat, of zijn zaken zoekt te ontvluchten, om met de zijnen in heerlijker oorden den vrijen tijd door te brengende dag dat 't meeste geld van d' eeue beurs in d' andere vloeit er dan zou men op de middelen van vervoer beperking willen gaan stellen De Zond. êswet zelve staat niet alleen het verrichten van beroepsbezigheden niet toe, welke den god^fer st zouden kunnen storen, doch verbiedt zen. {alle openbaren arbeid, behoudens in geval ve- noodzakelijkheid, als wanneer de plaatse,.1.",' .egeering daartoe schriftelijke toe stemming zal geven. Ook in dezen gulden middelvr schuilt een groot bezwaar: zoodra de plaatsfc-.jke regeering van zuiver strikt gods dienstige be; -ippen is, zal de noodzakelijkheid van dien op. ibaren arbeid wel nimmer worden ingezien en e o ook de schriftelijke toestemming wel ackterwt blijven. De groots voorstanders der Zondagsrust, voor het me '*ndeel allicht wel ouder de Pre dikanten te -vinden, lijden 0. i. echter aan de grootste inconsequentie. Waarom toch, terwijl geschreven sty.at: „zes dagen zult gij arbeiden" enz., is jnist de eenige dag dat zij werken, openbaren arbeid verrichten den Zondag? Staat niet de theorie der Zondagsscholen, hunne in stelling, wat vreemd tegenover het verdedigde principe: Zondagsrust Neen, algeheele vrijheid moet er te dien op zichte bestaan. Waar de landman zes dagen op anderer grond werkt, ten einde in zijne behoeften zoowel als in die vau zijn gezin te kunnen voorzien, daar moet geene wet, geene autoriteit, geene conventie hem kunnen beletten den zevenden dag zijn eigen stukje land te bearbeiden, de eenige dag waar hij daarvoor tijd kan vinden. Godsdienstige gevoelens zijn iets volkomen subjectiefs, en de subjectiviteit van het niet, of in mindere mate, bezitten daarvan, heeft evenveel recht van bestaan, recht van eerbiediging, als het wel bezitten daarvan. Stoombooten, spoortreinen, tramwagens enz. enz., moeten den gansehen dag door hun diensten aan 't publiek aanbieden, wijl bet is in het algemeen belang en bet algemeen belang buiten kijf op den voorgrond staat. Werd ook te dezen opzichte, een gering deel slechts van het geheel, wat meer de verdraag zaamheid in acht genomen, van hoevele be slommeringen, kleine veeten en geschillen zouden wij dan alweder niet bevrijd zijn Binnenland. Zierikzee, 29 Juli. In de gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad werd behandeld een verzoek van den heer van den Berg te Bruinisse om den pachttijd zijner visscherij aan de Ooster-Schelde (1 Mei 18821 Mei 1887) met 5 jaren te verlengen, en hem vergunning te verleenen om aan de Val eene gelegenheid tot berging van oesters te maken, waarvoor hij bereid is boven de pacht f 50 per jaar te betalen. Burgem. en Weth. stelden voor, dit verzoek in te willigen. Na langdurige beraadslaging is met 4 tegen 3 stemmen aangenomen een amendement van den heer de Jonge, om de pacht op de aangeboden voorwaarden slechts met 2 jaar te verlengen en hem overigens de vergunning tot het maken van een bergplaats van oesters te verleenen tegen f 50 per jaar. Vóór stemden de HIï. van Kinschot, de Jonge, van Manen en de Looze. Door Burgem. en Weth. werd aangeboden de ge meenterekening over 1883, bedragende in ontvangf 150222,175 in uitgaaf- 140302,01 goed slot f 9920,165 Aan Mej. W. de Beer werd met ingang van '1 Sept. a.s. eervol ontslag verleend uit hare betrekking van onderwijzeres aan de Meisjesschool. Op de voordracht van vier personen ter benoeming van twee leden in het College van Zetters, tengevolge de aftreding der HEI. W. A. Gchtman en C. v. d. Bout, werden geplaatst de aftredende leden en de HEI. G. A. de Looze en M. C. Mulock Houwer. Met algemeene stemmen werden benoemdtot waagmeester, de heer J. T. Bethe, en tot afslager keurmeester op de Vischmarkt, de heer A. Tuijtel, met wien was aanbevolen A. Adriaanse. Besloten werd een perceeltje moerasgrond, groot 15 Ares, naast de R.-Kath. begraafplaats, te verkoopen aan S. Fondse, C. Henning en J. ten Haaf, tegen f 100 per 41 Ares 68 Centiares. Op een verzoek van de besturen van den Saspolder, den polder Bettewaarde en den Zelkepolder, om een schelpbank aan de binnenzijde van het Sas, waardoor de suatie dier polders belemmerd wordt, op te ruimen, waartoe de gemeente in de kosten zou moeten bijdragen, wordt gunstig beschikt. Aan Burgem. en Weth. wordt daartoe een crediet van hoogstens f 50 verleend. Goedgekeurd werden de rekeningena. der Be waarschool voor Minvermogenden met een batig saldo van f 14,81b. van den Straatweg tusschen Zierikzee en Brouwershaven met een goed slot van f 173,805 en c. van het Harmonie-Gezelschap Kunst en Eer" met een nadeelig saldo van f'31,28®. Den 29sten September a.s. zal te Madrid het zevende internationale letterkundige congres worden gehouden. Na de plechtige opening, de redevoeringen van de voorzitters en het verslag van de werkzaamheden in het afgeloopen jaar, zullen dan behandeld worden de wetgeving op den letterkundigen eigendom in alle landen, het nut van internationale overeenkomsten enz. Behalve door de gewone feestelijkheden en uitstapjes zal het congres worden opgeluisterd door eene tentoon stelling voor letterkunde en kunst, welke door de ver- eeniging van Spaansche schrijvers en kunstenaars zal worden georganiseerd. De tentoonstelling zal bestaan uit vier afdeelingen, en wel: letterkunde, fraaie kun sten, tooneel- en hulpwetenschappen der letterkunde en kunst. De vergaderingen zullen geleid worden door de voor zitters Torres Caïcedo, Louis Ulbach en Adolfo Calzado, terwijl ons land in het Comité d'hondeur wordt ver tegenwoordigd door de heeren professor T. M. C. Asser en A. G. C. van Duyl. Dat de eischen, gesteld bij de verschillende examens van Lager Onderwijs, steeds opgedreven worden, dat in sommige vakken de vragen tot in het onzinnige worden gedaan, is algemeen bekend. Het feit gaf niet alleen aan Jan Holland stof tot menig artikel, maar ook andere onderwijsmannen lieten de zaak niet onbe sproken. In het onderwijsblad Vooruit! wordt thans weder op hetzelfde aanbeeld geklopt. In zake taalkennis wordt melding gemaakt van de volgende opgaven. »Geef in volzinnen eens twee zakelijk verschillende voorbeelden van den possessieven datief." »Geef eens een duidelijken zin, waarin een nega tief gevolgtrekkingaanduidende nevengeschikte zin voorkomt." »Noem eens drie bepalingsbijzinnen van den locatieven infinitief des hoofdzins! In welk verhand deze opgaven staan zouden met de eischen, die de maatschappij aan het leven stelt, is bezwaarlijk op te diepen. Er wordt in Vooruit! dan ook hartelijk den draak mee gestoken. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Dordrecht heeft zich gewend tot den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid met verzoek eene commissie te benoemen tot behartiging der Nederlandsche belangen voor de te houden Wereldtentoonstelling van Antwerpen in 1885. Het Landhuishoudkundig Congres hield zich den laatsten dag bezig met de bespreking der stelling, door den heer Beijerinck verdedigd, dat onze cultuur planten door kruising kunnen worden verbeterd. Hij stelde voor, in het belang dezer zaak, eene vereeniging op te richten gelijk ten aanzien der stamboeken van paarden bestaat. Op dit denkbeeld werd niet nader aangedrongen de vergadering besloot slechts bij acclamatie dat er proeven zouden worden genomen in den zin door den heer Beijerinck bedoeld. Het volgende Congres zal te Gouda worden gehouden, waartoe het bestuur van die gemeente zijne bewilliging heeft gegeven. Naar aanleiding van herhaalde klachten over de hooge kosten voor het bezoeken van 's Rijks Landbouw school wordt ei» in het nieuwe programma aan her innerd, dat de prijs in het Internaat slechts f 450 's jaars is en er bij particulieren voor nog minder kostgeld goede gelegenheid tot huisvesting is te be komen. Er wordt op gewezen, dat, nu de Tweede Kamer heeft geweigerd om f '1000 's jaars beschikbaar te stellen voor beurzen aan minvermogende leerlingen, waarschijnlijk ook de steun van de provinciën, die als voorwaarde zou gesteld wordenniet zal worden inge roepen. De hoop blijft nu in deze gevestigd op de verschillende Maatschappijen van Landbouw en op het onlangs te Wageningen opgerichte »Staringfonds", 't welk in de toekomst voor zoons van onvermogende landbouwers veel nut kan stichten en er toe leiden kan, dat de landbouwende stand aan 's Rijks Land bouwschool beter vertegenwoordigd wordt dan dit tot heden het geval is. In den toestand van den directeur der Rijks-Land bouwschool te Wageningen, den heer Jongkindt Coninck, komt zeer langzaam verandering ten goede. De nachten worden rustiger doorgebrachttoch is de toestand nog van dien aard, dat de lijder geheel bedlegerig is en zich met zaken, de school betreffende, in het geheel niet kan bezig houden. Tegen 7 Augustus a.s. zijn wederom te Nijmegen groote nationale en internationale wedloopen door de Geldersche Harddraverij- en Renvereeniging uitgeschre ven. Ditmaal is voor een bedrag van ruim f 3600 aan prijzen uitgeloofd, waarvan f 700, door een com missie uit Nijmegens ingezetenen voor een internationale harddraverij aangeboden. Ook zal voor de eerste maal een jachtrit of zoogenaamde snipperjacht van officieren plaats hebbeneerst zal een afstand van ongeveer drie kwartier gaans over verschillende hindernissen afgelegd moeten worden en daarna zal door een wed ren op de vlakke baan beslist worden, welk paard het snelste is. Verder een nationale harddraverij, prijs f 650; een internationale wedren, vlakke baan, prijs f 500; een dito nationale, prijs 300; een internationale met hindernissen, prijs f 600, en een dito met horden, prijs f 600. Onder de stukken in het laatste Nisero-Blue-book komt o. a. eene dépêche van graaf Derby aan den waarnemenden gouverneur der Straits Settlements,

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1