ZIERIKZEESCIIE COURANT. 1884. No. 57. Zaterdag 26 Juli. 87ste jaargang. I 1 NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor bet arrondis- sement Zierikzee. 'en TOTAAL MISLUKT. i MS IH Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post ƒ4,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENT IE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENIIAN. '98 De herdenking van den driehonderdjarigen sterfdag van Prins Willem I is voorbij, de verkiezing te Haarlem, met zooveel belangstelling te gemoet gezien, is ook voorbij en het is thans na de gemoederen bedaard zijn alleszins gewenscht ons eens kalm en bedaard af te vragenwat hebben we gedaan Helaas, bet antwoord zal zeer weinig bevre digend zijn, bet zal ons bewijzen, dat de ge dachtenisviering of bij de voorbereiding verkeerd begrepen werd öf bij de uitvoering geheel nutteloos is gebleken. Waartoe die gedenkdag? Was liet om nieuw leven te schenken aan onze Oranje-vereering? We twijfelen niet, of dat denkbeeld beeft bij velen voorgezeten. Me nigeen zal een soort van hooggetij, een soort vaderlandscb avondmaal hebben gevierd, waar hij vol eerbied in stille overpeinzing neerzat en zijn hart warm voelde kloppen bij de her innering aan de moeielijke tijden, waarin Neder land en Oranje samen werkten en samen leden of overwonnen en bij zeide met Ten Kate: Dan eerst zou ons d'ellende treffen Als dat palladium verdween. En menigeen, die zijne liefde voor het buis van Oranje bad voelen vermeerderen, kreeg berouw over zijne ondankbaarheid, toen bij op nieuw bet bistorieboek voor zich zag opgeslagen en hem in berinnering werd gebracht, waarvoor hij inderdaad behoorde dankbaar te zijn. De vraag ligt voor de band, of bet ter wille daarvan noodzakelijk was een dergelijke ge denkdag te vieren. Een paar hoofdartikels in de voornaamste dagbladen hadden allicht hetzelfde uitgewerkt of wèl een rijk'•geïllustreerd en tot belachelijk geriugen prijs verkrijgbaar gesteld boekwerk, dat de historie van 1584 uitvoerig behandelde of beter nog die van 15681648. NeeD, daarvoor waren geen herinnerings feesten noodig. Maar indien die waardeering van het huis van Oranje, den Nederlanders in het bloed zit en allen behoefte hadden, den 10 Juli te her denken, waarom die dan niet even als de feesten van 1863 en 1865 en dat van 'sKonings troonfeest en van zijn huwelijk door geheel het land gevierd? Omdat geheel het land dien gedenkdag wel kon vieren, maar de eene helft met gevoelens geheel tegengesteld aan die van de andere. Terwijl de Protestanten treuren omdat in '84 hun steun en hoop viel, zonden de R.-C. Nederlanders zich moeten verheugen over den val van bun vijand. Maar dat was ook zeer zeker de be doeling niet en een nationaal herinneringsfeest was bet nog veel minder dan het feest te Utrecht bij de onthulling van het standbeeld, of de deelnemers aan meer verwijdigde feesten als die van de Briel bijvoorbeeld. Neen, noch de vervulling eener alom gevoelde behoefte, noch eene poging om het Oranjehuis te verheffen of te huldigen of ons koningshuis te verheerlijken. Het herinneringsfeest van 10 Juli kon onmogelijk iets anders bedoelen dan de gelederen der protestantsch-orangistisch- koningsgeziude partij dichter aaneen te sluiten en allen op te wekken tot eendraelitigen strijd of, wil men, tot het krachtig handhaven van den gewapenden vrede. Immers even krachtig en waakzaam als voor drie eeuwen staan de vijanden tegenover elkaar: waarvan de een de kennis en de andere het geloof het hoogst stelt, de een de slaat, de andere de kerk oppermachtig wenscht te zien, waarvan de een liet constitu- tioneele koningschap wil, n.l. een soort republiek met een koning in plaats van een president, de ander bet despotisme, met een door de geeste lijkheid beheerscht vorst. De herinneringsdag van 10 Juli moest eene demonstratie zijn of niets en het was niets. Hier en daar is een heel klein schier onhoor baar kreetje opgegaan, maar niemand heeft gewaagd luide zijne gevoelens uit te spreken. De zoetsappige vredelievende staatkunde, die hare vervloekingen in parlementaire vormen kleedt om die als beleefdheidsformulen te doen klinken, beeft belet, dat de oorlogsleuze duidelijk gehoord werd in antwoord op de vraag: „Voor den staat of voor de kerk We weten niet of het gewaagd is in eens af eene keuze te doen bij onze hedendaagsehe onvolledig geregelde staatsinrichting, waarbij strafrecht, oorlog, belasting en bovenal kies recht eerst bij volledige regeling beoordeeld kunnen worden. We aarzelen te gelooven, dat de wetenschap, die ook bij de grootst mogelijke waardeering toch door de groote menigte slechts zeer gebrekkig wordt begrepen en gewoonlijk verkeerd wordt toegepast, inderdaad in staat is alleen het welzijn van den staat te verzekeren. Het was de wetenschap, die nihilisme en soeiaal- demokraten en dynamiet-complottcn deed ont staan, het was de wetenschap, die de verval- sching van alle mogelijke zaken tot in het onmogelijke mogelijk maakte en het eerste moge als verdedigbare uitingen van naar vrijheid smachtende zielen, het laatste als uitoefening van het goed recht van vrijen handel nog zooveel loftuiting verdienen, wij aarzelen geen oogenblik te verklaren, dat die vooruitgang als het er eene is onmogelijk kan uit- loopen op vermeerdering van algemeenen wel vaart en algemeen geluk. Laat echter de juiste verhouding tusschen zedelijke en stoffelijke overmacht, tusschen vrijheid en toezicht nog eene reeks van jaren het voorwerp van ernstig onderzoek en hevigen strijd zijn, zooveel is zeker, dat het onze heilige plicht is kleur te bekennen, onze banier te ontplooien en openlijk te getuigen of wij naar onze meening de geeste lijke of de wereldlijke heerschappij verlangen. Er is maar plaats voor twee partijen in den lande, voor twee beginselenwat daar buiten ligt is oneerlijkheid en personenstrijd of aar zelende lafhartigheid. Dat had de gedachtenis viering van 10 Juli alom moeten verkondigen, dat heeft de vrees voor de kerkelijke partij belet te uiten. Binnenland. Zierikzee, 24 Juli. Het Verslag onzer Nutsspaarbank, over het vorige jaar, getuigt wederom van haar toe- nemenden bloei. Er hadden gedurende dat jaar 839 inlagen en 424 uitbetalingen plaats. De eerste beliepen te zamen42,764,40 en de laatste30,680,88 zoodat er meer werd ingebracht dan teruggenomen12,083,52 De inlagen waren verdeeld als: van beneden 1 6 4 tot 40 259; 40 400 464 400 4000 406; 4000 en hooger7. Aan rente van 5 tot 295 4 en van grootere sommen 3V2 percent werd bijgeschreven 7048,84. Op het einde des^jaars had het kapitaal der bank een waarde van243,099,975 terwijl aan de inleggers slechts ver- scli.-'digd was207,645,64 zoodat er een reservefonds is van 35,454,365 Het getal inleggers was toen tot 4238 gestegen, als van beneden 4 43; 4 tot 40 50 40 400 536; 400 4000 648; 4000 en hooger21. Programma van het derde Zomer-Concert op Maandag 28 Juli 4884, aanvang 's avonds 8 uur precies, in Parklust. 4. Flott weg! Marsch, Parlow2. Le retour du printemps, Labory3. Hélène-Polka. Voor Es Clarinet, Canivez4. Fantaisie «Martha". Arr. D. H. Ezerman, Flotow5. Haine et Amitié. Pas-redoublé, Manser- nach6. Souvenir «Lucrezia Borgia", Do?iizetti7. Spanische Tanze No. 4. Arr. D. H. Ezerman, Moszkowski 8. Potpourri. Ein Scherz! Kiesler. Te Vlissingen is de tentoonstelling geopend van al wat op Betje Wolff, geboren Bekker, en Agatha Deken betrekking heeft. Er is een zeer belangrijke ver zameling bijeen, die in hooge mate de aandacht trekt. Zooals men weet werd de eerste in Vlissingen geboren; hare vriendin Deken, die drie jaren jonger was, werd te Amstelveen geboren en in het weeshuis De Oranjeappel te Amsterdam opgevoed. De eerste huwde op 24jarigen leeftijd met den reeds bejaarden predikant ds. Wolff in de Beemster, met wien zij ruim 20 jaren in een gelukkigen echt vereenigd was. Na zijn dood kwam Aagje die in eene betrekking was bij Betje inwonen en beiden trokken naar De Rijp, waar zij vier jaren bleven en toen naar Frankrijk trokken. Beiden stierven op hoogen ouder dom negen dagen na elkander en zijn naast elkander in Scheveningen begraven. Te Vlissingen stond dezer dagen een brief als on bestelbaar voor het postkantoor, met het volgende adres «Aan Den Wed we Ant te gravenswert doen een winkelik van Snoep war in een manken vrou." Dinsdag is te Amersfoort het 37ste Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres geopend, onder leiding van den heer mr. W. baron Van Goltstein. 's Avonds werden de leden ten stadhuize ontboden, waar te dezer gelegenheid het portret van den stichter dezer con gressen, baron Sloet tot Olthuis, hing.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1