d. MARKTBERICHTEN. \che Ct. over bijzonderheid reder, dat zich een groote het noorden ïeid van de rtijd hier en h, ter grootte id at oogenblik emeente niet md door den ag een hevig gelegenheid louden, sloeg ten gevolge tten, die min werden door i nabijgelegen i'ibune werden even terug te en hiermede, an de dooden aden zij open schoenen on- jaren zijn dol van wolf kers Hongarije). De en van buiten- aan de Eich- twee onder- hiervan waar- onderofficieren in zijn sabel ip op de vlucht en toen aan ,.j tot driemaal boot hij zijn in het hoofd, .leed. Een ge- wachthoudende itsoenlijk man, naar Amster- politie-ngent :en been zijns pen te dienen. in het manne- 3 twee hoofden bben naar angen, dat zij met verschil- onder de wet aan invaliden, voornaamste is. politieke wetten bij keizerlijke e goedkeuring ofschoon zij het nationaal- naar Europa verschillende het oogenblik den minister •e inrichtingen commissie zal invragen, at de Duitsche bewaard heeft en en daarover erd gesproken, lat de NordcL. ;omt, »dat van istens 300 mil- ers zijn." Dit «che regeering ld wil treden, der Duitsche in politieke egeering heeft zich te nemen, ankrijk en En- sultaat hebben F r a n k i' ij Ir. Het incident, dat Maandag bij het «Hotel Conti nental" heeft plaats gehad, vormt te Parijs het gesprek van den dag, zoodat dan ook over de toedracht der zaak verschillende lezingen in omloop zijn. Dat dit incident dooi1 velen en niet het minst dooi' de regeering betreurd wordt, blijkt uit het feit, dat de minister president den Franschen gezant bij het Duitsche hof onmiddellijk heeft last gegeven om het leedwezen zijner regeering over het afrukken der Duitsche vlag te betuigen. De zaak ging zoo snel in haar werk, dat de politie niet tijdig tusschen beiden kon treden. Of van het bestraffen der daders iets komen zal, is niet bekend. Ingevolge hun voornemen, zijn de ministers van handel en van binnenlandsche zaken Dinsdag-morgen naar Marseille vertrokken om zich rekenschap te geven van den toestand aldaar. Bij hun aankomst werden zij door den prefect verwelkomd, die hun een overzicht gaf van den toestand, waarin Marseille verkeert. Hij deelde o. a. mede, dat sedert de verschijning der cholera 65000 personen de stad verlaten hebben. Behalve door de epidemie wordt een deel der bevolking, de werkende klasse, ook nog door ellende bedreigd. De ministers hebben de gasthuizen bezocht en zijn Woensdag naar Toulon vertrokken. Gemengd Buitenlandscli Nieinvs. Dagelijks leest men van de onzinnigste wedden schappen. Zoo had een inwoner van Neubrandenburg beweerd, dat de gevel van een nieuw gebouw minstens 'iy2 voet van de loodlijn afweek, terwijl een timmer man, die aan het huis werkte, verzekerde, dat de afwijking niet meer dan 1V2 duim was. Onder hand slag en in tegenwoordigheid van getuigen ging men een weddenschap aan en de genoemde inwoner stelde zijn geheele vermogen tegen het weekloon van den timmermansgezel. Bij het neêrlaten van de loodlijn bleek, dat de afwijking nauwelijks 11/2 dnim bedroeg, en daar de verliezende partij zijn niet onaanzienlijk vermogen niet goedwillig wil afstaan, heeft de timmer mansgezel een aanklacht ingediend. De uitspraak dezer zonderlinge zaak ziet men natuurlijk met nieuws gierigheid tegemoet. Van de stoomboot «Damanhour", die van Massowah te Soeakim is aangekomen, is bericht gekomen, dat eenige hoofden uit Abyssinië aldaar binnen weinige dagen verwacht werden, op reis naar Engeland, met een geschenk van den koning van Abyssinië aan koningin Victoria, bestaande in een olifant. Dr. Koch is van meening dat de cholera te Marseille zeker tot November zal aanhouden. Professor Drasche betoogt in een geneeskundig blad, dat te Weenen verschijnt, dat Engeland verantwoorde lijk is voor de cholera, die op het oogenblik te Toulon heerscht en die geheel Europa bedreigt. Professor Drasche, die, zooals men zich wellicht herinnert, den graaf van Chambord heeft behandeld, toont aan, dat de Fransche schepen de kiemen dezer besmettelijke ziekte heeft overgenomen van Engelsche schepen, waar mede zij te Suez in aanraking zijn geweest. Een correspondent van de Daily News maakt van het volgende merkwaardige voorval melding, waarvan hij te Marseille getuige is geweest. Den 4den dezer zat hij onder de veranda van een koffiehuis, toen vier personen van de gezondsheidspolitie aankwamen, die op een draagbaar een cholera-lijder naar het hospitaal brachten. Door de buitengewone warmte waren de mannen zeer dorstig en traden het koffiehuis binnen om een kleine verfrissching te nemen. Dit verbitterde den zieke zoozeer, dat hij opsprong, de dekens van zich wierp en weg snelde. De verschrikte dragers ver volgden hem, doch zij konden den zieke niet inhalen. Een geneesheer, die den zieke denzelfden avond in zijn woning bezocht, gaf de verrassende verklaring af, dat de lijder ten gevolge van de sterke uitwaseming, door het hard loopen veroorzaakt, geheel hersteld was. De Fransche Regeering heeft een uitgebreide instructie (opgesteld door de openbare gezondheidscommissie) aan de prefecten ter algemeene verspreiding gezonden. Daarin wordt duidelijk aangegeven, wat ter voorkoming en ter bestrijding der cholera kan strekken. Wij ont- leenen daaraan het vólgende, dat betrekking heeft op de individueele hygiëne, n.l. de voorzorgen, die aan gezonde personen worden aanbevolen Vrees. Zij die bang zijn, bieden minder weerstand aan de ziekte dan anderenmen moet daarom zijn kalmte trachten te bewaren. Vermoeienis. Men vermijde te sterke vermoeienis, buitensporigen arbeid of buitensporig genot, te weinig slapen en langdurige koude baden, in één woord alle oorzaken van afmatting. Verkoeling. Verkoeling van het lichaam gedurende den slaap door open vensters, te lichte kleeding des avonds na een warmen dag, het drinken van groote hoeveelheden koud water zijn bijzonder gevaarlijk in cholera-tijden. Water. Het gebruik van water van slechte cjuali- teit is een der algemeenste oorzaken van cholera. Het water uit pompen, rivieren, sloten is dikwijls verontreinigd door de infiltratie van den bodem, de secreetputten, de goten, den afval van fabrieken. Wanneer men niet zeker weet, dat men water om te drinken of voor keukengebruik heeft, is het geraden iederen dag eenige liters te koken v'oor het gebruik van den volgenden dag. Men kan ook in het kokende water een weinig thee, hop, bittere of aromatische planten doen en met wijn vermengd drinken. Dranken. De volgende drank, die het groote voor deel heeft, dat hij den dorst lescht, zonder dat men er veel van behoeft te gebruiken, wordt aanbevolen rum 40 gram, aftreksel van gentiaan op alkohol 4 gram, frisch water '1 liter. Ook het filtreeren van water door kool verdient aanbeveling. Minerale "-wateren, mits natuurlijke, zijn zeer nuttig. Het moet den bakkers worden verboden, het brood te kneeden met water uit pompen, wanneer het water door nabij zijnde secreetputten of mesthoopen kan worden verontreinigd. Zulke pompen moeten in choleratijd zelfs in het geheel niet worden gebruikt. Vruchten. Een matig gebruik van goed rijpe vruchten van goede qualiteit kan in het geheel geen kwaad, maar men moet die altijd schillen en nog beter is het die gekookt te gebruiken. Groente. Dit geldt vooral van groentenzij moeten zooveel mogelijk worden gekookt; salade, radijs en wat verder rauw wordt gegeten, zouden gevaarlijke kiemen, die over den grond waren verspreid, hebben kunnen behouden. Afwijking van de gewone levenswijze. Men moet zulke afwijking en elke indigestie vermijden. Bij alle cholera-epidemieën is gebleken, dat misbruik van drank en onmatigheid in de hoogste mate de vatbaarheid voor de ziekte bevorderden. Sommigen meenen zich te vrijwaren voor de cholera door meer dan gewoonlijk cognac en andere alcoholische dranken te gebruiken niets is gevaarlijker; volslagen onthouding zou nog beter zijn dan het geringste misbruik. Dranken met ijs. IJs en geglaceerde dranken, kort na het eten, of als men bezweet is, haastig gebruikt, kunnen te allen tijde een ongesteldheid veroorzaken, die op cholera gelijkt; men moet er dus bij een epidemie slechts spaarzaam gebruik van maken. Te Parijs is, wat sommige bladen ook beweren, nog geen geval van cholera voorgekomenwel te Lyon, waar trouwens ook in den winter van 1883 vijf sporadische gevallen werden geconstateerd. Dr. Kocht is er heengegaan. Pasteur heeft de beweringen van Koch in de Figaro aan een «logische" critiek onderworpen. Hij komt vooral op tegen de raadgeving om de straten niet te besproeien en beweert, dat de microben daardoor slechts te gemakkelijker met stof kunnen worden verplaatst. Ook het verbranden van de kleedingstukken van cholera-lijders, door Koch aanbevolen, ontraadt Pasteur als minder afdoende; het uitkoken in heet water is beter in zijn oog. Koch en Pasteur blijken 't zoowat op alle punten oneens te zijn. De federale raad te Bern heeft geprotesteerd tegen de in Italië ten opzichte van Zwitserland genomen quarantaine-maatregelen, wijl de gezondheidstoestand er niets te wenschen overlaat. De vraag is veel meer of men er de noodige voorzorgen neemt om dien gunstigen toestand te bestendigen. De Prins en Prinses van Wales hebben een werk- mansfeest in Bathnal-green Museum te Londen bijge woond, aangericht met <t doel om een -fonds van 50,000 pd. st. bijeen te brengen voor de stichting van een groot uitspanningslokaal met tuin voor den werkenden stand. De Prins voerde er het woord. Aan de veroordeelden in onderscheidene anarchisten- processen is ter gelegenheid van het republikeinsche feest amnestie verleend. Louise Michel en Krapotkine zijn niet onder de gelukkigen. De Fransche budget-commissie heeft een crediet van 80,000 frs. aangevraagd voor den aankoop van Staatswege van een domein te Marnes, om Pasteur in de gelegenheid te stellen daar proefnemingen te doen ten aanzien van de besmetting van sommige ziekten, speciaal ook van hondsdolheid. Een vreemd incident heeft zich vóór een paar dagen voor het Hof van assises in Gers voorgedaan. De ex-notaris Barailhé stond wegens verduistering van 400,000 frs. terecht. Vóór den aanvang van 't ver hoor verzocht de procureur-generaal echter dat de zaak tot een volgende zittingperiode zou worden aan gehouden, omdat men vanwege de geestelijkheid hemel en aarde had bewogen om door de jury het niet- schuldig te doen uitspreken. Hij legde een memorie over, die de priesters aan de leden der jury hadden gezonden en waarin op vermetele wijze was aange drongen op een vrijspraak ter wille van de familie van den beschuldigde, van de kerk enz. Na lang be raad heeft 't Hof de zaak uitgesteld. Een ontzaglijke meeting, door vele duizenden werk lieden te Londen bijgewoond, had Zondag in Hydepark plaats, waarin besloten werd met kracht aan te dringen op het bij de heropening van de Parlementszitting opnieuw indienen van de bill, die aan de hoofdstad ais geheel een zelfstandig bestuur geeft en waarin geëischt werd, dat nog vóór de sluiting van de loopende zitting een tijdelijke bill zou worden aangenomen, die waarborgt, dat niet over de fondsen der gilden worde beschikt. Duizenden werklieden hebben in Queen's park te Edinburg Zaterdag een monstermeeting gehouden ten voordeele der kieswet. Met banieren, waarop krasse inscripties tegen het Hoogerhuis, toog men door de hoofdstraten naar 't Park. Daar werden op vier plaatsen redevoeringen gehouden en resoluties aangenomen tot ondersteuning der Regeering en waarin teleurstelling en verontwaardiging over de houding der meerder heid van «de Lords" wordt uitgesproken. Tot hiertoe hebben 1.163,197 personen de inter nationale gezondheidstentoonstelling te Londen bezocht. Voor het Theems-politiegerecht te Londen verscheen Zaterdag een vrouw, die haar kind, een meisje van '10 jaren, in het gesticht van dr. Barnardo ter ver pleging had gegeven, met de klacht, dat men het meisje, tegen haar wil en zonder haar te raadplegen, met andere kleinen naar Canada wilde zenden. Zij kwam als moeder daartegen op en vroeg den rechter wat zij doen moest. «Naar een advokaat gaan", was 't eenig antwoord, dat de magistraat geven kon. Onder de »feest"-benoemingen in de orde van 't Legioen van Eer komt er één voor van een vrouw Marie Marguérite Henriette Nonat, of liever «zuster Ambroise", die in 't ziekenhuis te Tours werkzaam is en gedecoreerd werd omdat zij zich 50 jaren lang met buitengemeene toewijding heeft beziggehouden met de verzorging harer lijdende medemenschen. Dezer dagen stierf te Petersburg de kolonel Louis de Lusignan, die zich steeds Koning van Cyprus, Jeruzalem en Armenië noemde en die zijn geheele leven had besteed aan 't najagen van een enorm ver mogen, waarop hij, op grond van zijn titel, aanspraak meende te kunnen maken. Hij stierf doodarm en laat zijn eenigen zoon, prins Michel de Lusignan, niets anders dan zijn titels en aanspraken na. Aan de cholera-commissie te Hamburg is door den Senaat en het gemeentebestuur een som van 500,000 Mark verstrekt tot het nemen van maatregelen tot wering der cholera. De voorzitter van het geneeskundige college heeft aangeraden in de ziekenhuizen afzonderlijke vertrekken tot opneming van choleralijders te laten inlichten. Bovendien zullen desinfectie-inrichtingen ge bouwd worden, waarin volgens de opgaven van dr. Koch kleederen en waschgoederen uitgestoomd moeten worden. Het gerucht loopt, dat Christine Nilsson het tooneel gaat verlaten om zich alleen te wijden aan het onderwijs in den zang. Gedurende haar laatste kunstreis in Amerika moet zij zich zeer beijverd hebben voor de oprichting van een Amerikaansch nationaal conserva torium en zich bereid verklaard hebben de leiding van deze instelling op zich te nemen. Het instituut moet te New-York of te Chicago opgericht worden. Met de voorloopige schikkingen tot haar terugkeer in Amerika heeft zich de kunstenaar signor Brignoli belast. Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 17 Juli 1884. Per Hectoliter. Jarige Tarwe Nieuwe dito 1883 Zomertarwe Rogge 1883 Maartsche Gerst 1883 Winter dito 1883 Zomer dito 1883 Haver 1883 Paardenboonen Witte boonen Bruine dito 1883 Schokker-Erwten Kleine dito 1883 Koolzaad t *t - a - ,8,75 6,a 4,75 a a 4,75 a - 3,— a - 6,75 5,- 5,-

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 3