BEURS- EN MARKTBERICHTEN." ADVERTENTIEN. Nooit in mijn leven genomen, kwam er een zilveren doos te voorschijn, waarin een net bewerkte gouden plaat lag. Aan de rechterzijde las men in sierlijke Chineesche letters: Chineesche hoofden en bevolking van Timor Koepang. Links: S. Roos, Resident van Timor en onderhoorig- heden en in het midden van den plaat de spreuk: het regeeringsbeleid omvat vier landen. Daaronder het jaartal 1884. Alles en relief bewerkt ontbreken ook hier de draken niethet geheel is keurig en verraadt eene bekwame hand. Het verrassend bewijs van ingenomenheid met het bestuur en den persoon van den Resident, maakte, dat hij bijna geen woord spreken kon, en in korte woorden zijnen dank uitbracht. Tot de landen, die de krachtigste maatregelen tegen de uitbreiding der cholera genomen hebben, behoort zeker Zwitserland. In een schrijven aan de kantonnale besturen beveelt de Zwitsersche Bondsraad het volgende: Bij het naderen der cholera rnoet in ieder kanton een Gezondheidsraad worden aangesteld of, als deze reeds bestaan mocht, worden onderzocht, of hij voor zijne taak berekend is. In iedere gemeente moet eene gezondheidscommissie worden benoemd, welke, in over leg met de geneesheeren en op bevel van de kantonnale ambtenaren, die met de leiding der voor de gezondheid te nemen maatregelen belast zijn, met de uitvoering van alle door den Bondsraad voorgeschreven voorzorgsmaat regelen belast is. Zij moet o a. alle woonhuizeh, logementen, weeshuizen, scholen, gevangenissen enz. inspecteeren en binnen veertien dagen na de eerste inspectie eene tweede houden. Over ieder huis moet een rapport worden uitgebracht, waarin alle gebreken, die tot bevordering der ziekte kunnen aanleiding geven, zullen worden opgesomd en de middelen, die ter ver betering van den toestand kunnen leiden, worden voorgesteld. Alles wat onverwijlde verbetering eischt zal terstond op staatskosten verbeterd wordende Staat zal deze kosten later op de belanghebbenden kunnen verhalen. Tot de dringend noodzakelijke maat regelen worden gerekend het uitreiken van goed voedsel aan de armen en het hun verleenen van hulp voor het schoonmaken hunner woningen. Verder zullen de bronnen en regenbakken schoongemaakt, en die, welke slecht water opleveren, gesloten worden. Zink putten zullen op bepaalde tijden geledigd moeten worden. In iedere gemeente moet worden gezorgd dat eene geschikte gelegenheid voor de verpleging van hulpelooze cholera-lijders in gereedheid gebracht wordt. Waar reeds ziekenhuizen zijn, kunnen deze daarvoor worden ingericht; anders moet eene particuliere woning ge huurd of eene houten goed ingerichte barak opgeslagen worden. Verder moet in de groote gemeenten een huis aangewezen worden, dat als toevluchtsoord voor de gezonde bewoners van een door cholera besmet huis dienen kan. Iedere gemeente moet een ambtenaar aanwijzen, die bij het naderen en het uitbreken der ziekte met de ontsmetting der woningen en verdachte voorwepen belast wordt. De middelen tot ontsmetting moeten door de gemeenten worden aangekocht. Aan ieder burger wordt in herinnering gebracht, dat hij bij het uitbreken der cholera in zijne woning tot dadelijke aangifte verplicht is. Cholera-lijders mogen hunne reis niet voortzetten en niet van het eene kanton naar het andere vervoerd worden. Aan de grensstations zullen de treinen, die uit een land komen, waar cholera heerscht, geneeskundig onderzocht worden de reizigers, die verdacht worden van de besmetting te zullen overplanten, zullen hunne reis niet mogen voortzetten. Alle markten enz. zullen in de gemeenten, waar de cholera is uitgebroken, en in den naasten omtrek verboden worden. De herbergen zullen op een be paalden tijd gesloten moeten worden. Het vervoer van lompen, oude kleeren, veeren enz., zal ook binnen de kantons niet geoorloofd zijn. De kantons zijn verplicht strafbepalingen tegen overtreding der voorschriften uit te vaardigen. Ten einde eene strenge toepassing dezer voorzorgsmaat regelen te verzekeren, zal de Bondsraad eenige inspec teurs benoemen, die met de contróle der gemeentelijke gezondheids-commissie belast zijn. Deze inspecteurs zijn aan het Departement van Binnenlandsche Zaken ondergeschikt. Ongegronde vrees. Hijgend kwam een Parijzenaar aan 't loket van een der telegraafkantoren: Meneer, we zijn allen thuis doodelijk ontsteld. Een vraag s. v. p.Het telegram, dat ik zooeven door uw kantoor uit Toulon ontving, is immers hier ge desinfecteerd? In het einde van 1883 was de bevolking van Italië 29.010.650 zielen. Aan de Times wordt uit Durban gemeld, dat er 800 Boeren in Zululand zijn en dat hun aantal steeds vermeerdert door de aankomst van manschappen uit Natal, den Oranje-Vrijstaat, de Transvaal en van de Kaap. Het is alsof geheel Zululand in handen der Boeren zal overgaan. Er dreigde hevige twist tusschen de Usutus en do Boeren. Thans hebben de Usutus weder een inval op het gereserveerde gebied gedaan en er eenige kraals verbrand, terwijl het Basutoboofd Marokke een inval op grondgebied van den Oranje- Vrijstaat gedaan heeft en alle hut ten, die aan een Kafferhoofd behoorden, heeft verbrand, waarbij een Vrijstaatsche opperhoofd en enkele Vrijstaafcsehe burgei's zijn gedood. De Vrijstaatsche Regeering heeft artillerie tegen de aanvallers uitgezonden. Waldeck-Rousseau is van plan met zijn collega Raynal de steden te bezoeken, die door de cholera worden geteisterd. Raynal zal dan tevens maatregelen beramen om Toulon gezonder te maken. De accijnzen van Parijs brachten in Juni 10.976.000 frs. op, of 377.800 frs. minder dan de raming en 564.000 frs. minder dan in Juni 1883. Voor de eerste helft van 1884 was de opbrengst 67.549.000 frs., of 1.119.000 frs. minder dan de raming en 1.829.000 frs. minder dan in de eerste helft van 1883. Een man, Gratton genaamd, werd Zaterdag te Hanley aangehouden en in bezit gevonden van 39 dynamietpatronen. Gratton weigert te zeggen, waartoe het dynamiet gebruikt moest worden. In een Oostenrijksch provinciaal blad kwam dezer dagen de volgende aanlokkelijke huwelijksaanvraag voor »Een weduwe, die nog in 't bezit is van de geheele garderobe van haar overleden echtgenoot, is, wanneer zij een geschikt persoon kan vinden, geneigd weder in het huwelijk te treden". Te Zeil, een plaatsje bij Gastein, is, naar een toerist, die van daar is teruggekeerd, mededeelt, onlangs de politie afgeschaft. Daar in een vol jaar geen enkele arrestatie is voorgekomen, zelfs geen enkele overtreding heeft plaats gehad, heeft de gemeenteraad besloten den eenigen persoon, die de politiemacht vertegen woordigde, den nachtwaker af te schaffen. In Rusland is octrooi verleend op een nieuw soort van lucifers. Het onderscheidt zich van de gewone door het ontbreken der zoogenaamde koppen. De houtjes zijn door den uitvinder gedrenkt in een vloeistof, die ze door een lichte wrijving ontbrandbaar maakt. De nieuwe lucifers branden langzaam af, worden ge makkelijk uitgeblazen en kunnen dan op dezelfde manier weder aangestreken en dus verscheiden malen gebruikt worden. De uitvinder beweert, dat men daardoor minstens 75 pCt. zal uitwinnen. Het is niet te denken, dat de volgende manier van vrijen wel ooit hier inheemsch zal worden. De Indianen hebben eene ruwe, korte en bondige manier om uit vrijen te gaan. De minnaar komt gewapend met een knuppel, en als het meisje en hare ouders hunne toestemming weigeren, klopt hij den vader en het liefje duchtig af en neemt laatstgenoemde mede naar zijn woning. Als zij sterke broeders heeft, wordt de zaak ingewikkeldermaar het gebeurt dikwijls, als de minnaar een ferme vent is, dat hij de geheele familie overwint en zoo de vrouw zijner keus krijgt. Schoolnieu w s. De uitslag der overgangs-examens aan de II. B. S. alhier is als volgt: Van de le-2e klasse, 7 geslaagd, 5 niet toegelaten, 4 voorwaardelijk toegelaten. Toehoorders 2, beiden niet toegelaten. Van de 2e-3e klasse, 11 geslaagd, 4 voorwaardelijk toegelaten. Toehoorders 3, waaronder 2 vrouwelijke, 1 niet toegelaten. Van de 3e-4e klasse, 6 geslaagd, 1 niet geslaagd', 2 voorwaardelijk toege laten. Toehoorders 4, 3 vrouwelijke, 3 geslaagd, '1 voorwaardelijk toegelaten. Van de 4e-5e klasse, 5 geslaagd. Toehoorders 2, niet geslaagd. Bij het gehouden toelatings-examen zijn '10 leer lingen onvoorw. toegelaten, 3 voorw. (herexamen), 5 afgewezen; van de zich als toehoorders aangegevenen zijn 2 toegelaten tot de begeerde klasse en 1 voor eene lagere klasse. Bevorderd aan de Rijks-Landbouwschool te Wage- ningen van klasse B 1 naar B 2 de heer P. Th. Hugenholtz van Sandpoort. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 14 Juli 1884. Nederland, Werkelijke Schuld 2*/a pCt. 687/16 dito dito 3 82 dito dito 4 103 dito dito 1878 4 103i/s Premie-Leening Stad Rotterdam 3 1003/8 België, dito Stad Antw. '74 3 Spanje, Obligatiën Buitenl. '1869/70 l!/4 dito dito 1876 2 Portugal, dito Buitenl, 1853/80 3 495/i» 100 S!lsi" 98', 89 V, 126 66 65 67 IA 6613/!, 23'/. 123 87»/,, 92'5/i. 551=/,, 1191/, Rusland, Obl. Hope Co. 1798/1815 4 Cert. Inschr. 6e S. 1855 5 Obligatiën 1866 f 1000 5 dito 1860 2e L. 100 4*/a Obl.-Leen. 1867/69 4 Staatsleening 1866 5 Oostenrijk, Obligatiën in papier 5 dito dito 5 dito in Zilver 5 dito dito 5 dito in Goud 4 Staatsleening 1864 Italië, Inschrijving 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 Brazilië, Obligatiën Lond. 1865 5 Mexico, dito 1851 3 Rusland, Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. 5 Baltische Spoorw. Aand. 3 Jeles Griasi Obligatiën 5 Orel-Vitebsk Obligatiën 5 Poti Tiflis Obligatiën 1000 5 Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3/ Italië, Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën 3 Amerika, Illin. Cert. van Aandeel PRIJZEN VAN COUPONS. Oostenr. in papier f 20,671/2 Russen in Z. R. f 1,19 dito in zilver - 20,672/2 Amerik. Dollars - Eng. Div. per - 11,60 Papier - 2,46 ROTTERDAM, 14 Juli 1884. Tarwe. Met geringen aanvoer. Puike soort matig ge vraagd, tot ongeveer vorige prijzen langzaam opgeruimd. Mindere 20 a 25 cent lager en niet geheel op te ruimen. Puike Zeeuwschef 8,50 a f 9,10 Mindere- 6,40 - 6,75 Rogge. Overvloedig ter markt. Puike blanke soort 10 cent en mindere 20 cent lager, langzaam verkocht. Puike Zeeuwschef 6,30 a f 6,80 Mindere- 5,40 - 5,75 Gerst. Weinig aangevoerd. Puike Winter- en Zomer- goed te plaatsen. Mindere niet gevraagd. Puike Winter5,60 a f 6,10 Zomer- 5,40 - 5,80 Mindere- 4,25 - 5,25 Haver. In de zware blanke soorten weinig getoond, doch goed gevraagd. Mindere bezwaarlijk te plaatsen. Inlandsche kortef 5,10 a f 5,60 'lange- 4,25 - 4,75 Blauwe Erwten. Niet meer gevraagd Puike Zeeuwschef 8,50 a f 9, Mindere Bruine Boonen. Komen nagenoeg niet meer voor en vonden bijna geen kooplust. Puike Zeeuwschef 12,a f 13, Mindere- 8,- 11, Witte Boonen. Enkele partijtjes getoond, die naar gelang van kwaliteit van f 8,50 tot f 15 moeielijk te plaatsen waren. P aardenboon en. Als voren. Puike hardef 6,75 a f 7,20 Mindere- 5,75 - 6,50 ZEETIJDINGEN. ZIERIKZEE. (Belgisch Jacht.) GEARRIVEERD. 13 Juli vAmphitrite", »Princesse Stephanie", Zijn beiden denzelfden dag weer vertrokken. VERTROKKEN: 14 Juli. Mystery", kapt. Dorrell, van Dordt naar Londen. Bevallen van eene Dochter, Vrouwe C. P. VAN DER LEK DE CLERCQgeboren Zegers Rijser. Zierikzee, den 10 Juli 1884. De Heer en Mevrouw VAN DER VLIET betuigen hartelijk: dan li voor de vele bewijzen van belangstelling, welke zij, bij de bevordering van hun Zoon, mochten ontvangen. las ik mooier Boek, dan dit meesterstuk van HECTOR MAL LOT Gerard Keiler'. No. 1. Alleen op de wereld, 2 Deelen, 2e Druk, met ruim 200 Platen. Prijs f 3, nu 1,50, In 2 Prachtbanden. Prijs f 4, nu f No. 2, Het kleine zusje. 2 Deelen, 1884. Prijs f 2,50, nu f X. In 2 Prachtbanden. Prijs f 3,50, nu f 1,75. No. 3. De twee werken te zamen in eens genomen, netjes ingenaaid in 4 Dln. Prijs f 5,50, nu f keurig geb. in 4 Prachtb. Prijs f 7,50, nu f Mooier, degelijker, goedkooper aanbod is nimmer, nimmer, nimmer gedaan't is inderdaad spotten met die fonkelnieuwe allerbeste werken. De aflevering naai' buiten de stad is franco thuis, op ontvangst Postwissel, waarbij behalve 't verlangde Nummer staat AANBOD MALLOTVerkrijgbaar bij D. BOLLE, Bazaar van Goedkoope Boeken, Hang b/d. Vischmarkt, te Rotterdam.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 3